*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 188923 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 31, 2022, 02:29:45 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Πέρυσι διορίστηκα και επειδή ο σύζυγος έχασε την δουλειά του και έχουμε μεγάλο πλέον οικονομικό πρόβλημα λόγω χρεών, σκέφτομαι την απόσπαση στο εξωτερικό. Σε φτηνή χώρα με κάποιο καλό επιμίσθιο για να τα φέρνουμε εκεί βόλτα και με τα όσα μένουν εδώ να προσπαθήσουμε να ξεχρεωθούμε κάπως. Κάποιες εμπειρίες σας;;Κάποιες χώρες που αξίζουν;; Κάθε πότε βγαίνει η σχετική εγκύκλιος;; Εκεί σπίτια πώς βρίσκουμε;; Με ιατρική περίθαλψη τι ισχύει;; Η οργανική μου χάνεται και αν ναι, μετά τα 3 χρόνια που γυρίζω ποιά η εκ νέου διαδικασία τοποθέτησης;;;Πληρώνεται κανονικά το επιμίσθιο ή θα πάω για μαλλί και θα βγω κουρεμένη;; Πολλές ερωτήσεις και συγχωρέστε με. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 31, 2022, 03:16:26 μμ »
Η απόσπαση σε σχολεία του εξωτερικού είναι για 5 χρόνια. Ως τότε διατηρείς την οργανική σου και με την επιστροφή σου, πηγαίνεις κατευθείαν στην οργανική σου. Αν παραμείνεις μετά την 5ετία, η οργανική σου χάνεται.

Φέτος υπηρετείς τη δεύτερη χρονιά σου στην περιοχή του διορισμού σου. Δεν ξέρω ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να κάνεις αίτηση για απόσπαση σε σχολεία του εξωτερικού. Ίσως να μην αρκούν μόνο 2 χρόνια προϋπηρεσίας μετά τον διορισμό. Ας σου πούνε και συνάδελφοι που γνωρίζουν καλύτερα τι ζητάνε οι εγκύκλιοι αποσπάσεων εκπαιδευτικών στο εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2022, 03:17:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:13:01 μμ »
Ας διαβάσει την τελευταία εγκύκλιο αποσπάσεων στο εξωτερικό.
Είναι για 3 χρόνια και μετά παρατείνεται.
Μετά το 6ο έτος, με την έναρξη του 7ου χάνεις την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 31, 2022, 05:24:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. 🙏Όποια πληροφορία για οικονομικές χώρες και συνθήκες εκεί, θα με βοηθούσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 31, 2022, 08:18:44 μμ »
Για αρχή διαβάστε το παρακάτω:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ
Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης στο εξωτερικό έχουν δημόσιοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής, οι οποίοι ανήκουν στους κλάδους/ειδικότητες του Παραρτήματος ΙΙΙ της παρούσας, εφόσον:

έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτική υπηρεσία, από τα οποία τρία (3) έτη διδακτική υπηρεσία σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έως και τις 31-8-2022, μετά το ΦΕΚ διορισμού και
έχουν πιστοποιημένα καλή γνώση (Β2/Β2) της γλώσσας της χώρας στην οποία αποσπώνται ή εναλλακτικά μιας από τις γλώσσες αγγλική, γαλλική ή γερμανική, όταν αυτή δεν είναι η γλώσσα της χώρας απόσπασής τους.
Για τις περιπτώσεις που απαιτείται διδασκαλία σε δύο γλώσσες οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πολύ καλή γνώση (Γ1/C1) της γλώσσας της χώρας υποδοχής.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Οι αιτήσεις της παρούσας εγκυκλίου αφορούν σε αποσπάσεις με επιμίσθιο σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Για τις παρατάσεις αποσπάσεων εξωτερικού, πέραν της τριετίας, ακολουθείται η διαδικασία της αριθμ. 27786/Η2/11-3-2022 (ΑΔΑ: 9ΓΙΗ46ΜΤΛΗ-ΦΘΑ) εγκυκλίου «Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών στο εξωτερικό για το σχολικό έτος 2022-2023 και το ημερολογιακό έτος 2023 του Νοτίου Ημισφαιρίου».

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #453 στις: Μάρτιος 09, 2023, 08:36:23 μμ »
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για απόσπαση σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα. Κατά κύριο λόγο Ιταλία, Γαλλία ή Βέλγιο.

Είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα των αποσπάσεων στο εξωτερικό και γνωρίζω μόνο σκόρπιες πληροφορίες από συναδέλφους που έχει τύχει να γνωρίσω, οι οποίοι ήταν αποσπασμένοι παλιότερα.

1) Θα ήθελα μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, πώς ακριβώς γίνονται οι τοποθετήσεις στα σχολεία. Π.χ. εγώ αποσπώμαι στην Ιταλία. Πώς και πότε μαθαίνω σε ποια πόλη και σε ποιο σχολείο θα είμαι; Γίνεται άμεσα αυτό; Το αποφασίζει ο συντονιστής; Δεν πρέπει υποτίθεται να γνωρίζει κάποιος πού θα εργάζεται, ώστε να βρει και χώρο διαμονής;

2) Έχω ακούσει ακόμη ότι κάποιοι που αποσπώνται δουλεύουν σε Τμήματα Ελληνικής Γλώσσας τα οποία λειτουργούν μόνο Σαββατοκύριακα, και όχι σε κανονικά σχολεία με καθημερινό ωράριο. Ισχύει;

3) Ως προς τη διαμονή, είναι τα πράγματα τόσο δύσκολα όσο λέγεται; Είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να βρεις σπίτι; Αν ναι, οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται πώς βολεύονται; Έχουν όλοι γνωστούς που τους φιλοξενούν ή τους παραχωρούν σπίτι; Δύσκολο μου φαίνεται να το πιστέψω.

4) Και κάτι επίσης σημαντικό. Αξίζει οικονομικά να αποσπασθεί κάποιος στο εξωτερικό; Βγαίνεις οικονομικά ή τελικά μπαίνεις μέσα, παρά το γεγονός ότι παίρνεις επιμίσθιο; Αναφέρομαι στις χώρες που έγραψα παραπάνω (Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο).

Θα με βοηθούσατε πολύ, αν απαντούσατε σε κάποιες έστω από τις παραπάνω απορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσοι τυχόν θα απαντήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2023, 08:42:22 μμ από apuleius »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #455 στις: Μάρτιος 10, 2023, 08:25:41 μμ »
@apuleius
αν υποθέσομεν ότι οι αποσπασμένοι τα τελευταία πέντε χρόνια είναι κάποιες χιλιάδες, είναι τυχαίο που δε βρίσκεται κανείς να πει κάτι ή υπάρχει καμιά ομερτά ξέρω γω
υ.γ. και για να ευθυμήσουμε, κάποτε τόλμησε να ζητήσει ο Μπαλτάς να κάνει απογραφή των αποσπασμένων και των ετών που τελούν σε απόσπαση, τα υπόλοιπα είναι history  :-X
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #456 στις: Μάρτιος 10, 2023, 09:08:58 μμ »
@apuleius
αν υποθέσομεν ότι οι αποσπασμένοι τα τελευταία πέντε χρόνια είναι κάποιες χιλιάδες, είναι τυχαίο που δε βρίσκεται κανείς να πει κάτι ή υπάρχει καμιά ομερτά ξέρω γω
υ.γ. και για να ευθυμήσουμε, κάποτε τόλμησε να ζητήσει ο Μπαλτάς να κάνει απογραφή των αποσπασμένων και των ετών που τελούν σε απόσπαση, τα υπόλοιπα είναι history  :-X

Το είχα υποψιαστεί ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στην όλη υπόθεση των αποσπάσεων στο εξωτερικό, αλλά κρατούσα μια ελπίδα ότι μπορεί να λειτουργεί κάπως φυσιολογικά αυτό το σύστημα. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές μαύρες τρύπες στην υπόθεση. Ελπίζω ωστόσο να βρεθεί κάποιος να απαντήσει επί των συγκεκριμένων αποριών που έθεσα...

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #457 στις: Μάρτιος 11, 2023, 12:02:50 πμ »
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για απόσπαση σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα. Κατά κύριο λόγο Ιταλία, Γαλλία ή Βέλγιο.

Είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα των αποσπάσεων στο εξωτερικό και γνωρίζω μόνο σκόρπιες πληροφορίες από συναδέλφους που έχει τύχει να γνωρίσω, οι οποίοι ήταν αποσπασμένοι παλιότερα.

1) Θα ήθελα μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, πώς ακριβώς γίνονται οι τοποθετήσεις στα σχολεία. Π.χ. εγώ αποσπώμαι στην Ιταλία. Πώς και πότε μαθαίνω σε ποια πόλη και σε ποιο σχολείο θα είμαι; Γίνεται άμεσα αυτό; Το αποφασίζει ο συντονιστής; Δεν πρέπει υποτίθεται να γνωρίζει κάποιος πού θα εργάζεται, ώστε να βρει και χώρο διαμονής;

2) Έχω ακούσει ακόμη ότι κάποιοι που αποσπώνται δουλεύουν σε Τμήματα Ελληνικής Γλώσσας τα οποία λειτουργούν μόνο Σαββατοκύριακα, και όχι σε κανονικά σχολεία με καθημερινό ωράριο. Ισχύει;

3) Ως προς τη διαμονή, είναι τα πράγματα τόσο δύσκολα όσο λέγεται; Είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να βρεις σπίτι; Αν ναι, οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται πώς βολεύονται; Έχουν όλοι γνωστούς που τους φιλοξενούν ή τους παραχωρούν σπίτι; Δύσκολο μου φαίνεται να το πιστέψω.

4) Και κάτι επίσης σημαντικό. Αξίζει οικονομικά να αποσπασθεί κάποιος στο εξωτερικό; Βγαίνεις οικονομικά ή τελικά μπαίνεις μέσα, παρά το γεγονός ότι παίρνεις επιμίσθιο; Αναφέρομαι στις χώρες που έγραψα παραπάνω (Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο).

Θα με βοηθούσατε πολύ, αν απαντούσατε σε κάποιες έστω από τις παραπάνω απορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσοι τυχόν θα απαντήσου

1. Εμενα αφου βγηκε η αποφαση της αποσπασης, με πηρε τηλ ο συντονιστης και μου ειπε την πολη. Δυστυχως δε βγαινουν κενα. Σε καποιες περιπτωσεις ξερουν ποιος θα διακοψει ή ποιος θα φυγει στο τελος του διδακτικου ετους ήδη απο Φεβρ αλλα δε βγαζουν κενα. Απο οτι ξερω αποσπωνται Ιταλια τα ιδια και υα ιδια ατομα.

2 ναι ως ενα βαθμο αλλα με 8ωρα. Σε αυτο εχουν λογο και ο συλλογος γονεων ο συντονιστης υποχωρει στις απαιτησεις τους.

3 εξαρταται απο τη χωρα. Αν εισαι τυχερος μπορει να κινητοποιηθει ο συλλογος γονεων. Πρεπει να εχεις αποθεμα για να ανεξεις τα εξοδα των πρωτων μηνων χωρις επιμισθιο

4 οι πρωτοι μηνες ειναι δυσκολο οπως ειπα. Παντως οι χωρες που αναφερεις ειναι ακριβες δεν θα μαχεψεις χρηματα στο τελος. Η συγκατοικηση ειναι απαραιτητη. Αν εισαι μονος θα περασεις καλα

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #458 στις: Μάρτιος 11, 2023, 11:21:41 πμ »
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για απόσπαση σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα. Κατά κύριο λόγο Ιταλία, Γαλλία ή Βέλγιο.

Είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα των αποσπάσεων στο εξωτερικό και γνωρίζω μόνο σκόρπιες πληροφορίες από συναδέλφους που έχει τύχει να γνωρίσω, οι οποίοι ήταν αποσπασμένοι παλιότερα.

1) Θα ήθελα μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, πώς ακριβώς γίνονται οι τοποθετήσεις στα σχολεία. Π.χ. εγώ αποσπώμαι στην Ιταλία. Πώς και πότε μαθαίνω σε ποια πόλη και σε ποιο σχολείο θα είμαι; Γίνεται άμεσα αυτό; Το αποφασίζει ο συντονιστής; Δεν πρέπει υποτίθεται να γνωρίζει κάποιος πού θα εργάζεται, ώστε να βρει και χώρο διαμονής;

2) Έχω ακούσει ακόμη ότι κάποιοι που αποσπώνται δουλεύουν σε Τμήματα Ελληνικής Γλώσσας τα οποία λειτουργούν μόνο Σαββατοκύριακα, και όχι σε κανονικά σχολεία με καθημερινό ωράριο. Ισχύει;

3) Ως προς τη διαμονή, είναι τα πράγματα τόσο δύσκολα όσο λέγεται; Είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να βρεις σπίτι; Αν ναι, οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται πώς βολεύονται; Έχουν όλοι γνωστούς που τους φιλοξενούν ή τους παραχωρούν σπίτι; Δύσκολο μου φαίνεται να το πιστέψω.

