*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου  (Αναγνώστηκε 23117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 07:54:28 μμ »
2) Οτι εάν δεν είχαμε τη στοιχειώδη εκτίμηση προς τον εαυτό μας και τις όποιες γνώσεις μας,δεν θα λέγαμε τίποτα...

Οσον αφορά το τελευταίο,δεν υπονοείται καμμία διάθεση εγωϊσμού ή υπερ-γνώσης (δείτε και την υπογραφή μου),απλώς μιλώντας ως δάσκαλος,κάποιες από τις προταθείσες απαντήσεις δεν θα μπορούσα ποτέ να τις δικαιολογήσω στους επιπέδου Proficiency μαθητές μου.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δικαιολογείσαι συνάδελφε. Κάπως έτσι νιώθουμε όλοι φαντάζομαι. Ποιός ο λόγος να μας εκθέτει ο οποιοσδήποτε σε όσους μας έχουν εμπιστευτεί (εργοδότες, μαθητές) ; Έχει κανένας παράπονο από τη δουλειά μας; Κι άν ο ΑΣΕΠ είναι ο παντωγνώστης  της υπόθεσης  καλύτερα να φροντίσει να απομακρυνθούν άμεσα από τα πανεπιστήμια όσοι μας διδαξαν. Άλλωστε κατά τον ΑΣΕΠ ο διδάσκων δεν είναι υπεύθυνος για την όποια αποτυχία;
Όσο για την οργανωμένη κίνηση ,Αφροδίτη, χλωμό μου φαίνεται γιατί δεν υπάρχει μεταξύ μας κάποιος δεσμός, ένα σωματείο, κάτι.. Τα σωματεία των καθηγητών έχουν ήδη πολλά δικά τους προβλήματα για να ασχοληθούν μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:34 »

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 08:19:57 μμ »
Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο να υπήρχε οργανωμένη κίνηση απλά όπως είπε και συνάδελφος τα σωματεία έχουν άλλες ασχολίες και ειδικά οι αγγλικοί έχουν ένα σωματείο που δεν φαίνεται πουθενά...οι γερμανικοί έχουν δραστηριοποιηθεί πολύ στον τομέα αυτό. Μακάρι να αποτελέσουν παράδειγμα και για μας.

Επειδή το ζήτησε συνάδελφος παραθέτω το link για το site του ΑΣΕΠ όπου μπορείτε να στείλετε mail παραπόνων.
http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/ASEP/Epikinonia.csp?tabId=0&lcmenuId=lc1

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 08:54:17 μμ »
εkei εστειλα και γω αλλα ειδωμεν τα αποτελέσματα.... μονο καποια επισημη κινηση θα βοηθουσε ή μεσω ΜΜΕ αλλα δεν ξερω τον τροπο ...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Pagwna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 08:57:14 μμ »
Παράθεση
Οτι εάν δεν είχαμε τη στοιχειώδη εκτίμηση προς τον εαυτό μας και τις όποιες γνώσεις μας,δεν θα λέγαμε τίποτα...

