*

Αποστολέας Θέμα: Οδοιπορικά  (Αναγνώστηκε 117203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 06:50:22 μμ »
Αν το συσχετίσουμε με τη συγχώνευση Σχολικών Μονάδων, δεν είναι εντελώς παράλογο να κόψουν τα μεταφορικά για μετακινήσεις προς τα χωριά συγκεκριμένα! Προφανώς τα περισσότερα σχολεία σε χωριά θα εκλείψουν και τα παιδιά θα αναγκαστούν να μετακινούνται σε πόλεις και κομωπόλεις τουλάχιστον για Γυμνάσιο-Λύκειο. Όπως πριν από δεκαετιές που οι οικογένειες που ζούσαν μακριά από αστικά κέντρα αδυνατούσαν οικονομικά να στείλουν τα παιδιά τους να "σπουδάσουν". Τότε, όμως, το εξατάξιο Γυμνάσιο θεωρούνταν σπουδές, τώρα δε φτάνει ούτε το μεταπτυχιακό για να ξεχωρίσεις από τους πολλούς πτυχιούχους της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2010, 06:52:44 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:45:46 πμ »
Λοιπόν, ο συνάδελφος που δουλεύει στο οικονομικό τμήμα του γραφείου μας, μου είπε πως του στείλαν πίσω από τα εντελόμενα τις αιτήσεις που είχε στείλει για πληρωμή οδοιπορικών από πέρισυ μέχρι φέτος, για μετακινήσεις που γίνονται σε χωριά, λόγω ενός καινούριου νόμου με αναδρομική ισχύ, ο οποίος ορίζει πως για μετακινήσεις εκπαιδευτικών σε χωριά, δεν θα δίνονται οδοιπορικά.


Σύμφωνα με το έγγραφο 2/55768/0022/20-2-2009 της 2ης Διεύθυνσης Μισθολογίου του ΓΛΚ συμπλήρωση ωραρίου εκπαιδευτικών και οδοιπορικά έξοδα:

  
   2. Δεν δικαιούνται επίσης όταν μετακινούνται την ίδια μέρα:

    * Σε σχολεία εντός της ίδιας πόλης ή κωμόπολης

    * Σε σχολεία της πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν

    * σε σχολεία χωριών

  
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2010, 04:50:27 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 01:51:34 μμ »
Α καλά....και πότε δικαιούνται οδοιπορικά; Όταν μετακινούνται από το χωριό στις πόλεις;  ;D ;D
Μήπως άφησαν και τίποτα;  >:(

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 03:24:57 μμ »
2.Δηλαδή δικαιούμαστε οδοιπορικά εάν η μετακίνηση γινόταν σε σχολείο διαφορετικού δήμου; 
1.Δηλαδή εάν συμπληρώναμε ωράριο σε οποιοδήποτε άλλο σχολείο,όσο μακριά και να ήταν αυτό,δεν δικαιούμαστε οδοιπορικά επειδή δεν πηγαίναμε την ίδια ημέρα;Με τί θα πηγαίναμε την ίδια ημέρα,με αεροπλάνο; 

Είστε σίγουροι ρε παιδιά ειδικά για το πρώτο;Θα τρελαθούμε;Μπορεί κάποιος συνάδελφος να δώσει ένα link με το έγγραφο ολόκληρο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:05 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 03:37:07 μμ »
ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΛΟΓΩ ΔΙΑΘΕΣΗΣ

Αρ.Πρ.2/55768/0022/20-02-2009/ΓΛΚ

(Σχετ. 2/53565/0022, 2/45341/0022,
2/1089/0022/09, 2/71622/0022)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚ/ΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜ. ΔΗΜ/ΚΗΣ ΠΟΛΓΠΚΗΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΜΙΣΘΩΝ & ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:22α ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟΥ
ΤΜΗΜΑ: Α
Ταχ. Δ/νση: Πανεπιστημίου 37, 101 65-Αθήνα
Πληροφορίες: 210 33 38 402

ΘΕΜΑ: «Συμπλήρωση ωραρίου εκπαιδευτικών και οδοιπορικά έξοδα».

