*

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;  (Αναγνώστηκε 6305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:21:20 μμ »
καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας! έχω πέμπτη τάξη και από την αρχή της χρονιάς λειτουργούμε μέσα στην τάξη μια δανειστική βιβλιοθήκη...έτσι τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να δανείζονται και να διαβάζουν βιβλία...όμως προέκυψε κάτι...μία μαμά σήμερα ήρθε και μου είπε ότι το παιδί της (μαθήτριά μου) έχει πεηρεαστεί πολύ από ένα βιβλίο που μιλούσε για ένα συλάκι που πέθανε... και είναι κάπως μελαγχολική από  τοτε που το διάβασε....
τι μπορώ να κάνω για να μιλήσω στην τάξη για το θάνατο και να της αλλάξω τη διάθεση..δηλαδή να της εξηγήσω ότι δεν είναι κάτι τρομακτικό;; σκέφτηκα για αφορμή να χρησιμοποιήσω ένα άλλο λογοτεχνικό βιβλίο που μιλάει για το θάνατο αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο...
αν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι θα μου ηταν πολύ χρήσιμο!!! ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:43:44 πμ »
καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας! έχω πέμπτη τάξη και από την αρχή της χρονιάς λειτουργούμε μέσα στην τάξη μια δανειστική βιβλιοθήκη...έτσι τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να δανείζονται και να διαβάζουν βιβλία...όμως προέκυψε κάτι...μία μαμά σήμερα ήρθε και μου είπε ότι το παιδί της (μαθήτριά μου) έχει πεηρεαστεί πολύ από ένα βιβλίο που μιλούσε για ένα συλάκι που πέθανε... και είναι κάπως μελαγχολική από  τοτε που το διάβασε....
τι μπορώ να κάνω για να μιλήσω στην τάξη για το θάνατο και να της αλλάξω τη διάθεση..δηλαδή να της εξηγήσω ότι δεν είναι κάτι τρομακτικό;; σκέφτηκα για αφορμή να χρησιμοποιήσω ένα άλλο λογοτεχνικό βιβλίο που μιλάει για το θάνατο αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο...
αν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι θα μου ηταν πολύ χρήσιμο!!! ευχαριστώ πολύ!

Ίσως, αν έβρισκες μέσα από το ανθολόγιο ένα κείμενο με συναφές θέμα, το οποίο και θα αποτελούσε αφορμή για τη συζήτηση που θέλεις να κάνεις!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:58:43 πμ »
Eίχα κάνει εργασία στο Πανεπιστήμιο με συναφές θέμα και θυμάμαι είχα βρει 'ενα ενδιαφέρον βιβλίο που λεγόταν "το παιδί και ο θάνατος" (δεν θυμάμαι λοιπά στοιχεία) και είχε καποια "πρακτικά" θεματα προσέγγισης του θανάτου και του πένθους..ισως βοηθήσει!

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 03:24:26 μμ »
Ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι του Λεο Μπουσκάλια "Η πτώση του φύλλου που το έλεγαν Φρεντυ".
Υπάρχει απόσπασμα στο ανθολόγιο τρίτης-τετάρτης δημοτικού. Μπορείς να το δουλέψεις από εκεί αλλά αν ψάξεις στο δίκτυο θα το βρείς στα αγγλικά. Δυστυχώς το ψάχνω στα ελληνικά αλλά έχει εξαντληθεί. Αν το βρεις, πες μου κι εμένα...
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:05:52 μμ »
Eίχα κάνει εργασία στο Πανεπιστήμιο με συναφές θέμα και θυμάμαι είχα βρει 'ενα ενδιαφέρον βιβλίο που λεγόταν "το παιδί και ο θάνατος" (δεν θυμάμαι λοιπά στοιχεία) και είχε καποια "πρακτικά" θεματα προσέγγισης του θανάτου και του πένθους..ισως βοηθήσει!


Ζινέτ Ραιμπό, "To παιδί και ο θάνατος", εκδόσεις Κέδρος.

Η Ζινέτ Ραιμπό είναι ψυχίατρος-ψυχαναλύτρια και έχει ασχοληθεί επί χρόνια με τα προβλήματα που δημιουργούνται μεταξύ γιατρού-παιδιού-οικογένειας με αφορμή διάφορες παιδικές θανατηφόρες ασθένειες.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:12:20 μμ »
Ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι του Λεο Μπουσκάλια "Η πτώση του φύλλου που το έλεγαν Φρεντυ".
Υπάρχει απόσπασμα στο ανθολόγιο τρίτης-τετάρτης δημοτικού. Μπορείς να το δουλέψεις από εκεί αλλά αν ψάξεις στο δίκτυο θα το βρείς στα αγγλικά. Δυστυχώς το ψάχνω στα ελληνικά αλλά έχει εξαντληθεί. Αν το βρεις, πες μου κι εμένα...

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Ιανό. Είδα ότι το έχει στον ηλεκτρονικό του κατάλογο http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0023787

Μπορεί να το έχει ακόμα...

Επίσης, μπορείς επίσης να το παραγγείλεις από το site με τα σπάνια βιβλία http://www.spaniavivlia.gr/bookdetails.aspx?bookid=114763



Παρόμοιας θεματολογίας βιβλία είναι:


 «Αντίο ποντικούλη».Ormerod, J. Εκδόσεις Νίκας, Ελληνική Παιδεία, Αθήνα, 2003.

«Η Μίλι, η Μόλι και οι σπόροι του Τζίμι». Pittar, G. Εκδόσεις Σαββάλας, Αθήνα, 2004.

