*

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα  (Αναγνώστηκε 135896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.k.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #476 στις: Μάρτιος 03, 2010, 10:16:27 μμ »
καλημέρα!θα δουλέψω για πρώτη φορά στα σδε και ήθελα να μου πει κάποιος αν τις ώρες που έχουμε διδάξει τις πάμε στην β/θμια της περιοχής μας όπως πχ. της πρόσθετης για να μας μετρήσουν τα μόρια.ρώτησα στο γραφείο και φυσικά δεν ήξεραν να μου πουν...
 
Οι ώρες σου θα μπούνε αυτόματα στο σύστημα το καλοκαίρι, που θα κάνεις την αίτηση για ωρομίσθια του χρόνου. Απλά στο τέλος της χρονιάς θα πάρεις βεβαίωση προϋπηρεσίας για τις ώρες από το σδε στο οποίο ανήκεις.

τι πάει να πει αυτόματα; Δεν νομίζω πως στο ΙΔΕΚΕ ή στα ΣΔΕ θα καταχωρήσουν προυπηρεσίες. Η καταχώρηση γίνεται στη δευτεροβάθμια, απλά πρέπει να προσκομίσει τη βεβαίωση που θα πάρει από το ΙΔΕΚΕ. Τέλος

Παιδιά, εμένα πέρυσι δεν χρειάστηκε να πάω την προϋπηρεσία στη δευτεροβάθμια..μπήκε αυτόματα στο σύστημα και μετά στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:24 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #477 στις: Μάρτιος 05, 2010, 12:40:57 πμ »
Τελικά μετά από αρκετές παλινωδίες χθες μας κοινοποιήθηκε και γραπτά η τελική απόφαση του Γ.Γ.Δ.Β.Μ.: κανένας δεν μπορεί να εργάζεται σε παραπάνω από μια θέσεις στο ΙΔΕΚΕ (είτε μερικής είτε πλήρους απασχόλησης). Σύμφωνα με όσα κυκλοφορούν, η απόφαση στηρίζεται στην ίδια ακριβώς λογική που επικρατεί και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση: καλύτερα τρεις εργαζόμενοι με μισθό- χαρτζιλίκι, παρά ένας εργαζόμενος που μπορεί να ζήσει με αξιοπρέπεια. Έτσι μειώνεται  φαινομενικά η ανεργία, γιατί βέβαια η 5ωρη εργασία την εβδομάδα ούτε καν ημι-απασχόληση δεν μπορεί να θεωρηθεί. Απλά καλλιεργεί φρούδες, τις περισσότερες φορές, ελπίδες και δεν επιτρέπει στον πολίτη να αποφασίσει για το επαγγελματικό του μέλλον με βάση τις πραγματικές συνθήκες που επικρατούν στην αγορά. 

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #478 στις: Μάρτιος 05, 2010, 10:55:17 μμ »
Τελικά μετά από αρκετές παλινωδίες χθες μας κοινοποιήθηκε και γραπτά η τελική απόφαση του Γ.Γ.Δ.Β.Μ.: κανένας δεν μπορεί να εργάζεται σε παραπάνω από μια θέσεις στο ΙΔΕΚΕ (είτε μερικής είτε πλήρους απασχόλησης). Σύμφωνα με όσα κυκλοφορούν, η απόφαση στηρίζεται στην ίδια ακριβώς λογική που επικρατεί και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση: καλύτερα τρεις εργαζόμενοι με μισθό- χαρτζιλίκι, παρά ένας εργαζόμενος που μπορεί να ζήσει με αξιοπρέπεια. Έτσι μειώνεται  φαινομενικά η ανεργία, γιατί βέβαια η 5ωρη εργασία την εβδομάδα ούτε καν ημι-απασχόληση δεν μπορεί να θεωρηθεί. Απλά καλλιεργεί φρούδες, τις περισσότερες φορές, ελπίδες και δεν επιτρέπει στον πολίτη να αποφασίσει για το επαγγελματικό του μέλλον με βάση τις πραγματικές συνθήκες που επικρατούν στην αγορά. 

