*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010  (Αναγνώστηκε 32445 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:20:14 μμ »
παιδια καλημέρα..να ρωτησω κάτι που έχω απορία..αυτοί που έχουν αυτά τα πολλά μόρια και είναι στις πρώτες θέσεις στον πίνακα  των αναπληρωτών κ των ωρομισθίων γιατί δεν διορίζονται να φύγουν απ τη μέση?λογικά θα επρεπε να διοριστούν με τους 24μηνιτες και τους 30 μηνίτες.. και κατι άλλο, πως τα μάζεψαν ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:50:44 μμ »
απο υπηρεσια σε σχολεια και ασεπ, υποθετω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 03:58:53 μμ »
Ή από ιδιωτικά σχολεία κι έπρεπε να κάνουν 2 χρόνια στην αναπλήρωση.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:04:15 μμ »
παιδια καλημέρα..να ρωτησω κάτι που έχω απορία..αυτοί που έχουν αυτά τα πολλά μόρια και είναι στις πρώτες θέσεις στον πίνακα  των αναπληρωτών κ των ωρομισθίων γιατί δεν διορίζονται να φύγουν απ τη μέση?λογικά θα επρεπε να διοριστούν με τους 24μηνιτες και τους 30 μηνίτες.. και κατι άλλο, πως τα μάζεψαν ?
Κάποιοι έχουν προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία και πρέπει να εργαστούν τουλάχιστον 2 χρόνια ως αναπληρωτές πριν διοριστούν.
Κάποιοι άλλοι έχουν μόρια και από ασεπ (πλασματικά) και από  προϋπηρεσία σε σχολεία (καθαρά).
Στον πίνακα αναπληρωτών υπολογίζονται και τα μόρια από ασεπ ενώ στον πίνακα διορισμών μόνο τα καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος KALLH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:08:05 μμ »
Ευχαριστω πολυ aristos2

Αποσυνδεδεμένος LEYKOTHEA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 04:41:03 μμ »
Στη Ζ φάση, 3 κλήσεις ΠΕ02, η μια 3τεκνη με 5,859 μόρια.
Είχα πέρυσι 14 μόρια και με κάλεσαν στην Κρήτη (είμαι τρίτεκνη),αλλά δεν πήγα. Είχα βάλει κατά λάθος ναι σε όλα.Αν φέτος δηλώσω μόνο την περιοχή μου ,πιστεύεις θα με καλέσουν , κι ας έχω λιγότερα μόρια από άλλους στην ίδια περιοχη; Σε ρωτάω , επειδή μου φαίνεσαι πολύ ενημερωμένος.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:53:54 πμ »
Από τα στοιχεία που δίνεις, δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Ποια είναι η περιοχή σου;
Αν έχεις λιγότερα μόρια από μη 3τεκνους δεν σε απασχολεί, αφού η κλήση σου θα γίνει από το 20% των 3τεκνων.
Γενικά, να ξέρεις πως- δηλώνοντας μόνο μια περιοχή - περιορίζεις τις πιθανότητες, αφού δεν είναι σίγουρο πως θα έχει κενά, εκτός και αν μιλάμε για την πρωτεύουσα, όπου πάντα προκύπτουν κενά.
Για ό,τι άλλο, διευκρίνησε.
..............................................
Τίποτα ΚΑΛΛΗ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:56:41 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος e-labor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:38:03 μμ »
παιδια καλημέρα..να ρωτησω κάτι που έχω απορία..αυτοί που έχουν αυτά τα πολλά μόρια και είναι στις πρώτες θέσεις στον πίνακα  των αναπληρωτών κ των ωρομισθίων γιατί δεν διορίζονται να φύγουν απ τη μέση?λογικά θα επρεπε να διοριστούν με τους 24μηνιτες και τους 30 μηνίτες.. και κατι άλλο, πως τα μάζεψαν ?
Κάποιοι έχουν προϋπηρεσία από ιδιωτικά σχολεία και πρέπει να εργαστούν τουλάχιστον 2 χρόνια ως αναπληρωτές πριν διοριστούν.
Κάποιοι άλλοι έχουν μόρια και από ασεπ (πλασματικά) και από  προϋπηρεσία σε σχολεία (καθαρά).
Στον πίνακα αναπληρωτών υπολογίζονται και τα μόρια από ασεπ ενώ στον πίνακα διορισμών μόνο τα καθαρά.
Κάποιοι άλλοι πάλι από τη βισματική ΠΔΣ και πάει λέγοντας....

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:20:38 μμ »
Λοιπόν ανα δούμε τον προηγούμενο ασεπ στον οποίο έμεινα απέξω από τους διοριστέους για 0,4 μόρια και ήμουν σίγορος ότι θα με πάρουν αναπληρωτή εκείνη την χρονιά με 18,5 μόρια περίπου έπεσε έξω!!! Με κάλεσαν ωρομίσθιο εκείνη την χρονιά και η βάση αναπλήρωσης ήταν στο 23 περίπου. Την επόμενη χρονιά ήμουν σίγουρος ότι θα με πάρουν με τα δεδομένα ότι είχαν πάρει 1200 αναπληρωτές αλλά πάλι έξω έπεσα γιατί πήραν μόνο 947 και η βάση έφτασε στο 19 περίπου. Πίστευω πως και του χρόνου το ίδιο θα γίνει αν σκεφτεί κανείς ότι κάθε χρόνο ο αριθμός των αναπληρωτών συνέχεια μειώνεται.

