*

Ψηφοφορία

στο περιπου μια που δεν εχουμε απο ασεπ αποτελεσματα

1-5
5-10
10-15
15-20
20 και πανω

Αποστολέας Θέμα: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?  (Αναγνώστηκε 27872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vanessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:17:11 μμ »
Στις οδηγιες ελεγε το 1/4 σκετο.δεν ελεγε το 1/4 του 1 2/3!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:24:02 μμ »
σε ολους τους διαγωνισμους η αρνητικη βαθμλογηση ηταν σε συναρτηση με την βαθμολογια της ερωτησης. δε νομιζω  οτι τωρα αλλαξε κατι. να υπολογιζουμε πρεπει το 1/4 του 1 και 2/3. ;)

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:26:13 μμ »
Στις οδηγίες έλεγε το 1/4 της ερώτησης όχι της μονάδας, άρα το 1/4 του 1,66.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:53:09 μμ »
το ελπιζω ninouki..σ'ευχαριστω. την αντιθετη περιπτωση δε θελω ουτε να τη σκεφτομαι!!!αχ βρε παιδια κοιταξε που μας καταντησαν να χανουμε τον υπνο μας για το αν η αρνητικη ειναι το 1/4 της μοναδας ή της ερώτησης; ειμαστε θλιβεροι ή μονο εγω το νομίζω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:13:20 πμ »
Είναι απλό και δε χρειάζεται να το αναλύουμε συνεχώς: Για κάθε 4 λανθασμένες απαντήσεις αφαιρείται μια από τις σωστές (μήν μπλέκετε με 1 2/3 και μπερδεύεστε). Π.χ. έχεις απαντήσει σε όλες, κι έχεις 12 λάθη: άρα, εκτός από τα 12 που ήδη αφαιρούνται γιατί είναι λάθη, αφαιρούνται και άλλα 3 (αφού 12:4=3), οπότε συνολικά χάνεις 12+3 =15.  Όλες οι ερωτήσεις είναι 60, άρα έχεις σωστές 45 στις 60 (δλδ. 75%).
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:23:04 μμ »
Ο Κολλιντζας άλλαξε την απάντηση στην ερώτηση 34.Από Β που έγραφε,το άλλαξε σε Γ.Αναμενόμενο.
Νομίζω Γ είχαμε βάλει όλες.
Μια αρνητική μείον λοιπόν.Συν στη βαθμολογία μας.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος antrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 12:15:58 πμ »
ε ναι ρε παιδιά στο 34 το γ ήταν, αυτό οι παλιότερες θα το θυμούνται.είχε ξαναπέσει ακριβώς το ίδιο στον προηγούμενο ΑΣΕΠ! ΕΛΕΟΣ όμως δεν μπορεί ο ΑΣΕΠ να βγάλει τα πολλαπλής? είμαστε στην τσίτα όλες. εγώ έχω 9 λάθη και χτυπιέμαι γιατί όταν έδινα κατάλαβα τα περισσότερα από τα λάθη μου και δεν μπορούσα να τα διορθώσω.:( δε μου λέτε ρε συναδέλφισσες, ξέρετε αν είναι λάθος να κάνεις διαθεματική στην εναλλαγή?? μερικές φίλες μου λένε πως είναι λάθος και μερικές σωστό.. δεν ξέρω.. από τη στιγμή που δεν διευκρινίζει ας πούμε οτι θέλει μια δραστηριότητα που να καλύπτει π.χ. μια μόνο ώρα, γιατί να είναι λάθος να έχουμε κάνει διάφορα γνωστικά αντικείμενα???? ιδού η απορία μου! ;D

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 12:36:23 μμ »
Στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού βρίσκονται πάνω από 50 χιλιάδες υποψήφιοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι πήραν μέρος στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (προκηρύξεις 3Π και 4Π) το Σάββατο 31 Ιανουαρίου και την Κυριακή 1η Φεβρουαρίου, διεκδικώντας 4.721 θέσεις στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Μία εβδομάδα μετά και ενώ όλοι περίμεναν από το ΑΣΕΠ τις επίσημες απαντήσεις στα εξεταζόμενα θέματα, αυτές δεν έχουν δοθεί. Οι υποψήφιοι χαρακτηρίζουν την καθυστέρηση αδικαιολόγητη και πρωτοφανή καθώς, όπως υποστηρίζουν, το ΑΣΕΠ απαιτεί από τους ίδιους να απαντήσουν στα εξεταζόμενα θέματα μέσα σε τρεις ώρες, ενώ το ίδιο χρειάζεται απ΄ ό,τι φαίνεται ένα δεκαήμερο «διαβουλεύσεων» για να «αποφανθεί» ποιες είναι οι σωστές απαντήσεις στα θέματα που το ίδιο θέτει.

