*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική  (Αναγνώστηκε 24124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:10:10 μμ »
παιρνω τηλ στον ασεπ αλλα μιλα συνεχως
θελω να κανω ενσταση μεσω mail
και γιαυτο τους τηλεφωνω να ρωτησω αν γινεται
ειδαλλως θα κανω με φαξ
υπαρχει αλλη-ος που θα στειλει με φαξ ενσταση - εις ???

Πήρα σήμερα το πρωί κ το σήκωσαν..τους ρώτησα τους τρόπους κ μου είπαν οτι μπορούμε με e-mail κ με φαξ.Εγώ έστειλα e-mail κ μου είπαν να περιμένω απάντηση..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:12:33 μμ »
μου στελνεις το mail  σε παρακαλω?

γιατι στο 213 13 19 100
μου εδωσαν
2 τηλ απο τα οποια το ενα δεν το σηκωνουν και το αλλο ειναι νεκρο και οταν τον ξαναπηρα να του πω οτι δεν μπορω να μιλησω με κανενα λογω των παραπανω μου λεει
αυτα ειναι τα τηλ δεν μπορω να παω  πανω  απο το κεφαλι τους- εκει που διορθωνουν- αν ακουσα καλα ετσι μου πε αλλα το λεψ με επιφυλαξη γιατι δεν μιλαγε καθαρα δηλαδη αυτοι που διορθωνουν εχουν και τηλ ???? ωραια αααα .....
 να δω γιατι δεν το σηκωνουν και που ειναι μου ειπε.......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:15:35 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:21:48 μμ »
chrisa ??
θα μου το στειλεις ?
σου εχω στειλει και π.μ
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:45:10 μμ »
chrisa η ερώτηση ΔΕΝ αναφέρεται στο Νηπιαγωγείο αλλά σε άλλες βαθμιδες προφανως. Το έκανα και εγω λάθος και έβαλα το δ. Δυστυχώς!
Καλό θα ήταν sophie όταν λέμε κάτι να ξέρουμε γιατί το λέμε.Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει λοιπόν μπορώ να σου πώ οτι είμαστε νηπιαγωγοί,διαγωνιζόμασταν για πρόσληψη σε δημόσια νηπιαγωγεία κ έπρεπε να ξέρουμε τα του αντικειμένου μας, τωρα αν εσύ θεωρείς σωστο να λες σε κάποιον οτι έκανε λάθος κ δεν πρόσεξε την ερώτηση..τι να σου πω;;Επίσης να σε πληροφορήσω οτι σύμφωνα με το ΠΙ η ευέλικτη ζώνη θα πρέπει να εφαρμόζεται 4 ώρες στα παιδια των πρώτων τάξεων του δημοτικού σχολειου κ 2 ώρες στα παιδια των 2 τελευταίων τάξεων (5η κ 6η Δημοτικού).
Κ μάλλον αρκετά είπα εδώ..Μπράβο σε όσες μπόρεσαν να τεκμηριώσουν..περιμένω αυριο τη διόρθωση απο το ΑΣΕΠ.

Καλό θα ήταν επίσης, να σεβόμαστε τα παλιά μέλη που πάντα βοηθούν με τις λίγες γνώσεις και την λιγοστή εμπειρία που διαθέτουν, είτε από την τάξη είτε από τις συζητήσεις που εχουν γίνει στο forum..Όπως επίσης καλωσορίζω και τις καινούριες που παλεύουν για μία θέση στο δημόσιο..και λογικό είναι να αγχώνονται..Έχουμε βρεθεί κι εμείς στην ίδια θέση με εσάς..! ;)
 Όταν διάβαζα για τον Ασεπ, είχα τσεκάρει ότι έλεγε "συνεχές δίωρο", γιατί μίλαγε 'οντως γενικά για πρωτοβάθμια..Ήταν λέξη-κλειδί!Τώρα, επειδή χρειάζεστε και αποδείξεις, δυστυχώς δεν έχω...γιατί τα έδωσα και εγώ όλα σε κοπέλες που διάβαζαν... :(Όταν συμπλήρωνα τις ερωτήσεις, έβαλα και εγώ αβίαστα την απάντηση με το συνεχές δίωρο..!Το άσχημο είναι κορίτσια ότι δεν διευκρίνιζε για το Νηπιαγωγείο..Σε αυτό ΝΑΙ έχετε δίκιο..Αλλά ήταν άδικη η επίθεση στη συνάδελφο που πάντα προσπαθεί να βοηθάει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.. :-\
Ειδικά η Σόφη έχει δώσει και την "ψυχή" της στο pde :-\ :( :) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:50:07 μμ από RETA. »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chrisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:58:11 μμ »
Λοιπόν,επειδή πολλά έχετε πει κ επειδή αυτά που λέω ξέρω να τα αιτιολογώ κ έπειδή δεν έκανες τον κόπο να διβάσεις πιο πάνω αυτά που λέω ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pi-schools.gr/programs/EuZin/EuZin.htm

