*

Αποστολέας Θέμα: Lesson plan - TBL or PPP;  (Αναγνώστηκε 4033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Lesson plan - TBL or PPP;
« στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:40:38 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ζητηθεί να σχεδιάσουμε lesson plan πρέπει να ακολουθήσουμε συγκεκριμένη προσέγγιση (πχ. TBL ή PPΡ); Είναι το μόνο κομμάτι της εξέτασης που με αγχώνει τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω πώς πρέπει να κινηθώ. Πρέπει να είναι κανείς αναλυτικός ή περιεκτικός; Please help...
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:11 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:53:19 μμ »
Επειδή κι εγώ προχθές ξεδιάλυνα την ίδια απορία, απ'ότι μου είπαν το tbl είναι κάπως επίφοβο και ξεπερασμένο. Καλύτερα ppp που ούτως ή άλλως είναι δοκιμασμένο. Έτσι μου είπαν, έτσι σου λέω. Καλή μας επιτυχία! :)

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:57:52 μμ »
‘Έχει σημασία αν θα είναι γραμμένο σαν πίνακας ή η περιγραφή αρκεί; Επίσης πόσο λεπτομερές πρέπει να είναι; Τώρα θα μου πεις τι ρωτάς αλλά μια γνώμη παραπάνω πάντα μετράει…
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:17:25 μμ »
Στους προηγούμενους διαγωνισμούς διευκρίνιζε μέσα σε παρένθεση πχ pre-, while-, post-, / presentation, practice , production . Οπότε επιλέγουμε εμείς ένα από αυτά. Καλό είναι να εξηγούμε γιατί κάνουμε αυτά που περιγράφουμε στο σχέδιο μαθήματος. το 2005 είχαν ζητήσει rationale για παράδειγμα.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:11 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:54:08 μμ »
Στους προηγούμενους διαγωνισμούς διευκρίνιζε μέσα σε παρένθεση πχ pre-, while-, post-, / presentation, practice , production . Οπότε επιλέγουμε εμείς ένα από αυτά. Καλό είναι να εξηγούμε γιατί κάνουμε αυτά που περιγράφουμε στο σχέδιο μαθήματος. το 2005 είχαν ζητήσει rationale για παράδειγμα.
+1

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 10:27:00 μμ »
+ ο σχολιασμός να είναι μεν πλήρης αλλά όχι φλύαρα αναλυτικός. άλλωστε συνήθως υπάρχουν τόσα πολλά που θα μπορούσαμε να γράψουμε που αν αναλωθείς σε ένα δεν προλαβαίνεις να γράψεις τα υπόλοιπα, και αυτό μάλλον είναι χειρότερο.
8)

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:35:38 πμ »
Καλημέρα. Κι εγώ γενικά σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο να γράψεις κάτι με ουσία αντί να προσπαθήσεις να εντυπωσιάσεις τον εξεταστή. Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους  ;)
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 06:06:32 μμ »
Επειδή κι εγώ προχθές ξεδιάλυνα την ίδια απορία, απ'ότι μου είπαν το tbl είναι κάπως επίφοβο και ξεπερασμένο. Καλύτερα ppp που ούτως ή άλλως είναι δοκιμασμένο. :)

Ζητώντας συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά σου όποια το είπε αυτό ήταν επιστημονικά ακατάρτιστη και μάλλον αμβλύνους. Κατ' αρχήν ο ισχυρισμός ότι το TBL είναι ξεπερασμένο ελέγχεται, και γι' αυτό σε παραπέμπω σε πρόσφατα βιβλία των Willis & Willis (2007), Nunan (2004) και Ellis (2003) [σύνδεσμοι στο τέλος]. Αλλά και στην Ελληνική πραγματικότητα, το καινούριο βιβλίο της Δ' Δημοτικού στηριζεται γενικά σε tasks. Στην περίπτωση πάντως που δεχθούμε πως το TBL δεν προσφέρεται για το Ελληνικό σχολείο λόγω παλαιότητας, η μόνη λογική εναλλακτική θα ήταν κάποια από τις νεότερες προτάσεις που απαντούν στη βιβλιογραφία, και όχι βέβαια το PPP. Τέλος, ο ισχυρισμός πως το PPP είναι δοκιμασμένο είναι φυσικά αστείος: αν το PPP αποτελούσε δοκιμασμένη συνταγή επιτυχίας, δε θα υπήρχε λόγος να αναπτυχθούν (τα τελευταία 30 χρόνια!) τόσες εναλλακτικές μεθοδολογικές προτάσεις για την αντικατάστασή του.

