*

Αποστολέας Θέμα: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!  (Αναγνώστηκε 9643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Γειά σας παιδιά, είμαι καινούρια στο pde και συγχωρέστεμε αν τοποθετώ το post σε λάθος σημείο, και πολύ περισσότερο για το μέγεθός του. Είμαι σε απόγνωση και πραγματικά η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη. Προχθές με καλέσαν απο την Αβάθμια Θεσ/νίκης για πρώτη φορά ώς ωρομίθια σε ολοήμερα (απο πίνακα Γ με θέση ~550). Διαβάζοντας όλα τα θέματα περι ωρομιθίων απογοητεύτηκα όσον αφορά τις αποδοχές και τον χρόνο πληρωμής. Δηλ, θέλω να πώ πώς τα βγάζεται πέρα οικονομικά αν πληρώνεστε τα δεδουλευμένα έπειτα απο 3-4 ίσως και περισσότερους μήνες? Ειδικά αν νοικιάζει κανείς σπίτι και τα έξοδα να τρέχουν (όπως καλή ώρα εγώ..)?
Το δίλημμα μου αυτή τη στιγμή τη στιγμή είναι το εξής: Ύστερα απο 6 μήνες ανεργίας, επρόκειτο να ξεκινήσω δουλειά τον Ιανουάριο στον ιδ.τομέα με απολαβές ~1000€ το μήνα, πράγμα που θα μου επέτρεπε να κλείσω πολλές "τρύπες" ύστερα απο τόσους μήνες ανεργίας και να ισορροπίσω λίγο οικονομικά. Και τώρα ξαφνικά, τελευταία στιγμή, μου δίνεται η ευκαιρία να μπώ στην εκπαίδευση (κάτι που το θέλω) με μόνη σχεδόν ανταμοιβή την μόνιμοποίηση (όταν και άν), αλλά θα πρέπει να ξεχάσω την οικονομική ανάσα που τόσο πολύ χρειάζομαι :'( ! Αν αρνηθώ τώρα θα με καλέσουν του χρόνου? ή τί επιτώσεις θα έχει αυτό? Ίσως αυτή να είναι η τελευταία μου ευκαιρία για να μπώ στην εκπαίδευση. Απο την άλλη πως θα ανταπεξέλθω οικονομικά υπο αυτές τις συνθήκες αν δεχτώ? Αξίζει τον κόπο να το κάνω και αν ναι για πόσες ώρες? Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου? Απο τη μία έχω μία δουλειά που τη θέλω αλλά δεν με εξασφαλίζει οικονομικά (αντιθέτως σε βάζει μέσα) , και απο την άλλη μια δουλειά που δεν τη θέλω αλλα θα μου εξασφάλιζε οικονομική άνεση. Τί να διαλέξω  ??? 

Ευχαριστώ
Εύη - Θεσ/νίκη - ΠΕ20
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 01:42:40 μμ »
Εγώ θα σε συμβούλευα να δεχτείς.
Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχεις να διοριστείς στην εκπαίδευση,
αν αρνηθείς τώρα. Αλλά, και το ότι θα πας φέτος,
σε καμιά περίπτωση δεν σου εξασφαλίζει το ότι
θα σε καλέσουν του χρόνου.Το πιθανότερο είναι
πως όχι.
Εγώ δουλεύω ωρομίσθια για πρώτη φορά φέτος,
δυό Νομούς μακριά από την πόλη που μένω.
Πηγαινοέρχομαι τρεις μέρες την εβδομάδα.
Για τα έξοδα δεν το συζητώ. Είναι τριπλάσια των απολαβών,
που ΘΑ πάρω κάποτε...
Όσα κερδίζω από τα ιδιαίτερά μου δεν μου φτάνουν,
για να πηγαινοέρχομαι,
αλλά το κάνω, και λέω και ευχαριστώ.
Ξέρεις, για μας τους ωρομίσθιους λένε πως είμαστε
οι ΑΛΒΑΝΟΙ της εκπαίδευσης...
Να πας, για να πάρεις και μια γεύση από τάξη..
Καλή επιλογή και καλή αρχή, σου εύχομαι
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 03:09:06 μμ »
Μόνο μια ματιά στο μέλλον θα μπορούσε να σου πει το τι έπρεπε ή δεν έπρεπε να διαλέξεις. Το καλύτερο θα ήταν να τα συνδύαζες και τα δύο.

Η δικιά μου ιστορία λέει, πως οι 11 ώρες που πήρα ως ωρομίσθιος το 2000 με έβαλαν στο 30μηνο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 06:23:33 μμ »
Το να τα συνδυασω και τα 2 εννοείται πως θα ήταν το καλύτερο. Έλα όμως που δεν γίνεται. Και γι'αυτο ακριβώς είμαι σε δίλημμα. Και το χειρότερο απ'όλα είναι οτι θα πρέπει να αποφασίσω το αργότερο την τρίτη τί θα κάνω τελικά για να έχει μείνει καμία περιοχή που να μέ βολεύει σε περίπτωση που δεχτώ.

