*

Αποστολέας Θέμα: Οδοιπορικά  (Αναγνώστηκε 115181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 09:54:35 πμ »
Έχει σημασία που μένεις. Έχει γραφτεί ήδη αρκετές φορές παραπάνω. Αν το σπίτι που μένεις είναι πιο κοντά μετράνε την απόσταση από εκεί. Στην πρωτοβάθμια πληρώνουν τα οδοιπορικά μετά το τέλος της χρονιάς. Στη δευτεροβάθμια μας τα πληρώνουν κάθε φορά που κλείνει ένα δίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:39 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 01:41:02 μμ »
Dean τι διαφορετικό γράφει το μέλος edesta, από αυτό που παραθέτεις εσύ;

Για να σε βοηθήσουμε πες μας πόσα χιλιόμετρα απέχει το σπίτι σου από το απομακρυσμένο σχολείο και
πόσα χιλιόμετρα απέχει το σχολείο τοποθέτησής σου από το απομακρυσμένο σχολείο.
Λέει πως θα πληρώνεσαι για την απόσταση από τη σπίτι σου και το δικό μου απόσπασμα λέει πως θα πληρώνεσαι για την απόσταση από το σχολείο τοποθέτησης στα σχολεία διάθεσης. Το δεύτερο ισχύει. Όπως είπε και κάποιος, δεν μπορεί να μένω Αθήνα και να δουλεύω Χαλκίδα και να μου πληρώσουν τη διαδρομή για Αθήνα.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 01:41:34 μμ »
Οδοιπορικά θα πάρεις τα χιλιόμετρα που κάνεις επί 0,15 ευρώ για πηγαινε ελα από την περιοχή στην οποία τοποθετήθηκες. Συνήθως αυτό είναι περισσότερο από όσο καις σε βενζίνη εκτός αν έχεις αυτοκίνητο που καίει πολύ. Αν το κάνεις με το λεωφορείο θα πρέπει να κρατάς τα εισητηρια και θα πάρεις την αξία τους.
Ευχαριστώ
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 02:46:53 μμ »
Λέει πως θα πληρώνεσαι για την απόσταση από τη σπίτι σου και το δικό μου απόσπασμα λέει πως θα πληρώνεσαι για την απόσταση από το σχολείο τοποθέτησης στα σχολεία διάθεσης. Το δεύτερο ισχύει. Όπως είπε και κάποιος, δεν μπορεί να μένω Αθήνα και να δουλεύω Χαλκίδα και να μου πληρώσουν τη διαδρομή για Αθήνα.
Αν δεν να ακούσεις οποιονδήποτε, μπορείς να τον ακούσεις. Εμένα πέρυσι μου έδιναν οδοιπορικά για την απόσταση από το σπίτι μου μέχρι το σχολείο δεύτερης τοποθέτησης, επειδή από το σχολείο της οργανικής μου η απόσταση ήταν 2 χιλιόμετρα πιο κοντά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:39 »

