*

Ψηφοφορία

Χρησιμοποιείτε τους Η/Υ μαζί με τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο;

Ναι, τους χρησιμοποιούμε οσο μπορούμε
24 (58.5%)
Ναι, αλλα πολύ σπάνια
5 (12.2%)
Δεν έχουμε Η/Υ
8 (19.5%)
Έχουμε Η/Υ αλλα δέν θεωρώ οτι είναι χρήσιμο να τον χρησιμοποιούμε
4 (9.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγείο και Η/Υ  (Αναγνώστηκε 8257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:06:30 μμ »
μπερδευτηκα και άνοιξα πρώτα αυτό το θέμα και μετά την ψηφοφορία.

sorry :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:08:30 μμ από marianV »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:15:22 μμ »
δύο χρόνια το χρησιμοποίησα αλά πολύ περιορισμένα. Από όσο είδα από την εμπειρία αυτή,αν αφήσεις τα παιδιά να εξερευνήσουν το εκπαιδευτικό λογισμικό όπως θέλουν χωρίς καθοδήγηση, θα κολλήσουν σε παιχνίδια που δεν προσφέρουν τίποτα (περαν της λεπτής κινητικότητας - βλ. χειρισμός ποντικιού, και αντε και του οπτικοκινητικού συντονισμού - βλ. οθόνη/ποντίκι). Και θεωρώ ότι οι δύο αυτοί τομείς μπορούν να ανπτυχθούν και από άλλες δραστηριότητες, χωρίς να "καρφώνουν" τα παιδιά μπροστά στην οθόνη. Βέβαια, προς θεού, δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν το pc πηγή δεινών, ίσα-ίσα, είμαι η πρώτη που προωθώ την ιδέα της ενασχόλησης με το "σπορ", για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων το γεγονός ότι είχα την τύχη να έχω υπολογιστή από τα 5 μου και δεν έπαθα και τίποτα, αντίθετα νοιώθω πολύ εξοικειωμένη με τη χρήση του...
    Αλλά αυτο που εφαρμόζω πλέον είναι η χρήση του ΗΥ για καθαρά παιδαγωγικούς λόγους. Γιατί τα παιδιά να μη γράφουνε λέξεις και στο word, έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε παρέα αναζητήσεις στο google όταν κάνουμε project και χρειαζόμαστε εικόνες για να χρησιμοποιήσουμε σε δραστηριότητες; γιατί να μη ξέρουν τα παιδιά να να σκανάρουν και να τυπώνουν βιβλία, όταν θέλουμε να φτιάξουμε τη βιβλιοθήκη μας;
   Όπως και με την τηλεόραση, πιστεύω ότι ο ΗΥ είναι ένα πολύ καλό εργαλείο που όμως χρειάζεται κάποιον να σου δείξει, να σου προτείνει τη χρήση του και να "συμμαζέψει" τα ασσυμάζευτα της χρήσης του. Π.χ. την πρώτη χρονιά, είχα βαρεθεί να βλέπω τον Πέρη και την Κάτια σε ένα χαζό παιχνίδι, χωρίς παιδαγωγικό σκοπό. Αυτό είναι που θέλουμε να δώσουμε στα παιδιά; Αυτό σκέφτηκα και περιόρισα την χρήση του ΗΥ για καθαρά "ψυχαγωγικούς" σκοπούς, στο ελάχιστο. Άλλωστε έχουν πολλά χρόνια μπορστά τους να τα περάσουν παιζοντας ψυχαγωγικά παιχνίδια στην οθόνη, αλλά λίγο καιρό για να ευχαριστηθούν π.χ. "αγαλματάκια" ή "1-2-3-κοκκινο φως" με τους συμμαθητές τους...

