*

Ψηφοφορία

Στο γνωστικό του ΑΣΕΠ 2009 πιστεύω ότι έγραψα

Κάτω από 50
12 (21.4%)
[50,60)
21 (37.5%)
[60,70)
13 (23.2%)
[70, 80)
5 (8.9%)
[80, 90)
2 (3.6%)
Τουλάχιστον 90
3 (5.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 55

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;  (Αναγνώστηκε 21088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 10:04:19 πμ »
Δεν ήθελε να μπω στη διαδικασία να γράψω...αλλά τελικά έχω να πω δυο λόγια...

Καλός Εκπαιδευτικός δεν είναι όποιος μπορεί να λύσει "ένα κλικ" θέματα πιο πάνω από τους μαθητές...μπορεί κάποιος να μπορεί να λύσει τα απίστευτα θέματα, να είναι το πιο φοβερό μυαλό που υπάρχει...αλλά να μη μπορεί να σταθεί μέσα σε μία τάξη και να μη μπορεί να μεταδώσει το ελάχιστο των φοβερών γνώσεων και των ικανοτήτων του μυαλού του στα παιδιά.
Για σκεφτείτε πόσοι από τους καθηγητές μας του Πανεπιστημίου,( που παρόλο που σίγουρα θα έγραφαν και 10 κλικ πιο πάνω να ήταν τα θέματα) είχαν μεταδοτικότητα???Προσωπικά άντε να θυμηθώ έναν , δύο τρεις το πολύ!!!!!΄
Ό,τι καταλάβαινα και μάθαινα το έκανα με δική μου μελέτη και κόπο...όπως το ίδιο θα έκανα και πιστεύω θα έκανε και ο καθένας που θα διοριζόταν αν δε θα ένιωθε σίγουρος να διδάξει κάτι.....και έτσι θα κρινόταν από το έργο του στην τάξη και όχι από μία γελοία 4ωρη εξέταση που δεν αποδεικνύει τίποτα απολύτως για την ικανότητα κάποιου ως εκπαιδευτικός.
Αυτή τη φορά δεν έγραψα καλά....δεν έγραψα καλά στις 31/1....γιατί δεν πρόλαβα να τα δω όλα τα θέματα....μπορεί σήμερα να έγραφα καλύτερα ή αν μου δινόταν περισσότερος χρόνος επίσης να τα πήγαινα καλύτερα....
Και όπως προαναφέρθηκε φέτος αυτός που θα είναι στη σειρά ο 570 δεν είναι άξιος ανώ πριν 2 χρόνια ήταν? μην τρελλαθούμε κιόλας!!!
Τα θέματα, πράγματι όταν τα είδα στο σπίτι, αφού είχα ηρεμήσει, χαλαρά, δεν ήταν και τα απίστευτα παλούκια....
Την ώρα της εξέτασης όμως αυτό το "κλικ" είναι που σου ξεσκίζει την ψυχολογία όταν βλέπεις ότι ναι τα ξέρω αλλά δεν προλαβαίνω να τα γράψω όλα και πας από το ένα θέμα στο άλλο μήπως και κάποιο σου βγει πιο σύντομα από ότι υπολογίζεις....
Και όσο περνάει η ώρα και δεν έχεις γράψει ικανοποιοητικά...δε σου ξεσκίζεται η ψυχολογία ακόμη περισσότερο?
Δεν είναι τυχαίο το ότι οι περισσότεροι εξ ημών ήταν απογοητευμένοι από τα θέματα....δε μπορει η πληοψηφία των 4000 μαθηματικών να μην έχει αυτό το "κλικ"....
Ασφαλώς και θα υπάρξουν 270 συνάδελφοι που θα τα έχουν πάει καλά και μπράβο τους δε λέω ότι ήταν κάτι αδύνατο....αλλά οι υπόλοιποι τι είναι άχρηστοί?
Είναι πολύ άδικο "Siobaras" και υπεροπτικό και ας δηλώνεις το αντίθετο, να επιμένεις σε αυτό το "κλίκ"....γιατί αν ήσουν κι εσύ ένας από εμάς τους  "μη κλικ" δε νομίζω να έγραφες αυτήν την "ατάκα"....
Δεν ξέρω αν πρόσεξες ότι δεν είχε καθόλου θεωρία....είναι διαφορετικά να ξεκινάς να παλέψεις τις ασκήσεις έχοντας κάποιες μονάδες σίγουρες και αλλιώς να παλεύεις πόση ώρα για να σου βγει το πρώτο πολλαπλής  και να πάρεις κουράγιο να συνεχίσεις....εκτός αν είσαι τέρας ψυχραιμίας και να μην επηρεάζεσαι ψυχολογικά στο πώς θα αποδώσεις!!!!
Ο διαγωνισμός από μόνος του είναι μια κοροιδία....εγώ γνώριζα εξαρχής ότι θα μπουν δύσκολα θέματα-γιατί δεν έπρεπε οι πάλι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ να περάσουν σε μόρια εκείνους που παίρνουν τα μόρια αλλιώς-αλλά παρολαυτά προσπάθησα.... κι έκανα μια τρύπα στο νερό....
Στον επόμενο ΑΣΕΠ-που απεύχομαι να υπάρχει-ελπίζω να μην "κλικάρουν " τα θέματα!!!
Καλή δύναμη σε όλους....




