*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06  (Αναγνώστηκε 3808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:34:01 πμ »
Θa ηθελα καποιος να με διαφωτισει οταν ερθει  εκεινη η ωρα του διορισμου και εχεις πολυ στενα πλαισια στις επιθυμιες σου,πχ. μονο στο νομο σου η μονο στη Δ/βαθμια πως προχωραει η κατασταση; περιμενουν μεχρι να ανοιξει κατι που να ταιριαζει και εσυ καθυστερεις ή σε στελνουν αυτοι οπου εχουν κενο και αμα σαρεσει.Μιλαμε παντα για την πρωτη φορα που σε διοριζουν. Και αν ξερετε οτι ισχυει απαυτα ισχυει και στους αναπληρωτες;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 08:16:33 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:26 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:54:12 πμ »
Όταν με το καλό έρθει η ώρα να διοριστείς, δηλώνεις με σειά επιθυμίας κάποιες περιοχές στη Β/Θμια και Α/Θμια (όπως οι αιτήσεις για αναπληρωτές φαντάσου). Οι περιοχές αυτές μας έιναι γνωστές πριν υποβάλλουμε την αίτηση διορισμού (απολύτως λογικό, θα μου πεις!) και ανάλογα επιλέγεις. Αν για κάποιο Χ, Ψ, Υ λόγο θες σώνει και ντε να διοριστείς στη Γ' Αθήνας -πχ- και δεν έχει κενό, δε θα υποβάλλεις αίτηση. Ο διορισμός θα σε προσπεράσει για τη χονιά εκείνη και την επόμενη θα πρέπει να υποβάλεις νέα αίτηση με τις περιοχές που θ'ανακοινωθούν εκείνη τη χρονιά. Αν για 2η φορά δεν κάνεις αίτηση διορισμού, χάνεις το διορισμό. Διαφορετικά ζητάς κάποιες περιοχές που έχουν κενά και ελπίζεις να σε στείλουν σ'αυτές. Επειδή οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει διαφόρων παραγόντων, ίσως κάνεις αίτηση και ζητήσεις την Α' Αθήνας πχ, αλλά να μην την "πιάσεις" γιατί κάποιος άλλος πριν από εσένα τη ζήτησε & τοποθετήθηκε εκεί. Οπότε τα κενά συμπληρώθηκαν, οπότε πάλι δ διορίζεσαι εκείνη τη χρονιά & περιμένεις την επόμενη.. Είναι πολύ σημαντικό δηλαδή, εφόσον επιθυμείς διακαώς να διοριστείς να τσεκάρεις το περίφημο κουτάκι "αποδέχομαι διορισμό και σε λοιπές περιοχές Α/Θμιας-Β/Θμιας". Δυστυχώς δε σε περιμένουν ώσπου ν'ανοίξει κενό & δε σε καλούν για διορισμό επ'αόριστον, παρά μόνο για 2 χρόνια.

Με το διορισμό τα κενά είναι συγκεκριμένα: 7 Β/Θμιες και 4 Α/Θμιες πχ. Δηλώνεις και πας. Αν μια περιοχή δε δόθηκε ως κενη, δε μπορείς να τη δηλώσεις. Πχ αν η Α/Θμια Πρέβεζας δεν δόθηκε στις αιτησεις διορισμού, δε μπορείς στην αίτησή σου να την αναφέρεις. Στους αναπληρωτές δηλώνεις όποιες 30 περιοχές εσύ επιθυμείς. Αν δεν υπάρχει κενό στην Α' φάση αναπληρωτών, περιμένεις τη Β' φάση, μήπως δημιουργηθεί κάποιο κενό ή δοθούν πιστώσεις για το νομό. Αν πάλι δηλώσεις μια περιοχή που δεν υπάρξει κενό, η πρόσληψη ως αναπληρωτρια θα σε προσπεράσει: θα καλέσουν τους συναδέλφους που είναι έπειτα από εσένα στον πίνακα.

Ελπίζω να σε διαφώτισα, αν και κάτι μου λέει πως τα έγραψα μάλλον μπερδεμένα.... :-\

