*

Ψηφοφορία

πόσο γράψατε στην ιστορία;

κάτω από τη βάση
30 (32.6%)
50-55
9 (9.8%)
55-60
9 (9.8%)
60-65
14 (15.2%)
65-70
7 (7.6%)
70-75
10 (10.9%)
75-80
6 (6.5%)
80-85
4 (4.3%)
85-90
2 (2.2%)
90-95
0 (0%)
95-100
1 (1.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 92

Αποστολέας Θέμα: Γνωστικό ιστορίας  (Αναγνώστηκε 7161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Γνωστικό ιστορίας
« στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 05:56:59 μμ »
Καλύτερα, επειδή είδα πολλοί ν' αναρωτιούνται πώς έγραψαν οι άλλοι να δίνει όποιος θέλει ανώνυμα την ψήφο του σε κάθε αντικείμενο, ώστε να δουν και οι υπόλοιποι τι να περιμένουν

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:24:01 μμ »
μπραβο σε οσους καταφεραν να απαντησουν σωστα στις ερωτησεις της συγχρονης!!!! Πως τα απαντησατε βρε παιδια αυτα τα "τερατα"???!!! Εγω τρομαξα οταν τις ειδα!! Με περιμενει πολυ διαβασμα ακομα απ οτι καταλαβαινω............

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:48:13 μμ »
μπραβο σε οσους καταφεραν να απαντησουν σωστα στις ερωτησεις της συγχρονης!!!! Πως τα απαντησατε βρε παιδια αυτα τα "τερατα"???!!! Εγω τρομαξα οταν τις ειδα!! Με περιμενει πολυ διαβασμα ακομα απ οτι καταλαβαινω............

Μην βλέπεις τα θέματα ως τερατα και κάτι το ανυπέρβλητο. Καλύτερα να δεις πόσο σε υποτιμουν ως άνθρωπο και εκπαιδευτικό. Η διατύπωση στις περισσότερες ερωτήσεις ήταν απαραδεκτες και ο στόχος τους ήταν να μας παγιδέψουν. Το κατάφεραν και θα τριβουν τα χεράκια τους από ικανοποίηση. Εγω πάλι το λεχω ξαναδεί αυτο το έργο, δε θεωρώ όσους δεν έγραψαν καλά λιγότερο έξυπνους ή ¨ανίκανους" εκπαιδευτικούς, όπως το πλασάρουν πολλοί και μάλιστα διοριστέοι του Ασέπ. Η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή και δεν υπάρχει ωραιοποιημένη κατάσταση. Και αυτό θα το διαπιστώσει όποιος μπει στην τάξη, ξενιτευτεί, δει την εικόνα της ελληνικής επαρχίας και όλα τα σχετικά. Ποιος Ασέπ και ποιες ερωτήσεις επιπέδου! Μην υπερεκτιμάτε το διαγωνισμό.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:58:44 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με την προλαλήσασα.

Τα θέματα της νεότερης (και όχι μόνο) αυτή τη φορά ήταν απαράδεκτα διατυπωμένα. Ιστορικό τελείωσα, με μεταπτυχιακό Νεότερη Ιστορία, κάτι σκαμπάζω από την περίοδο. Οι ερωτήσεις ήταν διατυπωμένες με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να προκαλέσουν σύγχιση, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να συσχετίσει κάποιος την ερώτηση με τις γνώσεις που έχει. Ο στόχος του ΑΣΕΠ είναι να μας πείσει ότι εμείς φταίμε κατά βάση που δεν διοριζόμαστε και όχι το Υπουργείο που αρνείται να δώσει λεφτά για πάγιες ανάγκες της εκπαίδευσης. Κλασικό μοτίβο, για την ανεργία φταίει πάντα ο άνεργος που είναι τεμπέλης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Ιστορία έγραψα απ'οτι είδα γύρω στο 72, κάτι επειδή τελείωσα ιστορικό, κάτι επειδή είδα κάτι ντοκιμαντέρ, κάτι λόγω κολοφαρδίας. Σε καμία περίπτωση δεν με κάνει ικανότερη να διδάξω από κανένα συνάδελφο. Στην τελική, όπως λέει και η Bohemissa, μια χρονιά στην επαρχία και μετά αναρωτιέσαι: Άντε και τον έμαθες το Γιαννάκη τον 5, και το Γιαννάκη τον 8 του Βυζαντίου. Ε, και;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:20 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:06:05 πμ »
Παιδιά, τελικά ήταν η συνθήκη  των Σεβρών όπως βλέπω κ χαίρομαι πολύ γιαυτό!

