*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 188913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 13, 2010, 05:22:48 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση , πως θα καλυφθουν τα κενα ?
εγω γνωριζω δυο κενα που συμπληρονουν 5 ετια .

Γίνονται πολλές συγχωνεύσεις ή ακόμα και καταργήσεις τμημάτων οπότε  τα κενά απλά παύουν να υπάρχουν. Είναι το πρώτο μέρος της είδησης αυτό, ότι δηλαδή δεν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις. Εικάζεται ότι θα ακολουθήσουν πολλές ανακλήσεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος vashat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 13, 2010, 06:35:03 μμ »
Γίνονται πολλές συγχωνεύσεις ή ακόμα και καταργήσεις τμημάτων οπότε  τα κενά απλά παύουν να υπάρχουν. Είναι το πρώτο μέρος της είδησης αυτό, ότι δηλαδή δεν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις. Εικάζεται ότι θα ακολουθήσουν πολλές ανακλήσεις...



δηλαδη θα καταργηθει θεση χημικου και αν ναι πιος θα κανει το μαθημα ?

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 13, 2010, 06:52:34 μμ »
Στην περίπτωση μιας τέτοιας ειδικότητας, ένας χημικός που είναι ήδη αποσπασμένος θα διδάσκει το μάθημα της χημείας σε 2 ή και 3 σχολικές μονάδες. Το ίδιο συμβαίνει και με τους δασκάλους και τους φιλολόγους που είναι αντίστοιχα υπεύθυνοι σε τμήματα μητρικής γλώσσας δημοτικού ή γυμνασίου. Ένας εκπαιδευτικός καλύπτει 2 ή και 3 τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 05, 2010, 07:59:26 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;  Ξέρουμε ότι ένας αποσπασμένος εξωτερικού χάνει την οργανική του στην Ελλάδα. Εάν σπάσει την απόσπασή του και γυρίσει πίσω, μπορεί να κάνει αίτηση εκπρόθεσμα για νέα οργανική; Και πόσα μόρια παίρνει για την χρονιά που έμεινε έξω; Μπορεί να κάνει συγχρόνως και αίτηση για απόσπαση σε φορέα; Ειδική περίπτωση, το ξέρω, αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:15:39 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις πήρα χαμπάρι ότι βγήκαν οι αποσπάσεις κι έχω μια απορία,
την οποία ελπίζω κάποιος να μου λύσει.....
Σε όλες τις αποφάσεις για αποσπάσεις εκπαιδευτικών της Αβάθμιας εκπαίδευσης υπάρχει σημείωση ότι
η απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται εφόσον δεν καλυφθεί το λειτουργικό κενό στην οργανική θέση.
Σε καμία όμως απόφαησ για αποσπάσεις εκπαιδευτικών της Ββάθμιας δεν γράφει κάτι ανάλογο.
Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό???
Επίσης, πόσο άραγε ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτός ο όρος? Εκεί που είμαι εγώ δεν προβλέπω να πηγαίνει κανένας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 10:20:24 μμ από Alice6 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:40:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις πήρα χαμπάρι ότι βγήκαν οι αποσπάσεις κι έχω μια απορία,
την οποία ελπίζω κάποιος να μου λύσει.....
Σε όλες τις αποφάσεις για αποσπάσεις εκπαιδευτικών της Αβάθμιας εκπαίδευσης υπάρχει σημείωση ότι
η απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται εφόσον δεν καλυφθεί το λειτουργικό κενό στην οργανική θέση.
Σε καμία όμως απόφαησ για αποσπάσεις εκπαιδευτικών της Ββάθμιας δεν γράφει κάτι ανάλογο.
Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό???
Επίσης, πόσο άραγε ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτός ο όρος? Εκεί που είμαι εγώ δεν προβλέπω να πηγαίνει κανένας....

χωρις να ειμαι ειδικη θα σου πω πως το καταλαβαίνω εγω.
στη δευτεροβαθμια οσοι πηραν αποσπασεις ίσως θα περισσευαν στο σχολειο που ηταν, (υπάρχουν σχολεια που έχουν πχ 4 μαθηματικους ενω συμφωνα με τις αναγκες του σχολειου απαιτούνται 3 οποτε ο ένας περισσευει). στη Πρωτοβαθμια όμως΄λόγω του οτι οι δασκαλοι ειναι λίγοι δεν δινουν αποσπαση παρα μόνο εαν βρεθει αναπληρωτης να καλύψει το λειτουργικό κενό που θα δημιουργηθεί οταν φυγεις.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:45:20 μμ »
Καλα μην παίρνετε και ορκο οτι περίσσευαν στην ββαθμια άτομα και πήραν απόσπαση.. πηραν και άτομα που δεν περίσσευαν!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 10:48:06 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:55:22 μμ »
Ναι aeee κι εγώ κάπως έτσι το καταλαβαίνω, το θέμα είναι πως οι περισσότεροι αποσπασμένοι από Πρωτοβάθμια σε Γραφεία/ΟΕΕΚ κλπ δεν είναι δάσκαλοι, αλλά αγγλικών και γυμναστές..... Εν πάσει περιπτώσει.... για να δούμε τι θα δούμε...
Swtia δεν παίρνουμε όρκο:)

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:57:26 μμ »
Εντωμεταξύ το έχω βάλει σε λάθος τόπικ το θέμα μου... έπρεπε να το έχω βάλει στους "μόνιμους" και το έβαλα στο "κοινότητα του pde".... αν κάποιος γνωρίζει εάν και πώς μπορώ αυτό να το διορθώσω....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:42:22 μμ »
Αναλυτικές πληροφορίες για χώρες και σχολεία του εξωτερικού θα βρεις στο site  http://isocrates.gr  το οποίο είναι και το μοναδικό (επίσημο) στο οποίο γράφουμε όσοι είμαστε αποσπασμένοι στο εξωτερικό, αλλά και όσοι θελουν να πάρουν σχετικές πληροφορίες. Προσωπικά βρίσκομαι στις ΗΠΑ (Μαϊάμι), για τις οποίες μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις.