Το ΑΣΕΠ πριν από λίγες εβδομάδες, σε έναν μεγαλύτερο διαγωνισμό (τεστ δεξιοτήτων) που αφορούσε δεκάδες χιλιάδες υποψηφίους, πολύ σωστά έδωσε τις απαντήσεις στα εξεταζόμενα θέματα αυθημερόν. Η αργοπορία της ανακοίνωσης των σωστών απαντήσεων προφανώς κρύβει το γεγονός ότι πολλά θέματα- ιδιαίτερα στον τομέα των Παιδαγωγικών- είχαν ασάφειες ή «χωρούσαν» περισσότερες από μία σωστές απαντήσεις με αποτέλεσμα εκ των υστέρων να υπάρχουν διχογνωμίες στην εξεταστική επιτροπή για τις λύσεις.

απο τα Νεα...On- line
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 03:33:34 μμ »
Αυτό είναι το ένα κομμάτι του παζλ που λέγεται διαγωνισμός ασεπ που σε κάνει να αμφιβάλλεις ,το άλλο είναι το γεγονός πως πια δεν μπορείς να έχεις άποψη του τι συμβαίνει με τα αποτελέσματα του κλάδου σου και πού κινήθηκε το σύνολο, αφού τώρα το προσωπικό σου αποτέλεσμα είναι προσβάσιμο με εκείνο το "μαγικό" χαρτάκι!!! Είναι σαν να σου λένε πάνε γράψε εσύ και εγώ μετά θα δω τι θα κάνω και για ποιούς!!! Ωχ Θεε μου αυτό μας έλλλειπε μόνο...Θα μπορούσαν κατα τη γνώμη μου να βγάλουν τις λίστες με τα αποτελέσματα και ας είχαν καλυμμένο το όνομα που είναι προσωπικό δεδομένο...Τι να πω...Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως έπρεπε να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα ώστε να μην μας δημιουργείται τέτοια ανασφάλεια όσον αφορά την αξιοπιστία του διαγωνισμού και των αποτελεσμάτων του...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 04:26:14 μμ »
Να πω ένα μπράβο στα νέα καθώς η δημοσίευση τους ανταποκρίνεται στο 100% αυτών που σας είπα κ εγώ για το τεστ δεξιοτήτων κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος lastmoican

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:27:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες!Καλή επιτυχία και γρήγορα αποτελέσματα!!!!!!!!Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψη μου για την αρνητική βαθμολογία στο γνωστικό,γιατί πολλά διαβάζουμε και άκρη δεν έχω βγάλει.........Θεωρώ λοιπόν πως το λάθος αφαιρεί 0,41 και η αναπάντητη ερώτηση     αφαιρεί 1,66.Υποθετικά αν έχεις 3 αναπάντητες ξεκινάς με άριστα το 95 (95,02)και για κάθε λάθος αφαιρείς το 0,41.Εάν 5 λάθη τότε 95-0,41*5=93.
Αν πιστεύετε ότι κάνω λάθος διορθώστε με ,αλλά νομίζω έχει μια λογική.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:00:07 μμ »
¨Οχι εάν έχεις 5 λαθη...Κάνεις 1.66*5=8.30 αφου χάνεις τον βαθμό της κάθε ερωτησης  και  5*0.41=2.05  αφού πέρνεις την αρνητική βαθμολογία για τις 5 λανθασμένες απαντήσεις , αρα το τελικό ειναι 100-(8.30+2.05)=89.65 μορια. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να υπολογίζεις έτσι:   
   
1 Λάθος απάντηση= - 2.07    -(1.66+0,41)
1 Αναπάντητη= -1.66

1 σωστή= +1,66
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 08:25:15 μμ »
Συμφωνώ!!!!!!!!! Ετσι είναι !!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠE60 - πόσα λάθη κάνατε στο γνωστικό ?
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:09:55 πμ »
εεεεεεεεεε??????????????
διαφωνω με τον τελευταίο τρόπο υπολογισμού της αρνητικής!!!!(δεν με συμφέρει κιολας)!!!!! :P :P
αν παρεις το ρίσκο και απαντήσεις έχεις μόνο την αρνητική όχι και "bonus" σαν να μην την απάντησες!!
Ο Κολλιντζας κατέμε έχει λάθη!!!
Οld blood is back!!!!!!!! ;D :D ;) :D ;D :-* :-*

εγω εχω 4 λαθη
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160990
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.