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:07:21 μμ »
Ας χαλαρώσουμε λίγο...
Ο Siobaras το έχει απόδειξει ότι δεν είναι υπερόπτης. Εξέφρασε μια γνώμη για τον τρόπο επιλογής θεμάτων σε λάθος χρονική στιγμή.
Τώρα είμαστε πιεσμένοι από τις εξετάσεις, από τα θέματα που βάλανε και από το πως τα πήγαμε.
Δε φταίει ο Siobaras για αυτό και καλό θα είναι να μη ξεσπάμε πάνω του.
Δεν επέλεξε εκείνος τα θέματα.
Το μόνο που είπε είναι τα φετινά πλησιάζουν  πιο πολύ στο τι πρέπει να ζητείται από Μαθηματικούς. Δεν είπε ότι είναι αυτά τα κατάλληλα θέματα.
Εγώ το πήρα ως σύγκριση με τα θέματα του 2007.
Απλά δε χρειάζεται να ξεσπάμε σε λάθος άτομα.
Ο Siobaras βοηθάει με συμβουλές όποτε μπορεί και μόνο υπεροπτικός δεν είναι.
Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, απλά μου φαίνεται ότι βγάζουμε την πικρία μας σε λάθος άτομο.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:30:51 μμ από sybe »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:43:04 μμ »
Ας χαλαρώσουμε λίγο...
Ο Siobaras το έχει απόδειξει ότι δεν είναι υπερόπτης. Εξέφρασε μια γνώμη για τον τρόπο επιλογής θεμάτων σε λάθος χρονική στιγμή.
Τώρα είμαστε πιεσμένοι από τις εξετάσεις, από τα θέματα που βάλανε και από το πως τα πήγαμε.
Δε φταίει ο Siobaras για αυτό και καλό θα είναι να μη ξεσπάμε πάνω του.
Δεν επέλεξε εκείνος τα θέματα.
Το μόνο που είπε είναι τα φετινά πλησιάζουν  πιο πολύ στο τι πρέπει να ζητείται από Μαθηματικούς. Δεν είπε ότι είναι αυτά τα κατάλληλα θέματα.
Εγώ το πήρα ως σύγκριση με τα θέματα του 2007.
Απλά δε χρειάζεται να ξεσπάμε σε λάθος άτομα.
Ο Siobaras βοηθάει με συμβουλές όποτε μπορεί και μόνο υπεροπτικός δεν είναι.
Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, απλά μου φαίνεται ότι βγάζουμε την πικρία μας σε λάθος άτομο.



Και το πλησιάζουν για μένα δεν είναι η κατάλληλη λέξη, δεν έχετε καταλάβει τι έχει γίνει; Όλοι έχουν πατώσει, είτε γιατί ήταν απροετοίμαστοι γι αυτά τα θέματα, είτε γιατί δεν περίμεναν να βάλουν απότομα τόσο δύσκολα θέματα είτε γιατί οι 4 ώρες δεν ήταν αρκετές. Είμαστε μαθηματικοί και κυνηγάμε το 100 και όχι τη βάση ρε γαμώτο, αυτό μας ρίχνει ψυχολογικά είτε δίνουμε είτε όχι, αυτό από μόνο του μας απαξιώνει!!! Πιο εύκολα θα έλεγα ότι τα θέματα πλησιάζουν στην αποτυχία παρά είναι κατάλληλα... Εγώ φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Siobaras, απλά εκφέρω την άποψη μου, δεν έχω προσωπικά με κανέναν από εδώ, και ούτε έχω καμία πικρία, αφού πολύ απλά δεν έδινα!