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:20:15 μμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ Η/Υ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:17:14 μμ »
          Γεια σας  ;)
         Μόλις διάβασα τις απόψεις των δασκάλων για την πληροφορική και προβληματίστηκα αρκετα.
         Αναρωτιέμαι εμείς ως νηπιαγωγοί, άν χρησιμοποιούμε, άν ξέρουμε και αν θέλουμε να εντάξουμε την χρηση Η/Υ στο νηπιαγωγείο.
         Δεν αναφέρομαι στα όσα λέει το Υπουργείο και το ΔΕΠΠΣ. Μιλάω για την καθημερινότητα μας , την στιγμή που μένουμε μόνοι μας με τα παιδιά και μαθαίνουμε αλληλεπιδρώντας.
      Προσωπικά θα με ενδιάφερε πολύ μια "άτυπη" έρευνα για αυτά που πιστεύουμε και εφαρμόζουμε καθημερινά στο νηπιαγωγείο.

Ψηφίζω λοιπόν πρώτη και θεωρώ οτι πρέπει να εντάξουμε την χρήση του πιο ουσιαστικά στην δουλειά μας.  :D



       

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:19:38 μμ »
         selas σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου και συγνώμη που σε μπέρδεψα.  :-[
 
Αν συμφωνείς, μπορείς να ψηφίσεις και στο θέμα με την ψηφοφορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:21:39 μμ »
         selas σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου και συγνώμη που σε μπέρδεψα.  :-[
 
Αν συμφωνείς, μπορείς να ψηφίσεις και στο θέμα με την ψηφοφορία.

χαχα μπερδεύτηκα λίγο είναι η αλήθεια, και ίσως η απάντησή μου να φαίνεται λίγο off topic, αλλά θα ψηφίσω, εννοείται!!

"το χρησιμοποιούμε όσο μπορούμε" λοιπόν, αλλά μονο για παιδαγωγικούς λόγους. (για όλα τα υπόλοιπα, πολύ περιορισμένα)...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:23:37 μμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:21:53 μμ »
Έγινε συγχώνευση των δύο θεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:24:22 μμ »
ΕΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ: Ανοιξα δύο θέματα - ένα θέμα και μία ψηφοφορία, γιατι έιμαι νέο μέλος και τα έκανα χάλια. Ευτυχώς ο κάλός administrator έσωσε την κατάσταση και ένωσε τα δύο θέματα.


SORRY ΚΟΡΙΤΣΙΑ... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 12:52:36 μμ »
Η πρώτη δουλειά που κάνω μόλις πάω σε ένα νηπιαγωγείο είναι να βρω τρόπο να μπει υπολογιστής. Κατά κύριο λόγο για τα γραφειοκρατικά θέματα, όμως σε ορισμένες περιπτώσεις τον χρησιμοποιώ και με τα παιδιά, π.χ. το λογισμικό του ΟΑΣΠ για τους σεισμούς,ή παρουσίαση φωτογραφιών για κάποιο θέμα. Μέχρι στιγμής δεν το έχω αξιοποιήσει το μέσο στΟ βαθμό που θα ήθελα, όμως έχω σκοπό επιστρέφοντας στο νηπιαγωγείο και κατάλληλα προγράμματα να ψάξω και να φτιάξω την τάξη μου έτσι ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει η διδασκαλία μέσω Η/Υ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:10:54 μμ »
        Στο νηπιαγωγείο του μικρού μου, υπάρχει Η/Υ, scanner, πολυμηχάνημα, αλλά στο γραφείο της διευθύντριας. Το μονάδικό που μπόρεσε να κάνει η νηπιαγωγός τους ήταν να τους ανοίξει το pc και να περνάνε τα παιδάκια να κουνάνε το ποντίκι και να γράφουν το όνομα τους. Απο τον Σεπτέμβρη έως σήμερα, έχει γίνει μόνο αυτό.

Απο εσάς που γράψατε οτι υπάρχει Η/Υ, πόσες έχετε "γωνιά Η/Υ";

