*

Αποστολέας Θέμα: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας  (Αναγνώστηκε 2487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 07:24:46 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι .Σήμερα στην τάξη διαβάσαμε στην τάξη ένα απόσπασμα απο το βιβλίο ενός συγγραφέα και  με τα παιδιά σκεφτήκαμε να προσκαλέσουμε τον συγγραφέα στο σχολείο μας και να παρουσιασουμε και ένα βιβλίο του .Δεν ξέρω όμως αν είναι καλή ιδέα να κανουμε βιβλιοπαρουσιαση μπροστ α στον συγκεκριμένο συγγραφέα και γενικώς ,ενώ είναι κάτι που θέλω να κάνω,δεν ξέρω πώς να το οργανώσω.Μπορεί καποιος που το έχει ξανακάνει ναμ εκατατοπίσει?Ευχαριστώ. :D :D :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:15 »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:27:44 μμ »
Είναι κάτι που κι εγω θέλω να κάνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ γιατι η άλλη συνάδελφος δεν θέλει. Καταρχήν πρέπει να συμμετέχουν τουλάχιστον 2 τάξεις (να ζωγραφίσουν το θέμα του βιβλίου να το δραματοποήσουν αν γινεται και γενικα να φανει οτι το δουλεψαν) Πάρε τηλέφωνο στον εκδοτικό οικο απ' τον οποίο βγαζει ο συγγραφέας τα βιβλία του για να έρθετε σε μια πρώτη επαφή. Αν τελικα δεχτεί πρεπει σε συννενόηση με τον εκδοτικό οικο να οργανωσετε και μια εκθεση βιβλίου παράλληλα με την επίσκεψη του συγγραφέα. μιλα με το διευθυντη του σχολείου αν θελει να καλύψει τα εξοδα διαμονής του συγγραφέα και ότι άλλο προκύψει. Πάντως η καλύτερη λύση για συγγραφέα είναι το ΕΚΕΒΙ αλλά δυστυχως μέσα Σεπτέμβρη που μπηκα στην ιστοσελιδα, είχε ηδη κλείσει!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 07:10:37 μμ »
δηλαδη τι πρεπει να πω στον εκφοτικό οίκο,γιατί έχω ήδη μιλήσει με τον οικο που εκδίδει τα βιβλία του και περιμένω απάντηση για το πότε και αν θα έρθει.Για την έκθεση θέλω να μου εξηγήσεις.Επίσης είπα και στην άλλη έκτη να συμμετάσχουν και δέχτηκα .Ομως πώς οι δύο ομάδες απο τς δυο τάξεις θα συνεργαστούν ,τι θα κάνει η μία ομάδα και τί η άλλη?Π'οτε πρέπει να συναντιόνται οι δύο ομάδες και που ,μπορουν και εκτος σχολείου?

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 10:10:38 πμ »
Ακριβώς δεν ξέρω να σου πω. Αλλά το έκαναν άλλα σχολεία. Ξεκινάς να διαβάζεις το βιβλίο στην ώρα της ευέλικτης στα παιδιά και αναρωτιέσαι φωναχτά τι θα γίνει παρακάτω για να δώσεις έναυσμα και στους αδύνατους μαθητές να το διαβάσουν. Ε αφού το διαβάσουν τα βάζεις να γράψουν περίληψη ή βιβλιοπαρουσιαση (το έμαθαν στην πέμπτη) ή αν το επιτρέπει η ιστορία, να αλλάξουν το τέλος. Στα εικαστικά τα βάζεις να ζωγραφίσουν μια σκηνή απ' το βιβλίο ή κάτι τελοσπαντων απ' το βιβλίο. Αν τους αρέσει, θα προτείνουν και τα ίδια διάφορες καλές ιδέες. Κάτι αντίστοιχο κάνει και η άλλη δασκάλα. Τώρα όσο για τον εκδοτικό οίκο, πες τους οτι ειναι η πρώτη σου φορά και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.

Ομως πώς οι δύο ομάδες απο τς δυο τάξεις θα συνεργαστούν ,τι θα κάνει η μία ομάδα και τί η άλλη?Π'οτε πρέπει να συναντιόνται οι δύο ομάδες και που ,μπορουν και εκτος σχολείου?

Εγώ δεν σκέφτομαι σε ομάδες. Ο σκοπός για μένα είναι να γνωρίσουν τα παιδιά ένα εναλλακτικό πρότυπο απ' τους τραγουδιστες και τους ηθοποιους που εσφαλμένα έχουν. Οπότε το σημαντικό ειναι να διαβασει καθε παιδι το βιβλίο ώστε να συγκινηθει γνωρίζοντας αυτόν που το έγραψε και να αλλάξει πρότυπα και τρόπο σκέψης. Αν σκεφτεσαι κατι σε ομάδες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν το έχω σκεφτεί
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:35:15 »

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 06:27:08 μμ »
SE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ,ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Eirini_95

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 04:25:42 μμ »
Εμείς πέρυσι στο σχολείο μέσω του ΕΚΕΒΙ καλέσαμε τη Λήδα Βαρβαρουση, είμαστε νηπιαγωγείο. Καθόλη τη χρονιά διαβάσαμε τα βιβλία της συγγραφέας και λίγο πριν έρθει της ετοιμάσαμε ενα παραμύθι με όλους τους ήρωες της, το εικονογράφησαν τα παιδιά και της το προσφέραμε.

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προσκληση συγγραφεα παιδικης λογοτεχνίας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 06:44:10 μμ »
Εμάς  μας  έχουν  στείλει  e-mail στο  νηπιαγωγείο που είμαι ( ο  εκδοτικός  οίκος  ) και  μας ενημέρωσε  οτι  αν θέλαμε  να  καλέσουμε  κάποιο συγγραφέα  να  ετοιμάσουμε  το  χώρο  γιατί  θα  πρέπει  να  εκθέσουμε  και  τα  βιβλία  του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.