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 04:47:14 μμ »
φιλε siobaras για του λογου το αληθες, θα ηθελα να δω ποσο πηρες στο γνωστικο το 2007!!
γιατι οπως καταλαβες υπηρχαν πολλοι, και εγω μεσα σε αυτους, που πηραμε 70-80 το 2007 και τωρα χαροπαλευουμε για την βαση!
για αυτο να εισαι πολυ προσεχτικος  με  τετοιυ ειδους δηλωσεις σου, οτι δηλαδη τα φετινα ειναι ειναι καταλληλα θεματα για τον ασεπ.

υπηρχαν πολλοι που ελπιζαμε, εστω και στην βαση, αλλα  δυστυχως με τα θεματα αυτα, ουτε αυτο πετυχαμε!!




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 05:06:04 μμ »
Πήρα 94,5 το 2007 και 79 το 2005.

Παιδιά καλώς ή κακώς κάπως πρέπει να ξεχωρίσουν αυτοί που θα διορίσει.
Κάποιος π.χ. που έγραψε 100 σε αυτά τα θέματα δεν δικαιούται να διοριστεί (αν δεν πάτωσε στα άλλα, φυσικά);

mac για να καταλάβω, εσύ προτείνεις να μην μας εξετάζει καν στο γνωστικό ή να παίρνουμε όλοι 100% χωρίς εξετάσεις;

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:18:39 μμ »
Πήρα 94,5 το 2007 και 79 το 2005.

Παιδιά καλώς ή κακώς κάπως πρέπει να ξεχωρίσουν αυτοί που θα διορίσει.
Κάποιος π.χ. που έγραψε 100 σε αυτά τα θέματα δεν δικαιούται να διοριστεί (αν δεν πάτωσε στα άλλα, φυσικά);

Κάποιος που πήρε 100 σ'αυτόν τον διαγωνισμό ή είχε τα θέματα λυμένα ή διαφορετικά εννοείται πως δεν πρέπει να διοριστεί!!!!!Εννοείται πως πρέπει να ασχοληθεί με τα μαθηματικά σε άλλο επίπεδο κ όχι στη δευτεροβάθμια.Δεν έχει καμιά δουλειά στα σχολεία,στα πανεπιστήμια ίσως ή αλλου...Θα χαραμίζεται να κάνει ποσοστα όταν έχει τόσο ξεχωριστές ικανότητες?Κ λέω ικανότητες απ΄την άποψη φοβερή ταχύτητα σκέψης,φοβερή συγκέντρωση ώστε να μη γίνουν αριθμητικά λάθη,βαθύ μαθηματικο τρόπο σκέψης ώστε να μην είναι επιφανειακός κ κλονιστεί απο ψυχολογικούς παράγοντες,φοβερή ταχύτητα αντίληψης,φοβερές γνώσεις κ τέλος...φοβερό ταλέντο στο ταχύ γράψιμο.


Τα θέματα ήταν ακατάλληλα.
Τα μαθηματικά στην ουσία τους είναι τρόπος σκέψης.Τόσο γρήγορη κ ισχυρή μαθηματική σκέψη ώστε να λυθούν χωρις να ξέρεις κολπάκια κ.λ.π.(π.χ.το όριο με τα συνημίτονα),χωρίς να έχεις ξαναδεί κάποιες απ'τις ασκήσεις,είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί.Άρα δεν κρίνουν ουσιαστικά θέματα πάνω στα μαθηματικά αυτά τα θέματα.Ή οι γνώσεις????με εκτός ύλης...το βίτσιο του καθενός εξετάζεται αν μετά απο χρόνια διαβάζει πανεπιστημιακά ή πριν από πόσα χρόνια πήραμε πτυχίο?
Ως τώρα τα θέματα εξέταζαν βασικές γνώσεις πάνω στην δοθείσα ύλη-κ γω διαφωνώ πως κρίνεται ένας μαθηματικός απ'αυτές τις εξετάσεις(για όλους τους ασεπ μιλάω).Είμαι ο ίδιος άνθρωπος.Διαβάζω εντατικά έναν μήνα κ γράφω(με τα παλια θάματα)80(υποθετικά όλα αυτα) κ περνάω.Άλλη επιλογή :δε διαβάζω κ δεν περνάω.Τελικά είμαι καλός μαθηματικός για το σχολείο ή όχι?Τόσο επιφανειακα κρίνεται??-Φέτος τα κάνανε μπάχαλο γενικώς.