Μήπως θα έπρεπε να αλλάξουμε τις ερωτήσεις της ψηφοφορίας;;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:16:16 μμ »
Γωνιά Η/Υ δεν είχα ποτέ. Το μόνο που έκανα ήταν να κουβαλάω τον Η/Υ :o :o στην τάξη. Ναι ολόκληρο! όπως καταλαβαίνεις δε συνέβαινε συχνά. Από την άλλη όταν υπάρχει μόνος ένας Η/Υ και η πρόσβαση στις τάξεις είναι πολύ εύκολη από "έξω" (παράθυρα, πόρτες κ.λ.π.) το ξανασκέφτεσαι να βάλεις τον υπολογιστή σε τάξη κοινώς σε κοινή θέα. Εδώ κλείναμε την πόρτα του γραφείου για να μη φαίνεται, γιατί μπήκαν στο διπλανό νηπιαγωγείο και πήραν μέχρι τα χαρτιά υγείας! Το καινούριο νηπιαγωγείο μου είναι αλλιώς φτιαγμένο (όχι ψεύτικο δηλαδή), όταν πάω θα σου πω. ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:23:33 μμ »
Γωνιά Η/Υ δεν είχα ποτέ. Το μόνο που έκανα ήταν να κουβαλάω τον Η/Υ :o :o στην τάξη. Ναι ολόκληρο! όπως καταλαβαίνεις δε συνέβαινε συχνά. Από την άλλη όταν υπάρχει μόνος ένας Η/Υ και η πρόσβαση στις τάξεις είναι πολύ εύκολη από "έξω" (παράθυρα, πόρτες κ.λ.π.) το ξανασκέφτεσαι να βάλεις τον υπολογιστή σε τάξη κοινώς σε κοινή θέα. Εδώ κλείναμε την πόρτα του γραφείου για να μη φαίνεται, γιατί μπήκαν στο διπλανό νηπιαγωγείο και πήραν μέχρι τα χαρτιά υγείας! Το καινούριο νηπιαγωγείο μου είναι αλλιώς φτιαγμένο (όχι ψεύτικο δηλαδή), όταν πάω θα σου πω. ;D ;D

             ??? ??? οκ! κατάλαβα! Χαίρομαι πάντως που αυτό δεν σε πτοεί καθόλου, και βρήκες την λύση μόνη σου  :) Μακάρι να κάναμε όλοι οι εκπ/κοι τέτοιες ενέργειες και να μην ρίχναμε πάντα τις ευθύνες στους άλλους Μπράβο σου!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 12:43:46 μμ »
αυτο παει να πει ευελικτη εκπαιδευτικος  ;)
μπραβο ρε ριτακι !
και μια φιλη μου το ιδιο εκανε μολις ειχε αγορασει λαπτοπ !
τι να κανε ?οταν υπαρχει ορεξη διαθεση και γνωσεις ολα γινονται !


Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 01:17:20 μμ »
πέρυσι δούλευα σε παιδικό σταθμό της κακιάς ώρας κ κουβαλούσα μαζί μου το λαπτοπ για να έχουν τα παιδιά μια επαφή. ένα θα σας πω. φέτος κρατάω 1 παιδάκι 3,5 χρονών το οποίο ανοιγοκλείνει το pc του μπαμπά με ευκολία, παίζει παιχνίδια, μπαίνει στο νετ,ανοίγει φακέλους με φωτογραφίες, ανεβοκατεβάζει παράθυρα,ζωγραφίζει, γνωρίζοντας πάντα το κάνει κ γτ, όταν το είδα την 1η φορά έμεινα με το στόμα ανοιχτό! άρα αν τους δείξεις με σωστό τρόπο να χρησιμοποιούν το pc τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, φυσικά 1 pc για 25 παιδιά δεν αρκεί κ όντως υπάρχει κ το θέμα της κλοπής καθώς όλα τα νηπιαγωγεία έχουν τζάμια μόνο για να είναι φωτεινή η τάξη, ενώ χρειάζονται οπωσδήποτε παντζούρια, μην σας πω κ συναγερμό!νομίζω η λύση του λαπτοπ είναι η πιο ασφαλής με τα σημερινά δεδομένα, φεύγεις κ το παίρνεις σπίτι κ αφήνεις στην τάξη το πολυμηχάνημα, το οποίο κ να το κλέψουν δεν είναι κ τόσο ακριβό πια! συνεπώς είμαι φανατική της χρήσης του pc, ακόμα κ το πιο άτακτο-ανήσυχο παιδί μόλις δει υπολογιστή καθηλώνεται! πάντα με μέτρο όμως η χρήση του...

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 01:20:12 μμ »
3 μιση χρονων και κανει ολα αυτα ??? :o :o :o :o ουαου !!!!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.