*

Αποστολέας Θέμα: Να προσμετρούνται τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ στο 100% (στον πιν. Αναπληρωτών)  (Αναγνώστηκε 10149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει ο διορισμός 100% μέσω ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους. Πάρα πολλοί που θα βρεθούν απ΄έξω θα εναντιωθούν και επίσης δεν θα μπορεί κάποιος να διορίσει "το δικό του παιδί".

Γιατί να αρχίσετε μια μάχη που την έχετε 100% χαμένη;

Προτείνω τα μόρια από κάθε ΑΣΕΠ να υπολογίζονται στους πίνακες αναπληρωτών στο 100% κάθε φορά. Το προτείνω επειδή:

1) Για ποιο λόγο να μειώνονται τα μόρια του ΑΣΕΠ που έγινε δύο χρόνια πριν στο 50% και των ΑΣΕΠ παλαιότερων από 4 χρόνια να μην υπολογίζονται καθόλου;;; Αν είναι έτσι τότε ας μετράει η προϋπηρεσία απο 2-4 χρόνια στο 50% και αυτή που αποκτήθηκε σε χρονική στιγμή μεγαλύτερη των 4 ετών να μην υπολογίζετε καθόλου. Δεν νομίζω σε μια αντιπαράθεση να στέκει κάποιο επιχείρημα εναντίον της θέσης του 100% τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ. Αν έχετε ευχαρίστως να ακούσω

2) Με αυτόν τον τρόπο όλοι θα έχουμε μια ευκαιρία σε βάθος χρόνου να πάμε αναπληρωτές και να μαζέψουμε ποιο γρήγορα την προϋπηρεσία μας. Οπότε δεν νομίζω να βρει πολλούς αντίθετους στην άποψη αυτή. Γνωρίζω 2 άτομα που στον ΑΣΕΠ του 2002 έχασαν για λίγες θέσεις τον διορισμό τους.. Για μια "λάθος απάντηση", δεν είναι άδικο λίγα χρόνια μετά να μην τους έχει μείνει τίποτα από την τότε προσπάθεια;

3) Τα ποσοστά των διορισμένων "μέσω" ΑΣΕΠ θα αυξηθούν σημαντικά και πιστεύω πως σαν μέτρο είναι μια δίκαιη λύση, ακόμη και για αυτούς που μόλις τελείωσαν την σχολή, αλλά και για τους παλαιότερους.

Το υπουργείο με μια κίνηση θα δώσει ένα ποιο γευστικό "καρότο" (ελπίδα) σε όλους τους εκπαιδευτικούς και φυσικά πάντα θα μπορεί και να διορίζει τα δικά του παιδιά. Επίσης πιστεύω πως και η ψυχολογία μας θα άλλαζε μιας και θα γινόμασταν ποιο αισιόδοξοι και οι περισσότεροι θα το έβρισκαν ποιο δίκαιο από το 100% ΑΣΕΠ, μιας και είναι μια μέση λύση . Οπότε δεν νομίζω ένα τέτοιο μέτρο να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, αλλά θα βρει ιδιαίτερη αποδοχή.

Όποιος έχει όρεξη ας το κυνηγήσει για όλους.
Θα ήθελα να μου πείτε και εσείς τι σκέφτεστε και φυσικά τις αντιρρήσεις που μπορεί να έχετε.
Ευχαριστώ
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα! Αφού μας βάζουν στη διαδικασία να δίνουμε και να ξαναδίνουμε, ας του δώσουν άλλο σκοπό!άλλο νόημα! Ας προσμετράνε όλους τους ασεπ που έχει δώσει κάποιος! τουλάχιστον τους 2 τελευταίους ολόκληρους!Τώρα αν συμβεί μια στραβή και γράψεις χειρότερα, λές αντίο στη σειρά σου στον πίνακα για πάντα!
ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ
Για να μη βρίσκονται κάποιοι που με προυπηρεσία πλαστη να μας ξεπερναν............................