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 03:06:14 μμ »
Αν δεν να ακούσεις οποιονδήποτε, μπορείς να τον ακούσεις. Εμένα πέρυσι μου έδιναν οδοιπορικά για την απόσταση από το σπίτι μου μέχρι το σχολείο δεύτερης τοποθέτησης, επειδή από το σχολείο της οργανικής μου η απόσταση ήταν 2 χιλιόμετρα πιο κοντά.
συνάδελφε μιλάω γιατί κι εγώ έπαιρνα οδοιπορικά πέρσι από το σχολείο τοποθέτησης. Δεν είναι ευγενικό εκ μέρους σου να λες "αν θες να ακούσεις οποιονδηποτε" γιατί είναι υποτιμητικό. Ωστόσο μπορει να έχεις δίκιο αλλά γιατί να μη δηλώσεις ως τόπο κατοικίας τον τόπο που βρίσκεται το σχολείο τοποθέτησης μιας και όπως κατάλαβα τα οδοιπορικά τα παίρνεις για την μικρότερη από τις δύο αποστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 03:09:25 μμ »
συνάδελφε μιλάω γιατί κι εγώ έπαιρνα οδοιπορικά πέρσι από το σχολείο τοποθέτησης. Δεν είναι ευγενικό εκ μέρους σου να λες "αν θες να ακούσεις οποιονδηποτε" γιατί είναι υποτιμητικό. Ωστόσο μπορει να έχεις δίκιο αλλά γιατί να μη δηλώσεις ως τόπο κατοικίας τον τόπο που βρίσκεται το σχολείο τοποθέτησης μιας και όπως κατάλαβα τα οδοιπορικά τα παίρνεις για την μικρότερη από τις δύο αποστάσεις.  αν το σπίτι σου είναι πιο κοντά λοιπόν τα παίρνεις από το σπίτι σου. Αν το σπίτι σου είναι πιο μακρυά τα παίρνεις από το σχολείο τοποθέτησης;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 03:51:41 μμ »
Αν δεν να ακούσεις οποιονδήποτε, μπορείς να τον ακούσεις. Εμένα πέρυσι μου έδιναν οδοιπορικά για την απόσταση από το σπίτι μου μέχρι το σχολείο δεύτερης τοποθέτησης, επειδή από το σχολείο της οργανικής μου η απόσταση ήταν 2 χιλιόμετρα πιο κοντά.
Μα ποιον οποιονδήποτε; Γιατί μιλάς υποτιμητικά; Παράθεσα επίσημο έγγραφο και μου το διαβεβαίωσε κι ο ένας Διευθυντής μου σήμερα. Εσύ έμενες σε άλλο νομό, όπως εγώ και σου πλήρωναν για να πας στο σπίτι σου;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:12:38 μμ »
συνάδελφε μιλάω γιατί κι εγώ έπαιρνα οδοιπορικά πέρσι από το σχολείο τοποθέτησης. Δεν είναι ευγενικό εκ μέρους σου να λες "αν θες να ακούσεις οποιονδηποτε" γιατί είναι υποτιμητικό. Ωστόσο μπορει να έχεις δίκιο αλλά γιατί να μη δηλώσεις ως τόπο κατοικίας τον τόπο που βρίσκεται το σχολείο τοποθέτησης μιας και όπως κατάλαβα τα οδοιπορικά τα παίρνεις για την μικρότερη από τις δύο αποστάσεις;
Δεν ήθελα να υποβιβάσω κανέναν. Απλά η Dean είπε κάποιος είπε, για αυτό είπα οποιονδήποτε. Πάντως τώρα το θέτεις σωστά. Τα οδοιπορικά τα παίρνεις για τη μικρότερη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:14:51 μμ »
Μα ποιον οποιονδήποτε; Γιατί μιλάς υποτιμητικά; Παράθεσα επίσημο έγγραφο και μου το διαβεβαίωσε κι ο ένας Διευθυντής μου σήμερα. Εσύ έμενες σε άλλο νομό, όπως εγώ και σου πλήρωναν για να πας στο σπίτι σου;
Όχι, εγώ δεν έμενα σε άλλο νομό. Ωστόσο, ακόμα κι αν μένεις σε άλλο νομό αν το σχολείο που σε στέλνουν είναι πιο κοντά από το σπίτι σου, παρά από το σχολείο πρώτης τοποθέτησης, σε πληρώνουν για τη μικρότερη διαδρομή. Το δημόσιο δεν πληρώνει περισσότερα χρήματα σε καμιά περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:28:06 μμ »
Όχι, εγώ δεν έμενα σε άλλο νομό. Ωστόσο, ακόμα κι αν μένεις σε άλλο νομό αν το σχολείο που σε στέλνουν είναι πιο κοντά από το σπίτι σου, παρά από το σχολείο πρώτης τοποθέτησης, σε πληρώνουν για τη μικρότερη διαδρομή. Το δημόσιο δεν πληρώνει περισσότερα χρήματα σε καμιά περίπτωση.
E βλέπεις που μίλησες δίχως πλήρη γνώση και, αν σε άκουγα και έλεγα στους Διευθυντές μου ότι ένας άγνωστος μου είπε ότι πληρώνομαι για το σπίτι μου, ο "οποιοσδήποτε" θα ήσουν εσύ; Και είπα για άλλο νομό από την αρχή και επικαλείσαι προσωπική εμπειρία τη στιγμή που δεν ήσουν σε άλλο νομό. :) Φιλικά το λέω, δε στη λέω, είμαι σίγουρη δε διάβασες προσεκτικά, ίσως και να έριχνες κλεφτές ματιές επειδή έκανες παράλληλα κάτι άλλο. Τέλος πάντων ούτε να πάρω παραπάνω χρήματα με ενδιαφέρει ούτε τίποτα. Με ενδιαφέρει να πάρω αυτά που δικαιούμαι και κυρίως για το απομακρυσμένο χωριό διάθεσης, καθώς είμαι σε 4 χωριά και θέλω να γλιτώσω ό,τι μπορώ κι επειδή είμαι σε άλλο νομό οι βενζίνες είναι ήδη πολλές. Μου απάντησε κι ο άλλος συνάδελφος για το ποσό κι είμαι καλυμμένη. Να είσαι καλά για τη διάθεσή σου να βοηθήσεις, απλά οκ να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί :)
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:34:53 μμ »
Α(σπίτι μου) .......Β(σχολείο διάθεσης) ..........................................Γ(σχολείο τοποθέτησης)

1) Μένω στο Α. Έχω τοποθετηθεί στο Γ και έχω δύο μέρες να πάω στο σχολείο Β.
Από ότι καταλαβαίνω δικαιούμαι οδοιπορικά μόνο για τις δύο μέρες και αυτό για την μικρή απόσταση ΑΒ. Όχι για την μεγαλύτερη ΒΓ, σωστά;

2) Το ίδιο ισχύει αν και κάποια μέρα έχω να πάω και στα δύο σχολεία σύμφωνα με το πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:39:07 μμ »
Α(σπίτι μου) .......Β(σχολείο διάθεσης) ..........................................Γ(σχολείο τοποθέτησης)

1) Μένω στο Α. Έχω τοποθετηθεί στο Γ και έχω δύο μέρες να πάω στο σχολείο Β.
Από ότι καταλαβαίνω δικαιούμαι οδοιπορικά μόνο για τις δύο μέρες και αυτό για την μικρή απόσταση ΑΒ. Όχι για την μεγαλύτερη ΒΓ, σωστά;

2) Το ίδιο ισχύει αν και κάποια μέρα έχω να πάω και στα δύο σχολεία σύμφωνα με το πρόγραμμα;
Σωστά το κατάλαβες. Απλώς μπορεί η μικρότερη απόσταση να είναι η ΒΓ κι ας μένεις στο Α.

Αν κάποια μέρα πηγαίνεις και στα δύο σχολεία, πάλι παίρνεις τα οδοιπορικά σαν να πήγαινες μόνο στο σχολείο διάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:41:19 μμ »
E βλέπεις που μίλησες δίχως πλήρη γνώση και, αν σε άκουγα και έλεγα στους Διευθυντές μου ότι ένας άγνωστος μου είπε ότι πληρώνομαι για το σπίτι μου, ο "οποιοσδήποτε" θα ήσουν εσύ; Και είπα για άλλο νομό από την αρχή και επικαλείσαι προσωπική εμπειρία τη στιγμή που δεν ήσουν σε άλλο νομό. :) Φιλικά το λέω, δε στη λέω, είμαι σίγουρη δε διάβασες προσεκτικά, ίσως και να έριχνες κλεφτές ματιές επειδή έκανες παράλληλα κάτι άλλο. Τέλος πάντων ούτε να πάρω παραπάνω χρήματα με ενδιαφέρει ούτε τίποτα. Με ενδιαφέρει να πάρω αυτά που δικαιούμαι και κυρίως για το απομακρυσμένο χωριό διάθεσης, καθώς είμαι σε 4 χωριά και θέλω να γλιτώσω ό,τι μπορώ κι επειδή είμαι σε άλλο νομό οι βενζίνες είναι ήδη πολλές. Μου απάντησε κι ο άλλος συνάδελφος για το ποσό κι είμαι καλυμμένη. Να είσαι καλά για τη διάθεσή σου να βοηθήσεις, απλά οκ να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί :)
Συμφωνώ σε όλα, εκτός από την πρώτη πρότασή σου. Εγώ ποτέ δεν είπα ότι πληρώνεσαι από το σπίτι σου για το σχολείο διάθεσης. Είπα ότι πληρώνεσαι από το σπίτι σου για το σχολείο διάθεσης, αν αυτή η απόσταση είναι μικρότερη από την απόσταση μεταξύ του σχολείου τοποθέτησης και του σχολείου διάθεσης. Γενικά πάντα πληρώνεσαι για τη μικρότερη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 04:58:23 μμ »
Σωστά το κατάλαβες. Απλώς μπορεί η μικρότερη απόσταση να είναι η ΒΓ κι ας μένεις στο Α.

Αν κάποια μέρα πηγαίνεις και στα δύο σχολεία, πάλι παίρνεις τα οδοιπορικά σαν να πήγαινες μόνο στο σχολείο διάθεσης.
Χα! Και τι γίνεται, όταν είσαι σε 3 σχολεία διάθεσης; Εγώ τη μια μέρα θα πηγαίνω σε 2 σχολεία διάθεσης κιόλας. Δε θα πρέπει να πάρω 1. για το α σχολείο διάθεσης και 2. για την απόσταση από σχολείο διάθεσης α σε σχολείο διάθεσης β;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.