ΣΧΕΤ:
α) Υπ' αριθ. 1645/4-6-2008 έγγραφοτης Δ/νσηςΑ/θμιαςΕκπ/σηςΦλώρινας .
β) Αριθ.90029/ΙΒ/9-7-2008 έγγραφοτηςΔ/νσηςΟικονομικώνΥποθέσεωντου ΥΠΕΠΘ
γ) αριθμ, 1262/19-12-2008 έγγραφοτουΓραφείουΔ/θμιαςΕκπ/σηςΛακωνίας
δ) αριθ.5640/17-9-08 έγγραφοτηςΥ.Δ.Ε. Ρεθύμνου

Σε απάντηση των ανωτέρω σχετικών σας εγγράφων, σας πληροφορούμε τα εξής:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 15 και του άρθρου 18 παρ. 2 του ν.1566/1985, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης λαμβάνουν
α) οδοιπορικά έξοδα σύμφωνα με τιςκείμενες διατάξεις (v.2685/99) και
β) αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας, οριζόμενη στο ήμισυ της προβλεπόμενης από την παρ. 19 του ίδιου άρθρου και νόμου.

Δεν παίρνουν τα παραπάνω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση όσοι συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν.

Τα σχολεία που λειτουργούν στην περιφέρεια της τέως διοίκησης της πρωτεύουσας και του τέως δήμου Θεσσαλονίκης θεωρούνται ότι λειτουργούν στην ίδια πόλη.

Στους εκπαιδευτικούς που καταβάλλονται οδοιπορικά έξοδα (χιλιομετρική αποζημίωση) δεν καταβάλλεται ταυτόχρονα και το 1/3 της ημερήσιας αποζημίωσης, που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.21 του ν. 2685/99 και τούτο διότι, οι προαναφερόμενοι εκπαιδευτικοί δεν μετακινούνται με τις διατάξεις του άρθρου 14 του ν.1566/1985.

Σύμφωνα με την αριθ. 456/99 Γνωμοδότηση της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του κράτους, η οποία έγινε αποδεκτή από τον Υφυπουργό οικονομικών, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται κατ' εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14 παρ.15 και του άρθρου 18 παρ.2 του ν.1566/85 για τη συμπλήρωση του ωραρίου διδασκαλίας τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης, δικαιούνται τα οδοιπορικά έξοδα και την αποζημίωση που προβλέπονται από την παρ.15 του άρθρου 14 του ίδιου νόμου, ακόμα και στην περίπτωση που η απόσταση μεταξύ του σχολείου όπου διατίθενται και του τόπου διαμονής τους είναι μικρότερη από την απόσταση μεταξύ του σχολείου της οργανικής τους θέσης και του τόπου διαμονής τους.

Το Ελεγκτικό Συνέδριο με την αριθ.234/93 πράξη του, δέχεται ότι τα οδοιπορικά έξοδα αφορούν αποκλειστικά τα έξοδα στα οποία υποβάλλεται ο υπάλληλος κατά την μετακίνησή του και που είναι ανάλογα με το μέσο που χρησιμοποιεί για το σκοπό αυτό. Συνεπώς, στην περίπτωση που εκπαιδευτικοί ενδεχομένως θα έχουν την ίδια μέρα κάποιες ώρες διδασκαλίας στο σχολείο της έδρας τους και στη συνέχεια θα μετακινηθούν για συμπλήρωση του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης, δικαιούνται αποζημίωση για εκτέλεση υπηρεσίας και σαν αφετηρία λαμβάνεται η έδρα της οργανικής τους θέσης και όχι ο τόπος διαμονής τους.

Συνεπώς, σύμφωνα με τα ανωτέρω η καταβολή των παραπάνω οδοιπορικών εξόδων και αποζημίωσης, δικαιολογείται σε όσους διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του  υποχρεωτικού τους ωραρίου σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης, όπως ρητά ορίζεται από την ανωτέρω διάταξη του άρθρου 14 του ν.1566/85.

Τα ανωτέρω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση δεν καταβάλλονται σε όσους διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του υποχρεωτικού τους ωραρίου στις εξής περιπτώσεις:
1. σε σχολεία εντός της ίδιας πόλης ή κωμόπολης,
2. σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν και
3. σε σχολεία χωριών.

Κάθε άλλο έγγραφο με αντίθετο, περιεχόμενο για το ίδιο θέμα παύει να ισχύει.

