*

Αποστολέας Θέμα: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?  (Αναγνώστηκε 1799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peramparam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:41:59 μμ »
 :-X

καλά δεν υπάρχει κανένας κοινωνιολόγος σε αυτό το φόρουμ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:43:34 μμ από peramparam »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:56:11 μμ »

Η κινητικότητα δεν ήταν πολύ αναμενόμενο, τα υπόλοιπα εντάξει.Εσύ πως τα πήγες?

Αποσυνδεδεμένος panta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:47:13 μμ »
τι σχόλιο;......... τα αποτελέσματα θα δείξουν.
εμένα με δυσκόλεψε λίγο το 2ο ερώτημα της ειδικής διδακτικής.

καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος peramparam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:10:42 μμ »
γενικά θεωρώ ότι ήταν εύκολα τα θέματα. Δηλαδη έπιανες τη βάση άνετα με ελάχιστο διάβασμα. Εγώ νομίζω οτι έχω πάει μέτρια. Αυτό που με απασχολεί είναι΄οτι αν εξαιρέσουμε το 1ο και το 4ο θέμα, τα άλλα δύο (και ειδηκά τα ΜΜΕ) δεν έχουν ξεκάθαρη απάντηση, οπότε όλα κρίνονται από τον αξιολογητή....και από το αν είσαι καλός στην έκθεση ιδεών! Τι πάει να πει ποιες είναι οι απόψεις για την κ. κινητικότητα??? ποιανών οι απόψεις? γενικά???εγώ απλά έγραψα γενικά για λειτουργισμό και σχολή συγκρούσεων... Το ΑΣΕΠ όπως πάντα αποκλείεται να δημοσιοποιήσει τα κριτήρια αξιολόγησης, οπότε θα δούμε κατα τον ιούνιο...(ενώ για τους ΠΕ13 το γνωστικό ήταν 80 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με πολύ ξεκάθαρο κριτήριο αξιολόγησης!Τι να πεις?)

Τώρα η ειδική διδακτική για το 2ο θέμα είναι επίσης φλου. Σε καμία περίπτωση δεν το κάλυψα όλο. Απλά ποντάρω στο 1ο θέμα.

Για τα παιδαγωγικά ο ΑΣΕΠ απαξιεί να ανακοινώσει τις απαντήσεις παρότι δήλωνε οτι θα το κάνει στα μέσα της εβδομάδας...?

Γενικά η κατάσταση είναι μια απογοήτευση. 12 θέσεις????Ποιον κοροιδευουν?

ΕΡΩΤΗΣΗ:Ξέρει κανείς αν μπορείς να διδάξεις ως ωρομίσθιος αν είσαι διορισμένος σε τακτική θέση δημοσίου? Που μπορώ να απευθυνθώ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:55 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κανένα σχόλιο για τα θεματα του ασεπ?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 02:19:04 πμ »
γενικά θεωρώ ότι ήταν εύκολα τα θέματα. Δηλαδη έπιανες τη βάση άνετα με ελάχιστο διάβασμα. Εγώ νομίζω οτι έχω πάει μέτρια. Αυτό που με απασχολεί είναι΄οτι αν εξαιρέσουμε το 1ο και το 4ο θέμα, τα άλλα δύο (και ειδηκά τα ΜΜΕ) δεν έχουν ξεκάθαρη απάντηση, οπότε όλα κρίνονται από τον αξιολογητή....και από το αν είσαι καλός στην έκθεση ιδεών! Τι πάει να πει ποιες είναι οι απόψεις για την κ. κινητικότητα??? ποιανών οι απόψεις? γενικά???εγώ απλά έγραψα γενικά για λειτουργισμό και σχολή συγκρούσεων... Το ΑΣΕΠ όπως πάντα αποκλείεται να δημοσιοποιήσει τα κριτήρια αξιολόγησης, οπότε θα δούμε κατα τον ιούνιο...(ενώ για τους ΠΕ13 το γνωστικό ήταν 80 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με πολύ ξεκάθαρο κριτήριο αξιολόγησης!Τι να πεις?)

Τώρα η ειδική διδακτική για το 2ο θέμα είναι επίσης φλου. Σε καμία περίπτωση δεν το κάλυψα όλο. Απλά ποντάρω στο 1ο θέμα.

Για τα παιδαγωγικά ο ΑΣΕΠ απαξιεί να ανακοινώσει τις απαντήσεις παρότι δήλωνε οτι θα το κάνει στα μέσα της εβδομάδας...?

Γενικά η κατάσταση είναι μια απογοήτευση. 12 θέσεις????Ποιον κοροιδευουν?

ΕΡΩΤΗΣΗ:Ξέρει κανείς αν μπορείς να διδάξεις ως ωρομίσθιος αν είσαι διορισμένος σε τακτική θέση δημοσίου? Που μπορώ να απευθυνθώ?
Aν και "παλιά" που δεν συμμετείχα σε αυτόν το διαγωνισμό θα ήθελα να πω συνάδελφοι ότι όσοι από εσάς είχατε δει και διαβάσει το βιβλίο που διδάσκουμε στην Γ' Λυκείου θα μπορούσατε άνετα να καλύψετε και το θέμα με τα ΜΜΕ. Τώρα σε ότι αφορά το 2ο θέμα της ειδικής διδακτικής εκτιμώ ότι θα έπρεπε κάποιος να γράψει εισαγωγικά περί "κοινωνιολογικής φαντασίας" στο α) και στο β) να αναφερθεί κυρίως στους τρόπους με τους οποίους θα "διεγείρει" την κοινωνιολογική φαντασία των μαθητών παρακινώντας τους να κάνουν μια εργασία, με άλλα λόγια να υιοθετήσεις τη γνωστή "καραμέλα" του project.
Όλα αυτά βέβαια στη θεωρία και προς χρήση του διαγωνισμού, γιατί στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να πείσεις τους μαθητές σου να ασχοληθούν με το μάθημα της Κοινωνιολογίας κι αυτό όχι εξαιτίας του  «συνδρόμου της οικειότητας»  αλλά γιατί σε ένα σύστημα που το  μάθημα διδάσκεται 2 ώρες/εβδομά,  σε μια ήδη φορτωμένη με άγχη και αγωνία χρονιά δεν αφήνει και πολλά περιθώρια σε κανέναν και απο τις δυο πλευρές.
Στην πράξη πάντως από την πολύ μικρή μου εμπειρία σε ένα απομονωμένο μικρό μέρος διαπίστωσα πως ο κινηματογράφος, δηλαδή η προβολή μια ταινίας μπορεί να αποτελέσει ένα πολύ καλό ερέθισμα για το ενδιαφέρον των μαθητών. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα λειτουργούσε το ίδιο σε ένα μεγάλο αστικό κέντρο…..
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.