Σύνδεσμοι
http://www.amazon.co.uk/Task-based-Teaching-Handbooks-Language-Teachers/dp/0194422100/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1234539976&sr=8-1
http://www.amazon.co.uk/Task-Based-Language-Learning-Teaching-Linguistics/dp/0194421597/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1234539976&sr=8-2
http://www.amazon.co.uk/Task-Based-Language-Teaching-Cambridge-Library/dp/0521549477/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=books&qid=1234539976&sr=8-3
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 06:43:34 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2009, 02:15:29 μμ »
Εγώ πάντως με PPP έγραψα μια χαρά στον προήγουμενο διαγωνισμό κι ήμουν στους πρώτους 80 διοριστέους.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2009, 04:16:23 μμ »
Κατ' αρχάς πιστεύω πως κανείς μας δεν έχει σίγουρη απάντηση πάνω στο θέμα αυτό, αλλά κρίνοντας από προσωπική πείρα το ΡΡΡ είναι πιο "σίγουρο" επειδή πιστεύω πως οι διορθωτές είναι πιο εξικειωμένοι με αυτό. Πάντως το θέμα είναι και με ποιο μοντέλο από τα δύο ο καθένας μας μπορεί πιο εύκολα να αναπτύξει ξεκάθαρα τις ιδέες του. Δε συμφωνώ απόλυτα με τη λογική "λίγα και καλά"-δυστυχώς έχω την εντύπωση πως πρέπει να γράψουμε όσα περισσότερα μπορούμε, κάτι που σημαίνει ότι πολλές φορές επαναλαμβανόμαστε. Όποιος έγραψε με τα τελευταία θέματα θα είδε ότι δε γινόταν να μην πει ξανά και ξανά κάποια πράγματα προκειμένου σε κάθε σημείο να είναι σίγουρο ότι επιχειρηματολογεί πλήρως. Εμένα στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ μου πήρε 12-13 σελίδες για τα θέματα της ειδικής, αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, δεν έπεσα έξω. Είχα όμως προαποφασίσει πως θα έγραφα ΡΡΡ ό,τι και αν γινόταν γιατί αυτό μόνο με "βόλευε".

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2009, 07:38:53 μμ »
Αλήθεια? Τόσες πολλές σελίδες? Εγώ τις μισές!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2009, 10:23:00 μμ »
Ναι, τόσο. Όσες φίλες μου ξέρω που με αυτά τα θέματα έγραψαν 6-7 σελίδες πήραν μέτριους βαθμούς. Τι να πω, ίσως να είναι και τυχαίο, αλλά νομίζω οτι η λογική στον ΑΣΕΠ πλέον είναι οτι με αυτά που ζητούν πρέπει να βλέπεις τα θέματα και να ξεκινάς να γράφεις ασταμάτητα. Και δε νομίζω ότι πια έχει τόση αξία να ξέρεις απ΄έξω να γράφεις πλάνο, αλλού το πηγαίνουν. Ξέρουν ότι όλοι ξέρουμε πια να γράφουμε πλάνο-είτε ΤΒL είται ΡΡΡ- και γι΄αυτό ζητούν άλλα. Προσωπική μου άποψη, να διαβάσετε για αξιολόγηση για μελλοντικούς διαγωνισμούς. Είναι κάτι που ποτέ δεν έχει μπει μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Lesson plan - TBL or PPP;
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2009, 02:32:47 μμ »
Μπορεί να έχεις δίκιο - δεν έχω πείρα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ γιατί έδωσα μία φορά και πέρασα. Πάντως εγώ θα προτιμούσα το λίγα και καλά πάλι γιατί δεν μου αρέσει να γράφω τα ίδια και τα ίδια (κι όταν διορθώνω βαριέμαι απίστευτα να αναμασάνε τα ίδια πράγματα). Αλλά μπορεί αυτό να θέλουν πλέον στον ΑΣΕΠ.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.