*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών  (Αναγνώστηκε 47401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:38:29 μμ »
Ευχαριστώ despoina25!!
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη έφεση αλλά και πάρα πολύ χρόνο για διάβασμα..ίσως το κάνω για του χρόνου.
Μακάρι να γινόταν για Μάρτη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:35 »

Αποσυνδεδεμένος xrisaugi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 04:55:57 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω μέσα σε πόσο χρόνο μπορεί κάποιος να πάρει το κρατικό Β2(αντίστοιχο Lower) στα Ιταλικά ξεκινώντας από το μηδέν? Επικοινώνησα με κάποια μεγάλα φροντιστήρια (Ομόνοια)και μου είπαν ότι ξεκινώντας από τώρα μπορώ Μάρτη να το δώσω. Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό? Είναι κάποιος που έχει πάει σε κάποιο φροντιστήριο και τα έχει καταφέρει? Επείγομαι να ξεκινήσω άμεσα...


Από προσωπική εμπειρία, μπορείς να δώσεις σε 8 μήνες αλλά είναι δύσκολο γιατί μετά το Πάσχα "τρέχει" πολύ η ύλη και δεν προλαβαίνεις να την αφομοιώσεις, Εγώ που το δοκίμασα, πέρασα τα γραπτά και κόπηκα στα προφορικά (δεν έχω ιδιαιτερη έφεση στις ξένες γλώσσες, ούτε διάβασα ιδιαίτερα) ευτυχώς το diploma σου δίνει την δυνατότητα το Δεκέμβριο να δώσεις τη μια απο τις δύο ενότητες, οποτε θα ξαναδωσω μονο τα προφορικα.
Δοκιμασέ το δεν έχεις να χασεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος ltn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 11:31:30 πμ »
Κυριες (και κυριοι) των ιταλικων, τι γνωμη εχετε για το πιστοποιητικο plida;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 23, 2011, 03:51:27 μμ »
Για τα Ιταλικά, ποια βιβλία θεωρούνται πιο καλά; (για επίπεδο Β2 μιλάω)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:35 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:38:16 μμ »
έχω πάρει το celi3 kai to diploma του ιταλικού Ινστιτούτου πριν απο πολλά χρόνια ( 7 χρόνια). Σκέφτομαι να συνεχίσω τα Ιταλικά τώρα για επίπεδο Γ1. Πόσος χρόνος πιστεύετε οτι χρειάζεται για κάποιον σαν και μένα για να δώσει το Γ1 (δεν με ενδιαφέρει ποιο πτυχίο αρκεί να είναι αναγνωρισμένο απο ΑΣΕΠ); και τι τιμές παίζουν σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια;

Αποσυνδεδεμένος tzogoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 18, 2011, 08:45:32 μμ »
ανταλλαγή υπηρεσιών!  :) :) :)
μήπως ενδιαφέρεται κανείς των ιταλικών να του κάνω αγγλικά κ να μου κάνει ιταλικά??? :P :P
είμαι σχετικά αρχάρια(Α1 Α2 μόνο).
περιοχές βόρεια...(χαλάνδρι, μαρούσι, αγ.παρασκευή....κτλ)

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 01:10:52 πμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα την συμβουλή καθηγητών ισπανικής γλώσσας .Έδωσα πριν ένα χρόνο το C2 αλλά δεν πέρασα. Σκεφτόμουν να το ξαναπροσπαθήσω αλλά έμαθα ότι έχει αλλάξει και ότι η μορφή του είναι τελείως διαφορετική από το παλιό. Εψαξα ακόμη και για βιβλία μήπως ξεκινήσω μόνη μου μια επανάληψη αλλά δυο εκδοτικοί μου είπανε οτί βιβλία για την καινούρια μορφή του θα βγάλουνε με τον καινούριο χρόνο και αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Τί με συμβουλεύεται να κάνω? Μάλλον να περιμένω...
Δεν υπάρχουν εξετάσεις από άλλους φορείς, εκτός από το cervantes, που να πιστοποιούν C2 επίπεδο, όπως πχ στα αγγλικά όπου έχεις μια πληθώρα επιλογών?
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 01:38:25 πμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα την συμβουλή καθηγητών ισπανικής γλώσσας .Έδωσα πριν ένα χρόνο το C2 αλλά δεν πέρασα. Σκεφτόμουν να το ξαναπροσπαθήσω αλλά έμαθα ότι έχει αλλάξει και ότι η μορφή του είναι τελείως διαφορετική από το παλιό. Εψαξα ακόμη και για βιβλία μήπως ξεκινήσω μόνη μου μια επανάληψη αλλά δυο εκδοτικοί μου είπανε οτί βιβλία για την καινούρια μορφή του θα βγάλουνε με τον καινούριο χρόνο και αυτό στην καλύτερη περίπτωση. Τί με συμβουλεύεται να κάνω? Μάλλον να περιμένω...
Δεν υπάρχουν εξετάσεις από άλλους φορείς, εκτός από το cervantes, που να πιστοποιούν C2 επίπεδο, όπως πχ στα αγγλικά όπου έχεις μια πληθώρα επιλογών?
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