Για μένα πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος επιλογής καθηγητών,λιγότερο επιφανειακός κ ανούσιος.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:31:46 μμ »


mac για να καταλάβω, εσύ προτείνεις να μην μας εξετάζει καν στο γνωστικό ή να παίρνουμε όλοι 100% χωρίς εξετάσεις;



Αυτό κατάλαβες;;  Το αφήνω ασχόλιαστο γιατί νομίζω ότι όλοι καταλάβανε τι είπα...

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 07:24:04 μμ »
Είναι έντελως λανθασμένο να έχουμε κόντρα μεταξύ μας για το ποιός ειναι καλύτερος!!!
Σε κάθε περίπτωση όμως, φίλε siobaras δεν μπορείς να συγκρίνεις βαθμούς διαφορετικών διαγωνισμών.
Και εγώ στον προηγούμενο πήρα 88 και αν φέτος πάρω το 65 που υπολογίζω το θεώρω σαφώς μεγαλύτερη επιτυχία.
Όσο αφορά τώρα την αυξημένη δυσκολία των θεμάτων θεώρω πως έγινε με σκοπό την περιορισμένη είσοδο νέων εκπαιδευτικών στον πίνακα αναπληρωτών και σε όσο χαμηλότερη σειρά γίνεται. Επίσης και για να αποφύγουν τον συνωστισμό στον πίνακα του 24μήνου.
Σε κάθε περίπτωση παραμένω φανατικά υπέρ του ΑΣΕΠ, δίοτι σε διαφορετική περίπτωση τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν θα είχαμε καμμία πιθανότητα διορισμού.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:37:43 μμ »
Με 88 γιατί δεν διορίστηκες εσύ;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:27:18 μμ »
Σε κάθε περίπτωση όμως, φίλε siobaras δεν μπορείς να συγκρίνεις βαθμούς διαφορετικών διαγωνισμών.

Αφού με κράζετε μαζικά, να πω κι εγώ λοιπόν ότι πρέπει να προσέχετε κι εσείς τι έχω γράψει και να μην μου βάζετε λόγια που δεν είπα στο στόμα.

Προφανώς δεν συγκρίνω βαθμούς του 2005 με του 2007 και με του 2009 και προφανώς το 94,5 που πήρα το 2007 είναι της πλάκας μπροστά στο 79 με τα θέματα του 2005.

Επίσης είναι λίγο άδικο να γράφω εγώ μια γραμμή και να μου απαντάνε 4-5 άτομα με ένα σεντόνι το καθένα.
Π.χ. κάποιος έγραψε ότι ο 570 ήταν πέρυσι άξιος καθηγητής και φέτος ανάξιος και το έγραψε αυτό και καλά ως απάντηση προς σε μένα, λες και εγώ είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Ιντερνετ δεν έχω σπίτι και χθες έγραψα από το σχολείο λίγο πιο αναλυτικά τις απόψεις μου, αλλα σήμερα δεν το βλέπω το μήνυμα αυτό. Ή δεν καταχωρήθηκε ή κάποιος admin το έσβησε για να μην ανάψουν τα αίματα, ή, τέλος, έκανα κάποια βλακεία πριν κάνω log-out.
Δεν έχω διάθεση να κάτσω να γράψω από την αρχή όλες τις απόψεις μου, όσοι είναι πιο παλιοί στο φόρουμ τις γνωρίζουν, γιατί τα ίδια έλεγα και πρόπερσι.

Νεκταρία δεν διορίστηκε (ίσως) γιατί δεν έπιασε τη βάση στη διδακτική, όπως και πάρα πολλοί άλλοι.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση κάποιων, αλλά είναι παράλογο να λέμε ότι κάποιος που θα πάρει 100 φέτος στο γνωστικό δεν πρέπει να διοριστεί....

Το 79 που είχα πάρει το 2005 στο γνωστικό ήταν γενικά καλός εώς πολύ καλός βαθμός. Υπήρχαν όμως άτομα που έγραψαν 90άρια και 95άρια και 100άρια και προφανώς διορίστηκαν και επίσης προφανώς τους έβγαλα το καπέλο, κι ας έμεινα έξω για λίγο.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:34:08 πμ »

Αφού με κράζετε μαζικά, να πω κι εγώ λοιπόν ότι πρέπει να προσέχετε κι εσείς τι έχω γράψει και να μην μου βάζετε λόγια που δεν είπα στο στόμα.