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 10:13:00 πμ »
οχι ,τα εξηγησες πολυ ωραια και σευχαριστω!Απλα εκεινο το 'οι τοποθετησεις γινονται βασει διαφορων παραγοντων'με προβληματισε λιγο.Δεν παιζει αποκλειστικα ρολο η σειρα στον πινακα; Πχ. αν καποιος πριν απο μενα εχει ζητησει το ιδιο και γω εχω 2 παιδια και εντοπιοτητα παιρνω τη θεση; αυτο εννοεις;Και 2ο ,να σιγουρεψω το εξης αν δεν  εχω ζητησει τιποτα αλλο παρα μονο το νομο μου δεν υπαρχει περιπτωση να με στειλουν καπου αλλου απο μονοι τους; οποτε σαυτη την περιπτωση παω αναπληρωτρια παλι στο νομο μου εφοσον υπαρχει κενο φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:29:42 μμ »
Οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει πίνακα σε συνάρτηση με κάποιους άλλους παράγοντες. Ακούστηκε φέτος πχ, πως για πρώτη χρονιά θα υπολογιστεί η χιλιομετρικη απόσταση & οι τοποθετήσεις θα προσπαθήσουν να μη στείλουν τον καθένα στο άλλο άκρο της χώρας. Από Αττική μ''εστειλαν Ηλεία, οπότε ίσως έχει κάποια βάση, δεν ξέρω να σου πω. Επίσης, πολλά παρατράγουδα είχαμε & έχουμε με το ποιος θα πάει Β/Θμια & ποιος Α/θμια. Η θεά Τύχη & ο μπάρμπας στην Κορώνη, σαφώς παίζουν καθοριστικό ρόλο!! Τα κοινωνικά κριτήρια (παιδιά, σύζυγος, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση, κλπ)μπαίζουν ρόλο μετά, ΟΧΙ στην πρώτη τοποθέτση (την τοποθέτηση διορισμού δηλαδή).  Θα ληφθούν υπόψη για το πού θα τοποθετηθείς εκεί που θα σε στείλουν, πόσο κοντά σε αστικό κέντρο, σε ποιο σχολείο θα σε στείλουν, κλπ

Όσο για το 2ο που ρωτάς: ας πούμε ότι είσαι σε σειρά διορισμού πρώτη και σ'ενδιαφέρει μόνο η Α/θμια Κορίνθου, η οποία εκείνη τη χρονιά βρίσκεται ανάμεσα στις περιοχές διορισμού. Τοτε ναι, εφόσον ισχύουν όλ'αυτά μπορείς να δηλώσεις μόνο αυτήν και φυσικά εκεί θα πας. Μόνο αν βάλεις "ναι σε όλα" σε στέλνουν όπου υπάρχει κενό & ας μην το δήλωσες. Σαν τους αναπληρωτές δηλαδή, λειτουργεί το σύστημα. Υπάρχει κενό & έχεις καλή σειρά στον πίνακα, θα πας. Ειδάλλως εξετάζουν αν έχεις τσεκάρει το "ναι σε όλα'. Αν το τσέκαρες, θα σε στείλουν όπου υπάρχει κενό. Αν όχι, θα σε προσπεράσουν & θα πανε στον επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:26 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ -ΠΕ06
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:57:25 μμ »
χιλια ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:55:23 πμ »
αγαπητοι συναδελφοι, ξερει καποιος ακριβως με ποσα μορια εφυγε ο τελευταιος πε 06 για μονιμος και ο τελευταιος αναπληρωτης περσι;Και ο τελευταιος μονιμος απο ασεπ τι βαθμολογια ειχε; Αν καταλαβα καλα ηταν 75 και κατι; Περσι ομως πηραν περισσοτερους απο οτι εχουν ζητησει φετος σωστα;

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2009, 09:26:16 πμ »
Αν δηλώσω δηλαδή 2 χρονιές μια συγκεκριμένη περιοχή και δε με πάρουν, μετά πάει ο διορισμός;;;

Επίσης, αν διοριστώ, λέμε τώρα, και με στείλουν στον Έβρο, κι εγώ παρω κατευθείαν άδεια ανατροφής και δεν πάω καθόλου, την επόμενη χρονιά πάω πάλι Έβρο αναγκαστικά ή με φέρνουν κάπως πιο κοντά; Δηλαδή, πρέπει ντε και καλά να κάνω μια χρονιά πραγματική,εκεί που θα με διορίσουν, ή η διάρκεια της άδειας μετράει ως κανονική υπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:39:35 πμ »
Nαι, αν είσαι από ΑΣΕΠ οι πίνακες διοριστέων ισχύουν μόνο για 2 χρόνια. Μετά γίνεται ο επόμενος και άρα παίρνουν τους νέους διοριστέους. Αν για κάποιο λόγο θες μόνο συγκεκριμένες περιοχές μπορείς την πρώτη χρονιά να δηλώσεις επιλεκτικά και να ρισκάρεις να σε προσπεράσουν αλλά για να μη χάσεις το διορισμό τη δεύτερη χρονιά πρέπει να δηλώσεις και τα περίφημα "ναι σε όλα" και όπου σου τύχει. Αυτό έκανα κι εγώ (ελάχιστες επιλογές την πρώτη χρονιά και τα πάντα + ναι σε όλα τα "ναι σε όλα" τη δεύτερη) και τη δεύτερη χρονιά ήμουν τυχερή και διορίστηκα εκεί που ήθελα αλλιώς θα πήγαινα όπου με έστελναν.

