*

Ψηφοφορία

πόσο γράψατε στα νέα

κάτω από τη βάση
5 (6.5%)
50-55
12 (15.6%)
55-60
9 (11.7%)
60-65
13 (16.9%)
65-70
8 (10.4%)
70-75
12 (15.6%)
75-80
5 (6.5%)
80-95
10 (13%)
95-100
3 (3.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ02-Γνωστικό νέων  (Αναγνώστηκε 3154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 06:00:48 μμ »
Ας δούμε και στα νέα που κυμαίνεται ο μέσος όρος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:09:16 μμ από Lenazagor »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωστικό νέων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:00 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωστικό νέων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:05:24 μμ »
Γεια σας κι απο μενα! καλη επιτυχια σε όλους και βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που πραγματι αξιζουν  το διορισμο!Παρακολουθω τις συζητησεις στο φορουμ αρκετο καιρο τωρα, αλλα ποτε δεν ειχα πολυ χρονο για να συμμετασχω κι εγω...Να που σημερα, μερα που ειναι, ακυρωθηκαν τα ιδιαιτερα που ειχα κανονισμενα και ετσι εχω την ευκαιρια να μοιραστω μαζι σας την προσωπικη μου εμπειρια απο τον φετινο ασεπ....

Λοιπον νεα, οταν βγηκα απο το εξεταστικο, υπολογιζα να εχω γραψει γυρω στο 70!!!Θεωρουσα οτι ηταν το δυνατο μου χαρτι, αν και το καλοκαιρι διαβασα για πρωτη φορα τη γραμματολογια του Πολιτη και ως την μερα της εξετασης την ειχα επαναλαβει αλλες 2 φορες!! Ηταν η δευτερη φορα που εδινα, διαβασα αρκετα δεν μπορω να πω, αλλα δεν ήταν αρκετο!!Ενω τις περισσοτερες ερωτησεις πιστευα οτι τις "ειχα", τελικα διαπιστωσα λαθη που δεν περιμενα να εχω: πχ: εχασα την ερωτηση με το μετρο,( ενω ειχα καταλαβει πολλα απο μετρικη, αλλα οπως αποδειχθηκε οχι ολα), καθως δεν ειχα διαπιστωσει τοσο καιρο οτι οταν ενας ποδας δεν ειναι ολοκληρος ο στιχος ειναι καταληκτικος και οχι ακαταληκτος οπως εγω νομιζα.....αν δεν εβλεπα την διευκρινιση σε ενα αλλο ποστ ενος μελους του φορουμ, θα νομιζα οτι η απαντηση του ασεπ θα ηταν λανθασμενη. Εχασα επισης την ερωτηση με τα λαικα και λογια μορια, γιατι νομιζα οτι ηταν και το δευτερο λαικο, οπως επισης την ερωτηση με την ιονιο ακαδημια-ενω το ειχα διαβασει και το ηξερα, απαντησα τον Τερτσετη(!), τις δυο ερωτησεις με τα περιοδικα (πιο πολυ νευριασα με τη δευτερη γιατι οταν διαβαζα ειχα συνδεσει τον Χατζοπουλο με τον Διονυσο- ελα ομως που αυτος ηταν ο Δημητρης και οχι ο Κωστας που εξεδωσε την Τεχνη) και τελος κανα δυο αλλες απο μ@@@κια!
Με αυτα κι μ αυτα εφτασα στο 53- πολυ πιο χαμηλα απο τις αρχικες μου προσδοκιες και κατεληξα στο συμπερασμα οτι το διαβασμα που εκανα ηταν εξαιρετικα ανεπαρκες για τις απαιτησεις αυτου του διαγωνισμου...και οτι θα χρειαζομουν στην ουσια αλλα 2 χρονια και βαλε για να ανταπεξελθω ικανοποιητικα στις ανατριχιαστικα λεπτομερεις ερωτησεις που τεθηκαν! και τις ιδιες επιδοσεις ειχα και στην ιστορια, για την οποια ειχα διαβασει εξαντλητικα αρχαια και βυζαντινη, ωστε να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα χασω τιποτα απο εκει, ενω συγχρονη ειχα διαβασει λιγα πραγματα τα οποια δεν καταφερα να επαναλαβω και ετσι τα απεβαλα απο τη μνημη μου σχεδον αμεσως!Παρολα αυτα στην αρχαια δεν απαντησα σε μια, στη βυζαντινη μια εκανα λαθος και μια αφησα αναπαντητη και στην συγχρονη που περιμενα να πιασω μια-δυο εστω,οσες επιχειρησα να απαντησω ηταν λανθασμενες και τις περισσοτερες τις αφησα αναπαντητες γιατι ουτε τις ειχα ξανασυναντησει!!
Πανωλεθρια γενικα το γνωστικο και πιστευω οτι χρειαζεται εξονυχιστικο διαβασμα και δυνατοτητα αναβαθμισης της χωρητικοτητας του "σκληρου" καθε χρονο, λογω των πολλων terra που θα πρεπει απο δω και στο εξης να αποθηκευουμε στη μνημη μας!!!! Γι'αυτο και θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εχουν καταφερει το ακατορθωτο ποσα χρονια τους πηρε να φτασουν εδω που εφτασαν, γιατι πιστευω οτι χρειζεται διαβασμα χρονων και χρονων για να μην πω αιωνων, και τι τεχνικες βελτιωσης της μνημης τους εφαρμοσαν, γιατι ατομα με αλτσχαιμερ εκγενετης οπως εγω, δεν νομιζω να εχουμε καμια ελπιδα!!!!!:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Παντως συγχαρητηρια σε ολους, οσοι αγγιζετε σχεδον το ονειρο σας (και βλεπω οτι ειναι αρκετα ατομα του φορουμ!!!!)!!! Καλη επιτυχια σε ολους!!! Και καλη συνεχεια και ατσαλενια νευρα σε οσους σκοπευουν να συνεχισουν την επιπονη προσπαθεια τους!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:43:37 μμ »
Παιδιά για τα Νέα θέλω να βάλω τα κλάμματα, αλήθεια σας λέω!!!!
Πέρσυ είχα γράψει γύρω στο 77 και φέτος 58!!
Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολήθηκα φέτος με τα Νέα, αλλά τέτοια πανωλεθρία δεν την περίμενα...
Το αστείο του πράγματος είναι ότι ( όπως πάντα) πέτυχα το μέτρο του στίχου! Και λέω ότι είναι αστείο γιατί έχω τελειώσει Ιστορικό - Αρχαιολογικό και οι μοναδικές γνώσεις μου σχετικά, είναι από την Α' Γυννασίου (!), όταν η - φανταστική - φιλόλογος που είχα τότε μας τα εξήγησε, δίνοντας από ένα παράδειγμα για το κάθε μέτρο!