Αυτο που δεν ξέρω είναι το τι επιπτώσεις έχω, άν έχω, σε περίπτωση που δεν δεχτώ. Υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν του χρόνου? Η θα αποκλειστώ?
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 08:20:40 μμ »
Ως ωρομίσθια δεν εχετε καμία επίπτωση.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 09:26:20 μμ »
Για τους ωρομισθίους, απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάποια επίπτωση. Υπήρχαν άτομα πέρυσι που δέχτηκαν να είναι ωρομίσθιοι, μετά παραιτήθηκαν, και φέτος διορίσθηκαν κανονικά (επειδή είχαν τα  μόρια).

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 10:36:09 μμ »
Αφού είναι έτσι, κι επειδή εκ των πραγμάτων οι οικονομικές μου ανάγκες είναι μεγαλύτερες αυτή τη στιγμή, τότε μάλλον θα αρνηθώ. Του χρόνου όμως, υποθέτοντας οτι θα είμαι σε καλύτερη κατάσταση θα ήθελα να πάω. Μήπως όμως μέχρι τότε θα έχουν μειωθεί οι πιθανότητες μου να με καλέσουν ξανά, επειδή θα υπάρχουν άλλοι ωρομίσθιοι με προϋπηρεσία? Δηλ με τί κριτήρια επιλέγουν ωρομισθίους? Παίρνουν πρώτα αυτούς που δεν έχουν καθόλου προϋπηρεσία (μόρια) ή αυτούς που έχουν??
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 11:24:11 μμ »
Evita, εγω άφησα καλή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα (telecoms, 12 χρονια προυπηρεσία, 1900 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ) για να πάω ωρομίσθια ΠΕ19 και δεν το μετανιώνω με τίποτα. Κανόνισα και πήρα βέβαια αποζημίωση αλλά δε θα με κρατήσει για πολύ. Κοιτάζω τώρα για μεταφράσεις και άλλα. Στην αρχή είχα αρνηθεί όταν με κάλεσαν τηλεφωνικά... Αλλά ειπα να περάσω να δω τι παίζει στο γραφείο Πρωτοβάθμιας και ευτυχώς μεσολάβησε Σαβ/κο και είχα χρόνο να σκεφτώ. Αυτό που μέτρησε στην περίπτωσή μου ήταν η σκέψη ότι στην εκπαίδευση πολλά γίνονται, και θα ήθελα να μαζέψω μόρια για παν ενδεχόμενο. Αλλιώς θα σε προσπεράσουν μερικές εκατοντάδες κοσμος... Και ειδικά αφού δε φαίνεται να προκηρυχθούν θέσεις για ΑΣΕΠ πληροφορικής ή θα προκηρυχθούν ελάχιστες, ο διορισμός (?!) μέσω προϋπηρεσίας ίσως είναι πιο σίγουρος δρόμος. Δεν ξέρω, δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, εσυ θα κρίνεις. Αλλά πιστεύω ότι τα 1000 ευρώ δεν είναι τόσο φοβερό ποσό που δεν μπορείς να το βρεις αλλού, και ίσως αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις, ειδικά αφού σου αρέσει η εκπαίδευση... Εγώ πηρα άδεια από τη δουλειά μου (μου είχαν μείνει κάτι μέρες) για να ξεκινήσω, και από την πρώτη ώρα που ήμουν εκεί κατάλαβα ότι αυτός είναι ο "φυσικός μου χώρος". Δε συζητω καν το πόσο καλό έκανα με αυτή την απόφαση στην οικογένειάμου, στα παιδιά μου,΄πόσο ισορροπήσαμε όλοι μας.

Τέλος πάντων, σκάψου το καλά. πάντως θα σου έλεγα μην αρνηθείς, δεξου, καθυστέρησε λίγο την απάντηση στην εταιρεία, μπες λίγες ώρες σε τάξη και αν σου αρέσει προχώρα...

Είμαι στη διάθεσή σου για ό,τι θες! Στείλε μήνυμα...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 09:17:19 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ Youla, σήμερα θα επισκεφτώ κι εγω την Πρωτοβάθμια να δώ τι θα μου πούν.
Κι ο Θεός να με φωτίσει...!  :-\
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος MrDegree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • La vita e bella
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 11:21:59 πμ »
Καλημέρα evita.