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλά, εμένα κι αν με βόλευε μια τέτοια "τροποποίηση"!  ;D Δίνω 5η φορά και ήμουν επιτυχούσα σε όλους. Αλλά, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου (αν και αυτό δεν με βολεύει :-\), δεν είναι άδικο όταν κάποιος (όπως εγώ) να πηγαίνει τουρίστας και να μαζεύει τα μόρια και κάποιος άλλος να σκίζεται 1-2 χρόνια στο διάβασμα παρατώντας εργασία, έσοδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, ίσως κάπου να το βλέπω λάθος. :P

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
είναι κι αυτό ένα θεματάκι!!!!!!!! αλλά πόσα μόρια μπορεί να μαζέψει κάποιος που πηγαίνει ως τουρίστας?από τόσους διαγωνισμους βέβαια ότι και να μαζέψεις καλό είναι........ ;D
Δεν ξέρω, σίγουρα όμως δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν δια 2 τα μόρια ατου προηγούμενου διαγωνισμου, ας κρατήσουν τους 2 τελευταίους αλλά χωρίς μείωση!!!!!Θα ήταν λίγο πιο δίκαιο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
συμφωνω απολυτα
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Κι εγω πιστεύω πως αυτό είναι δίκαιο. Άλλωστε δεν έχουμε όλοι γνωστό διευθυντή για να κάνουμε ΠΔΣ και να μαζευουμε μόρια....Άλλοι χωρίς κόπο αποκτούν μόρια που δε χάνονται κι εμείς που πετυχαίνουμε μετά από διάβασμα στον ΑΣΕΠ απλά να είμαστε επιτυχόντες και τίποτε άλλο;; ???

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
συμφωνω απολυτα,το θεμα ομως ειναι οτι χωρις ασεπ δεν μπαινεις σε σχολειο να μαζευεις προυπηρεσια( αν εξαιρεσεις την ΠΔΣ που κι εκει κουτσα κουτσα θα γερασεις)με τον τροπο τους σε αναγκαζουν να δινεις και να ξαναδινεις. Κι εγω 2 φορες εχω πετυχει αλλα τι να το κανεις; ξαναδινω.Καλη επιτυχια σε ολους μας!

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Καλά, εμένα κι αν με βόλευε μια τέτοια "τροποποίηση"!  ;D Δίνω 5η φορά και ήμουν επιτυχούσα σε όλους. Αλλά, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου (αν και αυτό δεν με βολεύει :-\), δεν είναι άδικο όταν κάποιος (όπως εγώ) να πηγαίνει τουρίστας και να μαζεύει τα μόρια και κάποιος άλλος να σκίζεται 1-2 χρόνια στο διάβασμα παρατώντας εργασία, έσοδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, ίσως κάπου να το βλέπω λάθος. :P

Τι εννοείς "τουρίστας"; Θέλεις να πεις πως όλοι σε κάθε ΑΣΕΠ μαζεύουν μόρια; Δεν νομίζω.. το ότι πέρασες την βάση του 60% ή 55% σημαίνει πολλά. Φυσικά και θα έπρεπε να μαζέψεις μόρια. Και αν πιστεύεις πως είναι τόσο εύκολο.. απλά δες τα ποσοστά επιτυχίας στον ΑΣΕΠ στον κλάδο σου και θα καταλάβεις.

Έχεις δώσει 5 φορές και κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις στις απαντήσεις σου στέρησαν τον διορισμό και τις 5. Θέλεις να μου πεις πως δεν θα έπρεπε να έχεις πλεονέκτημα από κάποιον που διαβάζει 2 χρόνια όταν εσύ διαβάζεις και έχεις επιτυχία για 10 συνεχόμενα; Αν είναι τόσο εύκολο ας το κάνει και ο κάθε νέος συνάδελφος. Μην ξεχνάς πως πάλι με το 60% θα μπορεί να διοριστεί, δεν στερεί κανείς θέσεις από τους νέους συναδέλφους. Για την αναπλήρωση μιλάω. Και εκεί για μένα δεν έχει κανένα νόημα να χάνεις τα μόρια σου.