...Ότι θέλω να κλάψω σας το είπα;;;!!   8)

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:48:24 μμ »
Παιδιά για τα Νέα θέλω να βάλω τα κλάμματα, αλήθεια σας λέω!!!!
Πέρσυ είχα γράψει γύρω στο 77 και φέτος 58!!
Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολήθηκα φέτος με τα Νέα, αλλά τέτοια πανωλεθρία δεν την περίμενα...
Το αστείο του πράγματος είναι ότι ( όπως πάντα) πέτυχα το μέτρο του στίχου! Και λέω ότι είναι αστείο γιατί έχω τελειώσει Ιστορικό - Αρχαιολογικό και οι μοναδικές γνώσεις μου σχετικά, είναι από την Α' Γυννασίου (!), όταν η - φανταστική - φιλόλογος που είχα τότε μας τα εξήγησε, δίνοντας από ένα παράδειγμα για το κάθε μέτρο!

...Ότι θέλω να κλάψω σας το είπα;;;!!   8)

Μια από τα ίδια yotar για τα Νέα... :( αλλά τί να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:00 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:13:04 πμ »
Αγαπητη yotar μην κλαψεις, απλα την αλλη φορα δοκιμασε κατι περισσοτερο απο 2 εβδομαδες .

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:35:55 πμ »
Αγαπητη yotar μην κλαψεις, απλα την αλλη φορα δοκιμασε κατι περισσοτερο απο 2 εβδομαδες .

Μπα, μη το λες. Ξέρω άτομο του προηγούμενου διαγωνισμού, διοριστέο, που Νέα διάβασε 1 εβδομάδα. Απλά είχε ξαναδώσει κ τα έκανε μια επανάληψη. Οπότε παίζει και η κωλοφαρδεία ή η ατυχία.

Εγώ στο 73 Νέα. 2 αναπάντητες και κάτι λάθη βλακείας που ουσιαστικά τα ήξερα αλλά εκείνη τη στιγμή κόλλησα (με το "Βασιλικό" π.χ, απαράδεκτο!)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:46:28 πμ »
Αν δεν έχεις ξαναδώσει χρειάζεται να διαβάσεις αρκετούς  μήνες- πάνω από τετράμηνο - και αρκετές ώρες καθημερινά για να μπεις με αξιώσεις στο διαγωνισμό .Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις .
Αν έχεις ξαναδώσει και είχες διαβάσει πολύ την πρώτη φορά , την επόμενη είσαι πιο άνετος  .

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:53:20 πμ »
Αγαπητη yotar μην κλαψεις, απλα την αλλη φορα δοκιμασε κατι περισσοτερο απο 2 εβδομαδες .

Προφανώς δεν το διάβασες, αλλά στην Ιστορία έγραψα 79...

Για τα Νέα όταν λέω ότι δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα φέτος, εννοώ ότι έκανα μια απλή ανάγνωση τις σημειώσεις μου από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ και επίσης μια ανάγνωση, αν και δυστυχώς αρκετό καιρό πριν τις εξετάσεις, τις εισαγωγές των σχολικών!

Α! και για τα παιδαγωγικά δε διάβασα καθόλου φέτος και έγραψα 85,16!

Και τέλοσπάντων, ποτέ δεν είπα ότι δύο εβδομάδες διάβασμα είναι αρκετές, αλλά ότι, προσωπικά, δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να διαβάζει κάποιος επί 1 χρόνο και για 6 -7 ώρες την ημέρα!

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την εμπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:27:28 πμ »
καλημερα,παιδια και συγχαρητηρια σε όσους γραψανε καλα.νομιζω , ομως, το να καθομαστε να λεμε ποσες ωρες διαβασα κ  τι εγραψα και αρα ειμαι ετοιμος γιατη νασα ειναι νοοτροπια 15χρονων και  πολυ εβαλα.αυτα και καλη τυχη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:30:07 πμ »
Πως υπολογιζετε τοις εκατο τα νεα? Η καθε απαντηση ποσο πιανει?
και τελικα το καθε αντικειμενο ποσο πιανει στο συνολο της θεματικης ενοτητας?Το ενα τριτο?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:32:48 πμ »
υπολογισε το οτι η καθε ερωτηση πιανει 10/3.πολλαπλασιασε το με τις σωστες. επειτα νομιζω για καθε λαθος αφαιρεσε 0.83

Αποσυνδεδεμένος mirka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ02-Γνωστικό νέων
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:38:42 πμ »
υπολογισε το οτι η καθε ερωτηση πιανει 10/3.πολλαπλασιασε το με τις σωστες. επειτα νομιζω για καθε λαθος αφαιρεσε 0.83

αχααα... ευχαριστω πολυ, να'σαι καλα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.