Μου έξησες μια πλήγή με το δίλλημά σου.
Πέρσυ ακριβώς τέτοιον καιρό δούλευα ωρομίσθιος ΠΕ20 σε ολοήμερο στη Θεσσαλονίκη(είναι και η πόλη μου), όταν μου πρόσφεραν μιά πολύ καλη θέση με 1300 ευρώ το μήνα.Ήμουν σε πάρα πολύ μεγάλο δίλλημα γιατί άν δεχόμουν τη θέση θα έπρεπε να παρατήσω το ολοήμερο.Τελικά μετά απο πάρα πολύ σκέψη παραιτήθηκα απο το ολοήμερο και πήγα στην άλλη δουλειά.
Το αποτέλεσμα ποιο ήταν.
1)Δύο μήνες μετά έγιναν περικοπές στη δουλειά και διώξαν τους πιο υψιλόμισθους.
2)Μαζεψα απο περσυ 1 και κάτι μόρια ενώ αν δεν είχα παραιτηθεί θα είχα πάνω απο 3,2 που διορίστικαν φετος μόνιμοι απο τον πίνακα διορισμών, και τώρα που μιλαμε θα ήμουν μόνιμος.
3)Ούτε του χρόνου θα διοριστώ γιατί δε θα γίνουν προσλήψεις ούτε απο τον ΑΣΕΠ και συνεπώς ούτε και απο τιν πίνακα.Δηλαδή έχασα 2 χρόνια τουλάχιστον και όχι ένα.

Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Σκέψου καλά πριν αποφασίσεις.Πάντως σε κάθε περίπτωσή θα σε συμβούλευα να πάς έστω και μια εβδομάδα στο ολοήμερο για να πάρεις έστω και ελάχιστα μόρια για να αλλάξεις πίνακα.Του χρόνου θά είναι πιο δύσκολο να σε φωνάξουν ωρομίσθια απο τον πίνακα Γ

It's up to you

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 11:48:37 πμ »
Γιατι το λες αυτο? γιατι θα είναι πιο δύσκολο να με καλέσουν του χρόνου?
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 03:30:44 μμ »

 Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά κενό στη δευτεροβάθμια, μάλιστα υπάρχουν υπεράριθμοι παντού. Επίσης αν δεν πάρει από ΑΣΕΠ δεν μπορεί να πάρει ούτε από πίνακα, έτσι λέει ο νόμος τουλάχιστον(δεν είμαι σίγουρος για αυτό). Άρα η μόνη ελπίδα να διορίσει είναι να ανοίξουν θέσεις στα δημοτικά. Αυτό όμως δεν είναι σίγουρο. Θέλω να πω ότι είναι πολύ μεγάλο ρίσκο να τρέχεις για ωρομίσθιος κάθε χρόνο και κανείς να μη σου εξασφαλίζει ότι κάποτε θα διοριστείς.Το λέω αυτό γιατί παρατηρώ ότι αρκετοί έχετε μια σιγουριά πως με 2 ώρες από εδώ και 2 ώρες από εκεί θα διοριστώ. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι του χρόνου δεν θα πάρει κανέναν πληροφορικό εκτός φυσικά αν προκυρήξει θέσεις με τον ΑΣΕΠ των τεχνικών ειδικοτήτων (αν και όταν γίνει).Αλλά και αυτές θα είναι πολύ λίγες (50 ή 100).
    Αν θέλετε μια δεύτερη γνώμη, σε περίπτωση που έχετε μια δουλειά στην οποία αμοίβεστε καλά και είστε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι μην το ρισκάρετε να φύγετε από εκεί. Η προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει. Και αν θέλετε να μπείτε στην εκπαίδευση υπάρχει πάντα ο ΑΣΕΠ. Δίνετε εξετάσεις και βλέπετε.
Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν μπορεί να πάρει μόνο από πίνακα χωρίς ΑΣΕΠ. Ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 04:01:21 μμ »
Μπορεί να πάρει μόνο από πίνακα, αν δεν προκυρηχθεί ΑΣΕΠ αλλά σίγουρα ελάχιστες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος MrDegree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • La vita e bella
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 05:04:28 μμ »
Γιατι το λες αυτο? γιατι θα είναι πιο δύσκολο να με καλέσουν του χρόνου?

   Διότι θα σε προσπεράσουν άτομα που δέχτηκαν τη θέση ωρομισθίου και έτσι θα αποκτήσουν περισσότερα μόρια απο σενα.Στο pde δίαβασα για κάποιον που ήταν στη θέση 1500 του πίνακα Γ και τον κάλεσαν σε ολοήμερο.Άν ολους τους προηγούμενους του τους κάλεσαν τότε μπορείς έυκολα να καταλάβεις πόσο πολύ θα πέσεις του χρόνου.Δε θα σου πω όμως εγώ τι θα κάνεις.Εγώ απλά μοιράστικα μια εμπειρία μου μαζί σου.Εσύ αποφασίζεις.



 Το λέω αυτό γιατί παρατηρώ ότι αρκετοί έχετε μια σιγουριά πως με 2 ώρες από εδώ και 2 ώρες από εκεί θα διοριστώ.

Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτή τη ζωή εκτός απο τους φόρους και το θάνατο.Και εγώ ρίσκαρα να πάω σε μια δουλειά με μεγάλες αποδοχές και έχασα.Ο κάθε ένας παίρνει τα ρίσκα του.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.