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:55:59 μμ »
Υπάρχει απόσταση ανάμεσα σε αυτά που εξαγγέλονται (κείμενο Αλαχιώτη) και αυτά πoy γίνονται. Η ευέλικτη στο δημοτικό αφορά τελικά ένα δίωρο (έχει γίνει χαμός κιόλας γιαυτό έχουν ξεσηκωθεί οι πάντες) την εβδομάδα. Θα μου πεις κι εγώ πώς να το ξέρω και θα έχεις δίκιο. Απλά γενικά δεν γίνοτναι όλα όσα αναφέρονται σε νόμους κ.λ.π., με χαρακτηριστικό παράδειγμα, την μη αξιολόγηση της πιλοτικής φάσης, του δεππσ και του οδηγού. Παντού έχουν γίνει διορθώσεις εκτός από εκείνα που αφορούν το νηπιαγωγείο.

Ρίξε λίγο τους τόνους, όμως, γιατί δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε. Στο λέω εγώ που με τα γραφόμενά έχω προκαλέσει άθελά μου πολλές παρεξηγήσεις. Το κλίμα στο φόρουμ είναι αρκετά φιλικό και προσπαθούμε οι διαφωνίες να μην εξελίσσονται σε κόντρες. Καλά αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:05:02 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:59:54 μμ »
     

Ρίξε λίγο τους τόνους, όμως, γιατί δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε. Στο λέω εγώ που με τα γραφόμενά έχω προκαλέσει άθελά μου πολλές παρεξηγήσεις. Το κλίμα στο φόρουμ είναι αρκετά φιλικό και προσπαθούμε οι διαφωνίες να μην εξελίσσονται σε κόντρες. Καλά αποτελέσματα.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου  ;) Είμαστε στην ίδια πλευρά και επίσης κάτι άλλο. Αν δεν μάθουμε να ακουμε τον άλλον και να δεχόμαστε την κριτική πώς θα μπούμε μέσα σε μια τάξη να δουλεψουμε με παιδιά;;;

Εχουν σπάσει τα νεύρα όλων μας. Μην χαλάμε το forum - κρίμα είναι....

Αποσυνδεδεμένος chrisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:04:42 μμ »
Δεν είναι ενα κείμενο του Αλαχιώτη απλά,είναι ο πρόλογος του ΠΙ για την ευέλικτη ζώνη
Εγώ προσωπικά τα έχω πάει καλά με 5 λάθος ερωτήσεις όμως είναι η πρώτη φορά μου δίνω κ νομίζω οτι ειναι παράλογο όλο αυτό..Δεν θα πω κάτι άλλο γι'αυτό το θέμα εδώ,έχω ενημερώσει το ΑΣΕΠ κ περιμένω απάντηση..ελπίζω να έρθει..καλή συνέχεια στο forum

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:09:19 μμ »
Εννοείται ότι είναι παράλογο αυτό και πάρα πολλά άλλα. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που εκνευριζόμαστε όλοι κατά καιρούς με το δημόσιο. Από την άλλη το ΠΙ είναι γνωμοδοτικό όργανο και αυτό σημαίνει ότι εκείνος που παίρνει τις τελικές αποφάσεις, το ΥΠΕΠΘ, δεν ακολουθεί πάντα τις οδηγίες του ΠΙ.
 
Περιμένουμε την απάντηση με αγωνία λοιπόν. :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:44:41 μμ »
Λοιπόν,επειδή πολλά έχετε πει κ επειδή αυτά που λέω ξέρω να τα αιτιολογώ κ έπειδή δεν έκανες τον κόπο να διβάσεις πιο πάνω αυτά που λέω ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pi-schools.gr/programs/EuZin/EuZin.htm


