*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο  (Αναγνώστηκε 105232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:05:43 μμ »
δηλαδη δεν ειναι σωστες?γιατι αν ειναι τοτε καηκαμε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:24:19 μμ »
Εγώ παιδιά δε διάβασα όσο ήθελα,λόγω χρόνου. Μια φορά λίγα απ'όλα και αυτό το τελευταίο τρίμηνο, λίγο κάθε μέρα.Εννοείται φροντιστήριο δεν πήγα το θεωρώ κοροϊδία. Πάντως του 2005 τα έλυνα  κάπως άνετα, αυτή τη φορά ήταν δύσκολα, ήταν πολύ "περίεργα" θέματα.Άφησα 10 αναπάντητες και πολλές άλλες ρίσκαρα μεταξύ 2. Όσοι ξέρω είναι ανικανοποίητοι.Τουλάχιστον εύχομαι να έπιασα τη βάση,έστω αυτό. Για χτες είμαι πιο ικανοποιημένη. Πάντως τα θέματα και να βγουν τα σωστά δεν κάθομαι να τα δω, αν είναι να απογοητευτώ, μια και καλή όταν βγουν. Περιπού πότε θα βγουν ξέρετε;Τι να πω...Καλή μας επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:35:24 μμ »
Έδωσα ΑΣΕΠ και το 2005 και σε αυτόν. Νομίζω ότι τα θέματα του 2005 ήταν πιο εύκολα από ην άποψη οτι κάλυπταν όλα τα γνωστικά πεδία..Τα φετινά θέματα είχαν πολλές ερωτήσεις με αλγορίθμους.

