*

Αποστολέας Θέμα: ΣΔΕ και απουσίες  (Αναγνώστηκε 3062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΣΔΕ και απουσίες
« στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:36:54 μμ »
παιδια θελω την γνωμη σας για κατι...
εργαζομαι ωρομισθια σε ΣΔΕ εδω και 4 χρονια. φετος στον δευτερο κυκλο παρατηρησα το εξης... στο απουσιολογιο οι προηγουμενοι συναδελφοι υπογραφουν χωρις να κοιτουν ποιος λειπει..απλα βαζουν υπογραφη. Το παρατηρω αυτο εδω και 1-2 μηνες. Σημερα μπαινω στην ταξη 3η ωρα και βλεπω υπογραφη απο φιλολογο και απο μαθηματικο  χωρις απουσίες, ενω ελειπαν 6 ατομα. (τα οποία ειμαι σιγουρη οτι δεν ηταν τις 2 πρωτες ωρες) ειπα"για να ρωτησω να δω τι γινετε?" ρωταει την φιλολογο μου λεει" δεν θυμαμαι να υπέγραψα απουσιολογιο σημερα.." το λεω στον μαθηματικο " οχι " μου λεει " υπέγραψα αλλα ...αλλλα..." κενο λόγου.
Τι να κανω? να το κανω θεμα στον συλλογο? ειμαι σιγουρη ότι το κανουν για καλο, αλλα θα καταντησει και θα παρουν το χαρτι οι εκπαιδευομενοι χωρις καν φυσική παρουσία.
Και προσωπικα με ενοχλει να ειμαι η κακια στην υπόθεση αλλα δεν το βλέπω σωστο... ασε που ειχε την αναιδεια εκπαιδευομενος να μου πει ότι "αν σε ειχαμε τελευταια ωρα, δεν θα παιρναμε καμμία απουσία εκτος απο την δικη σου."
ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:54 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:32:27 μμ »
τελικα τι να κανω?
υπαρχει κανενας μονιμος σε ΣΔΕ? εσεις τι κανετε με τις απουσίες ?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος emel+3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:16:26 πμ »
Αντιμετωπίζω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!Σήμερα ένας εκπαιδευόμενος ήρθε με 1 ώρα καθυστέρηση, δε μπήκε στην τάξη καθόλου αλλά έκατσε έξω και κάπνιζε και την ώρα που τελείωσα το μάθημα μπήκε κουνιστός και λυγιστός και είχε την απαίτηση να υπογράψει.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:40:28 πμ »
Είσαι 4 χρόνια στο ίδιο ΣΔΕ;

Οι υπόλοιποι καθηγητές που δεν βάζουν απουσίες έχουν μεγαλύτερη προϋπερεσία από εσένα;

Αρχικά λέω να το πεις στον διευθυντή! Αλλά αν έχω καταλάβει καλά από άλλες συζητήσεις σου εδώ και ο διευθυντής σου μ@@@@ είναι!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:54 »

Αποσυνδεδεμένος emel+3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:46:36 πμ »
Οι οδηγίες του δικού μας διευθυντή πάντως είναι διφορούμενες.Απο τη μια μας λέει να είμαστε αυστηροί με τη φυσική παρουσία κι απ'την άλλη να μη τα πιέζουμε τα παιδιά και να είμαστε ελαστικοί.Με λίγα λόγια ενεργήστε με δική σας πρωτοβουλία και αν στραβώσει η φάση εσείς θα την πληρώσετε!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 11:50:23 πμ »
Είσαι 4 χρόνια στο ίδιο ΣΔΕ;

Οι υπόλοιποι καθηγητές που δεν βάζουν απουσίες έχουν μεγαλύτερη προϋπερεσία από εσένα;