Αφού το πήρες προσωπικά, εγώ θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να μην γίνει καμία αναφορά στο όνομά σου... να κλείσει εδώ το θέμα. Πάντως δεν σε κράζουμε και δεν έχουμε κανένα λόγο άλλωστε, κουβέντα κάνουμε, απλά τυγχάνει να διαφωνούμε περισσότεροι μαζί σου. Για να ευθυμήσουμε λίγο, δες ένα άλλο θέμα που γράφω ("αν επιτρέπεται να τρώνε τα παιδιά μέσα στην τάξη") και θα καταλάβεις τι σημαίνει κράξιμο και προσωπικές προσβολές.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 03:51:15 μμ »
έχεις δίκιο siobaras!αρχίσαμε να βαράμε όλοι μαζί!
και εσύ όμως βρε συνάδελφε λίγο βαρύ αυτό με το <κλικ>αμέσως μετά το σοκ που πάθαμε!
τεσπα ,εγώ προσωπικά ζητώ συγνώμη για τον τόνο που μίλησα!ήμουν υπερβολική!συνήθως δεν μιλάω έτσι!καλό σαββατοκύριακο σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 04:06:33 πμ »
Αν και εγώ δεν νομίζω ότι καταφέρθηκα εναντίον σου φίλε siobaras, αν νόμισες κάτι τέτοιο γράψε λάθος.
Στο μήνυμα μου πριν προσπάθησα να δώσω μια ερμηνεία για τον αυξημένο βαθμό δυσκολίας των φετινών θεμάτων στο γνωστικό.
Νεκταρία δεν διορίστικα γιατί στην ειδική πήρα ξερό 50. Φέτος με πήραν ωρομίσθιο.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος Sambora

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 - Πόσο πιστεύετε ότι γράψατε στο γνωστικό;
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:52:20 μμ »
Γεια σας παιδια,

για να απαντησω με τη σειρά μου στο ερώτημα του θέματος......ζήτημα να πιάνω βαση.....όπως προείπατε ήταν όντως δύσκολα τα περισσότερα  θέματα και πάρα πολλα.
Πιστέυω ότι αυτά τα θέματα θα τα έλυνε κάποιος όλα - για να πιάσει 100στάρι- μόνο αν είχε ρέντα.........δηλαδή να ξεκινούσε την κάθε άσκηση με τον τρόπο που θα τον οδηγούσε στη λύση......δε λέω το σωστό τρόπο......όλοι με σωστούς τρόπους δουλεύουμε αλλα δεν είναι πάντα οι ζητούμενοι....

Τέλοσπάντων.....ότι έγινε έγινε......
αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να καταργηθεί ο ασεπ. Είναι εξαιρετικά κουραστικό και ψυχοφθόρο να δίνουμε εξετάσεις κάθε 2 χρονια......λες και τώρα θα αποδείξει ο καθένας τι αξιζει......
θα μπορούσα να μας παρομοιάσω με χάμστερ........ναι.......οπώς τα χάμστερ τα βάζουν να τρέχουν γύρω από μια ρόδα ετσι και εμείς .......τρέχουμε πίσω από τον ασεπ ........
και να πω και το αλλο......αν π.χ. κάποιος έχει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό και είναι ικανος να φτάσει μεχρι αυτό το επίπεδο.....είναι λιγότερο ικανός να διδάξει σε σχολείο ώστε να χρειάζεται να δώσει εξετάσεις???? (δε μιλάω για τον εαυτό μου....)
πιστεύω πως με την επετηρίδα ήταν καλύτερα γιατί ήξερες οτι θα διοριζόσουν σε ....τόσα χρονια.......αλλα παράλληλα δούλευες και το σημαντικότερο δεν είχεςς το  αγχος των εξετάσεων.......τώρα στοιχηματιζω ότι πολλοι θα διαφωνείτε.......

ας το πάμε διαφορετικα......αν γινόταν ο διορισμός βάσει προσοντων? π.χ. βαθμός πτυχίου - μεταπτυχιακο - διδακτ -

Βέβαια για να το δούμε και πιο ρεαλιστικά.....πολύ δύσκολο να καταργηθεί ο ασεπ...... χρειάζεται να γίνει αναθεώρηση συντάγματος, κάτι που προϋποθέτει τουλάχιστον την ομοφωνία των 3/5 του αριθμού των βουλευτών....δηλ.180 βουλευτες.......

ελπίζω.....



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.