*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεώσεις ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 5921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 09:25:17 πμ »
Είμαι καινούρια ωρομίσθια και μπήκα εδώ να ψάξω τα δικαιώματά μου καθώς την πρώτη βδομάδα που παρουσιάστηκα :
1. με όρισαν υπεύθυνη τμήματος στη θέση της καθηγήτριας που αντικαθιστώ
2. με βάλανε σε εφημερία  2 από τις 4 μέρες που είχα μάθημα
3. με όρισαν  διοργανώτρια της γιορτής της 25ης Μαρτίου που είχε αναλάβει η καθηγήτρια πάλι που αντικαθιστώ
Υπάρχει κάποια εγκύκλιος, κάπου που να περιγράφει τα δικαιώματα των ωρομισθίων ώστε να τους το δείξω (καθώς λένε ότι δεν έχουν ιδέα από ωρομισθίους). Υπάρχει κάποιο link? Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Σε άλλα τόπικ βλέπω κάποιες απαντήσεις χωρίς όμως να παραπέμπουν σε κάτι συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:38 »

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:07:09 πμ »
Καλημέρα. Δεν γνωρίζω κάποιο link για να σε παραπέμψω, αλλά απ' όσο ξέρω τίποτα από αυτά που ανέφερες δεν είναι στα καθήκοντα του ωρομισθίου. Και μένα πέρισυ σαν ωρομίσθια θέλησαν να με βάλουν εφημερία. Δεν έγινε όμως γιατί απευθύνθηκα στο γραφείο Δ/θμιας ,απ' όπου με είχαν διορίσει ,όπου και μου ξεκαθάρισαν ότι ο ωρομίσθιος πληρώνεται μόνο για τις ώρες που του έχει ανατεθεί να κάνει μάθημα και για τίποτα άλλο. Έτσι αντί να ψάχνεις για νομοθεσίες για τα καθήκοντα ωρομισθίων, κάνε ένα απλό τηλεφώνημα στη Δ/θμια σου για να διευθετηθεί το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:41:59 πμ »
Και στο δικό μας σχολείο οι ωρομίσθιοι δεν έχουν καμία από τις υποχρεώσεις που αναφέρεις. Λυπάμαι δεν γνωρίζω κι εγω να σε παραπέμψω σε κάποια εγκύκλιο :-[
Ιδιαίτερα μου κάνει όμως εντύπωση πως σε έβαλαν να κάνεις εφημερία από τη στιγμή που ένας ωρομίσθιος έχει συνήθως 2 άντε το πολύ 3 ώρες μαζί την ίδια σε ένα σχολειό. ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 10:53:36 πμ »
Συνέβη ακριβώς το ίδιο και σε μένα το Νοέμβριο που προσλήφθηκα ωρομίσθια. Απευθύνθηκα στη δευτεροβάθμια, μου απάντησαν ότι είναι παράνομο και απαράδεκτο και μου είπαν να αρνηθώ. Όταν τα είπα αυτά στο σχολείο, πήρα ως απάντηση ότι ναι μεν δεν είναι στα καθήκοντά μου αλλά καλούμαι να εξυπηρετήσω τις λειτουργικές ανάγκες του σχολείου και θα είναι προσωρινό και μπλα...μπλα. Τον Ιανουάριο με απάλλαξαν από όλα αυτά. Πιστεύω ότι αν δεν είχα ενημερώσει τη δευτεροβάθμια, θα περνούσε όλη η χρονιά χωρίς να βρουν μόνιμο να αναλάβει αυτά που είχαν φορτώσει σε μένα, γι' αυτό θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο. Μην το χειριστείς δημιουργώντας ένταση, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, γιατί αρνητικό κλίμα με τη διεύθυνση του σχολείου θα σου κάνει ίσως δύσκολη τη συνύπαρξη στο σχολείο. Εγώ το "έπαιξα" πρωτάρα και ανίδεη (ενώ δουλεύω δεύτερη χρονιά και ήδη από πέρσι έμαθα όλες τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ωρομισθίων) για να μη δημιουργήσω αρνητικό κλίμα, το παρουσίασα ότι απευθύνθηκα στη δευτεροβάθμια για να λύσω την απορία μου βρε, όχι για να καταγγείλω παρανομία... κάπως έτσι, διπλωματικά... βέβαια, αν δεν είχε αποτέλεσμα, θα άλλαζα στρατηγική και θα έφτανα στα άκρα, γιατί με ενοχλεί η κατάφωρη εκμετάλλευση των ωρομισθίων και όχι γιατί είμαι φυγόπονη. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... ενημέρωσέ μας για τη συνέχεια!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:38 »

