*

Αποστολέας Θέμα: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?  (Αναγνώστηκε 9441 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το Σαββατοκύριακο τα παιδιά?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:21:51 μμ »
εδω κολλαει το εχω και κοτερο παμε μια βολτα  ;D ;D ;D ;D ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:51 »

Αποσυνδεδεμένος vidi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:12:49 μμ »
Δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη αυτού του θέματος, που έχει όλα τα χαρακτηριστικά της προσωπικής εμπάθειας, αγένειας και αρνητικής μη τεκμηριωμένης γενίκευσης στο forum. Δεν προσφέρει τίποτα σε κανένα μας. Παρόμοιες διενέξεις παλαιότερα κατακρίθηκαν και μηνύματα διαγράφηκαν από τους υπεύθυνους του forum.
Συνάδελφοι γιατί πρέπει πάντα να απολογούμαστε στον κάθε κατακριτή της δουλειάς μας που καταδικάζει συλλήβδην τον κλάδο των εκπαιδευτικών; Μήπως του δίνουμε υπερβολική αξία τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος που ξεκίνησε το θέμα δεν απάντησε στα σχόλια κανενός από σας ενώ έμμεσα μας κατηγόρησε όλους;

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:48:56 μμ »
δεν έχει όμως βρισιές...κ παρότι είναι εμπαθές κ ακραίο κ εμπεριέχει γενικεύσεις, θεωρώ -αν κ ξέρω πως δεν θα συμφωνήσετε- ότι εμπεριέχει ένα ποσοστό αλήθειας για ένα μέρος ανθρώπων που εκπροσωπούν τον κλάδο μας..τα έχω δει κ η ίδια με τα μάτια μου..
ξεχνά βέβαια ότι το προβλημα της πίεσης των παιδιών δεν ξεκινά τόσο απο τον άνθρωπο εκπαιδευτικό όσο απο το σύστημα στο οποιο μπαίνει κ το οποιο αναγκάζεται να το υπηρετήσει..
δε χρειάζεται να παίρνουμε τίποτα  προσωπικά, όταν ξέρουμε ότι δεν μας αφορά κ ότι εμείς κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε..
πάντως, είμαι της  άποψης πως  κ απο την πιο ακραία άποψη , κάτι που θα σε ωφελήσει μπορείς να αντλήσεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος mg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 01, 2009, 10:05:03 μμ »
Tώρα είδα το κείμενο στα ελληνικά ... Τι να λέμε όταν η κοινωνία οδηγείτΕ, όταν έχουμε σπουδάσΗ και όταν ΕΙμασταν παιδιά; Να κατηγορήσουμε τους εκπαιδευτικούς, μάλλον, και να πάμε να παίξουμε μπάσκετ. Έχω δύο γήπεδα στον πίσω κήπο της βίλας μου ... δέχομαι συμμετοχές για πρωτάθλημα μελών PDE. Επίσης, ενδιαφέρομαι για τη βίλα που περισσεύει και, φυσικά, και για τη βόλτα με το κότερο! Άλλος για Μπαλί; 
::) ::) ::)
8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
ΚΡΙΣΗ.....ειναι τοσο δυσκολο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:15:51 »

Αποσυνδεδεμένος SPORTMZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
ΚΡΙΣΗ.....ειναι τοσο δυσκολο?
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2009, 03:25:52 μμ »
Ανώνυμοι ....παιδαγωγοί.... δεν   απαντώ τοσο καιρο   γιατι  ..   απλός...   δεν υπάρχει απάντηση !.Τα λεγόμενά μου προστέθηκαν στα θέματά σας  ...περι  μισθων   και προσληψεων  ....       μηπως   και   λειτουργησουν    σαν καμπανα   στις      κοιμισμένες  συνείδησης σας   .    Πίστευα ότι θα   ειχα    καποια  σοβαρη και ωριμη  απάντηση από κάπου βαθιά στο πίσω μέρος της ανιδιοτελής καρδιας σας. Αλλα καμιά......[ εκτος 1] .1000 αναγνωστες -1 ωριμη απάντηση .   ...  .Ελλάς... χώρα με ημερομηνία λήξεως.. ...    Ελπίς?.... σε κατάψυξη.....                                                                                                        [ μια συμβουλή  απο ενα ασήμαντο ανθρωπάκι =μαθαίνεται στα παιδιά ΚΡΙΣΗ.αυτο ειναι  το μυστικο της αλλαγης].
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2009, 12:18:47 πμ από SPORTMZ »

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2009, 07:45:08 μμ »
Συμφωνώ και εγώ πως δεν έχεις κάποια απάντηση να δώσεις σε αυτά που είπαμε. Συνέχισε την τακτική του κατηγορητηρίου. Αν αντί να μονολογείς απαντούσες σε ένα από αυτά που σου είπα, θα σου αναγνώριζα τουλάχιστον την προσπάθεια. Τώρα μιλάς εσύ για σοβαρούς και ώριμους; Μιλάς για παιδαγωγική όταν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο και να υποστηρίξεις τις θέσεις σου; Πιτσιρίκο καλή η προσπάθεια.. πιστεύω όμως πως πρέπει να βρεις εναλλακτικούς τρόπους "διασκέδασης".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2009, 07:51:16 μμ από w1red »
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2009, 07:47:27 μμ »
Συμφωνώ και εγώ πως δεν έχεις κάποια απάντηση να δώσεις σε αυτά που είπαμε. Συνέχισε την τακτική του κατηγορητηρίου. Αν αντί να μονολογείς απαντούσες σε ένα από αυτά που σου είπα και θα σου αναγνώριζα τουλάχιστον την προσπάθεια. Τώρα μιλάς εσύ για σοβαρούς και ώριμους; Μιλάς για παιδαγωγική όταν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο και να υποστηρίξεις τις θέσεις σου; Πιτσιρίκο καλή η προσπάθεια.. πιστεύω όμως πως πρέπει να βρεις εναλλακτικούς τρόπους "διασκέδασης".