Αρχικά λέω να το πεις στον διευθυντή! Αλλά αν έχω καταλάβει καλά από άλλες συζητήσεις σου εδώ και ο διευθυντής σου μ@@@@ είναι!
σκεφτομαι  μηπως και ο διευθυντης ειναι ενημερος και προκειται για καμμια συνομωσια του τυπου "ας τα βοηθησουμε τα παιδια να μην εχουμε αναπληρωσεις στο τελος του χρονου"
οι καθηγητες οι αλλοι ειναι μονιμοι και οι περισσοτεροι δεν νοιαζονται για τις απουσιες ή το περνανε ετσι... μονο οι ωρομισθιοι ειναι τυπικοι σε αυτα. μαλλον να το συζητουσα πρωτα μαζι τους?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 03:25:39 μμ »
Τώρα που μιλάτε για τα ΣΔΕ, μπορώ κι εγώ να πω ότι έχω κάνει 2 φορές τα χαρτιά μου και τις 2 παίχτηκε π@@ά. Την πρώτη ενώ είχα περισσότερα μόρια από κάποια άλλη κοπέλα, κάλεσαν πρώτα αυτήν γιατί και καλά είχε γίνει τυπογραφικό λάθος! Και μιλάμε τώρα για επίσημα αποτελέσματα που αναρτώνται στο ιντερνετ. Τη δεύτερη είχα περισσότερα τυπικά προσόντα από την άλλη υποψήφια αλλά στη συνέντευξη μου έβαλαν ένα ωραιότατο 14 ενώ στην άλλη 18. Ίσα για να με περάσει. Και δεν τέλειωσε εδώ.. Αρχικά αρνήθηκε τη θέση της και κάλεσαν εμένα από το ΙΔΕΚΕ. Όμως τους είπα να με αφήσουν λίγες μέρες να το σκεφτώ(ήδη με είχαν καλέσει κάποιες ώρες και από γυμνάσιο εκείνο τον καιρό). Όταν λοιπόν τους πήρα , η θέση τελικά είχε δοθεί σε αυτήν που αρχικά είχε αρνηθεί!! Γινονται αυτά τα πραγματα? φυσικά δεν πρόκειται να ξανακάνω αίτηση εκεί. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να θίξω τη συναδέλφισσα αλλά τέτοια αδικία μόνο στο ελληνικό δημόσιο..

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 08:51:52 μμ »
Καλα αντεξες  4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΔΕ catwoman?
Και δεν ξερεις τι σοι ειναι ο manager σοθ

Και τι κανουμε γι αυτο ?
Κανουμε τα αδυνατα - δυνατα για να μην μεινει κανενας ! (Και κανενας καθηγητης,νομιζω, δεν θελει  να αναλαβει να διορθωνει εργασιες 'μετεξεταστεων' καφρων που απετυχαν να παρουν απολυτηριο.)
Η διαροη αποφευγεται αν περνουν ΟΛΟΙ την χρονια ΕΥΚΟΛΑ κ ΑΝΩΔΥΝΑ.
Ετσι κανουν ονομα και τα ΣΔΕ, που κακα τα ψεμματα, η βιωσιμοτητα τους εξαρταται απο τη ζητηση τους.Με αλλα λογια πολλοι θα μεναν χωρις δουλεια αν τα ΣΔΕ ηταν τουλαχιστον τυπικα ως προς την εφαρμογη των κανονων(απουσιες κτλ)!!

Και να ξερεις οτι ο καθε διευθυντης ΣΔΕ παιρνει και απο ενα μπαξισι αναλογως με τον αριθμο τμηματων που εχει. Αναλογως και ο καθε συμβουλος με τα ποσα ΣΔΕ εποπτευει.


Πιστευω να σε καλυψα.
ειχα 3 διευθυντες ως τωρα ... ο φετινος ειναι πιο τυπικος και πιο σπαστικος και απο τους 3. Καραβυσματουχος δε!! αλλα ακριβως επειδη ειναι τυπικος σκεφτομαι "γιατι να κανει τα στραβα ματια στις απουσίες?" δεν πιστευω για μπαξισι κτλ. Μου φαινεται τραβηγμενο...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΔΕ και απουσίες
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2009, 10:40:48 πμ »
παιδια  οι αναπληρωσεις για τους μαθητες ποτε εγιναν σε σας? διοτι οι δικες μας εγιναν το πρωτο δεκαημερο του Ιουνιου. Το ΙΔΕΚΕ πίεζε για 15-30 Ιουνιου αλλα ο διευθυντης (ευτυχως ) δεν ενεδωσε...
επισης μας ενημερωσε ο διευθυντης ότι το σχολικο ετος ληγει επισημα 12 Ιουνιου και απο κει και μετα δεν μπορει να μας βαζει ωρες... σε σας τι γινετε? γιατι καθε χρονο η συμβαση εληγε 30 Ιουνιου απο ότι θυμαμαι...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.