Η Δ/νση Οικονομικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, προς την οποία κοινοποιείται το παρόν, παρακαλείται να ενημερώσει όλες τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, προς αποφυγή άσκοπης αλληλογραφίας.

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/oikonomika/104-symplhrwsh-wrariu-odoiporika-exoda.html

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 03:47:16 μμ »
Συγνώμη,αλλά δεν λέει πουθενά ότι δεν δικαιούνται όσοι δεν συμπληρώνουν την ίδια ημέρα.Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 03:58:04 μμ »
Συγνώμη,αλλά δεν λέει πουθενά ότι δεν δικαιούνται όσοι δεν συμπληρώνουν την ίδια ημέρα.Κάνω λάθος;

έχεις δίκιο. Το πρώτο το αντέγραψα από εδώ
http://blogs.sch.gr/gartzios/category/%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

προς το παρόν το αφαιρώ και θα ψάξω για να δω αν τελικά ισχύει και βάσει ποιας απόφασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2010, 04:50:53 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 08:23:52 μμ »
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 09:40:25 πμ »
Σύμφωνα με το έγγραφο 2/55768/0022/20-2-2009 της 2ης Διεύθυνσης Μισθολογίου του ΓΛΚ συμπλήρωση ωραρίου εκπαιδευτικών και οδοιπορικά έξοδα:

  
   2. Δεν δικαιούνται επίσης όταν μετακινούνται την ίδια μέρα:

    * Σε σχολεία εντός της ίδιας πόλης ή κωμόπολης

    * Σε σχολεία της πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν

    * σε σχολεία χωριών

  
Α, ωραία. Δηλαδή η έδρα της οργανικής σου θεωρείται έδρα σου, άρα δεν δικαιούσαι οδοιπορικά, αλλά και η μόνιμη κατοικία σου θεωρείται έδρα σου, άρα πάλι δεν δικαιούσαι. Μονά - ζυγά δικά τους. Μήπως να αρχίσουμε να δηλώνουμε ψεύτικες διευθύνσεις στην υπηρεσία μας;;;

Εγώ πάντως εάν βρεθώ στην ανάγκη μετακίνησης που δεν δίνονται οδοιπορικά, θα μετακινούμαι μόνο με συγκοινωνία ΑΝ έχει και ΟΠΟΤΕ έχει. Και να κόψει το κεφάλι της η υπηρεσία για τα προγράμματα. Δεν υποχρεούμαι να διαθέτω την προσωπική μου περιουσία (αυτοκίνητο) για να κάνει την δουλειά της η υπηρεσία (που με έχει και φτησμένη)  >:(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:12:50 μμ »
Α, ωραία. Δηλαδή η έδρα της οργανικής σου θεωρείται έδρα σου, άρα δεν δικαιούσαι οδοιπορικά, αλλά και η μόνιμη κατοικία σου θεωρείται έδρα σου, άρα πάλι δεν δικαιούσαι. Μονά - ζυγά δικά τους. Μήπως να αρχίσουμε να δηλώνουμε ψεύτικες διευθύνσεις στην υπηρεσία μας;;;

Εγώ πάντως εάν βρεθώ στην ανάγκη μετακίνησης που δεν δίνονται οδοιπορικά, θα μετακινούμαι μόνο με συγκοινωνία ΑΝ έχει και ΟΠΟΤΕ έχει. Και να κόψει το κεφάλι της η υπηρεσία για τα προγράμματα. Δεν υποχρεούμαι να διαθέτω την προσωπική μου περιουσία (αυτοκίνητο) για να κάνει την δουλειά της η υπηρεσία (που με έχει και φτυσμένη)  >:(
Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα: Συγκοινωνία ΑΝ έχει και ΟΠΟΤΕ έχει. Και σε όποιον αρέσει!
Στο κάτω κάτω με τόσες περικοπές στο μισθό, δε θα με υποχρεώσουν να μπω σε περισσότερα έξοδα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 08:51:16 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι,
εχω ενα θεμα και θα ηθελα την συμβουλη σας.Το θεμα εχει να κανει με τα οδοιπορικα.Τελη Νοεμβρη μου ζητησε ο διευθυντης μου να μαζεψω τα χαρτια απο το σχολειο στο οποιο υπηρετω με διάθεση (και μαλιστα με μπριζοσε να το κανω οσο το δυνατον πιο γρήγορα) και αφου καταφερα να του τα πάω, τα πηρε και οπως μου ειχε πει τότε τα κατέθεσε.Μετά από 10 μέρεσ μπαινει μεσα στην αίθουσα των καθηγητων και μου ανακοινωνει μπροστα σε όλουυς ότι τα δικα μου οδοιπορικα δεν θα προωθηθουν , όταν του ζήτησα το λόγο μου ειπε οτι η υπάλληλος , η υπέυθυνη των οικονομικων θεματων(που ειναι κολλητη του και συνεργάζονται στενα) του ειπε ότι απο τον Αυγουστο δεν πιστώνονουν τίποτα.¨ολα τα χαρτια που εστειλε της γύρισαν πισω οποτε δεν προωθεί κάνενα άλλο.σταμάτησε με λιγα λόγια να ζηταει οδοιπορικα εκπαιδευτικών.Ερχόμενη από τις διακοπες τω νχριστουγεννων ένασ συνάδελφος πανω στη συζητηση μου ειπε οτι αυτος έχει παρει τα οδοιπορικα του και μαλιστα ενα σημαντικο ποσο, ο οποιος ειναι με λιγοτερες ωρες και μερεσ στη διαθεση.

