*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου  (Αναγνώστηκε 23100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:15:52 πμ »
δεν θυμάμαι το σκεπτικό με το οποίο την απάντησα...μάλλον απο τύχη θα την έχω σωστή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:38:32 πμ »
Ξαναβλέπω τις απαντήσεις. Στην ερώτηση 21 τι έχετε βάλει; Ταιριάζει η περιφρόνηση με το πνεύμα του κειμένου; Ίσως δεν το έχω καταλάβει καλά. Έχω βάλει το β αλλά ουσιαστικά δεν νομίζω ότι ταιριάζει καμιά απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:40:14 πμ »
κι εγω το β έβαλα... τι να πω???

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:42:28 πμ »
Στο αυθεντικό κείμενο Do seat belts work? αναφέρει  μια έρευνα —“Arizona Hospital Costs for Seat Belt Use vs. Non-Use
πιστεύω πως η σωστη απάντηση στο 33 είναι το β αφού η έρευνα αφορά το κόστος των νοσηλείας

"Many states that have passed mandatory seat belt-use laws have required that . evidence of the law’s effectiveness be produced for the law to escape automatic expiration. A recently published report—“Arizona Hospital Costs for Seat Belt Use vs. Non-Use 1989, 1990,1991"—from the Governor’s Office of Highway Safety purports to be the needed evidence for the extension of Arizona’s seat belt law. Unfortunately, these kinds of reports have neither asked nor answered the right questions.
Proving that people suffer more severe and expensive injuries when they’re not wearing seat belts belabors the obvious."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:49:02 πμ »
Να εισαι καλά! Κόντευα να τρελαθώ. Που το βρήκες αυτό; Μπορούμε να βρούμε και το άλλο αυθεντικό κείμενο για να ελεγξουμε την ερώτηση 14;

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:52:48 πμ »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:06:09 πμ »
Στην ερώτηση 48 ειναι λογική η απάντηση δ; μου ακούγεται παράξενο να προειδοποιείς κάποιον να φροντίζει να ειναι ορατός. Αυτό αναφέρεται μόνο σε πεζούς και πάλι... Νομίζω ότι το α ειναι πιο κοντά στην "οδική"πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:18:04 πμ »
Εμένα μπορείτε να μου πείτε από πότε κάποιος ...drives uncaringly?    Είναι δυνατόν;  An uncaring driver? Υπάρχει μια τεράααστια διαφορά μεταξύ uncaring και careless νομίζω... Think about it...