4) Και κάτι επίσης σημαντικό. Αξίζει οικονομικά να αποσπασθεί κάποιος στο εξωτερικό; Βγαίνεις οικονομικά ή τελικά μπαίνεις μέσα, παρά το γεγονός ότι παίρνεις επιμίσθιο; Αναφέρομαι στις χώρες που έγραψα παραπάνω (Ιταλία, Γαλλία, Βέλγιο).

Θα με βοηθούσατε πολύ, αν απαντούσατε σε κάποιες έστω από τις παραπάνω απορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσοι τυχόν θα απαντήσου

1. Εμενα αφου βγηκε η αποφαση της αποσπασης, με πηρε τηλ ο συντονιστης και μου ειπε την πολη. Δυστυχως δε βγαινουν κενα. Σε καποιες περιπτωσεις ξερουν ποιος θα διακοψει ή ποιος θα φυγει στο τελος του διδακτικου ετους ήδη απο Φεβρ αλλα δε βγαζουν κενα. Απο οτι ξερω αποσπωνται Ιταλια τα ιδια και υα ιδια ατομα.

2 ναι ως ενα βαθμο αλλα με 8ωρα. Σε αυτο εχουν λογο και ο συλλογος γονεων ο συντονιστης υποχωρει στις απαιτησεις τους.

3 εξαρταται απο τη χωρα. Αν εισαι τυχερος μπορει να κινητοποιηθει ο συλλογος γονεων. Πρεπει να εχεις αποθεμα για να ανεξεις τα εξοδα των πρωτων μηνων χωρις επιμισθιο

4 οι πρωτοι μηνες ειναι δυσκολο οπως ειπα. Παντως οι χωρες που αναφερεις ειναι ακριβες δεν θα μαχεψεις χρηματα στο τελος. Η συγκατοικηση ειναι απαραιτητη. Αν εισαι μονος θα περασεις καλα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η εναλλακτική που σκεφτόμουν ήταν η Αίγυπτος. Βλέπω ότι έχει επιμίσθιο υψηλότερο από την Ιταλία (!!!) και φαντάζομαι ότι η ζωή θα είναι πολύ-πολύ πιο φτηνή. Γνωρίζετε κάτι, μήπως, για τις αποσπάσεις σε αυτή τη χώρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2023, 11:24:07 πμ από apuleius »

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #459 στις: Μάρτιος 11, 2023, 07:21:53 μμ »
Οι διορισμένοι της ειδικής μπορουν να αποσπαστουν ή πρεπει να περάσουν 5 χρονία;
Πόσα χρόνια θέλει γενικα να είναι κανείς μόνιμος για να μπορεί να αποσπαστεί; 5 η 3 απο το φεκ διορισμού;
Το γραφει λιγο ηξεις αφιξεις

Αποσυνδεδεμένος Irini.k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #460 στις: Μάρτιος 17, 2023, 09:26:57 μμ »
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, αν μπορείτε να με βοηθήσετε.
1. Ειδικότητες παίρνουν απόσπαση μόνο στη ίδια βαθμίδα που είναι διορισμένοι;
2. Υπάρχουν σε όλες τις χώρες και περιοχές σχολεία όλων των βαθμίδων; Τα παιδιά των αποσπασμένων γράφονται αυτόματα σε αυτά; Δεν υπάρχουν δίδακτρα να υποθέσω;
3. Ενδιαφέρομαι για χώρες που δεν έχει κενά φέτος. Μπορώ να δω κάπως πότε θα ανοίξουν ενδεχομένως κενά;
Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #461 στις: Μάρτιος 18, 2023, 01:19:40 μμ »
Κάθε χρόνο αλλάζουν οι διαθέσιμες θέσεις ανά ειδικότητα σε κάθε χώρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.