*

Αποστολέας Θέμα: Οδοιπορικά  (Αναγνώστηκε 115104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 29, 2021, 09:17:45 πμ »
Πολύ αμφιβάλλω. Στα ταξί πχ παίρνουν διπλή ταρίφα με βάση το παλιό σύστημα δήμων. Θα έλεγα να κάνεις αίτηση για την αποζημίωση των οδοιπορικών και να λάβεις επίσημα μια απάντηση και όχι δια τηλεφώνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος Effiemum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 01, 2021, 12:51:51 μμ »
Καλημέρα σας! Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να εργάστηκε πέρυσι Αχαΐα; Έχει πληρωθεί οδοιπορικά; Κι αν όχι γιατί τόση καθυστέρηση;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 01, 2021, 01:09:23 μμ »
Πολύ αμφιβάλλω. Στα ταξί πχ παίρνουν διπλή ταρίφα με βάση το παλιό σύστημα δήμων. Θα έλεγα να κάνεις αίτηση για την αποζημίωση των οδοιπορικών και να λάβεις επίσημα μια απάντηση και όχι δια τηλεφώνου.

Έκανα αίτηση και ζητώ να μου χορηγηθούν τα οδοιπορικά για τις χ και ψ αποστάσεις. Εκείνοι προφορικά επιμένουν οτι δεν τα διακαιούμαι και απ'οτι καταλαβαίνω δεν σκοπεύουν να τα αναρτήσουν καν , γιατί μου είπαν ότι αν τα αναρτήσουν τότε θα τα πληρωθώ!
Με προβληματίζει το εξής: μήπως έπρεπε στην αίτησή  μου να ζητώ πρώτα να μου γνωστοποιήσουν γραπτώς αν τα δικαιούμαι και κατόπιν να ζητώ την καταβολή τους (έτσι ώστε να μην χρειάζεται να περιμένω μεχρι τέλος του έτους που θα γίνει η εκκαθάριση για να δω εκ του αποτελέσματος αν τελικά τα πληρώθηκα ή όχι;)

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 01, 2021, 07:55:05 μμ »
Έκανα αίτηση και ζητώ να μου χορηγηθούν τα οδοιπορικά για τις χ και ψ αποστάσεις. Εκείνοι προφορικά επιμένουν οτι δεν τα διακαιούμαι και απ'οτι καταλαβαίνω δεν σκοπεύουν να τα αναρτήσουν καν , γιατί μου είπαν ότι αν τα αναρτήσουν τότε θα τα πληρωθώ!
Με προβληματίζει το εξής: μήπως έπρεπε στην αίτησή  μου να ζητώ πρώτα να μου γνωστοποιήσουν γραπτώς αν τα δικαιούμαι και κατόπιν να ζητώ την καταβολή τους (έτσι ώστε να μην χρειάζεται να περιμένω μεχρι τέλος του έτους που θα γίνει η εκκαθάριση για να δω εκ του αποτελέσματος αν τελικά τα πληρώθηκα ή όχι;)
Το δημόσιο λειτουργεί ως εξής: Σε πολλές περιπτώσεις επειδή υπάρχουν κακόψυχοι δυ θα πρέπει να ξέρεις τη νομοθεσία, γιατί αυτοί οι άνθρωποι βρίσκουν ως ευχαρίστηση να ταλαιπωρούν συνανθρώπους τους. Ακόμη και να ξέρεις τη νομοθεσία λόγω πιθανής ασχετοσύνης υπάρχει περίπτωση να ερμηνεύουν το μαύρο-άσπρο. Εν ολίγοις καταλήγεις να εξειδικευτείς σε κομμάτια της νομοθεσίας ενώ δε θα έπρεπε. Ας πάμε στα γεγονότα:
1. Αν δεν δέχονται να σου δώσουν οδοιπορικά μπορείς να αρνηθείς την εκτέλεση μετακίνησης.
2. Στην περίπτωσή σου εφαρμόζουν το κλασσικό "η μη απάντηση είναι η καλύτερη απάντηση".
3. Αν θυμάμαι καλά σε περίπτωση μη απάντηση θεωρείται ότι γίνεται σιωπηρή αποδοχή του αιτήματος. Άρα διατυπώνεις το ερώτημα με κατάλληλο τρόπο.
4. Υπάρχουν χρονικά περιθώρια για απάντηση.
5. Παραγραφή γίνεται μετά από δύο χρόνια. Αν έχεις κάνει αίτηση παίρνεις παράταση 6 μήνες.

