*

Αποστολέας Θέμα: Μέγιστο ωρών ωρομισθίου  (Αναγνώστηκε 1167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μέγιστο ωρών ωρομισθίου
« στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:11:28 πμ »
Παιδιά ισχύει ότι το μέγιστο που μπορούμε να βάλουμε το μήνα σε ώρες είναι 44?   απο εκεί και πάνω ότι έχουμε παραπάνω δεν μετράει σε προϋπηρεσία;;; σας ρωτάω γιατί τον Μάρτιο θα βάλω 27 ώρες απο ωρομισθία και απο ΠