*

Αποστολέας Θέμα: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??  (Αναγνώστηκε 10481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 11:42:15 πμ »
Κατά την γνώμη μου η πιο σωστή κίνηση είναι να πεις στην διευθ/τριά σου (προσποιούμενη οτι δεν ξέρεις τις προθέσεις τις) ότι έχεις πρόβλημα μ" αυτό το τμήμα & έχεις σκοπό να καλέσεις το σχολ. σύμβουλο να συζητήσεις το πρόβλημα. Ετσι θα προλάβεις τις κινήσεις τις! Αλλά και κάτι άλλο; Πόση εμπιστοσύνη έχεις στο συνάδελφο που στο είπε ;(περιτό να σου πω ,πως αν η δ/ντριά σου κάνει κάτι τέτοιο είναι επιοικώς απαράδεκτη!!) Προσωπικά δεν πιστεύω οτι θα γίνει τίποτα γι' αυτό μην αγχώνεσαι !! καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 12:03:42 μμ »
Κι εμείς που νομίζουμε ότι με το διορισμό θα λυθούν τα προβλήματά μας.. ::) Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά & καλή δύναμη! :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 07:29:36 μμ »
συνάδελφοι κατ'αρχας θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι μου απάντησαν και ενδιαφέρθηκαν για το προβλημα μου ειτε εδω ειτε σε πμ...Να σας πω πως χειριστηκα την κατασταση:πρωτα απ'όλα η διευθιυντρια δε μου έχει ανακοινώσει επισημα τπτ ακόμα.εγω μίλησα στα παιδια με ειλικρινεια,κάλεσα και κάποιους γονεις με τους οποιους μπορω να πω ότι η συναντηση πήγε καλά(εννοείται πως κόπιασα πολύγια αυτο)και είπα στη διευθυντρια ότι προσπαθω πολύ και ότι είμαι αισιοδοξη πως τα πραγματα θα πανε καλυτερα.προβλημα εξακολουθω να αντιμετωπιζω βέβαια... να πω ακομη οτι η διευθυντρια είναι γενικοτερα ένα απιστευτα κομπλεξικο άτομο οπως εύλογα αρκετοι απο εσας υποθέσατε...
 Να σας πω ακομη οτι στο σχολείο αυτο βρισκομαι εδω και 2 μηνες καθως στο σχολειο προσωρινης μου τοποθετησης γυρισε κάποιος καθηγητης απο αδεια ανευ αποδοχων και έτσι εγω περισσευα.το συγκ.τμημα τωρα...απο τα 27 παιδια τα 20+ ειναι αλλοδαπα αγορια με πολλά προβληματα τοσο οικογενειακα(εγκαταλειμμένα απο γονεις,διαλυμένες οικογένειες,αγνωστων πατέρων κλπ)όσο και μαθησιακα:πολλά κενα σε γνωστικο επιπεδο,διάσπαση προσοχης,υπερκινητικοτητα σε βαθμο που τρελαινεσαι κ.α.με ολους τους καθηγητες υπαρχει προβλημα αλλά με εμένα υπάρχει πραγματικά το μεγαλύτερο.είναι φορές που περνανε και τα 40 λεπτα της ώρας και δεν έχω καταφέρει να πω ουτε μια λέξη απο το παρακατω...Δοκιμασα όλες τις μεθόδους,με το καλό,παρακλήσεις φιλότιμο,αλλά και αποβολές αλλα το προβλημα δε λύνεται...και 5 να βγάλω έξω,οι υπολοιποι οργιάζουν...Δεν μπορώ να βγάζω έξω συνέχεια(αφηστε που μέχρι να βγουν κάνουν ολοκληρη ιστορια,δεν κατεβαινουν στο γραφειο,κάθπονται εξω,βροντανε την πορτα,πετάνε πράγματα στα πα;ραθυρα κλπ)στηριξη απο το γραφειο ΚΑΜΙΑ!!!
 δε σας κρυβω ότι εξακολουθω να φοβαμαι...Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερωσω...Σας ευχαριστω... :-\
 
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 405
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 11:37:54 μμ »
Kαταρχάς σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σίγουρα θα πάνε.

Για μια τέτοια κατάσταση μέσα στην τάξη σίγουρα δεν φταις εσύ. Η ευθύνη είναι συλλογική - της διευθύντριας, του συλλόγου, των καθηγητών που προηγήθηκαν...αν είναι δυνατόν οι άνθρωποι που κανονικά είναι υποχρεωμένοι να σε βοηθήσουν - διευθύντρια, σχολικός σύμβουλος κτλ. να σχεδιάζουν την απόλυσή σου και μάλιστα για κάτι που όλοι οι καθηγητές σε όλα τα σχολεία σε όλη την Ελλάδα αντιμετωπίζουν καθημερινά όσο μεγάλη εμπειρία και αν έχουν...

πρέπει να μιλήσεις για το πρόβλημά σου. Ναι είμαι καινούργιος, ναι δεν μπορώ να τα καταφέρω τόσο καλά...και ναι χρειάζομαι βοήθεια.

επίσης ζήτησε βοήθεια από το συνδικαλιστικό σου όργανο...μάθε αν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο στην περιοχή όπου εργάζεσαι.
Δούλεψε τις σχέσεις σου με τα παιδιά...δεν τη πετυχαίνει περισσότερο στη τάξη σου προσεταιρισμός ή αυστηρότητα.

Καλό κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:26 »

batman

  • Επισκέπτης
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 11:53:26 μμ »

  Για να μην αγχώνεσαι και για να μπορείς να κοιμηθείς ήσυχη σου λέω ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να σε απολύσουν ακόμα και αν έχεις σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Ξέρω συναδέλφους με πραγματικό ψυχολογικό πρόβλημα που μπαίνουν σε "εύκολο" τμήμα και γίνεται της κακομοίρας. Οπότε μην ανησυχείς. Πάντως θεωρώ απίθανο να σου κάνει τέτοια έκθεση η διευθύντρια γιατί μετά εσύ μπορείς άνετα να την πας στα δικαστηρία και να στηρίξεις ότι έχει προσωπικά με σένα. Καλό να μιλήσεις και με τη σχολική σύμβουλο. Αν τύχον γίνει κάτι θα μπορείς να αποδείξεις ότι έκανες κάποιες κινήσεις. Στα άλλα τμήματα είσαι οκ? Μπορείς να επιβληθείς ? αν ναι μην φοβάσαι τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:30:55 πμ »
gio66, εχω κι εγω ενα παρομοιο τμημα φετος (ειμαι ωρομισθια) και την πρωτη ωρα που μπηκα επαθα σοκ - τους ειχα και διωρο- . Γνωμη μου ειναι να μη δειχνεις οτι τους φοβασαι, να προσπαθησεις να κερδισεις καποιους "ηγετες" της ταξης, και να τους κεντρισεις το ενδιαφερον. Οι υπολοιποι διδασκοντες δεν εχουν προβλημα μαζι τους? και κυριως γιατι δεν εχουν διαθεση να σε βοηθησουν? (παντως μου φανταζει απιθανο να απολυθεις)

Αποσυνδεδεμένος xb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 02:53:22 πμ »

 
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 140/1998
"Όροι και διαδικασία της μονιμοποίησης των εκπαιδευτικών
πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και υπηρεσιακής εξέλιξης αυτών,
παρεχόμενες εγγυήσεις στους αξιολογούμενους και
διαδικασία οριστικοποίησης των εκθέσεων αξιολόγησης"

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του άρθρου 8, παράγραφος 4, περίπτωση του Ν. 2525/1997 (ΦΕΚ. 188Α΄)
2. Τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 2 περίπτωση α του ν. 2469/1997,
3. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις του παρόντος διατάγματος δεν προκαλείται πρόσθετη επιβάρυνση σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.
4. Την αριθ. 238/1998 γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας, με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Άρθρο 1
Όροι και διαδικασία μονιμοποίησης των εκπαιδευτικών.

1. Για τη μονιμοποίηση των διοριζομένων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αποφασίζει το αντίστοιχο περιφερειακό υπηρεσιακό συμβούλιο. Αναγκαία προϋπόθεση για τη μονιμοποίηση είναι η σύνταξη έκθεσης αξιολόγησης της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας αυτών.

2. Εκθέσεις αξιολόγησης συντάσσονται κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής θητεία του εκπαιδευτικού από το διευθυντή της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετεί o εκπαιδευτικός και από τον οικείο σχολικό σύμβουλο.

3. Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας αξιολογεί

α) την υπηρεσιακή συνέπεια την υπευθυνότητα και την ανάπτυξη πρωτοβουλιών από τον εκπαιδευτικό και
β) τη συνεργασία και επικοινωνία αυτού με εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς.

4. Ο Σχολικός Σύμβουλος αξιολογεί:

α) την επιστημονική κατάρτιση του εκπαιδευτικού και
β) την παιδαγωγική και διδακτική ικανότητα αυτού.

5. Στο τέλος της δοκιμαστικής θητείας του εκπαιδευτικού, τριμελείς επιτροπές, αποτελούμενες από μόνιμους αξιολογητές, που ορίζονται με απόφαση της Επιτροπής Αξιολόγησης Σχολικής Μονάδας (Ε.Α.Σ.Μ.), εξετάζουν τον υπηρεσιακό φάκελο του, την πληρότητα μιας επιστημονικής εργασίας που πρέπει να έχει εκπονήσει ο αξιολογούμενος σε αντικείμενο σχετικό με την ειδικότητα του, καθώς και την επάρκεια σχεδίου υποδειγματικής διδασκαλίας που έχει συντάξει ο ίδιος. Οι τριμελείς επιτροπές λαμβάνουν υπόψη τους τις εκθέσεις αξιολόγησης που έχουν συνταχθεί από το Διευθυντή της Σχολικής Μονάδας και τον οικείο Σχολικό Σύμβουλο και συντάσσουν τη δική τους έκθεση αξιολόγησης την οποία υποβάλλουν, μαζί με όλο τον υπηρεσιακό φάκελο του κρινόμενου εκπαιδευτικού, στο αρμόδιο για τη μονιμοποίηση περιφερειακό υπηρεσιακό συμβούλιο. Από την υποχρέωση της εκπόνησης επιστημονικής εργασίας απαλλάσσεται ο εκπαιδευτικός εάν είναι κάτοχος Master ή διδακτορικού διπλώματος στο αντικείμενο της ειδικότητας. Κατά την εξέταση των αξιολογικών αυτών στοιχείων, η τριμελής επιτροπή, εάν το κρίνει αναγκαίο ή σκόπιμο μπορεί να καλέσει σε προφορική συνέντευξη τον αξιολογούμενο για παροχή διευκρινίσεων στα κρινόμενα αξιολογικά στοιχεία. Στην περίπτωση αυτή η τριμελής επιτροπή συντάσσει σχετικό συνοπτικό πρακτικό, στο οποίο διατυπώνονται τα αντίστοιχα συμπεράσματα από την προφορική συνέντευξη του αξιολογούμενου.

6. Σε περίπτωση αρνητικής κρίσης του υπηρεσιακού συμβουλίου, επαναλαμβάνονται οι διαδικασίες αξιολόγησης εντός του επομένου διδακτικού έτους, μετά από ένσταση του εκπαιδευτικού, που ασκείται εντός τριάντα ημερών από την γνωστοποίηση της κρίσης στο κεντρικό υπηρεσιακό συμβούλιο, το οποίο και αποφασίζει τελικά.

Άρθρο 2
Όροι και διαδικασία υπηρεσιακής εξέλιξης των εκπαιδευτικών.

Οι κατά το προηγούμενο άρθρο καθοριζόμενοι όροι και διαδικασίες για τη μονιμοποίηση των εκπαιδευτικών εφαρμόζονται και για την προαγωγή τους από το Γ΄ στο Β΄ βαθμό και από το Β΄ στον Α΄ βαθμό.

Άρθρο 3
Όροι και διαδικασία επιλογής εκπαιδευτικών σε θέσεις στελεχών εκπαίδευσης.

1. Για την επιλογή μονίμων εκπαιδευτικών σε θέσεις διευθυντών σχολικών μονάδων, προϊσταμένων γραφείων εκπαίδευσης, προϊσταμένων διευθύνσεως εκπαίδευσης και σχολικών συμβούλων απαιτείται προηγούμενη έκθεση τριμελούς επιτροπής μονίμων αξιολογητών, σύμφωνα με τους όρους και τη διαδικασία των παραγράφων 2 - 4 του παρόντος άρθρου. Η επιλογή των ως άνω στελεχών γίνεται από τα οικεία Συμβούλια Επιλογής κατά τις κείμενες διατάξεις.

2. Οι αρμόδιες για την αξιολόγηση των υποψηφίων στελεχών τριμελείς επιτροπές μονίμων αξιολογητών συνέρχονται εντός ενός μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων των εκπαιδευτικών και εξετάζουν τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα των υποψηφίων. Κατά την εξέταση των φακέλων των υποψηφίων οι επιτροπές μπορούν να τους καλούν σε προφορική συνέντευξη.

3. Οι επιτροπές για το σχηματισμό της κρίσης τους εξετάζουν τους φακέλους των υποψηφίων, οι οποίοι περιλαμβάνουν όλα τα στοιχεία για το σύνολο των εκπαιδευτικών, παιδαγωγικών και επιμορφωτικών δραστηριοτήτων αυτών, καθώς και τις εκθέσεις αξιολόγησής τους από τα αρμόδια όργανα. Ειδικότερα ο φάκελος κάθε υποψηφίου περιλαμβάνει επιπλέον:

α) για την επιλογή σε θέση διευθυντή σχολικής μονάδας μία τουλάχιστον εργασία της επιλογής του υποψηφίου με θέμα την οργάνωση της σχολικής μονάδας και τη διοίκηση προσωπικού,
β) για την επιλογή σε θέση Προϊσταμένου διεύθυνσης ή γραφείου εκπαίδευσης μία τουλάχιστον εργασία της επιλογής του υποψηφίου με θέμα της διαχείριση ενός εκπαιδευτικού προβλήματος σε περιφερειακό επίπεδο και
γ) για την επιλογή σε θέση σχολικού συμβούλου μία τουλάχιστον προσομοίωση σεμιναρίου επιμόρφωσης εκπαιδευτικών.

4. Οι επιτροπές των μονίμων αξιολογητών διαβιβάζουν τις εκθέσεις αξιολόγησης και το σχετικό φάκελο στα οικεία Συμβούλια Επιλογής στελεχών της εκπαίδευσης. Σε περίπτωση δυσμενούς έκθεσης οι υποψήφιοι μπορούν, εντός προθεσμίας τριάντα ημερών, να ασκήσουν ένσταση στο οικείο Συμβούλιο Επιλογής, το οποίο αποφασίζει αιτιολογημένα επ' αυτών, πριν αποφασίσει σχετικά με την επιλογή των στελεχών για τις υπό πλήρωση θέσεις:

Άρθρο 4
Εγγυήσεις αξιολόγησης εκπαιδευτικών

1. Πριν από τη σύνταξη των εκθέσεων αξιολόγησης υποβάλλεται στο κατά περίπτωση αρμόδιο όργανο αξιολόγησης, μετά από πρόσκληση του και σε προθεσμία δεκαπέντε ημερών, έκθεση προσωπικής αυτοαξιολόγησης του αξιολογούμενου εκπαιδευτικού, βάσει των εκάστοτε ισχυόντων στοιχείων αξιολόγησης αλλά χωρίς αριθμητικό προσδιορισμό τους. Παράλειψη υποβολής της έκθεσης αυτής σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει την διαδικασία της αξιολόγησης.

2. Κάθε όργανο αξιολόγησης γνωστοποιεί στον αξιολογούμενο το περιεχόμενο της αξιολογικής έκθεσης αυτού εντός δεκαημέρου από την κατάθεσή της στην αρμόδια αρχή.

3. Η ΕΑΣΜ συγκροτεί τριμελείς επιτροπές αποτελούμενες από μόνιμους αξιολογητές οι οποίες αποφαίνονται, εκτός των περιπτώσεων των άρθρων 1-3 και στις εξής περιπτώσεις:

α) μετά από ένσταση του εκπαιδευτικού που έχει ήδη αξιολογηθεί,
β) εφόσον προκύπτουν σοβαρές ελλείψεις επιστημονικής ή παιδαγωγικής επάρκειας του εκπαιδευτικού, που έχει ήδη κριθεί, από τις αξιολογικές εκθέσεις των αρμοδίων οργάνων και,
γ) εφόσον παρατηρείται σημαντική απόκλιση ανάμεσα στις καλές ή άριστες ατομικές αξιολογήσεις των εκπαιδευτικών μιας σχολικής μονάδας από τα ίδια ως άνω όργανα αξιολόγησης αφενός και αφετέρου στις κακές εκθέσεις αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου της ίδιας σχολικής μονάδας που συντάσσονται από το Σώμα Μονίμων Αξιολογητών ή και αντίστροφα.