Αν το ποσό αξίζει, τότε στέλνεις δεύτερη αίτηση και ζητάς εξηγήσεις για τη μη απάντηση στη διεύθυνση με κοινοποίηση στην περιφέρεια. Τους ζητάς να ρωτήσουν και το ΓΛΚ ή το ΝΣ για αν δικαιούσαι οδοιπορικά και να σου δώσουν την απάντηση για την ερμηνεία που σου δίνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 01, 2021, 09:11:36 μμ »
Αυτά σκέφτομαι κ γω...όπως ακριβώς τα λες είναι!!!Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές.Εχω αποφασίσει ότι το καλύτερο είναι να επανέλθω με νέα αίτηση ή με τροποιηση του ερωτήματος της πρώτης μου αίτησης (τη Δευτερα την κατέθεσα), καθώς έκτοτε έχω βρει κ άλλα στοιχεία που θεωρώ ότι υποστηρίζουν το αίτημα μου

Αποσυνδεδεμένος Effiemum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 04, 2021, 06:48:24 μμ »
Καλησπέρα πολλές ευχές για ένα υπέροχο υπόλοιπο καλοκαιριού. Απλά να ενημερώσω ότι εκείνα τα οδοιπορικά από τη χρονιά 2020 πρωτοβάθμια Αχαΐας πιστωθηκαν επιτέλους 😀

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 04, 2021, 08:36:45 μμ »
Τα οδοιπορικα πληρωνονται ενα χρονο μετα παντα για αναπληρωτες; Ενω για μονιμους εντος μηνων;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 04, 2021, 10:16:51 μμ »
Τα οδοιπορικα πληρωνονται ενα χρονο μετα παντα για αναπληρωτες; Ενω για μονιμους εντος μηνων;
  για τους μόνιμους κάθε δίμηνο νομιζω Ίσως κ κάθε μήνα ..Για τους αναπληρωτές συνήθως μέχρι Οκτώβρη του επόμενου σχολικού έτους .Ασχέτως που προσωπικά ακόμα δεν έχω λάβει τα οδοιπορικά της σχολ. Χρονιάς 2019-20

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 05, 2021, 02:50:49 μμ »
Προ ολίγου πληρώθηκα τα οδοιπορικά του σχολ. έτους  2019-20

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 05, 2021, 05:51:34 μμ »
  για τους μόνιμους κάθε δίμηνο νομιζω Ίσως κ κάθε μήνα ..Για τους αναπληρωτές συνήθως μέχρι Οκτώβρη του επόμενου σχολικού έτους .Ασχέτως που προσωπικά ακόμα δεν έχω λάβει τα οδοιπορικά της σχολ. Χρονιάς 2019-20
Μακάρι να ήταν κάθε δίμηνο για τους μόνιμους... Τα οδοιπορικά Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου τα πληρώθηκα τέλη Μαίου και τα υπόλοιπα...περιμένουμε. Πώς προέκυψε η φήμη περί δίμηνου;
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 05, 2021, 06:28:46 μμ »
Μακάρι να ήταν κάθε δίμηνο για τους μόνιμους... Τα οδοιπορικά Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου τα πληρώθηκα τέλη Μαίου και τα υπόλοιπα...περιμένουμε. Πώς προέκυψε η φήμη περί δίμηνου;
Μάλλον είσαι σε ΔΔΕ με πολλούς εκπαιδευτικούς, για αυτό αργούν. Φέτος η ΔΔΕ Λέσβου μας έδινε τα οδοιπορικά κάθε δίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 05, 2021, 06:32:55 μμ »
Μάλλον είσαι σε ΔΔΕ με πολλούς εκπαιδευτικούς, για αυτό αργούν. Φέτος η ΔΔΕ Λέσβου μας έδινε τα οδοιπορικά κάθε δίμηνο.
Μου δίνεις κουράγιο τώρα. Σε ΔΠΕ είμαι η οποία είναι υποστελεχωμένη είναι η αλήθεια. Οπότε...έχω ελπίδα να τα πάρω Σεπτέμβριο που μου είπε ο εκκαθαριστής...για να δούμε..
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 05, 2021, 08:03:57 μμ »
Μακάρι να ήταν κάθε δίμηνο για τους μόνιμους... Τα οδοιπορικά Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου τα πληρώθηκα τέλη Μαίου και τα υπόλοιπα...περιμένουμε. Πώς προέκυψε η φήμη περί δίμηνου;
Δεν είναι φημη! Στη ΔΠΕ που δουλευα προπερσι η συνάδελφος των γαλλικών τα έπαιρνε κάθε δίμηνο.Στη ΔΠΕ που δουλευα φέτος τα έδιναν κάθε μήνα

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 06, 2021, 01:04:20 πμ »
Καλησπέρα ποιοι δικαιούνται οδοιπορικά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159628
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.263 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.