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:21:52 πμ »
Στην Ιστορία τα πήγα σχετικά καλά (4 λάθη και 1 ΔΓ), αλλά έχω να καταθέσω ότι στις ερωτήσεις της Νεότερης ρισκάρησα πολύ ( δεν ήξερα σχεδόν καμία με σιγουριά, οπότε δε με "έπαιρνε" να τις αφήσω όλες αναπάντητες...)
Π.χ. αυτό με το σχέδιο των ποσοστών, πρώτη φορά στη ζωή μου το άκουγα. Απλά σκέφτηκα ότι εφόσον ΜΙΑ μόνο απάντηση είναι λάθος, οι υπόλοιπες 3 πρέπει να " βγάζουν κάποιο νόημα" μαζί και έτσι συνδύασα Βρετανία - Σοβ, Ενωση, Ερυθρό στρατό , ε... και σκέφτηκα ότι προφανώς είναι κάτι που έγινε στο β΄παγκόσμιο πόλεμο οπότε...γιατί να μην έγινε τον Οκτώβριο του '44!

Σε άλλες ερωτήσεις βέβαια δε στάθηκα τόσο τυχερή ( ας πούμε δε θυμόμουν τίποτα για την Καζέρτα, και υπέθεσα ότι για να είναι στην ύλη η ερώτηση, πρέπει να έχει να κάνει με Ελλάδα και κάποια ξένη δύναμη...κι ενώ για κάποιο λόγο μου ερχόταν στο μυαλό ο Σκόμπυ - άτιμο υποσυνέιδητο! - απάντησα τελικά την αποχώρηση των Γερμανών! ) Γενικά στο 50/50 έχω μια τάση ν΄απαντώ το λάθος... ;D

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:29:32 πμ »
Εγώ 62 υπολογίζω. Τα περισσότερα λάθη στη νεότερη αλλά και κάμποσες αναπάντητες. :-\
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:41:55 πμ »

η ιστορία ήταν το μάθημα που είχα διαβάσει κυρίως και αυτό που με έκαψε... 58. Περισσότερο διάβασα νεότερη, αλλά μόλις είδα τις τελευταίες ερωτήσεις έπαθα σοκ (ήξερα σίγουρα μόνο μία) και παρόλο που ήξερα για Σκόμπι, συνδιάσκεψη Γιάλτας, εγγυήτριες δυνάμεις, λόγω έλλειψης ψυχραιμίας δεν σκέφτηκα, άφησα αναπάντητες και λάθος και τελικό αποτέλεσμα...από όλη την νεότερη μόνο μία σωστή.

Μέσα στην ατυχία μου με έσωσε η βυζαντινή ιστορία, που από τύχη κάπου τα είχα διαβάσει όλα και απάντησα 9 στις 10 και αρκετά ικανοποιητικά και αρχαία. Αυτό με το άγχος μόνο νεότερη το είχα,στα άλλα ήμουν πιο ψύχραιμη, ίσως επειδή διάβασα πολύ περισσότερο, τι να πω?? ίσως έκανα λάθος που έδωσα περισσότερο βάση σε ημερομηνίες και όχι συνθήκες...

πάντως καλά αποτελέσματα να έχουμε όλοι!! και με 9 στις 10 βυζαντινη...επισήμως γνωρίζω,ανεπισήμως εξακολουθώ να αισθάνομαι εντελώς άσχετη  :)


Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:57:19 πμ »

η ιστορία ήταν το μάθημα που είχα διαβάσει κυρίως και αυτό που με έκαψε... 58. Περισσότερο διάβασα νεότερη, αλλά μόλις είδα τις τελευταίες ερωτήσεις έπαθα σοκ (ήξερα σίγουρα μόνο μία) και παρόλο που ήξερα για Σκόμπι, συνδιάσκεψη Γιάλτας, εγγυήτριες δυνάμεις, λόγω έλλειψης ψυχραιμίας δεν σκέφτηκα, άφησα αναπάντητες και λάθος και τελικό αποτέλεσμα...από όλη την νεότερη μόνο μία σωστή.