Σχετικά με το φροντιστήριο, δεν πιστεύω οτι αξίζει κανείς να πάει! Πήγα για το δοκιμαστικό το καλοκαίρι(στο ΜΠόνια συγκεκιμένα ) κι απογοητεύτηκα!Δεν μου έλεγε κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη ήξερα κι αυτά που μου έλεγε ήταν ένα πασάλειμμα-ανάγνωση κάποιων σημειώσεων. Μπορούμε και μόνοι μας να διαβάσουμε το γνωστικό μας αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος Mugen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20 ...και καταϊδρωμένο
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:48:10 μμ »
Πέρα από την δεδομένη δυσκολία των θεμάτων, διαφωνώ πλήρος με την λογική τους. Υποθέτω ότι αφού δίνουμε σε διαγωνισμό εκπαιδευτικών θα πρέπει τα θέματα να μπορούν να "βγουν" από τα σχολικά βιβλία και γενικώς να έχουν την λογική "ας δούμε ποιος είναι ο καλύτερος, σε όσο πιο πολλά από αυτά που θα κλειθεί διδάξει...". Τα θέματα του 2005 ήταν κάπως έτσι. Τα φετινά ήταν μάλλον "Ας επιλέξουμε αυτούς προγραμματίζουν και λιώνουν στους αλγόριθμους..." δεν βρίσκω καμία λογική. Όπως και να έχει εγώ πήγα σχετικά καλα αλλά θεωρώ απαράδεκτα τα θέματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 01:48:44 μμ »
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Ποιος Κολλιντζας ρε παιδια. Εμεις θα τα λυσουμε
Λοιπόν, 2 ωρες κάθισα να κάνω κατι καλο για όλους μας. Σας έχω γράψει 1-1 τα θέματα και τις απαντήσεις, όπως εγώ τις βρήκα (αλλά σύμφωνα με βιβλια, wikipedia κλπ). Για πολλες δεν είμαι σίγουρος. Κατεβάστε λοιπόν το αρχείο word που εχω τις απαντήσεις, και όποιος ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για οποιαδήποτε απάντηση που δεν έχω βάλει ή που εχω αλλα νομιζει ότι ειναι λαθος, να το αλλαξει, να το δικαιολογησει απο κατω που λεω δικαιολογηση. Μετα ας το ανεβασει στο forum ωστε στο τελος, να καταληξουμε σε ενα σχετικα σωστο απαντησιολογιο, πριν νυχτωθουμε με τον ΑΣΕΠ.
Οι απαντησεις που δεν εχω απαντησει (γιατι δεν μπορω να τις αιτιολογησω απολυτα) οπως θα δειτε ειναι οι 13,16,26,31,40,41,48,50,54,57 και 58.
Εγω εφαγα 2 ωρες για ολους μας, δωσετε κι εσεις καμια σωστη (ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ) για να δουμε το σωστο
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Mugen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20 ...και καταϊδρωμένο
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:18:43 μμ »
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Ποιος Κολλιντζας ρε παιδια. Εμεις θα τα λυσουμε
Λοιπόν, 2 ωρες κάθισα να κάνω κατι καλο για όλους μας. Σας έχω γράψει 1-1 τα θέματα και τις απαντήσεις, όπως εγώ τις βρήκα (αλλά σύμφωνα με βιβλια, wikipedia κλπ). Για πολλες δεν είμαι σίγουρος. Κατεβάστε λοιπόν το αρχείο word που εχω τις απαντήσεις, και όποιος ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για οποιαδήποτε απάντηση που δεν έχω βάλει ή που εχω αλλα νομιζει ότι ειναι λαθος, να το αλλαξει, να το δικαιολογησει απο κατω που λεω δικαιολογηση. Μετα ας το ανεβασει στο forum ωστε στο τελος, να καταληξουμε σε ενα σχετικα σωστο απαντησιολογιο, πριν νυχτωθουμε με τον ΑΣΕΠ.
Οι απαντησεις που δεν εχω απαντησει (γιατι δεν μπορω να τις αιτιολογησω απολυτα) οπως θα δειτε ειναι οι 13,16,26,31,40,41,48,50,54,57 και 58.
Εγω εφαγα 2 ωρες για ολους μας, δωσετε κι εσεις καμια σωστη (ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ) για να δουμε το σωστο
Στο 30 νομίζω ότι η σωστή είναι η Δ (Δεν ισχύει τίποτε από τα προηγούμενα. ) Διότι στον πολυπρογραμματισμό το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ είναι που μοιράζεται σε πολλά προγράμματα, ενώ η CPU εκτελεί και ασχολείται με ΜΟΝΟ ΕΝΑ πρόγραμμα κάθε φορά.
Στο 31 νομίζω το Β (Οι παγιδεύσεις προκαλούνται από εσωτερικά συμβάντα, ενώ οι διακοπές από εξωτερικά.) γιατί τα interupts δημιουργούνται από μονάδες εισόδου ενώ τα traps από προγράμματα που είδη τρέχουν...
Την 47 την έτρεξες? Το Ε1 είναι σίγουρα 6, ΑΛΛΑ στο Ε2 λείπει ο τελεστής (ισότητας, <, >, κλπ) πριν το ΙΝ οπότε δεν δίνει αποτέλεσμα, άρα μμμμμάλλον είναι το Γ (Ε1: {(6)} και Ε2: ∅ )
αυτά τα ολίγα πάνω στο έργο σου... συγχαρητήρια για την υπομονή σου...

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:29:40 μμ »
Σύμφωνα με το http://www.webopedia.com/TERM/H/HTTP.html,
στο 50 το σωστό είναι το β.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:38:11 μμ »
Παράθεση
Την 47 την έτρεξες? Το Ε1 είναι σίγουρα 6, ΑΛΛΑ στο Ε2 λείπει ο τελεστής (ισότητας, <, >, κλπ) πριν το ΙΝ οπότε δεν δίνει αποτέλεσμα, άρα μμμμμάλλον είναι το Γ (Ε1: {(6)} και Ε2: ∅ )
αυτά τα ολίγα πάνω στο έργο σου... συγχαρητήρια για την υπομονή σου...
drop table A;
drop table B;

CREATE TABLE A
(a char(5));
CREATE TABLE B
(b char(5));

INSERT INTO A VALUES(1);
INSERT INTO A VALUES(6);

INSERT INTO B VALUES(1);
INSERT INTO B VALUES(4);
drop table A;
drop table B;