Αυτό που μου κινει την περιεργεια είναι οτι δεν μου εχει δωσει κάποιο επισημο έγγραφο απόριψης ή κατι σχετικο.Το προβλημα είναι ότι ειναι περιεργος και ηδη μου κανει πολλα καψωνια σε ο΄τιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε.....Εσεις τι θα κανατε στη θέση μου???ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!! :-[ :-[ :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 09:09:37 μμ »
Επειδή υπηρετώ σε γραφείο εκπαίδευσης και μάλιστα χειρίζομαι ολα τα οικονομικα θεματα, θα ηθελα να σε πληροφορήσω ότι οι δαπάνες για μεταφορά μαθητών πληρώνονται κανονικά - οδοιπορικά καθηγητών δεν έχουμε καθώς είμαι σε νησί.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, υπάλληλος δεν μπορεί να σου αρνηθεί τη λήψη εγγράφων (αυτό πηγαίνει στην προωθηση εγγραφων απο τον διευθυντη σου - είναι υποχρεωμενος να τα προωθησει ακομα και αν ειναι βεβαιη η μη καταβολη τους). Στη συνέχεια ή θα πληρωθείς τα οδοιπορικά ή ο υπάλληλος θα πρέπει μεσα σε ευλογο διαστημα να σου απαντήσει εγγράφως για ποιο λογο δεν σου καταβαλλονται (π.χ. κάποια υπουργικά απόφαση ή νόμο που καταργεί αυτές τις δαπάνες κτλ κτλ)
Αν ήμουν στη θέση σου, θα ζήτηγα εγγραφη απαντηση για τη μη πληρωμη των οδοιπορικων για να γνωριζω για ποιο λογο δεν δινονται. Εχεις καθε δικαιωμα να το ζητας και μπορει να το χρησιμοποιησεις μεχρι και δικαστικα για να δικαιωθεις

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 09:31:26 μμ »
σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.
Να σε ρωτησω και κατι ακομη, για το πρωτο τριμηνο μηπως εχω ήδη αργήσει και μου το προβάλλουν σαν δικαιολογια??μου ανακοινωσε την αρνηση 10 μερεσ πριν φύγουμε για διακοπεσ και εχει περασει και η μια εβδομαδα μετα τισ διακοπες ??? :-\ :-\.

Να του ζητησω εγγραφη απαντηση ή να του ζητησω τα χαρτια μου να τα καταθεσω εγω στην υπάλληλο κάνονταςς αιτηση στην ΔΔΕ μου για να παρω κα ιαριθμο πρωτοκολλου??Πως πρεπει να κινηθω????

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 16, 2011, 10:08:42 πμ »
Στη δευτεροβάθμια της Χίου έχουν πληρωθεί τα οδοιπορικά Α τριμήνου κανονικά από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχουν πληρωθεί για τον ένα συνάδελφο και για τον άλλο όχι... Το 2ο σχολείο που υπηρετείς είναι σε διαφορετικό δήμο;

Επίσης, τώρα με τον Καλλικράτη και τη συγχώνευση των δήμων δεν θα είναι πιο δύσκολο να δικαιούται κάποιος οδοιπορικά;
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.