Συνάδελφε, καταρχήν μην ζητάς και συγγνώμη για τα αυτονόητα. Όσο για το παραπάνω, αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ όταν μίλησα χαριτολογώντας για το iq μου. Και πράγματι στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς άρχισα ν'αμφιβάλλω σοβαρά για τις γνώσεις μου, αλλά φέτος είπα να τα βάλω κάτω κι επιτέλους ν'αναρωτηθώ: μήπως δεν είμαι εγώ χαζή, αλλά αυτοί προκλητικοί? Δεν μπορεί να έχω βοηθήσει παιδιά να πάρουν πτυχία Lower και Proficiency και να μην μπορώ να κατανοήσω ένα μάλλον μέσης δυσκολίας κείμενο. Κάτι δεν πάει καλά δηλαδή! Δεν μπορεί να είσαι καλός καθηγητής, και ταυτόχρονα να μην ξέρεις τα βασικά του αντικειμένου που διδάσκεις.
Πάντως -μου βγαίνει το παράπονο τώρα, δεν μπορώ να το αποφύγω- έχοντας φάει κοντά 10 χρόνια σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, πάντα επιτυχούσα και ποτέ διοριστέα βέβαια (και χωρίς την δυνατότητα να φύγω επαρχία ως ωρομίσθια ή αναπληρώτρια για οικογενειακούς λόγους), έχω αρχίσει και παρατάω σιγά σιγά το όνειρο. Απο πρόπερσι έκοψα και τα μαθήματα που έκανα...έχω αρχίσει και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΩ πιά! Δεν ξέρω αν αυτό ήθελαν οι κύριοι, πάντως αν το διαβάζει το παρόν κανάς υπεύθυνος του ΑΣΕΠ, ένα έχω να τους πώ: Συγχαρητήρια κύριοι, θα καταφέρετε να χάσετε έναν άνθρωπο που ΛΑΤΡΕΥΕΙ τα παιδιά και την διδασκαλία, και που ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ δασκάλου (χωρίς καμμία έπαρση το λέω αυτό, μιλάνε οι μαθητές μου και τα αποτελέσματα της δουλειάς μου γι'αυτό).. Συγχαρητήρια, είμαι σίγουρη οτι θα καταφέρετε να καταστρέψετε ολοκληρωτικά την δημόσια παιδεία μας στο τέλος! Προφανώς αυτός είναι ο σκοπός σας...
Δεν ξέρω αν θα ξαναδώσω, ειλικρινά ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διαβάζω συνέχεια και να αγχώνομαι κάθε τρείς και λίγο....έχω και δικά μου παιδιά ν'ασχοληθώ πιά. ΕΛΕΟΣ!
Συγχωρέστε μου το ξέσπασμα...αλλά νιώθω πως μιλάω για λογαριασμό αρκετών απο εμάς που 'γεράσαμε' δίνοντας διαγωνισμούς, ενώ θα έπρεπε να ξανανιώνουμε κάθε μέρα μέσα στις τάξεις, δίνοντας τις γνώσεις μας (και πρότυπα σκέψης και συμπεριφοράς) στα παιδιά...

Και για να παραμείνω στο θέμα μας, στείλτε παιδιά μήνυμα στον ΑΣΕΠ όποιος μπορεί, γιατί όπως είπε ένας συνάδελφος, μόνο οι Γερμανικής φιλολογίας έχουν υποδειγματική οργάνωση...οι υπόλοιποι είμαστε για να μας κλαίνε οι regges (αγγλιστί!) :p
catwoman, τώρα που λές για ΜΜΕ, μήπως να στείλουμε και κανά μήνυμα σε κάποια εφημερίδα, κάποιο κανάλι, ή κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:34 »

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:04:42 μμ »
πολύ ευχαρίστως και να στείλουμε επιστολή σε εφημερίδες...εγώ είμαι μέσα

Αποσυνδεδεμένος Pagwna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:12:50 μμ »
Να κάνουμε μία προσπάθεια λοιπόν? Να γράψουμε όποιος αντέχει κι έχει την διάθεση και την έμπνευση, μία επιστολή, να την καταθέσουμε εδώ σ'ένα νήμα και ν'αποφασίσουμε (όσο γίνεται πιο γρήγορα όμως) ποιά επιστολή θα σταλεί, και με ποιές αλλαγές? Ξεκινάμε? Να πούμε μέχρι την Τρίτη να έχουμε καταθέσει εδώ τις επιστολές μας για να το προχωρήσουμε άμεσα?

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:14:20 μμ »
Παράθεση
Οτι εάν δεν είχαμε τη στοιχειώδη εκτίμηση προς τον εαυτό μας και τις όποιες γνώσεις μας,δεν θα λέγαμε τίποτα...

Συνάδελφε, καταρχήν μην ζητάς και συγγνώμη για τα αυτονόητα. Όσο για το παραπάνω, αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ όταν μίλησα χαριτολογώντας για το iq μου. Και πράγματι στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς άρχισα ν'αμφιβάλλω σοβαρά για τις γνώσεις μου, αλλά φέτος είπα να τα βάλω κάτα της δουλειάς μου γι'αυτό)..