Ακόμη λοιπόν και αν δεν έχεις κάποιον γνωστό για να μαζέψεις την προϋπηρεσία σου θα κατοχύρωνες το δικαίωμα λίγα χρόνια μετά και μετά από πολύ κόπο να πας αναπληρώτρια. Δηλαδή οι συνεχιζόμενες επιτυχίες σου σε έναν διαγωνισμό που σου εξασφαλίζει τον διορισμό πιστεύεις πως δεν θα έπρεπε να σημαίνουν σημαίνουν τίποτα για το αν σε πάρουν ωρομίσθια ή αναπληρώτρια; 
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει ο διορισμός 100% μέσω ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους. Πάρα πολλοί που θα βρεθούν απ΄έξω θα εναντιωθούν και επίσης δεν θα μπορεί κάποιος να διορίσει "το δικό του παιδί".

Γιατί να αρχίσετε μια μάχη που την έχετε 100% χαμένη;

Προτείνω τα μόρια από κάθε ΑΣΕΠ να υπολογίζονται στους πίνακες αναπληρωτών στο 100% κάθε φορά. Το προτείνω επειδή:

Το υπουργείο με μια κίνηση θα δώσει ένα ποιο γευστικό "καρότο" (ελπίδα) σε όλους τους εκπαιδευτικούς και φυσικά πάντα θα μπορεί και να διορίζει τα δικά του παιδιά. Επίσης πιστεύω πως και η ψυχολογία μας θα άλλαζε μιας και θα γινόμασταν ποιο αισιόδοξοι και οι περισσότεροι θα το έβρισκαν ποιο δίκαιο από το 100% ΑΣΕΠ, μιας και είναι μια μέση λύση . Οπότε δεν νομίζω ένα τέτοιο μέτρο να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, αλλά θα βρει ιδιαίτερη αποδοχή.



Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!!!!!!
να ισχύσει όμως αναδρομικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και για τους παλιούς

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Δεν υπαρχει δικαιο συστημα.! Γιατι ο καθενας θελει να βολεψει τον ευατο του

Αν υπηρχε μια προσπαθεια για δικαιιο συστημα διορισμων ( αν θελουμε να διοριστουν οι καλυτεροι )θα ηταν

το Μ.Ο στη σχολη ( με κανονικοποιηση ανα πανεπιστημιο)

γιατι εκει δωσαμε 50+ μαθηματα σε 4 χρονια  ενω στο ΑΣΕΠ μονο 80 ερωτησουλες σε 4 ωρες * 2, και 2 σχεδια μαθηματος

Τωρα υπαρχει και αλλη μεθοδος για διορισμο ( παρακαλαμε καποιον για ΠΔΣ και μπαινουμε στο πινακα και μετα ωρομισθιος και ....μετα διορισμος, πιο χρονοβορο αλλα πιο σιγουρο





μην ξεχνάς όμως ότι οι παλιοί δεν κοιτούσαν τι βαθμό
θα πάρουν στα μαθήματα του πανεπιστημίου,
τους ενδιέφερε απλά να περνούν για να τελειώσουν γρήγορα
και να προλάβουν να μπούν στην επετηρίδα όσο το δυνατό πιο γρήγορα
κανείς δεν μας είπε ότι ο βαθμός θα μετρούσε για τον διορισμό
μας είχαν πεί μόνο το έτος κτήσης πτυχίου
και αυτό κυνηγούσαμε
μετά μας έβαλαν σε άλλο φαυλο κύκλο..............

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλά, εμένα κι αν με βόλευε μια τέτοια "τροποποίηση"!  ;D Δίνω 5η φορά και ήμουν επιτυχούσα σε όλους. Αλλά, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου (αν και αυτό δεν με βολεύει :-\), δεν είναι άδικο όταν κάποιος (όπως εγώ) να πηγαίνει τουρίστας και να μαζεύει τα μόρια και κάποιος άλλος να σκίζεται 1-2 χρόνια στο διάβασμα παρατώντας εργασία, έσοδα κλπ κλπ; Δεν ξέρω, ίσως κάπου να το βλέπω λάθος. :P

Τι εννοείς "τουρίστας"; Θέλεις να πεις πως όλοι σε κάθε ΑΣΕΠ μαζεύουν μόρια; Δεν νομίζω.. το ότι πέρασες την βάση του 60% ή 55% σημαίνει πολλά. Φυσικά και θα έπρεπε να μαζέψεις μόρια. Και αν πιστεύεις πως είναι τόσο εύκολο.. απλά δες τα ποσοστά επιτυχίας στον ΑΣΕΠ στον κλάδο σου και θα καταλάβεις.