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η επίσημη πολιτική, η κυρία πάντως στο ΙΔΕΚΕ που πήρα προχτές εγώ για να ρωτήσω (αγενεστάτη αλλά ας το παραβλέψω) όταν τη ρώτησα "ωραία, εντάξει; πού είναι η περίφημη απόφαση να ενημερωθώ ακριβώς;" μου είπε στο φλου ..."Θα (κάποτε) την κρεμάσουμε στην ιστοσελίδα". Παρεπιμπόντως ακόμα δεν την έχουν κρεμάσει. Και όταν επέμενα μου είπε το κορυφαίο "Μα καλά κυρία μου, με τόση ανεργία εσείς θέλετε να κάνετε 2 δουλειές;"!!! (2 50ώρα δηλαδή)

ΟΚ. Να το δεχτώ - έχω και τις τύψεις από τις αριστερές μου καταβολές που μου λένε ότι μπορεί και να έχει δίκιο. Αλλά τότε ας μετονομάσουν το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων σε Ινστιτούτο Μερικής Απασχόλησης Εκπαιδευτών.
Φαίνεται ότι το "πρώτα ο μαθητής" δεν ισχύει για τους ενήλικους μαθητές.
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #479 στις: Μάρτιος 06, 2010, 03:19:34 μμ »
Και τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος υπεθυνος προγράμματος παραιτείται για να πάρει θέση εκπαιδευτή σε άλλο πρόγραμμα,αλλά δεν υπάρχει άλλος στη λίστα να τον αντικαταστήσει?δεν πραγματοποιείται το πρόγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:03:24 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #480 στις: Μάρτιος 06, 2010, 05:31:57 μμ »
ελα μου ντε!!!!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #481 στις: Μάρτιος 06, 2010, 06:48:46 μμ »
Και τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος υπεθυνος προγράμματος παραιτείται για να πάρει θέση εκπαιδευτή σε άλλο πρόγραμμα,αλλά δεν υπάρχει άλλος στη λίστα να τον αντικαταστήσει?δεν πραγματοποιείται το πρόγραμμα?
ακριβως groog. λογω του οτι δεν προλαβαινει να βγει νεα προκηρυξη για τη θεση του υπευθυνου, δεν θα πραγματοποιηθει το προγραμμα

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #482 στις: Μάρτιος 07, 2010, 01:18:30 μμ »
Εγώ παιδιά παύω πλέον να αναφέρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα. Η σχετική απόφαση αλλάζει σχεδόν κάθε μέρα, οπότε δεν έχει πλέον νόημα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #483 στις: Μάρτιος 07, 2010, 07:32:22 μμ »
Εγώ παιδιά παύω πλέον να αναφέρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα. Η σχετική απόφαση αλλάζει σχεδόν κάθε μέρα, οπότε δεν έχει πλέον νόημα.
δηλαδη δεν ειναι οριστκη η αποφαση;μπορει να αλλαξει;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #484 στις: Μάρτιος 07, 2010, 08:43:36 μμ »
Η απόφαση έχει ήδη αλλάξει αρκετές φορές και φυσικά μπορεί να ξανα-αλλάξει. Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να ζητήσει γραπτά την απόφαση πριν πράξει οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #485 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:25:10 μμ »
Από ανεπίσημη πηγή άκουσα ότι: Εκπαίδευτής δεν μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα σε δύο η παραπάνς δομές του ΙΔΕΚΕ.
Π.Χ Εκπαίδευτης Πληροφορικής δεν θα μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα σε ΚΕΕ και ΗΡΩΝ!
Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάνεις άλλος αυτό;

ειμαι σε προγραμμα ηρων και με πηραν χθες τηλ απο κεε
το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν αν εργαζομαι αυτη τη στιγμη σε καποια αλλη δομη του ιδεκε
ειπα οτι εργαζομαι σε ηρων που ειπαν οτι δεν γινεται να συνεργαστουμε γιατι εχει βγει εγκυκλιος οτι δεν πρεπει καποιος να εργαζεται σε 2 δομες του ιδεκε

εχει βρει αυτη την εγκυκλιο καποιος καπου γραπτως????

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #486 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:59:17 μμ »
εμας μας εστειλαν χθες ενα προχειρο χαρτι στο ΣΔΕ για το θεμα

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #487 στις: Μάρτιος 18, 2010, 06:47:54 μμ »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #488 στις: Μάρτιος 18, 2010, 07:12:09 μμ »
θα σταματησουν τα προγραμματα?  ???

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #489 στις: Μάρτιος 18, 2010, 08:41:02 μμ »
Η αναμενόμενη αναστολή λειτουργίας του Ενιαίου Μητρώου Εκπαιδευτών Ενηλίκων δεν σημαίνει από μόνη της και τη διακοπή των προγραμμάτων του ΙΔΕΚΕ. Αν υπάρχει η βούληση μπορούν οι σχετικές θέσεις να καλυφθούν με προκηρύξεις, όπως έγινε και για την τρέχουσα σχολική χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.