Και για να παραμείνω στο θέμα μας, στείλτε παιδιά μήνυμα στον ΑΣΕΠ όποιος μπορεί, γιατί όπως είπε ένας συνάδελφος, μόνο οι Γερμανικής φιλολογίας έχουν υποδειγματική οργάνωση...οι υπόλοιποι είμαστε για να μας κλαίνε οι regges (αγγλιστί!) :p
catwoman, τώρα που λές για ΜΜΕ, μήπως να στείλουμε και κανά μήνυμα σε κάποια εφημερίδα, κάποιο κανάλι, ή κάτι τέτοιο?
βεβαια αλλα ως τι θα το στειλουμε ρε παιδια? ως συμμετεχοντες στον ΑΣΕΠ? δεν θα μας παρουν στα σοβαρα! ισως αν απευθυνθουμε στο πανεπιστημιο Αθηνων ή στο συλλογο Αγγλικων (καπου διαβασα ότι υπάρχει) να επεξεργαστουν τα θεματα και να μας πουν την γνωμη τους τοτε θα μπορουσαμε πιο επισημα να κινηθουμε. Θα κανω το εξης ... Θα στειλω mail στον καθηγητη που κανω μεταπτυχιακο και θα τον ρωτησω τι μπορει να γινει....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Pagwna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 09:33:30 μμ »
Παράθεση
Θα στειλω mail στον καθηγητη που κανω μεταπτυχιακο και θα τον ρωτησω τι μπορει να γινει....

πολύ καλή ιδέα!
Ωστόσο:
Παράθεση
βεβαια αλλα ως τι θα το στειλουμε ρε παιδια? ως συμμετεχοντες στον ΑΣΕΠ? δεν θα μας παρουν στα σοβαρα!

μην ξεχνάς πως ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ! Έχουμε πτυχία διάολε! Διδάσκουμε ήδη οι περισσότεροι! Σίγουρα είναι καλύτερα να έχουμε και την υποστήριξη κάποιου πιο 'έγκριτου' και 'επίσημου' φορέα, αλλά δεν είμαστε και μαθητούδια της γ' δημοτικού για να μην μας πάρουν σοβαρά!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:38:38 πμ »
εχεις δικαιο !! ωστοσο οι φιλολογοι κινηθηκαν μεσω της ΠΕΑΕ , ισως κατι τετοιο να καναμε και μεις....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:47:12 πμ »
Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ όταν είδα το κείμενο για τους φιλολόγους. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό? Πως μπορούμε να έρθουμε σε επαφή μαζί τους?

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:50:40 πμ »
Στην κεντρική σελίδα της αλφαβητα δεξιά σ'ένα κίτρινο πλαίσιο γράφει "διαμαρτυρίες ενστάσεις κ.τ.λ. για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ" αν πατήσεις εκεί κλικ σου βγάζει μια σελίδα που γράφουν διαφοροι κλάδοι διαμαρτυρίες. Επίσης οι φιλόλογοι διαμαρτυρήθηκαν μέσω ΠΕΑΕ.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:11:35 μμ »
Δεν ξέρω αν θα ξαναδώσω, ειλικρινά ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διαβάζω συνέχεια και να αγχώνομαι κάθε τρείς και λίγο....έχω και δικά μου παιδιά ν'ασχοληθώ πιά. ΕΛΕΟΣ!/quote]
Δεν ειναι και τόσο άσχημη ιδεα!! Αν δεν δωσει ξανα κανεις.... Ισως δεν έπρεπε να δωσει κανενας απο την αρχη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:26:52 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:30:39 μμ »
ο καθηγητης που κανω μεταπτυχιακο μου απαντησε νετα σκετα ότι δεν γνωριζει καθολου το θεμα και προφανως ο ανθρωπος δεν θελει να παρει θεση...τι να πω?
ας σκεφτουμε την περιπτωση να ερθουμε σε επαφη μετην ΠΕΑΕ..,
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Απαντησεις Γνωστικου
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:58:12 μμ »
Δεν έχει και άδικο ο άνθρωπος!! Αν το καλοσκεφτεί κανείς, έμμεσα, αν όχι άμεσα, ζητείται ευθύνη από όσους μας δίδαξαν τόσο καιρό. Δεν βγαίνουμε μόνο εμεις ανεπαρκείς αλλά το όλο σύστημα και τελικά κάπου θα βρεθεί ένα πάτημα να τα βάλουμε με τη δημόσια παιδεία και να δικαιολογήσουμε εκείνα τα ιδιωτικά κολλέγια και πανεπιστήμια. Περικοπές στις θέσεις εισακτέων στα πανεπιστήμια σημαίνει και περικοπές στο προσωπικό... Είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα. Γιατί τόσοι πανεπιστημιακοί ,"μέντορες μας", κρατούν αποστάσεις από το όλο θέμα; Δεν έχουν άποψη ή συμφωνούν με τον ΑΣΕΠ και τις τις εγκυρότατες ερωταπαντήσεις του;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162258
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.