Αποσυνδεδεμένος ZOYZOY

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 01:36:49 μμ »
Είμαι καινούρια ωρομίσθια και μπήκα εδώ να ψάξω τα δικαιώματά μου καθώς την πρώτη βδομάδα που παρουσιάστηκα :
1. με όρισαν υπεύθυνη τμήματος στη θέση της καθηγήτριας που αντικαθιστώ
2. με βάλανε σε εφημερία  2 από τις 4 μέρες που είχα μάθημα
3. με όρισαν  διοργανώτρια της γιορτής της 25ης Μαρτίου που είχε αναλάβει η καθηγήτρια πάλι που αντικαθιστώ
Υπάρχει κάποια εγκύκλιος, κάπου που να περιγράφει τα δικαιώματα των ωρομισθίων ώστε να τους το δείξω (καθώς λένε ότι δεν έχουν ιδέα από ωρομισθίους). Υπάρχει κάποιο link? Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Σε άλλα τόπικ βλέπω κάποιες απαντήσεις χωρίς όμως να παραπέμπουν σε κάτι συγκεκριμένο.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΑΘΑ ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΚΗ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Κ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΑΝΑΤ. ΘΕΣ/ΚΗΣ. ΩΣΤΟΣΟ Η ΛΥΚΙΑΡΧΗΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ!!ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΌ ΑΥΤΑ. ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΘΕΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ Κ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ.................

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 07:26:49 μμ »
ρε παιδια δεν υπάρχει καμία τετοια υποχρέωση των ωρομισθίων ! δηλαδή αν αρνηθούμε τι θα μας κ'άνουν ?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 08:08:35 μμ »
δλδ εν ολιγοις θα δουλευουμε παραπανω τσαμπα με το ετσι θελω???αν ειναι δυνατον δλδ!!! >:(

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:02:41 μμ »
Τσέκαρε τη σύμβαση που υπέγραψες. Συνήθως, δίνεται ιδιαίτερη έμφαση ότι ο ωρομίσθιος προσλαμβάνεται ΜΟΝΟ για διδακτικό έργο και ότι αυτό συνεπάγεται (προετοιμασία, διόρθωση, εισηγήσεις/εξετάσεις) και ΟΧΙ διοικητικό. Με βάση τις εγκυκλίους, ορίζεται ότι αν ο ωρομίσθιος εργαστεί για κάποια από τις παραπάνω εργασίες πέραν του ωραρίου του, οφείλει να τις πληρωθεί.

Α, και να τονίσεις στην διευθύντρια σου, ότι εφόσον νομικά εσύ δεν επιτρέπεται να κάνεις εφημερίες, αν [χτυπάω ξύλο κι ας μην είμαι προληπτική] πάθει κάτι ένα παιδί την ώρα που εφημερεύεις εσύ, υπεύθυνη νομικά είναι αυτή. Με εμένα αυτό έπιασε.

Αν επιμείνει, εγώ θα απευθυνόμουνα στη μισθοδοσία και όχι στη Δευτεροβάθμια. Όταν παίζονται λεφτά, όλοι κάνουν μόκο.