Μιας και είσαι και μαθηματικός, έχω την εξής απορία: Υπάρχουν στο εξωτερικό Ελληνικά Γυμνάσια και Λύκεια όπου δηλαδή κάνουν και μαθηματικά, φυσική κλπ;
εγώ μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι στο εξωτερικό υπάρχουν μόνο ελληνικά δημοτικά και νηπιαγωγεία τα οποία λειτουργούν μόνο κάθε Σάββατο και διδάσκονται μόνο η Ελληνική γλώσσα.

Σε τι είδους σχολεία απασχολούνται όσοι καθηγητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αποσπώνται στο εξωτερικό;
Δηλαδή υπάρχει στις ΗΠΑ και στα άλλα κράτη κανονικό Ελληνικό Λύκειο όπου διδάσκονται και μαθηματικά;

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 24, 2010, 03:13:26 μμ »
Ναι, στα αμιγή γυμνασια και λύκεια. Υπάρχουν αρκετά στη Γερμανία. Για άλλες χώρες τις Ευρώπης δεν ξέρω. Φέτος όμως δεν έγινε καμία απόσπαση για εξωτερικό .

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 24, 2010, 03:15:30 μμ »
Αναλυτικές πληροφορίες για χώρες και σχολεία του εξωτερικού θα βρεις στο site  http://isocrates.gr  το οποίο είναι και το μοναδικό (επίσημο) στο οποίο γράφουμε όσοι είμαστε αποσπασμένοι στο εξωτερικό, αλλά και όσοι θελουν να πάρουν σχετικές πληροφορίες. Προσωπικά βρίσκομαι στις ΗΠΑ (Μαϊάμι), για τις οποίες μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις.

Μιας και είσαι και μαθηματικός, έχω την εξής απορία: Υπάρχουν στο εξωτερικό Ελληνικά Γυμνάσια και Λύκεια όπου δηλαδή κάνουν και μαθηματικά, φυσική κλπ;
εγώ μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι στο εξωτερικό υπάρχουν μόνο ελληνικά δημοτικά και νηπιαγωγεία τα οποία λειτουργούν μόνο κάθε Σάββατο και διδάσκονται μόνο η Ελληνική γλώσσα.

Σε τι είδους σχολεία απασχολούνται όσοι καθηγητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αποσπώνται στο εξωτερικό;
Δηλαδή υπάρχει στις ΗΠΑ και στα άλλα κράτη κανονικό Ελληνικό Λύκειο όπου διδάσκονται και μαθηματικά;
σε χωρες ή περιοχες  με πολλους ομογενεις υπαρχουν αμιγη ελληνικα σχολεια(με ολες τις ειδικοτητες) ,και σε αλλες περιοχες με λιγοτερους Ελληνες λειτουργουν Τμηματα Ελληνικης Γλωσσαw (αυτα που αναφερεις) οπου διδασκεται η γλωσσα καποιες φορες τη βδομαδα.Πλεον δε συμφερει η αποσπαση στο εξωτερικο,φετος εκοψαν αυτους που συμπληρωναν τριετια κι ειχαν δικαιωμα να μεινουν αλλα δυο χρονια,ενω αλλοι επεστρεψαν απο μονοι τους.Στις Ηπα τα σχολεια λειτουργουν λιγο διαφορετικα,η μισθοδοσια γινεται απο τους εκει ομογενεις.Πολυ περισσοτερα για τα σχολεια και τις συνθηκες ζωης/εργασιας θα βρεις(αφου κανεις εγγραφη) στο φορουμ του www.isocrates.gr

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 24, 2010, 03:29:29 μμ »
Εδώ στην Γερμανία που είναι και τα περισσότερα αμιγή ελληνικά σχολεία αναμένονται δραματικές αλλαγές. Κάποια θα κλείσουν, κάποια θα συγχωνευτούν. Οι γονείς, μαθητές και επαιδευτικοί είναι αναστατωμένοι γιατί πάνω από όλα αιφνιδιάστηκαν από τις ραγδιαίες εξελίξεις..

Το ερώτημα το δικό μου είναι αν ποτέ και πότε κάποια σχολεία φέτος θα λειτουργήσουν κανονικά με τους εκπαιδευτικούς στην θέση τους.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις στο εξωτερικό
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 24, 2010, 04:29:57 μμ »
Μια φορά κι έναν καιρό (π.Α. δηλ. προ Αννούλας) υπήρχε ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό.
Τώρα υπάρχει οικονομική στενότης και... προπάντων αξιοκρατία!
Άρα δεν αποσπάται κανένας ώσπου να βρεί η Αννούλα (που είναι μανούλα σε κάτι τέτοια) τον τρόπο να αποσπάσει αξιοκρατικά τους άριστους (προσέξτε μην πάει ο νους σας στους αρεστούς).
Σε λάθος χρόνο γεννηθήκαμε λέω εγώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.