Έχεις δώσει 5 φορές και κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις στις απαντήσεις σου στέρησαν τον διορισμό και τις 5. Θέλεις να μου πεις πως δεν θα έπρεπε να έχεις πλεονέκτημα από κάποιον που διαβάζει 2 χρόνια όταν εσύ διαβάζεις και έχεις επιτυχία για 10 συνεχόμενα; Αν είναι τόσο εύκολο ας το κάνει και ο κάθε νέος συνάδελφος. Μην ξεχνάς πως πάλι με το 60% θα μπορεί να διοριστεί, δεν στερεί κανείς θέσεις από τους νέους συναδέλφους. Για την αναπλήρωση μιλάω. Και εκεί για μένα δεν έχει κανένα νόημα να χάνεις τα μόρια σου.

Ακόμη λοιπόν και αν δεν έχεις κάποιον γνωστό για να μαζέψεις την προϋπηρεσία σου θα κατοχύρωνες το δικαίωμα λίγα χρόνια μετά και μετά από πολύ κόπο να πας αναπληρώτρια. Δηλαδή οι συνεχιζόμενες επιτυχίες σου σε έναν διαγωνισμό που σου εξασφαλίζει τον διορισμό πιστεύεις πως δεν θα έπρεπε να σημαίνουν σημαίνουν τίποτα για το αν σε πάρουν ωρομίσθια ή αναπληρώτρια; 
Σ'ευχαριστώ για την τόνωση του ηθικού μου (ειλικρινά, το χρειαζόμουν), αλλά δεν νομίζω ότι είναι και κανένα επίτευγμα. Στον κλάδο μου δεν έχουμε συγκεκριμένη ύλη για διάβασμα. Γενικά κι αόριστα... Γι'αυτό δεν διάβαζα (αυτό εννοώ τουρίστας). Όταν όμως σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου διορίστηκαν στους προηγούμενους διαγωνισμούς χωρίς διάβασμα, θεωρούσα ότι δεν είναι και τίποτα να περάσεις. Η αλήθεια είναι ότι τα ποσοστά δεν τα έχω ψάξει και δεν είμαι και η πλέον κατατοπισμένη στο θέμα. Απλά πήγαινα κι έδινα για να μην έχω γκρίνιες από την οικογένεια ( :-[). Τώρα όμως αγχώθηκα: υπάρχει περίπτωση να μην περάσω;!!! ??? ??? ??? Δεν ξέρω κανέναν της αγγλικής που να κόπηκε. Θα'χει γούστο... :o

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επειδή αυτό, το να προσμετρούνται δηλ τα μόρια ΟΛΩΝ των ΑΣΕΠ στο 100% (στον πιν. Αναπληρωτών) θα εγείρει πολλές αντιδράσεις και φυσικά δεν πρόκειται να περάσει, νομίζω πως θα ήταν πιο πρόσφορο ένα "ενδιάμεσο" κάπως σύστημα.
Δηλ. 100% τα μόρια του τελευταίου ΑΣΕΠ (όπως γίνεται ήδη) και κάποια μόρια στάνταρ (πχ 2) για κάθε επιτυχία στον ΑΣΕΠ οποιασδήποτε χρονιάς που θα διατηρούνται για πάντα όπως συμβαίνει με τα μόρια της προϋπηρεσίας. Γιατί είναι απαράδεκτο να χάνονται τα μόρια που αποκτάς με το σπαθί σου (άλλωστε γι' αυτό χάνονται, επειδή ακριβώς τα αποκτάς με το σπαθί σου) και να διατηρούνται αυτά που κερδίζεις με το γλείψιμο και τις γνωριμίες.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Φίλε μου δεν νομίζω να έχουν και πολλά άτομα που να κάθισαν να το σκεφτούν και να έχουν αντιρρήσεις με αυτό. Και σου είπα δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να χάνονται τα μόρια αυτά και μην χάνονται της προϋπηρεσίας.

