*

Ψηφοφορία

Κάνετε σεμινάρια ειδικής αγωγής 400 ωρών και μέχρι το Ιούνιο του 2009 θα τα έχετε ολοκληρώσει. Τι ειδικότητα είστε;

ΠΕΟ1
0 (0%)
ΠΕ02
12 (34.3%)
ΠΕ03
3 (8.6%)
ΠΕ04
1 (2.9%)
ΠΕ05
0 (0%)
ΠΕ06
0 (0%)
ΠΕ07
0 (0%)
ΠΕ08
0 (0%)
ΠΕ09
1 (2.9%)
ΠΕ10
0 (0%)
ΠΕ11
0 (0%)
ΠΕ12
0 (0%)
ΠΕ13
0 (0%)
ΠΕ14
2 (5.7%)
ΠΕ15
0 (0%)
ΠΕ16
1 (2.9%)
ΠΕ17
1 (2.9%)
ΠΕ18
1 (2.9%)
ΠΕ19
4 (11.4%)
ΠΕ20
1 (2.9%)
ΠΕ60
6 (17.1%)
ΠΕ70
2 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 96572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 11:07:59 πμ »
Εμένα μου έκαναν αίτηση(άτομα που έκαναν και για τον εαυτό τους) και δεν έχω προσωπική εικόνα, όμως στην Αθήνα ειδικά ξέρω οτι γίνονται τουλάχιστον 3 σεμινάρια, ένα απο αυτά έχει σίγουρα 2 τμήματα των 120 ατόμων. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο τουλάχιστον εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2009, 12:48:59 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:22 »

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 09:36:35 μμ »
Εμένα μου έκαναν αίτηση(άτομα που έκαναν και για τον εαυτό τους) και δεν έχω προσωπική εικόνα, όμως στην Αθήνα ειδικά ξέρω οτι γίνονται τουλάχιστον 3 σεμινάρια, ένα απο αυτά έχει σίγουρα 2 τμήματα των 120 ατόμων. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο τουλάχιστον εδω.
Επειδη ενδιαφερομαι κι εγω παρα πολυ, και βασικα θελω να κανω κ μεταπτυχιακο πανω στην ειδικη αγωγη..αλλα περιμενω πρωτα τον πολυποθητο διορισμο  :) οπως ολες μας, για αθηνα ξερεις ναμου πεις περισσοτερες λεπτομεριες??? που διοργανωνονται, αν προλαβαινω καποιο τωρα μετα τον ασεπ κτλ????

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 09:41:41 μμ »
Επειδη ενδιαφερομαι κι εγω παρα πολυ, και βασικα θελω να κανω κ μεταπτυχιακο πανω στην ειδικη αγωγη..αλλα περιμενω πρωτα τον πολυποθητο διορισμο  :) οπως ολες μας, για αθηνα ξερεις ναμου πεις περισσοτερες λεπτομεριες??? που διοργανωνονται, αν προλαβαινω καποιο τωρα μετα τον ασεπ κτλ????
Kαλησπέρα Rinaki, καλή επιτυχία σου εύχομαι ;)
Δεν γνωρίζω σεμινάρια που να ξεκινάνε μετά τον ΑΣΕΠ, εμένα μου είχαν κάνει αίτηση απο Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά...

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 09:43:43 μμ »
Επειδη ενδιαφερομαι κι εγω παρα πολυ, και βασικα θελω να κανω κ μεταπτυχιακο πανω στην ειδικη αγωγη..αλλα περιμενω πρωτα τον πολυποθητο διορισμο  :) οπως ολες μας, για αθηνα ξερεις ναμου πεις περισσοτερες λεπτομεριες??? που διοργανωνονται, αν προλαβαινω καποιο τωρα μετα τον ασεπ κτλ????
Kαλησπέρα Rinaki, καλή επιτυχία σου εύχομαι ;)
Δεν γνωρίζω σεμινάρια που να ξεκινάνε μετά τον ΑΣΕΠ, εμένα μου είχαν κάνει αίτηση απο Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά...
Ναι και μενα λιγο δυσκολο μου φενεται να ξεκινανει Φεβρουαριο...
Καλη επιτυχια και σε σενα!! σου εχω στειλει και pm θα τα πουμε και απο κει!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:22 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 10:13:30 μμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 01:36:00 μμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια


αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής αυτό?  μηπως έχεις κάνει κάποιο τηλέφωνο?
γιατι ο τίτλος είναι κάπως περίεργος :
«Ψυχοπαιδαγωγική της ένταξης: ένα σχολείο για όλους»
Πρώτη Κατεύθυνση : «Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών»
Δεύτερη Κατεύθυνση : «Ψυχοπαιδαγωγικές  συνιστώσες της πολυπολιτισμικότητας»

φαντάζομαι λέμε για την πρώτη κατεύθυνση....


Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 02:38:49 μμ »
Οι εξετάσεις για την πιστοποίηση ξένης γλώσσας γνωρίζει κανείς  τί επίπεδο έχουνε σε τέτοιες περιπτώσεις;
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 02:57:07 μμ »
Εφοσον ζητανε π.χ. για τα γαλλικα επιπεδο DALF .... εαν καποιος δεν το χει, λογικα θα τον εξετασουν σαυτο το επιπεδο και οχι σε επιπεδο DELF. υποθεση κανω δεν ξερω.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 04:45:14 μμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια
Προτεινόμενη ύλη όμως δεν υπάρχει?Θα διαβάσει ο καθένας ό,τι νομίζει?
Και κάτι ακόμα δεν έχει πολλές πληροφορίες σχετικά με δίδακτρα..Τα αναφέρει κάπου αλλού?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2009, 04:51:08 μμ από LAaleXXX »
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος mania81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 05:52:40 μμ »
Οι εξετάσεις στην ξένη γλώσσα είναι περίπου στο επίπεδο που ζητάνε.Συνήθως είναι ένα κείμενο, το οποίο θέλουν να αποδοθεί στα ελληνικά, ίσως κ κάποιες ερωτήσεις κατανόησης. Πιο σπάνια βάζουν ασκήσεις γραμματικής κτλ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:36:43 μμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια
Προτεινόμενη ύλη όμως δεν υπάρχει?Θα διαβάσει ο καθένας ό,τι νομίζει?
Και κάτι ακόμα δεν έχει πολλές πληροφορίες σχετικά με δίδακτρα..Τα αναφέρει κάπου αλλού?


προφανώς σου δίνουν μια γενική κατεύθυνση, εκεί που λέει στην προκύρηξη ύλη εξετάσεων,
κ ψάχνεις μόνος σου κατάλληλη βιβλιογραφία. ισως να είναι κ καλύτερο από το  πα.μακ. που σου δίνουν μεν βιβλιογραφία που είναι καμιά 10 βιβλία για κάθε ενότητα, κ όπως μου έχουν πει (άτομα που τελειώνουν το μεταπτυχιακό εκεί) καλό θα είναι τα έχεις διαβάσει τα περισσότερα :-[

για δίδακτρα, ίσως να είναι κ δωρεαν γι'αυτό δεν αναφέρει κάτι. αυτό λύνεται με ένα τηλέφωνο στην γραμματεία για διευκρινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 06:33:53 μμ »
Παντως οσοι ενδιαφερονται για μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ας δουν εδω http://nrd02w3.nured.auth.gr/NewsManager/ShowNewsDetails.aspx?ID=100 ειναι προσφατη προκηρυξη
Ακομη και σεις που ειστε απο μακρια (εννοω εκτος Θεσσαλονικης) ριξτε μια ματια
To συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι διατμηματικό και γίνεται επίσης και στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Οι καθηγητές που κάνουν το μεταπτυχιακό εκεί είναι φοβεροί ;) (τους είχα σε προπτυχιακό επίπεδο)

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:34:31 πμ »
Ένα ενδιαφέρον θέμα που έχει να κάνει με τα σεμινάρια ειδικής αγωγής ανα την Ελλάδα

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank20_1_9_935.php

Αποσυνδεδεμένος Fairytale.unicorn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 11:14:38 πμ »
Καλημέρα σε όλα τα μέλη και καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ.
Όσον αφορά το μεταπτυχιακό στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν δίδακτρα, ύλη (προτεινόμενη βιβλιογραφία) συγκεκριμένη δεν δίνει ποτέ η συγκεκριμένη σχολή ούτε για τις κατατακτήριες.
Όσοι δεν έχουν Proficiency ή αντίσοτιχο γαλλικών κ.τ.λ. καλούνται να κάνουν περιληπτική μετάφραση από ελληνικό άρθρο σε αγγλικό με θέμα την ειδική αγωγή (τουλάχιστον πέρυσι κάτι τέτοιο μπήκε και αφορούσε την ένταξη/ ενσωμάτωση ). Καλή εξάσκηση γι' αυτό είναι η μετάφραση κειμένων σχετικών με την ειδική αγωγή  που αντλείται από το Internet από ελληνικά στα αγγλικά και το αντίστροφο. Το μόνο σχετικό αγγλοελληνικό λεξικό που βρήκα στην αγορά είναι "Όρων- εκφράσεων Ειδικής Αγωγής και Λογοθερπαείας" ιατρικές εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδης συγγραφέας Σουλιώτη Β. Ευαγγελία είναι μικρούλη και κοστίζει 10,80 ευρώ (τουλάχιστον στην Πρωτοπορία).
Όσον αφορά τις κύριες εξετάσεις απαντάς σε ένα θέμα και από τα λίγα που θυμάμαι από πέρυσι έδιναν μία περίπτωση παιδιού που φοιτεί στο δημοτικό (δεν θυμάμαι τι ηλικία) με κάποια διαγνωσμένη συμπτωματολογία και καλούμασταν να αναπτύξουμε ή 3 ή 4 υποερωτήματα (δεν τα θυμάμαι όλα μην σας πάρω στον λαιμό μου) α) εκπαιδευτική αξιολόγηση - προφίλ για τα προβλήματα που εμφανίζει β) παιδαγωγική παρέμβαση - αλλαγές στο πρόγραμμα γενικής εκπαίδευσης... δυστυχώς μόνο αυτά θυμάμαι..  :(
Καλό είναι να διαβάσετε τα βιβλία και άρθρα της κα Τζουριάδου Μαρία καθώς και τα άρθρα του κ Μπάρμπα Γεωργίου. Από εκεί και πέρα είναι προσωπική σας επιλογή.
Καλή επιτυχία σε όσες και όσους αποφασίσουν να δώσουν εξετάσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159600
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.