CREATE TABLE A
(a char(5));
CREATE TABLE B
(b char(5));

INSERT INTO A VALUES(1);
INSERT INTO A VALUES(6);

INSERT INTO B VALUES(1);
INSERT INTO B VALUES(4);

SELECT a FROM A WHERE A.a > ALL (SELECT b FROM B);
SELECT a FROM A WHERE A.a IN (SELECT b FROM B);

Τρεξτε αυτό και θα δειτε οτι το α ειναι το σωστο
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:49:34 μμ »
Τα θέματα και μένα μου φάνηκαν πολύ δύσκολα δεδομένου ότι είχα διαβάσει 2 σχολικά βιβλία...Επικεντρώθηκα στα παιδαγωγικά διαβάζοντας 2 μήνες γιατί σκέφτηκα ότι το γνωστικό με τις βάσεις από τη σχολή το παλεύω, αλλά στα παιδαγωγικά δεν είχα βάσεις. Που να φανταστώ ότι έπρεπε να κάνω το αντίθετο....Ό,τι απάντησα ήταν με τις γνώσεις που είχα ως φοιτήτρια. Επίσης θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν βγάζουν επίσημες απαντήσεις τζάμπα τα συζητάμε τα θέματα...Ιδίως αμα αυτοί που διορθωνουν έχουν μπει και με μέσο...Ζήτω που καήκαμε!!!Πάντως εγώ μάλλον κόβομαι....

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό που είπε ο χρήστης linaskl. Όντως κανένας δεν είχε διαβάσει!!! Όλοι πήγαν για την εμπειρία!!! Τι να πω? Τόσο κομπλεξικοί είναι. Γιατί είναι δύσκολο να πεις ότι διάβασα και άμα σου έρθει χάλια βαθμός να τον αντιμετωπίσεις. Ενώ αυτοί οι "έξυπνοι" άμα πάνε χάλια το αποδίδουν στην ανεπάρκεια διαβάσματος, αν όμως γράψουν καλά θα το παίξουν έξυπνοι...Χώρια που κριτικάρουν και το διάβασμά σου, του στύλ: "Καλά πήγες να δώσεις ΑΣΕΠ χωρίς να διαβάσεις Θεωρία υπολογισμού???"
Ο αριθμός των συμμετεχόντων μιλάει από μόνος του...Κατά τα άλλα κανένας δεν ενδιαφέρεται για το Δημόσιο...και όλοι είναι "πανεπιστήμονες" προγραμματιστές.
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 02:52:20 μμ »
Εγω συμφωνώ με aronioti! Το 47 είναι το Α. Δεν πειράζει που στη 2η ερώτηση λείπει τελεστής σύγκρισης. Στέκει η ερώτηση.
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος josefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:03:05 μμ »
Λοιπόν παιδιά εγώ διάβασα πάρα πολύ για τον ΑΣΕΠ.

Διάβαζα περίπου 6 μήνες, στην αρχή γύρω στις 5 ώρες κάθε μέρα και το τελευταίο δίμηνο 8 - 9 ώρες ημερησίως. Είμαι απογοητευμένη θα έλεγα, οριακά αν πιάσω τη βάση στο γνωστικό αντικείμενο.

Τα θέματα ήταν πολύ πιο δύσκολα από τα προηγούμενα.

Αν δεν έχω πιάσει τη βάση τουλάχιστον θα ξέρω ότι εγώ έκανα ότι μπορούσα και θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου.

Με τις απαντήσεις που δίνετε εχω κάποιες μικρό διαφωνίες.

Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:05:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος josefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:14:05 μμ »
Στην 7 για παράδειγμα λέει ότι "διπλασσιάζει το μέγεθος των δεδομένων", όχι το πλήθος- ποσότητα
το n αναφέρεται στον αριθμό των δεδομένων; Άρα για μένα σωστό το β. Ο χρόνος δεν αλλάζει. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος josefina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 03:15:42 μμ »
Στην 8 δε μας λέει αν το πλήθος n είναι μεγάλο ή μικρό. εγώ θεωρώ ότι σωστό είναι το n!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.