Όσον αφορά για το να προσμετράτε ο βαθμός πτυχίου, πιστεύω πως στις περισσότερες ειδικότητες η πλειοψηφία των μαθημάτων του πανεπιστημίου δεν έχουν καμία σχέση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση (εδώ να εξαιρέσω την πρωτοβάθμια που έχουν αρκετά συναφή μαθήματα, όχι όλα φυσικά). Οπότε τι; Στο πανεπιστήμιο μου οι βαθμοί που περνούσες το μάθημα άλλαζαν ανάλογα με τον καθηγητή που είχες.. φαντάσου την διαφορά όταν αλλάξεις κατεύθυνση, μαθήματα επιλογής, πόλη ή χώρα που εδρεύει το πανεπιστήμιο ή και είδος πανεπιστημίου.  :)
 
Όσον αφορά το δίκαιο σύστημα κοινά αποδεκτό φυσικά και δεν υπάρχει. Αλλά υπάρχει δικαιότερο σύστημα από αυτό που ζούμε. Όσο για την αποδοχή είμαι σίγουρος πως οι μόνοι που δεν το δέχονται είναι αυτοί που για διάφορους λόγους δεν μπορούν να περάσουν την βάση του ΑΣΕΠ αλλά καταφέρνουν κάθε χρόνο να μαζέψουν κάποιες ώρες και αυτοί που είναι καινούργιοι στο παιχνίδι.

Εδώ να υπογραμμίσω πως αυτό το σύστημα δεν θα άλλαζε προς τα πάνω την βάση διορισμού, θα άλλαζε μόνο την βάση αναπλήρωσης. Και αυτός ο οποίος δεν έχει γράψει ΑΣΕΠ είναι το ποιο πιθανό να διοριστεί πριν τον πάρουν αναπληρωτή μιας και είναι κανόνας η βάση αναπλήρωσης να είναι πάνω από την βάση διορισμού. Οπότε δεν είναι και τόσο μεγάλο εμπόδιο και γ' αυτήν την κατηγορία.

Όσον αφορά τους νέους υποψηφίους, υπάρχει πάντα το 60% και φυσικά οι περισσότεροι από αυτούς θα παλιώσουν και θα έρθουν στα λόγια μας.

Ευχαριστώ για την πολύ ωραία συζήτηση
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Κάθε "πρόβλημα" έχει όχι μόνο μία αλήθεια και λύση, αλλά η λύση και η αλήθεια είναι υποκειμενική και ρευστή, ανάλογα με τα δεδομένα που προκύπτουν και το συμφέρον του καθενός την συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

Βάλλουμε όποιους μέσω γνωστών αποκτούν προϋπηρεσία από ΠΔΣ, Σιβιτανίδειο, Εκκλησιαστικά κτλ...
Βάλλουμε τον ΑΣΕΠ, γιατί ακύρωσε την επετηρίδα...
Βάλλουμε το να μην προσμετρώνται τα μόρια όλων των ΑΣΕΠ...
Βάλλουμε τις ελάχιστες θέσεις που μας δίνουν μέσω ΑΣΕΠ...
Βάλλουμε τους τρίτεκνους που προηγούνται κατά 20% έναντι των μη τριτέκνων στις προσλήψεις των αναπληρωτών...
Αν κι εμείς είχαμε γνωστούς να "πιέσουμε" για να πάρουμε προϋπηρεσία
                         διοριστεί με την επιτηρίδα
                         όσα περισσότερα μόρια ΑΣΕΠ γινόταν
                         περισσότερες θέσεις διορισμών
                     αν δεν προηγούνταν οι τρίτεκνοι ή αν ήμαστε τρίτεκνοι,
τα πάντα θα ήταν ρόδινα...

Η αλήθεια είναι ότι το δίκαιο βρίσκεται πάντα κοντά στο συμφέρον μας...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161438
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.