Μέσα στην ατυχία μου με έσωσε η βυζαντινή ιστορία, που από τύχη κάπου τα είχα διαβάσει όλα και απάντησα 9 στις 10 και αρκετά ικανοποιητικά και αρχαία. Αυτό με το άγχος μόνο νεότερη το είχα,στα άλλα ήμουν πιο ψύχραιμη, ίσως επειδή διάβασα πολύ περισσότερο, τι να πω?? ίσως έκανα λάθος που έδωσα περισσότερο βάση σε ημερομηνίες και όχι συνθήκες...

πάντως καλά αποτελέσματα να έχουμε όλοι!! και με 9 στις 10 βυζαντινη...επισήμως γνωρίζω,ανεπισήμως εξακολουθώ να αισθάνομαι εντελώς άσχετη  :)



τελικα ξερεις τι καταλαβα?οπου πονταρουμε εκει καιγομαστε. ιστορια ελεγα παντα οτι για μενα αριστα ειναι το 60 αρα με ενα 50 ημουν πολυ ευχαριστημενη. πονταρα στα νεα απο 80 κ πανω κ στα αρχαια κανενα 70.
το αποτελεσμα ειναι: γυρω στο 55 τελικα ιστορια (μολις βρηκα μια ερωτηση που την ειχα περασει για λαθος ενω την ειχα σωστη).κ θεωρω οτι το 55 για τα θεματα αυτα ειναι μια χαρα.
νεα 72,5 εξαιτιας βλακειας. ηξερα πραγματα κ τα αφησα αναπαντητα. ηξερα πραγματα κ τα εγραψα λαθος. μετρο γενικα δεν ξερω κ ελεγα απο πριν οτι η ερωτηση αυτη ειναι καμμενη. τελικα μου βγηκε.
οσο για τα αρχαια που αυτο υποτιθεται οτι ηταν το δυνατο μου χαρτι, εκει κ αν τα πηγα χαλια. ειχα διαβασει τα παντα. ελεγα ο,τι κ να πεσει θα το ξερω ειδικα στον ομηρο. κ τελικα εγραψα χαλια στην τυπικη σκηνη. δεν εχω ιδεα τι θα παρω τελικα αλλα δεν εχω προσδοκιες στα αρχαια. κ με ενα 50 θα ειμαι ευχαριστημενη.
συμπερασμα: ποτε δε μπορουμε να πονταρουμε καπου. ισως επειδη εκει εχουμε επενδυσει πολλα, μας πιανει αγχος κ δεν αποδιδουμε...

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 01:16:32 πμ »

ναι αυτό πιστεύω και εγώ, επειδή διαβάζουμε πολύ κάπου (άρα το φοβόμασταν για να το διαβάζουμε) εκεί και τα χάνουμε. Και δεν μπορώ να πω ότι είχα διαβάσει πολύ πολύ καλά ή για μήνες και χρόνια που λένε κάποιοι... καμία σχέση. Αλλά σε σχέση με τα άλλα νεότερη ιστορία είχα διαβάσει τόση ώρα όσο όλα τα υπόλοιπα μαθήματα μαζί και μου φαίνεται πολύ παράξενο ότι τόσο διάβασμα...για να απαντήσω μία στις δέκα και μάλιστα να έχω εκεί τον μικρότερο βαθμό από ολα τα πολλαπλής...δεν ξέρω αν πρέπει να στεναχωρηθώ ή να γελάσω!!

Που το ξέρεις maryvas οτι πήγες χάλια αρχαία; πιστεύω ότι στα ανάπτυξης τις περισσότερες φορές φαίνεται αν έχεις διαβάσει και αν έχεις κατανοήσει κάτι. Εγώ δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να σκεφτομαι τι έγραψα...είναι τόσο ασαφή τα κριτήρια, έπεσαν εύκολα θέματα, ο τρόπος βαθμολόγησης διαφέρει από βαθμολογητή σε βαθμολογητή, που είτε 55 είτε 85 να πάρω δεν θα παραξενευτώ... Οπότε δεν πιστεύω ότι κανένας μας μπορεί να είναι ευχαριστημένος ή να απογοητεύεται.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 01:33:56 πμ »

ναι αυτό πιστεύω και εγώ, επειδή διαβάζουμε πολύ κάπου (άρα το φοβόμασταν για να το διαβάζουμε) εκεί και τα χάνουμε. Και δεν μπορώ να πω ότι είχα διαβάσει πολύ πολύ καλά ή για μήνες και χρόνια που λένε κάποιοι... καμία σχέση. Αλλά σε σχέση με τα άλλα νεότερη ιστορία είχα διαβάσει τόση ώρα όσο όλα τα υπόλοιπα μαθήματα μαζί και μου φαίνεται πολύ παράξενο ότι τόσο διάβασμα...για να απαντήσω μία στις δέκα και μάλιστα να έχω εκεί τον μικρότερο βαθμό από ολα τα πολλαπλής...δεν ξέρω αν πρέπει να στεναχωρηθώ ή να γελάσω!!