Αποσυνδεδεμένος G.G.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:41:13 μμ »
Είμαι σε δύο λύκεια ωρομίσθιος και με βάζουν εφημερία και στα δύο. Το έχω αποδεχτεί, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μαλώσω. Υπόψιν ότι μου έχουν φερθεί πολύ καλά και στα δύο σχολεία, και το προσωπικό και η διεύθυνση.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:55:31 μμ »
Είμαι σε δύο λύκεια ωρομίσθιος και με βάζουν εφημερία και στα δύο. Το έχω αποδεχτεί, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μαλώσω. Υπόψιν ότι μου έχουν φερθεί πολύ καλά και στα δύο σχολεία, και το προσωπικό και η διεύθυνση.

Κατά τη γνώμη μου, κάνεις ένα τεράστιο λάθος. Δεν είναι απαραίτητο να μαλώσεις, στην τελική, όλοι οι ωρομίσθιοι κατά καιρούς, κάποια γραφειοκρατική δουλειά την κάνουμε. Το θέμα όμως είναι ότι το διοικητικό έργο των σχολείων με αυτό τον τρόπο γίνεται τζάμπα. Κοινώς, οι ωρομίσθιοι αναλαμβάνουμε ένα μέρος του διοικητικού έργου, για το οποιο ΔΕΝ πληρωνόμαστε, αλλά η δουλειά γίνεται. Προς Θεού, δεν λέω να μην αναλάβουμε ευθύνες ως προς την σωστή προετοιμασία των μαθημάτων μας, οι μαθητές δεν ευθύνονται σε τίποτα. Αλλά κάποια στιγμή, πρέπει να αρχίσουν να γκρινιάζουν οι διευθυντές ότι δεν έχουν άτομα για να αναλάβουν το διοικητικό κομμάτι, μπας και καταλάβει κανένας εκεί στο υπουργείο ότι ένα σχολείο έχει ανάγκη από καθηγητές αποκλειστικής και πλήρους απασχόλησης!

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:16:18 μμ »
Είμαι σε δύο λύκεια ωρομίσθιος και με βάζουν εφημερία και στα δύο. Το έχω αποδεχτεί, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μαλώσω. Υπόψιν ότι μου έχουν φερθεί πολύ καλά και στα δύο σχολεία, και το προσωπικό και η διεύθυνση.

Ενταξει ρε παιδιά. Ας ηρεμήσουμε λίγο. Εγώ θα σου πω το εξής : Είμαι της Πληροφορικής και όταν πρωτοδούλεψα  το 2004, συμπλήρωνα 4 ωρες και σε Λύκειο όπου και εκεί έίχα εφημερία. Στο Γυμνάσιο όπου ανήκα,είχα : εφημερία, τμήμα, την ευθύνη της λειτουργίας του εργαστηρίου(και χωρίς την 3ωρη απαλλαγή από τις 21 ωρες, γιατι δεν είχε ψηφιστεί ακόμα), την ευθυνη της Δ-Βασης και ολα τα στατιστικα (κατι που τωρα ονομαζεται γραμματειακη υποστηριξη και μαλιστα σου αφαιρουνται και 2-3ωρες απο το εβδομαδιαιο προγραμμα). Ξερεις ποσες φορες ειχα φυγει απο το Σχολειο στις 6 το απογευμα, γιατι κανεις αλλος συναδερφος δεν αναλαμβανε να περάσει εστω τους βαθμους στη Βάση; Δε λεω οτι αυτο που εκανα κι εγω θα πρεπει να γινετε κατα κανονα, αλλα δε θα παθουμε και τιποτα αν δειχνουμε και λιγη προθυμια.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:30:44 μμ »
Έχουν διαφορά οι υποχρεώσεις των αναπληρωτών και των μονίμων από αυτές των ωρομισθίων.