4. Η ΕΑΣΜ συγκροτεί τις ως άνω επιτροπές εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών είτε από τη διαβίβαση της ένστασης και του φακέλου του εκπαιδευτικού είτε κάθε φορά που διαπιστώνει τη συνδρομή μιας από τις περιπτώσεις β' και γ' της προηγούμενης παραγράφου.

5. Ο εκπαιδευτικός που έχει ήδη αξιολογηθεί μπορεί να ασκήσει ένσταση κατά δυσμενούς έκθεσης αξιολόγησης, εντός προθεσμίας τριάντα (30) ημερών από τη γνωστοποίηση της, η οποία κατατίθεται στην αμέσως προϊστάμενη αρχή και διαβιβάζεται πάραυτα στην ΕΑΣΜ.

6. Ο ενιστάμενος ή κρινόμενος εκπαιδευτικός έχει δικαίωμα να παραστεί αυτοπροσώπως ενώπιον της επιτροπής των αξιολογητών και να αναπτύξει τις απόψεις του.
 H επιτροπή αξιολόγησης μπορεί, να παρακολουθήσει μία ή περισσότερες διδασκαλίες του, να πάρει συνέντευξη από τον ενιστάμενο ή κρινόμενο εκπαιδευτικό, τον διευθυντή του σχολείου του, τον αρμόδιο σχολικό σύμβουλο και γενικά να προβεί σε κάβε αναγκαίο μέτρο, ώστε να διαμορφώσει πλήρη και ολοκληρωμένη γνώμη.
Η επιτροπή αυτή, με αιτιολογημένη απόφασή της, δέχεται η απορρίπτει ολικά ή μερικά, την ένσταση του εκπαιδευτικού και σε κάθε περίπτωση της παρ. 3 του παρόντος αποφαίνεται τελικά και συντάσσει την οριστική έκθεση αξιολόγησης του εκπαιδευτικού, ή των εκπαιδευτικών, ή του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας.


Άρθρο 5
Τελικές, μεταβατικές και καταργητικές διατάξεις

1. Η ισχύς του παρόντος διατάγματος αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

2. Μέχρι την ολοκλήρωση της συγκρότησης του ΣΜΑ εξακολουθούν να ισχύουν οι προϋφιστάμενες διατάξεις για τη μονιμοποίηση , εξέλιξη και επιλογή στελεχών της εκπαίδευσης.

3. Από την ισχύ του παρόντος καταργείται το Π.Δ. 320/1993 (ΦΕΚ 138 Α΄) και κάθε αντίθετη διάταξη.

Αθήνα ,8 Μαΐου 1998

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 02:28:11 μμ »
Καταλαβαίνω το άγχος σου για την όλη κατάσταση. Θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω όμως ότι δεν υπάρχει λόγος, γιατί για να απολυθείς πρέπει να έχεις κάνει βαριά πράγματα και το πρόβλημα σου με την τάξη δεν έγκειται σε αυτήν την κατηγορία. Είναι ένα φυσικό πρόβλημα για την εκπαίδευση. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να απολυθεί ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών. Τι το ποιο φυσικό ένας νέος συνάδελφος να έχει πρόβλημα με μια ή και περισσότερες τάξεις;

Εγώ θα ήθελα να σου πω να ξανασκεφτείς αυτό που σου είπε και η emily δηλ. το κατά πόσο αξιόπιστος είναι ο συνάδελφος που σου μετέφερε το ότι η διευθύντρια ετοιμάζει μια αρνητική έκθεση για εσένα. Αυτός από πού το έμαθε και γιατί σου το είπε; Ο συνάδελφος αυτός πόσο καιρό έχει στο σχολείο και σε τι επίπεδο βρίσκονται οι σχέσεις του με την διευθύντρια; 

Εύχομαι όλη αυτή η ιστορία να τελειώσει σύντομα για να σου φύγει το βάρος.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος PHYST

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 03:18:02 μμ »
Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεται πως ο εκπαιδευτικός εισηγείτε ποινές ακόμα και για ολόκληρο το τμήμα και ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να πάρει θέση να εκτελέση ή ακόμα και να παραπέμψει το θέμα στον σύλλογο ώστε να παρθεί συλλογική απόφαση !!!

Άρα είναι σημαντικό να ξέρεις τα δικαιώματά σου και ως νεοδιόριστη !!!