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 08:48:47 πμ »
21 ,33 kai 48 τις εχω σωστες και ναι βρισκω νοημα .Το εxpensive εδω ηταν μεταφορικα το κοστος των ατυχηματων .Ναι συμφωνα με το αυθεντικο κειμενο φαινεται να αναφερεται στο πραγματικο κοστος αλλα εμας μας το δωσανε τροποποιημενο και συμφωνα με αυτα που ειχε το δικο μας κειμενο δεν φαινοταν αναφορα σε εξοδα.
Το measly ειναι περιφρονητικο αφου οι βρετανοι δεν καταφερνουν να προσαρμοστουν στις αναγκαιες αλλαγες και δε δειχνει εκπληξη αφου παντα ετσι εκαναν οπως δειχνει το κειμενο.
Οσο για το 48 μας ειπε παραπανω οτι συμφωνα με ερευνες τα θυματα ειναι τελικα οι συνεπιβατες και οι πεζοι .Και παρολο που η πραξη δειχνει οτι αυτοι που φορουν ζωνες δεν κινδυνευουν τελικα, γινονται ατυχηματα με θυματα αλλους.Ετσι η ανθρωπιστικη σταση θα ηταν να γνωριζουν τους κινδυνους αυτοι οι αλλοι.Ετσι το καταλαβα.Το 14 το εκανα λαθος αλλα ημουν μεταξυ του γ και δ ,αρα δε μου φαινεται περιεργο. Ειχε πολλες παγιδες το γνωστικο και πραγματικα απορω απο την αρχη που ακουστηκε οτι το βρηκαν ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:09:09 πμ »
Εμένα μπορείτε να μου πείτε από πότε κάποιος ...drives uncaringly?    Είναι δυνατόν;  An uncaring driver? Υπάρχει μια τεράααστια διαφορά μεταξύ uncaring και careless νομίζω... Think about it...
Ειχε 2 λεξεις μαζι.το aggressive αναφεροταν στο κειμενο γιαυτο.πραγματι το uncaring kai careless ειναι κοντα αν και οχι το ιδιο. εχω κανει και γω αρκετα λαθη αλλα σε ολα ημουν μεταξυ της δικης μου και αυτης που εδωσαν για σωστη τελικα οποτε δε με παραξενεψε.Ειναι πολυ πιο ευκολο τωρα χωρις την πιεση του χρονου να βρεις το σκεπτικο πισω απο καθε απαντηση.Εκεινη την ωρα με τοσες παγιδες δεν ξερεις που να αφιερωσεις χρονο και που οχι.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:59:53 πμ »
Με εκπλήσεις! Από πότε το "τι εννοεί ο ποιητής" έγινε τι εννοεί ο ΑΣΕΠ; Το αυθεντικό κείμενο επιβεβαιώνει την ανάγνωσή μου. Η παράλειψη μιας φράσης κλειδί δεν είναι τροποποίηση και σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει την σημασία των λέξεων!¨΄Οσο για το 48, στο δικό μου παιδί λέω να προσέχει τα αυτοκίνητα και όταν περπατάει να μην τα εχει πλάτη αλλά να μπορεί να τα παρατηρεί. Δε νομίζω να λέει κανένας πρόσεχε να σε βλέπουν τα αυτοκίνητα, (εκτός αν κυκλοφορεί νύχτα στην εθνική). Δηλαδή ο άλλος που πέφτει πάνω στη στάση και σκοτώνει το κοριτσάκι και την γιαγιά ήταν γιατί δεν τους είδε;¨

careless=απρόσεχτος                 
uncaring= όχι στοχαστικός, αδιάφορος για τους άλλους

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:30:11 πμ »
το τι εννοει ο ποιητης ,ηταν ανεκαθεν μεσα στη θεματολογια του ασεπ.δεν εχουν σκοπο να μας εξετασουν στη γνωση στεγνου λεξιλογιου αλλα στη χρηση του και τη σημασια του μεσα στο συγκεκριμενο κειμενο.Αλλα και στεγνα να το παρεις εσυ λες πως uncaring σημαινει αδιαφορος για τους αλλους,κι εδω ακριβως αυτο ελεγε.οτι δεν κινδυνευει αυτος που φορα ζωνη τελικα αλλα οι αλλοι .Γι αυτο και στο τελευταιο ερωτημα η συμβουλη θα ηταν στους πεζους να γνωριζουν οτι ο κινδυνος ειναι πλεον αυξημενος.Οι δυο ερωτησεις συνδεονται.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:32:12 πμ »
εγώ πάντως πήγα για shopping τηεραπυ και συνήλθα λίγο....Νομίζω πάντως πως το γενικό κλίμα είναι είδικα για το γνωστικό οτί για ακόμα μια φορά θα είναι χαμηλα τα ποσοστα μας......Τι να πω?Ας κρατήσουμε λίγη αισιοδοξία, τίποτα δεν κρίθηκε ακόμα.....................

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:34:08 πμ »
παντως ρε παιδια ειναι να τραβαει τα μαλλια του κανεις με τις ερωτησεις! καποιος πρεπει να τους την πει επισημα! >:( απο αυτο θα κριθουμε αν ξερουμε να διδαξουμε? δλδ η τυχη επαιξε καθοριστικο ρολο σε μας τους αγγλικους...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.