Δυστυχώς δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες γιατί μέχρι σήμερα μου τύχαιναν μαθητές που τους αρκούσε το Β2 και σταματούσαν εκεί.Απ'ότι έχω μάθει απο συναδέλφους πάντως  μοιάζει αρκετά σε μορφή με το περσινό Γ1.Κάποιες οδηγίες αλλά κι ένα υπόδειγμα τεστ είναι εδώ http://diplomas.cervantes.es/sites/default/files/modelo_examen_c2.pdf
http://diplomas.cervantes.es/informacion/niveles/nivel_c2.html
Σχετικά με άλλες εξετάσεις, πληροφοριακά σου λέω οτι φέτος μας ενημέρωσε το υπουργείο παιδείας οτι υπάρχει διαδικασία πιστοποίησης γλωσσομάθειας της Ισπανικής γλώσσας, ως ξένης γλώσσας για αλλοδαπούς άνω των 15 ετών, που χορηγείται από φορέα του Υπουργείου Παιδείας του Μεξικού.Για περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα
 http://www.ceneval.edu.mx/ceneval-web/content.do?page=3764 αλλά απ'ότι είδα έχει διάρκεια 5 ετών και φτάνει μέχρι το Γ1 :-\
Έκανα αρκετό ψάξιμο αλλά νομίζω το Cervantes έχει το μονοπώλιο στο Γ2 >:(  >:( Επομένως αποφάσισε όπως νιώθεις εσύ πιο σίγουρη και καλή επιτυχία! ;)
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 06:25:21 μμ »
Η αλήθεια είναι πως είνα λίγο θολά τα πράγματα σχετικά με το Superior αλλά με το νέο χρόνο θα ξεκαθαρίσει οπότε θα προλάβεις να εξικοιωθεις μεχρι το Μάιο που ειναι οι εξετασεις, υποθετω οτι δε μιλας για το Νοεμβριο γιατι οι εγγραφες τελειωσαν. Σε μινι ενημερωση μας ειπαν οτι η μορφη θα ειναι παρομοια με του c1 οπότε εξικοιωσου με τετοιου ειδους ασκησεις, απλά σε ανωτερο γλωσσικο επιπεδο. Τους επομενους μηνες θα γνωριζουμε περισσοτερα. Γενικα μη σετρομαζει η μορφη, αν κατεχεις τη γλωσσα στο απαιτουμενο επιπεδο κι εχεις μια ιδεα για τη μορφη των εξετασεων δεν πρεπει να εχεις προβλημα. το θερβαντες εχει μονοπωλειο σε αυτο το επιπεδο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 06:56:37 μμ »
Θέλω να κανω ιδιαιτερα Ισπανικά. Πόσο παει η ωρα? 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:45:47 μμ »
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! Και εγώ από την ερευνα που έκανα το μόνο που βρήκα εκτός απότο cervantes ήταν το bullats. Έχει για επίπεδο c2 αλλά δεν είναι αναγνωρισμενο από τον ΑΣΕΠ. Φυσικά και δεν εννοούσα να δώσω τον Νοέμβρη. Δεν νομίζω να δώσουν πολοί τότε. Είναι και αρκετά τα λεφτά για να πεις ότι απλά το ρισκάρω. Εγώ το σκέφτομαι ακόμα και για τον Μάιο και αυτό γιατί δεν υπαρχουν παλιά τεστ να κάνεις εξάσκηση στην καινούρια μορφή.
Μάρκο εγώ έδινα από 25-30 την ώρα αλλά για c2 επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:55:19 μμ »
Η πιο συνηθισμένη τιμή για Αθήνα είναι 20 η ώρα, για αρχικό επίπεδο. Ισως βρεις και με 15. Συνιστω να προσεξεις τι καθηγητή θα επιλέξεις γιατί έχω ακούσει πολλά για αρκετούς, στην κυριολεξία άσχετους με τη διδασκαλια που ειναι απλά natives.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:16:39 μμ »
Πραγματι Carmencita, ειναι όπως το λες. Η τιμη μου φαινεται καλη. Δεν εχω ιδέα απο Ισπανικά. Ειμαι εντελως αρχαριος. Το ζήτημα ειναι πως θα ξερω αν ο καθηγητης /καθηγητρια ειναι "καλή"?.....Αν μπορουσατε να μου συστησετε καποιον/α μεσω π.μ. .....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα ιταλικών - ισπανικών
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 05:24:29 μμ »
Το αν ειναι καλος ο αλλος δεν μπορείς να το ξερεις αν δε σου τον συστησει κάποιος. Εγω αναφερομουν σε περιπτώσεις που βγαζουν μάτι, κυριως λατινοαμερικάνικης προέλευσης που δεν τελειωσαν καν την υποχρεωτικη εκπαιδευση, βρεθηκαν εδω κάνοντας μια ασχετη δουλειά ή παντρευτηκαν Ελληνα/Ελληνιδα κι αποφασισαν ξαφνικα να το παιξουν καθηγητές ενω πριν καθαριζαν πχ σπιτια. Δε μενω στην Αθηνα αλλά ξέρω από συναδέλφους ότι αποτελουν σχεδον το 50% των "καθηγητων" που διαφημιζονται, βαζουν αγγελιες κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.