«Παππού θα σε θυμάμαι για πάντα». Bode A. & Broere R. Εκδόσεις Γλαύκη, Χανιά, 2000


Δείτε και εδώ: http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1
Πρόκειται για μια μη κερδοσκοπική εταιρεία που φροντίζει παιδιά και οικογένειες που αντιμετωπίζουν την αρρώστια ή το θάνατο. Στη σελίδα αυτή έχει απαντήσεις σε βασικές ερωτήσεις που μπορεί να θέσουν τα παιδιά σε σχέση με το θάνατο, σχετική βιβλιογραφία για τους εκπαιδευτικούς κλπ.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:26:35 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:29:40 μμ »
Γιατί δε χρησιμοποιείς το ίδιο βιβλίο που διάβασε;;
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:36:40 μμ »
δύο παρατήρησεις μόνο
1ο μιλάμε για παιδιά πέμπτης δημοτικού, δλδ 11 χρονών.
2ο ο θάνατος είναι τρομακτικός σε αυτές τις ηλικίες.


Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 08:49:39 μμ »

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Ιανό. Είδα ότι το έχει στον ηλεκτρονικό του κατάλογο http://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0023787

Μπορεί να το έχει ακόμα...

Επίσης, μπορείς επίσης να το παραγγείλεις από το site με τα σπάνια βιβλία http://www.spaniavivlia.gr/bookdetails.aspx?bookid=114763



Παρόμοιας θεματολογίας βιβλία είναι:


 «Αντίο ποντικούλη».Ormerod, J. Εκδόσεις Νίκας, Ελληνική Παιδεία, Αθήνα, 2003.

«Η Μίλι, η Μόλι και οι σπόροι του Τζίμι». Pittar, G. Εκδόσεις Σαββάλας, Αθήνα, 2004.

«Παππού θα σε θυμάμαι για πάντα». Bode A. & Broere R. Εκδόσεις Γλαύκη, Χανιά, 2000


Δείτε και εδώ: http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1
Πρόκειται για μια μη κερδοσκοπική εταιρεία που φροντίζει παιδιά και οικογένειες που αντιμετωπίζουν την αρρώστια ή το θάνατο. Στη σελίδα αυτή έχει απαντήσεις σε βασικές ερωτήσεις που μπορεί να θέσουν τα παιδιά σε σχέση με το θάνατο, σχετική βιβλιογραφία για τους εκπαιδευτικούς κλπ.



Σ' ευχαριστώ!!!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 05:06:58 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! έτυχε να αναφερθούμε σε αυτό το θέμα τελείως τυχαία...κάναμε μια μικρή συζήτηση, αλλά πάλι, εμένα δε μου φάνηκε ότι το απασχολεί κάτι το παιδί....δεν ξέρω...η αντίδρασή του είναι φυσιολογική όπως σε όλα τα παιδιά....θα προσπαθήσω να το φέρω πάλι ως θέμα συζήτησης για να δω μήπως τότε αντιληφθώ κάτι παραπάνω....απλά φοβάμαι να ανοίξω τέτοιο θέμα μήπως με μια τέτοια συζήτηση αρχίζουν και άλλα παιδιά να αναρωτιούνται και ίσως να προβληματιστούνε για το θέμα αυτό και έχω τα αντίθετα αποτελέσματα!!

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:03:01 μμ »
απλά φοβάμαι να ανοίξω τέτοιο θέμα μήπως με μια τέτοια συζήτηση αρχίζουν και άλλα παιδιά να αναρωτιούνται και ίσως να προβληματιστούνε για το θέμα αυτό και έχω τα αντίθετα αποτελέσματα!!

Πάντως, όπως μου είχε πει μια ψυχολόγος όταν είχα κάποιο τέτοιο θέμα με το γιό μου, αποκλείεται να τους δημιουργήσεις απορίες και σκέψεις που δεν τις έχουν ήδη... Μην ανησυχείς...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 04:22:31 μμ »
Μίλα με το παιδί κατ' ιδίαν. Μωρέ μήπως η μαμά του έχει θέμα; Μερικές φορές όταν εμείς έχουμε ανεπίλυτα θέματα τα βλέπουμε στα παιδιά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 05:04:13 μμ »

Αν τ'αγαπάς ξανάρχονται

Συγγραφέας:  Νευροκοπλή Βασιλική
Εκδότης: Εκδοτικός Οίκος Α. Α. Λιβάνη
Σειρά: Παιδική Βιβλιοθήκη


- Και τα λόγια φεύγουν;
- Και τα λόγια.
- Και τα γέλια;
- Και τα γέλια.
- Και τα δάκρυα, γιαγιά;
- Και τα δάκρυα, γιε μου.
- Και όλα γυρίζουν πίσω λίγο διαφορετικά;
- Όλα, γιε μου, όλα.
- Και δεν υπάρχει τίποτα που μένει στη θέση του για πάντα;
Δεν υπάρχει τίποτα που να μη φεύγει ποτέ;
 

κομμάτι απο το βιβλίο .....

Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος xounoupi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να μιλήσω στα παιδιά για το θάνατο;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 06:38:35 μμ »
Xrysa μου είναι όντως λίγο περίεργο θέμα...αυτό που ξέρω προσωπικά είναι πως όταν θα αναφερθείς στο θέμα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις λέξεις όπως είναι,για παράδειγμα "πέθανε" και όχι "έφυγε,ταξίδεψε..."γιατί έχει αποδειχτεί πως έτσι τα παιδιά πολλές φορές συγχέουν τις καταστάσεις και μπορεί να φοβούνται,στην προκειμένη,για παράδειγμα να ταξιδέψουν μετά.. :-\
Είναι νωρίς ακόμη μέσα στον κόσμο αυτόν,μ'ακούς;;Δεν έχουν εξημερωθεί τα τέρατα,μ'ακούς;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161393
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.