Θα ήθελα να ρωτήσω εσένα συγκεκριμένα αλλά κι όποιον άλλον ξέρει.. Λοιπόν στον προηγούμενο ΑΣΕΠ είχα 18 χιλιάδες μόρια μαζί όμως με τις προσαυξήσεις. Έκανα αίτηση για ωρομίσθια και αναπληρώτρια, αλλά κανείς ποτέ δεν με κάλεσε. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω: για τη θέση μας στον πίνακα συνυπολογίζουμε και τις προσαυξήσεις ή όχι; Και τι πιθανότητες έχω φέτος να κληθώ; Αν γράψω και φέτος καλά..

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:32:28 μμ »
Οι προσαυξήσεις δεν ισχύουν για τους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων. Πέρσι είχα 15,63 καθαρά (18,57 με τις προσαυξήσεις) και κλήθηκα τέλη Ιανουαρίου ωρομίσθια (μόνο ασεπικά μόρια). Φέτος με 17,68+ μόρια κλήθηκα ωρομίσθια Νοέμβριο. Αφού θα κρατήσεις τα μισά μόρια του προηγούμενου Ασέπ και αν πάρεις και λίγα ακόμα φέτος, πιστεύω ότι θα σε καλέσουν είτε για αναπλήρωση είτε για ωρομισθία. Βέβαια παίζει ρόλο και η περιφέρεια που δηλώνεις για ωρομισθία ή αν συμπληρώνεις το κουτάκι του οπουδήποτε για αναπλήρωση!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:33:54 μμ »
.......

 Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω: για τη θέση μας στον πίνακα συνυπολογίζουμε και τις προσαυξήσεις ή όχι;
Όχι . Τα μόριά σου φαίνονται στον πίνακα των αναπληρωτών - ωρομισθίων .



Και τι πιθανότητες έχω φέτος να κληθώ; Αν γράψω και φέτος καλά..
Στο νέο πίνακα αναπληρωτών θα έχεις τα μισά μόρια από τον προηγούμενο ασεπ + ολόκληρα από τον τελευταίο ασεπ (εννοείται δίχως τις προσαυξήσεις) . Άρα θα έχεις πολλές πιθανότητες αν έγραψες καλά.

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 06:07:31 μμ »
Να ρωτήσω κι εγω κάτι; Καταλαβαίνω ότι βάση αναπληρωσης δεν μπορούμε να υπολογίσουμε γιατί εξαρτάται από πολλούς πράγοντες. Αλλά μηπως ξέρει κάποιος τα τελευταία π.χ. 5 χρόνια πόσο μεγάλο σκαμπανεβασμα γίνεται μετά άπό ΑΣΕΠ; Δηλαδή ποιο είναι το χειρότερο σενάριο; Υπάρχει π.χ. ενδεχόμενο να φτασει η βάση στα 28-30 μόρια; εγω είμαι 1η φορά αναπληρωτρια και πάλεψα στον Ασεπ για λίγα μόρια αλλά δεν ξέρω τελικά αν τα καταφερα με δεδομένο και τό ότι δε βγαίνουν απαντησεις μεχουν ζωσει τα μαυρα φίδια και φοβάμαι μη πεσω πάλι στην ωρομισθία. Ξέρει κανεις τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 06:29:27 μμ »
Θα αναφέρω ορισμένα στοιχεία χοντρά-χοντρά όπως τα θυμάμαι .
Μέχρι το 2004-5 οι προσλήψεις φιλολόγων αναπληρωτών δεν ξεπερνούσαν τις 300 το χρόνο .
Τον επόμενο όμως χρόνο έφτασαν περίπου τις 1000 . Σ'αυτό βοήθησε και η αύξηση των ωρών των φιλολογικών μαθημάτων (στα αρχαία νομίζω) που ίσχυσε από εκείνη τη χρονιά. Ας σημειωθεί ότι στις αρχές του 2005 έγινε ΑΣΕΠ .Η βάση αναπλήρωσης τη χρονιά εκείνη ήταν περίπου στα 14- μόρια. [Σύμφωνα με ρύθμιση, στον πίνακα αναπληρωτών του 2005-6 θα μετρούσαν ολόκληρα τα μόρια του ασεπ2005 και μισά τα μόρια του ασεπ2002(αν ήταν κάποιος επιτυχών).Ήταν η πρώτη φορά που ίσχυε αυτό στους πίνακες].
Την επόμενη χρονιά(2006-7) προσλήφθηκαν πάλι περίπου 1000 αναπληρωτές με βάση αναπλήρωσης τα 13+ μόρια .
Για το έτος 2007-8 (έτος ασεπ) η βάση κυμάνθηκε πείπου στα 20- μόρια [σ'αυτό ρόλο έπαιξε και η μείωση της βάσης επιτυχίας στον ασεπ από 60 σε 55 μόρια]απ'ότι θυμάμαι και προσλήφθηκαν περίπου  1250 αναπληρωτές ενώ φέτος η βάση αναπλήρωσης είναι περίπου στα ίδια.
Για του χρόνου ποιος ξέρει , αλλά δε νομίζω να φτάσει τα 28-30 μόρια .

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02: Βάση Αναπλήρωσης για το σχολ. έτος 2009-2010
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 06:39:02 μμ »
syrrahm σευχαριστω πολύ η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως ήταν τα πραγματα πιο παλια μιας και πέρασα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και μπηκα στο λουκι του ψαξίματος των μοριων. Πίστευα ότι πάντα γυρω στα 800 άτομα αναπληρωτές τους έπαιρνε αλλά τελικα δεν ήταν πάντα έτσι. Μου φαίνεται ότι μεχρι τελευταία στιγμή θα ψάχνομαι αλλά δεν μπορω να κάνω κι αλλιως. Σευχαριστω πολύ πάντως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 683

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.