Που το ξέρεις maryvas οτι πήγες χάλια αρχαία; πιστεύω ότι στα ανάπτυξης τις περισσότερες φορές φαίνεται αν έχεις διαβάσει και αν έχεις κατανοήσει κάτι. Εγώ δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να σκεφτομαι τι έγραψα...είναι τόσο ασαφή τα κριτήρια, έπεσαν εύκολα θέματα, ο τρόπος βαθμολόγησης διαφέρει από βαθμολογητή σε βαθμολογητή, που είτε 55 είτε 85 να πάρω δεν θα παραξενευτώ... Οπότε δεν πιστεύω ότι κανένας μας μπορεί να είναι ευχαριστημένος ή να απογοητεύεται.

κ εμεις καθηγητριες ειμαστε κ ξερουμε πανω κατω πώς να βαθμολογησουμε. το αν θα παρεις σε μια ερωτηση 15 ή 20 ή 25 λογω εκφρασης σιγουρα δε μπορεις να το προβλεψεις. οταν ομως εχεις γραψει βλακειες μπορεις να το προβλεψεις....
τελος παντων αρκετα χαλαστηκα με το ολο θεμα. δεν προκειται να ξαναασχοληθω. απλα γενικα απο αυτον το διαγωνισμο καταλαβα κ απ'ο,τι συζητησα με αλλους οτι οπου πονταρεις εκει την πατας. για παραδειγμα φοβομουν πολυ την ειδικη. ενταξει μπορει να τα εχω παει κ χαλια αφου κανεις δε μπορει να προβλεψει αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενη με αυτα που εγραψα. νομιζα οτι θα μου ζητουσαν πραγματα κ δεν θα καταλαβαινα καν τι μου ζητουσαν μιας κ η διατυπωση συνηθως ειναι πολυ περιεργη. κ ομως μου βγηκε τελειως φυσικα η απαντηση. ειχα στο μυαλο μου ενα στανταρ οτι ετσι πρεπει να ειναι το σχεδιο κτλ κ τελικα εκανα αλλα πραγματα. κ εγραψα ειδικη αρχαιων για να παρω ρεβανς λογω της προηγουμενης μερας. οταν ειδα τα θεματα ειπα "δε μου κατσε ο ομηρος χθες, σημερα θα σε διαλυσω" ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:14:42 πμ »
Χμμμ πως υπολογιζετε ποσο γραψατε με βαση το 100?Δηλαδη ποσο πιανει η καθε απαντηση ?
Επισης οι ερωτησεις αναπτυξης των αρχαιων ποσο πιανουν?
οχι οτι με νοιαζει για την ιστορια- κατω απο τη βαση ειμαι..... :( αλλα για να υπολογισω τα υπολοιπα.

Τι να πω, συγχαρητηρια σε οσους μπορεσαν να γραψουν καλα ιστορια, εγω εδωσα πρωτη φορα χωρις να εχω διαβασει ιστορια καθολου αλλα οπως και να'χει μου επεσαν τα μισα μαλλια με αυτα τα θεματα!!! και στελνω τη συμπαρασταση μου σε οσους εκαναν προσπαθεια στην ιστορια αλλα δεν μπορεσαν να γραψουν τελικα λογω θεματων...


Αποσυνδεδεμένος ματου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:04:47 πμ »
ιστορία γύρω στο 73...τόσο διάβασμα και το αποτέλεσμα μέτριο.άχρηστη αισθάνομαι.

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό ιστορίας
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:26:16 πμ »
ιστορία γύρω στο 73...τόσο διάβασμα και το αποτέλεσμα μέτριο.άχρηστη αισθάνομαι.

73 με τετοια θεματα και νιωθεις αχρηστη???? πλακα κανεις! Ασε που υπαρχουν ατομα που επισης διαβασαν και δεν μπορεσαν να ανταποκριθουν στα θεματα κ δεν πηραν καν αυτο το 73...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.