Επειδή βρίσκομαι στην θέση σου και εγώ και μου έτυχε και εμένα το ίδιο ζήτησα από τον διευθυντή την σύγκλιση έκτακτου συλλόγου με το ερώτημα της αποβολής ολόκληρης της τάξης από το σχολείο!!!
Εφόσον δεν έγινε δεκτό κατέφυγα  στην ΕΛΜΕ και στην Διεύθυνση όπου φρόντισα το θέμα μου να γίνει ακολούθως γνωστό και έτσι  λογικεύτηκαν οι πάντες και εγώ έκανα την δουλειά μου όπως έπρεπε!!!!

Να ενεργείς πρίν σε προλαβαίνουν άλλοι!!!! 

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 03:51:47 μμ »
Η ομαδική αποβολή μαθητών δεν επιτρέπεται... και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις ακραίες, αλλά το να έχεις πρόβλημα με ένα ολόκληρο τμήμα, είναι υπερβολικό και σχετικά σπάνιο και καλό είναι να μην έχει κάποιος την εξουσία να τιμωρεί μαζικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο είναι να εισηγείται ο διευθυντής την αντικατάσταση του καθηγητή μόνο για το συγκεκριμένο τμήμα.
Επίσης, ο διευθυντής δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τίποτα αν δεν συμφωνεί. Ο καθηγητής μπορεί να ζητήσει τη σύγκληση συλλόγου, εφόσον συμφωνεί και το απαραίτητο 1/3 και να θέσει το ζήτημα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 04:23:24 μμ »
Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο είναι να εισηγείται ο διευθυντής την αντικατάσταση του καθηγητή μόνο για το συγκεκριμένο τμήμα.
Επίσης, ο διευθυντής δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τίποτα αν δεν συμφωνεί. Ο καθηγητής μπορεί να ζητήσει τη σύγκληση συλλόγου, εφόσον συμφωνεί και το απαραίτητο 1/3 και να θέσει το ζήτημα εκεί.
Προσωπικά, δεν το θεωρώ καθόλου καλύτερο να αντικαθίσταται ο καθηγητής λόγω απειθαρχείας του τμήματος. Με αυτή την κίνηση τα παιδιά μαθαίνουν ότι μπορούν με την κακή τους συμπεριφορά να "ξεφορτώνονται" όποιον καθηγητή δεν τους αρέσει και επιπλέον υποβιβάζεται απίστευτα ο συγκεκριμένος καθηγητής στα μάτια των παιδιών όλου του σχολείου.
Επίσης, ο διευθυντής ΕΙΝΑΙ υποχρεωμένος να συγκαλέσει έκτακτο σύλλογο εάν του κατατεθεί ανάλογο αίτημα υπογεγραμμένο από ικανό αριθμό συναδέλφων (όπου "ικανός αριθμός" ορίζεται συγκεκριμένα ποιός είναι , αλλά δεν το θυμάμαι. νομίζω το 1/3 ή τα 2/3 του συλλόγου. θέλει λίγο ψάξιμο).

Τέλος, ομαδική τιμωρία δεν επιτρέπεται να επιβληθεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εάν ΟΛΟΙ οι μαθητές ενός τμήματος πέσουν σε κάποιο παράπτωμα δεν θα τιμωρηθούν ΟΛΟΙ. Για να γίνω πιο σαφής με ένα παράδειγμα, εάν στην τάξη σπάσει ένα τζάμι και ο καθηγητής δεν ξέρει ποιός το έκανε, δεν γίνεται να τιμωρηθεί όλο το τμήμα γι αυτό. Εάν όμως στην ώρα του μαθήματος όλοι οι μαθητές ανεβούν πάνω στα θρανία τους και αρχίσουν να χορεύουν, τότε είναι δυνατόν να τιμωρηθούν όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 04:40:02 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 07:23:24 μμ »
Συμφωνώ...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:07:56 μμ »
Συναδέλφισσα μην ανησυχεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μη σε μονιμοποιήσουν γι' αυτό το γελοιο λόγο. Δεν πρέπει να υπάρχει καθηγητής που να μην αντιμετωπίζει προβλήματα με απείθαρχες τάξεις. Απλά έπεσες σε ηλίθια διεθύντρια. Υπομονή λίγους μήνες...η χρονιά τελειώνει!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: sos!!!Κίνδυνος απόλυσης??
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 02:34:17 μμ »
 Αντιγράφω΄κάτι που ειπώθηκε και με εκφράζει 100% "Είναι ένα φυσικό πρόβλημα για την εκπαίδευση. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να απολυθεί ένας μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών." ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.