για να μη μιλήσω και για την ορθογραφία του, έτσι;;;  ;D ;D (ξέρω, ξέρω, αλλά τί να κάνω;;; επαγγελματική διαστροφή!)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 15, 2009, 11:08:54 μμ »
 Είδες τα άτιμα αστέρια στους υπολογιστές, αλλά άσχετα από ορθογραφία και γραμματική. Εντάξει όταν τελειώσει το Λύκειο ίσως να έχει μάθει κάτι παραπάνω ώστε να μην εξευτελίζεται. wired, όπως καταλαβαίνεις το έπιασα το υπονοούμενο και νομίζω συμφωνώ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2009, 02:03:02 πμ »
Έχω μαθητή που λιώνει στη δίαιτα ακόμη και σε περίοδο εξετάσεων, προπονείται καθημερινά πολλές ώρες με τεράστιες προσπάθειες αυτό να επηρεάσει όσο γίνεται λιγότερο τις σχολικές του επιδόσεις, ΝΤΟΠΑΡΕΤΑΙ κατά παραγγελία του προπονητή του (μου έχει δείξει τα φάρμακά του), και είναι μόλις δεκατεσσάρων...

Εγώ σε αυτό το παιδί κάνω μάθημα 2 φορές την εβδομάδα από 1,5 ώρα, του βάζω ορθογραφία και 2-3 ασκησούλες.

Ακόμη επιμένεις ότι ΕΓΩ το εξουθενώνω;
Μήπως στρέφεσαι σε λάθος ανθρώπους φίλε μου;
Μήπως θα έπρεπε να αναζητήσεις τους υπαίτιους στην οικογένεια, ή ακόμη και στον ίδιο τον καθρέπτη;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 18, 2009, 05:28:05 πμ »
Έχω μείνει άφωνη με το θέμα!  :o  :o  :-X  :-X
Επειδή με κάλυψαν όλοι οι προηγούμενοι συνάδελφοι, μόνο μία παροιμία μου έρχεται στο μυαλό: βγαλ' τη σκούφια σου και βάρα μας...  :-X  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 18, 2009, 07:39:59 πμ »
Παράθεση
Ακόμη επιμένεις ότι ΕΓΩ το εξουθενώνω;
Μήπως στρέφεσαι σε λάθος ανθρώπους φίλε μου;
Μήπως θα έπρεπε να αναζητήσεις τους υπαίτιους στην οικογένεια, ή ακόμη και στον ίδιο τον καθρέπτη;



δικη σου επιλογη ειναι αν θα παρεις την ευθυνη για το ορφανο.

εχω "πολυ παρομοιες περιπτωσεις" και την ευθυνη τη νιωθω δικια μου!

(οχι το "φταιξιμο".  για μενα δεν υπαρχει κατι τετοιο)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 07:50:04 πμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 18, 2009, 08:47:10 πμ »
Παράθεση
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΛΙΓΟ.[απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν ανθρωπιά και είναι παιδαγωγοί-όχι σε αυτούς που απλός εκμεταλλεύονται αθωες ψυχές και αγαθούς γονείς για να βγάλουν λεφτά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

αυτοι που "εκμεταλλευονται" ειναι τα μεγαλυτερα θυματα (....)   και χρειαζονται τη συμπαρασταση μας πανω απ ολα

αθωοι ειναι κι αυτοι....


(καλα τα λες παντως!)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 08:50:11 πμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 18, 2009, 02:39:24 μμ »
είναι παιδαγωγικό να κάνουν ιδιαίτερα το σαββατοκύριακο τα παιδιά? Προσπαθώ να σας καταλάβω εσάς τους εκπαιδευτικούς...έχετε χάσει το νόημα του επαγγέλματός σας[...]

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΛΙΓΟ.[απευθύνομαι σε αυτούς που έχουν ανθρωπιά και είναι παιδαγωγοί-όχι σε αυτούς που απλός εκμεταλλεύονται αθωες ψυχές και αγαθούς γονείς για να βγάλουν λεφτά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Πρέπει πρώτα να αποφασίσεις σε ποιούς απευθύνεσαι, διότι στην αρχή λες ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί έχουμε χάσει το νόημα του επαγγέλματός μας και είμαστε στυγνοί εκμεταλλευτές , αλλά στο τέλος απευθύνεσαι σε αυτούς που είναι παιδαγωγοί και έχουν ανθρωπιά...Αποφάσισε, υπάρχουν και αυτοί που έχουν ανθρωπιά ναι ή όχι; Γιατί πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι οι εκπαιδευτικοί είναι άνθρωποι που προέρχονται και αυτοί όπως όόόλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι από διαφορετικά κοινωνικοοικονομικά στρώματα και όπως όλοι οι άνθρωποι, άλλοι πάνε με ...πατίνι και άλλοι με mercedes. Ακόμα, πως άλλοι έχουν δυαράκι και άλλοι βιλάρες...Α, διάβασε και κάτι τελευταίο. Να σου δώσω το ωράριο του καθηγητή με τα χρήματα που παίρνει και αμα βγάλεις βίλα πες μας να πάρουμε και εμείς...

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιτλος= εκπαιδευτες-μισθοφοροι?
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 18, 2009, 03:53:09 μμ »
Όσοι συνάδελφοι διδάσκετε έκθεση β΄λυκείου μπορείτε να αντλήσετε από αυτό το topic στοιχεία για το θέμα: "στερεοτυπικές αντιλήψεις"...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.