Ο χρόνος της άδειας ανατροφής μετράει σα να υπηρετείς την οργανική σου. Δηλαδή όπου και να σε στείλουν αν εσύ πάρεις άδεια ανατροφής θεωρείται σα να υπηρετείς εκεί, παίρνεις τα μόρια της περιοχής, έχεις δικαίωμα να κάνεις κανονικά αίτηση μετάθεσης κλπ. Τώρα το αν με μία χρονιά θα καταφέρεις να μετατεθείς πιο κοντά στον τόπο κατοικίας σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ... πόσα μόρια έχεις, πόσα μόρια έχει η περιοχή που θες και πόσα θα τύχει να έχει τη συγκεκριμένη χρονιά κλπ. Εκτός από μετάθεση μπορείς να ζητήσεις και απόσπαση, η οποία ισχύει για ένα διδακτικό έτος μόνο. 
8)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2009, 08:12:12 μμ »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες,

δηλαδη, η αποσπαση απλα πρεπει να ανανεωνεται καθε χρονο ενω η μεταθεση ειναι μονιμη, ε;

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2009, 09:45:52 πμ »
εαν εχω δηλωσει μια περιοχη μονο με κενο εννοειται καιπροηγειται καποιος που εχει ζητησει 'ναι σε ολα' μου παιρνει τη θεση; ή οταν ψαχνουν για το συγκεκριμενο κενο κοιτουν πρωτα ποιος απο τον πινακα το εχει ζητησει πρωτο; Πολυ μπερδεμενη η διαδικασια  αντε να βγαλουμε ακρη εμεις οι νεοι

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2009, 11:49:50 πμ »
εαν εχω δηλωσει μια περιοχη μονο με κενο εννοειται καιπροηγειται καποιος που εχει ζητησει 'ναι σε ολα' μου παιρνει τη θεση; ή οταν ψαχνουν για το συγκεκριμενο κενο κοιτουν πρωτα ποιος απο τον πινακα το εχει ζητησει πρωτο; Πολυ μπερδεμενη η διαδικασια  αντε να βγαλουμε ακρη εμεις οι νεοι

ναι, την παίρνει αυτός. Δεν έχει σημασία αν εσύ το έχεις δηλώσει πρώτη επιλογή, ή μοναδική επιλογή, αλλά τα μόρια που έχεις και έχει. Δεν είναι τόσο μπερδεμένο.. Είναι σαν το μηχανογραφικό των πανελληνίων.. Αλλά εύχομαι γρήγορο διορισμό για να μη χρειαστεί να τα σκέφτεσαι για πολύ ακόμα... ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2009, 12:46:21 μμ »
ευχαριστω selas, απλα αγχωνομαι λιγο επειδη υπαρχουν οικογενειακοι λογοι που δε μπορω να ξεσπιτωθω και θα δηλωσω μονο ενα νομο. Κι απαυτον ενα νησι, Ροδο για την ακριβεια. Μπορω να οδηγησω οπουδηποτε αλλα δε μπορω να φυγω εκτος νησιου. Αποτι καταλαβαινω προηγουνται οι πινακες προυπηρεσιας μετα απο ασεπ οποτε ζησε μαη μου... Το μονο παρηγορο ειναι οτι υπαρχουν θεσεις συνηθως εδω και εμεις παμε και στις 2 βαθμιδες. Αλλα μαλλον αν δεν καθισει αυτο που ζητω θα παω αναπληρωτρια ,ελπιζω να μη μου πουν οχι (θα εχω τα μορια ) και γι αυτο.Και να ξαναζητησω διορισμο την επομενη χρονια .

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2009, 01:46:39 μμ »
νομίζω πως το ναι σε όλα σημαίνει πως αν εισαι στον αριθμό των ατόμων που θα πάρουν και έχουν τοποθετηθεί στις προτιμήσεις σου, αφού δουν και τις προτιμήσεις των άλλων που ειναι να πάρουν θα σε βάλουν σε ότι έχει περισσέψει.

αν δηλαδή ειναι να πάρουν 10 άτομα και εισαι το 10ο αλλά κανένας πάνω από σένα δεν έχει δηλώσει τη ρόδο αλλά έχουν βάλει το παντού, θα πας εσύ και οι προηγούμενοί σου θα πάνε στις υπόλοιπες θέσεις.
ποτέ όμως δεν ξέρεις τι έχουν δηλώσει αυτοί που προηγούνται!


Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση Διορισμού -ΠΕ06
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2009, 08:11:15 μμ »
Αυτη η αποψη διαφερει λιγο απο του selas, μακαρι να ειναι ετσι.Αν και εξακολουθω να το βρισκω μπερδεμενο ακομα και για μηχανημα.Πως δηλ ξερουν τι ζητανε οι παρακατω για να δωσουν στα ναι σε ολα κατι αλλο απο αυτο που ζητα ενας πιο κατω και ειναι η μοναδικη η η πρωτη του επιλογη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161211
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.