Επιμένω πάρα πολύ στο γεγονός ότι δεν είναι θέμα προθυμίας. Όταν ένα σχολείο δεν έχει γραμματέα, όπως οφείλει να έχει, δεν μπορώ εγώ από την καλή μου την καρδιά να αναλάβω τις αρμοδιότητες του γραμματέα. Σε αυτή τη βάση λειτουργεί το υπουργείο και καθυστερεί τις προσλήψεις των γραμματέων, που οφείλουν να αναλάβουν ένα μεγάλο κομμάτι της γραφειοκρατικής δουλειάς (πρωτόκολλα, πρακτικά και διάφορα τέτοια). Έτσι και επιβαρυνόμαστε όσοι δουλεύουμε σε σχολεία, μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, αλλά και μένουν και άνθρωποι χωρίς δουλειά.

Η ευθύνη τμήματος είναι αρμοδιότητα μονίμων/αναπληρωτών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Κανείς δεν λέει ότι δεν θέλει να αναλάβει τις διοικητικές ευθύνες που του αναλογούν σε ένα σχολείο. Το πρόβλημα είναι ότι, επειδή δεν υπάρχουν πλέον αρκετοί μόνιμοι/αναπληρωτές, δεν φτάνουν τα χέρια. Αυτό όμως είναι πρόβλημα του υπουργείου, δεν είναι πρόβλημα του ωρομίσθιου που δεν δείχνει "προθυμία" ή "καλή καρδιά". Το πρόβλημα δεν θα λυθεί με την "προθυμία", αλλά με τον διορισμό περισσότερων μονίμων. Και σ'αυτό επιμένω.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 04:27:55 μμ »
Επαναλαμβάνω αυτό που είπα προηγουμένως: δεν αντέδρασα στην ανάληψη διοικητικών εργασιών από φυγοπονία ούτε διατάραξα το κλίμα της συνεργασίας μου με το σχολείο! Με ενοχλεί όμως η εκμετάλλευση των ωρομισθίων και η λογική του "βρήκαμε τη μασιά να βγάλει τα κάρβουνα από τη φωτιά"! Και να συμπληρώσω: στο σχολείο υπάρχουν ήδη δύο  διοικητικοί υπάλληλοι για γραμματειακή υποστήριξη και δύο καθηγητές απαλλαγμένοι από διδακτικό έργο, προκειμένου να προσφέρουν επίσης διοικητικό έργο! Και σε σχολείο με σύλλογο διδασκόντων που αριθμεί 35 μόνιμους, περίμεναν εμένα τη "φουκαριάρα" ωρομίσθια, για να εξυπηρετήσω τις λειτουργικές ανάγκες του σχολείου;;; Ε, δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό!!! Και μετά τη διαμαρτυρία μου γιατί απαλλάχτηκα; Πώς ξαφνικά βρέθηκε λύση;!!!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεώσεις ωρομισθίων
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 04:56:28 μμ »
Ότι υποχρεώσεις και καθήκοντα προκύπτουν από την θέση που κατέχω, σαν ωρομίσθιος, τα εκπληρώνω με ευσυνειδησία. Επίσης με χαρά κάθομαι πέραν του ωραρίου μου αν κάποιο από τα παιδία του σχολείου επιθυμεί να με ρωτήσει οτιδήποτε. Προσπαθώ να δραστηριοποιήσω τους μαθητές για δημιουργκές ενασχολήσεις και φείδομαι προσωπικού χρόνου προς αυτήν την κατευθυνση.
Αλλα΄επ ουδενί δεν πρόκειται να κάνω "χαμαλίκια" άλλων, και να "βουλώνω" οποιαδήποτε τρύπα δημιουργείται στο σχολείο, από την αδιαφορία των "αρμοδίων".
Μας προσελάβαν για 11 ώρες την εβδομάδα και για αυτές (δεν) μας πληρώνουν. Και αυτές θα έχουν.
Αν θέλω, που θέλω, να πέρναω περισσότερες ώρες στο σχολείο προτιμω να το κάνω για  τους μαθητές και οχι για τις ,όποιες, αδύναμίες του σχολείου.
Και αυτό προτείνω να κάνουμε όλοι. 
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.