Επειδή τον έκανα τον κόπο και διάβασα παραπάνω, σου λέω πολύ απλά, ότι εδώ είναι ένα forum ανταλλαγής απόψεων, ενημέρωσης και συνεργασίας..Κι επειδή ΚΑΙ ΕΓΩ ξέρω να αιτιολογώ ΕΙΠΑ ότι δεν έχει διευκρινιστεί στην ερώτηση ότι αναφέρεται στο Νηπιαγωγείο.."Με τον όρο "Ευέλικτη ζώνη εννοούμε"....άρα πρέπει να απαντηθεί γενικότερα για την Πρωτοβάθμια.
Αν ήσουν λιγότερο επιθετική θα μπορούσαμε να συζητήσουμε  πιο πολλά.
ΠΕ 60

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:07:53 μμ »
Λοιπόν,επειδή πολλά έχετε πει κ επειδή αυτά που λέω ξέρω να τα αιτιολογώ κ έπειδή δεν έκανες τον κόπο να διβάσεις πιο πάνω αυτά που λέω ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pi-schools.gr/programs/EuZin/EuZin.htm


Επειδή τον έκανα τον κόπο και διάβασα παραπάνω, σου λέω πολύ απλά, ότι εδώ είναι ένα forum ανταλλαγής απόψεων, ενημέρωσης και συνεργασίας..Κι επειδή ΚΑΙ ΕΓΩ ξέρω να αιτιολογώ ΕΙΠΑ ότι δεν έχει διευκρινιστεί στην ερώτηση ότι αναφέρεται στο Νηπιαγωγείο.."Με τον όρο "Ευέλικτη ζώνη εννοούμε"....άρα πρέπει να απαντηθεί γενικότερα για την Πρωτοβάθμια.
Αν ήσουν λιγότερο επιθετική θα μπορούσαμε να συζητήσουμε  πιο πολλά.
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Reta

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:20:29 μμ »
Εγώ έχω μόνο να πω.... Σόφη μην μας εγκαταλείπεις:-*. Αλήθεια, αυτή η κοπέλα υπήρξε στήριγμα για όλους όσους είμαστε στο φόρουμ εδώ και καιρό, πάντα να βοηθήσει και να πει μια καλή κουβέντα.

Αλήθεια τώρα πιστεύει κανείς ότι η επιθετικότητα έχει χώρο σε μια πραγματικά ενδιαφέρουσα επιστημονική συζήτηση μεταξύ παιδαγωγών?

Έλεος τσίτα τα νεύρα όλων αλλά μην πέρνουμε σβάρνα όποιον βρούμε μπροστά μας.

Φιλια πολλά, καλά αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 07:03:49 μμ »
Το αβ δημοσίευσε την ένσταση της Glizeri.Έχει στείλει κανείς για την ...Αναστασία;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 07:05:21 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:11:03 μμ »
SOS κορίτσια να είμαστε περισσότερο προσεκτικές!!!!! Όσον
αφορά την glizeri  πιστεύω πως υπέπεσε σε μέγα σφάλμα που έστειλε αυτήν την ένσταση!!! το παιχνίδι είναι η ερ 38 αλλά ο ασεπ μας έχει δώσει την απάντηση της  ουσιαστικά στην ερώτηση 37!!!! ¨οτι τα διδακτικά μέσα έχουν βοηθητικό ρόλο και όχι σημαντικό ή αλλιώς τον κυριότερο!!!!  Όσο για το επιχείρημα της απ την Ντολιοπούλου δεν είναι  ισχυρισμός καθοριστικός γιατί μιλάει για κυριότερο τρόπο και όχι διδακτικό μέσο!!!! Και το ελεύθερο παιχνιδι αναπτύσει σαν ένας τρόπος το παιδί ολόπλευρα αλλά δεν είναι διδακτικό μέσο σ’αυτήν την περίπτωση!!!! Ακόμα και να μην συγκρίνουμε την 38 με την 37  το τι είναι σημαντικότερο για την ανάπτυξη του παιδιού είναι κάτι ατομικό και υποκειμενικό!!
Για να είμαστε ακριβείς δηλ αν ακυρώσουν ή τροποποιήσουν την ερ 38 πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτούν να ακυρώσουν ή να αλλάξουν και την ερ 37, γεγονός ακατόρθωτο και στην περίπτωση που γίνει να μπορεί να το επιχειρηματολογήσει επαρκέστερα ,να βρει ίσως ακριβώς τις λέξεις της ερ  και από πηγή  του δεππσ + οδηγού κυρίως!!!!

Όσον αφορά την ευέλικτη θέλει οπωσδήποτε ψάξιμο και η Αναστασία επίσης γιατί θα έπρεπε να είναι α+β+γ όλες μαζί  ή  τίποτα από τα παραπάνω λόγω έλλειψης στοιχείων αλλιώς είναι μαντεψιά!!!.
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.