*

Αποστολέας Θέμα: Ισοτιμία και αναγνώριση τίτλων σπουδών (Μετάφραση)από το ΔΟΑΤΑΠ  (Αναγνώστηκε 2753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Almodovar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια χαρά παιδιά,

μπορεί να μου πει κανείς τι πρέπει να κάνω για να αναγνωριστούν οι σπουδές που έκανα στην Γερμανία. Το πανεπιστήμιο και το τμήμα είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ. Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να αναγνωριστεί το πτυχίο μου, ώστε να μπορούσω να δώσω κάποια στιγμή εξεάσεις στον ΑΣΕΠ.  Φτάνουμε λοιπόν στο δεύτερο θέμα. Μήπως γνωρίζει κανείς πια ιδικότητα παίρνει κανείς ως απόφοιτος μεταφραστικού τμήματος και αν μπορεί να δώσει μαζί με τους παιδαγωγους της ανάλογης γλώσσας; Εχω κάνει και επιπλέον σπουδές πάνω στα Γερμανικά ως ξένη γλώσσα εδώ στην Γερμανία. Επίσης είμαι κάτοχος του μεγάλου Γκέτε.

Τα έχω παίξει λιγάκι με τις αντιφατικές απαντήσεις που μου δίνουν οι αρμόδιες υπηρεσίες...  :P

Σας ευχαριστώ!!  :-*

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι, καταθέτω μια ερώτηση εκ μέρους μιας συναδέλφου που μένει στην επαρχία και μου ζήτησε να την βοηθήσω.

Είναι βορειοηπηρώτισα και έχει τελειώσει Μαθηματικός στο πανεπιστήμιο Αργυροκάστρου.

Με ρωτούσε πως μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο της στην Ελλάδα. Έτσι κοίταξα στο site του ΔΟΑΤΑΠ (www.dikatsa.info). Εκεί στην ενότητα "Αναγνωρισμέν Ιδρύματα" διαπίστωσα ότι τα μόνα τμήματα από την Αλβανία που αναφέρονται ως αναγνωρισμένα είναι του πανεπιστημίου των Τιράνων. Σύμφωνα με την ίδια ιστοσελίδα "Εάν κάποιο συγκεκριμένο ξένο Α.Ε.Ι. δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο, δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται αλλά ότι ενδεχόμενα δεν έχει δοθεί ακόμα η ευκαιρία στο ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. να αποφανθεί για το ακαδημαϊκό του επίπεδο."

Έχει κάνει κανείς παρόμοια διαδικασία (είτε από Αργυρόκαστρο ή άλλη χώρα), δηλαδή να αναγνωρίσει πτυχίο από τμήμα που δεν συμπεριλαμβανόταν στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ; Αν ναι,τι απέγινε; Είναι εύκολη διαδικασία;

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε παρατήρηση.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ισοτιμία και αναγνώριση τίτλων σπουδών (Μετάφραση)από το ΔΟΑΤΑΠ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:14:24 πμ »
Nαι γνωρίζω! Τους έστειλε ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος με email τα στοιχεία του πανεπιστημιου. Aν κ δαναγνωρισμένο ίδρυμα δεν είχε καταχωρηθεί στη λίστα του site.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ισοτιμία και αναγνώριση τίτλων σπουδών (Μετάφραση)από το ΔΟΑΤΑΠ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:14:25 πμ »
Αγαπητοί φίλοι, καταθέτω μια ερώτηση εκ μέρους μιας συναδέλφου που μένει στην επαρχία και μου ζήτησε να την βοηθήσω.

Είναι βορειοηπηρώτισα και έχει τελειώσει Μαθηματικός στο πανεπιστήμιο Αργυροκάστρου.

Με ρωτούσε πως μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο της στην Ελλάδα. Έτσι κοίταξα στο site του ΔΟΑΤΑΠ (www.dikatsa.info). Εκεί στην ενότητα "Αναγνωρισμέν Ιδρύματα" διαπίστωσα ότι τα μόνα τμήματα από την Αλβανία που αναφέρονται ως αναγνωρισμένα είναι του πανεπιστημίου των Τιράνων. Σύμφωνα με την ίδια ιστοσελίδα "Εάν κάποιο συγκεκριμένο ξένο Α.Ε.Ι. δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο, δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται αλλά ότι ενδεχόμενα δεν έχει δοθεί ακόμα η ευκαιρία στο ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. να αποφανθεί για το ακαδημαϊκό του επίπεδο."

Έχει κάνει κανείς παρόμοια διαδικασία (είτε από Αργυρόκαστρο ή άλλη χώρα), δηλαδή να αναγνωρίσει πτυχίο από τμήμα που δεν συμπεριλαμβανόταν στην λίστα του ΔΟΑΤΑΠ; Αν ναι,τι απέγινε; Είναι εύκολη διαδικασία;

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε παρατήρηση.

Γνωριζω περίπτωση.
Έκανε όλη τη διαδικασία από την αρχή. Έστειλε μεταφρασμένιο πρόγραμμα σπουδών για να βρεθεί η αντιστοιχία μαθημάτων, κατέθεσε τα χαρτια και περίμενε τι μαθήματα θα του βγάλουν για να δώσει. Ήταν αρκετά μεγάλη διαδικασία. Ξέρουν στο ΔΟΑΤΑΠ (ναι είναι από αυτά που ξέρουν!!!!!), οπότε θα μπορέσουν να δώσουν πληροφορίες.
Τη λίστα που υπάρχει με τα αναγνωρίσμένα μην την πα΄ρνεται και πολύ υπόψη σας, γιατί δεν είναι ενημερωμένη (είναι από τότε που ήταν ακόμα ΔΙΚΑΤΣΑ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.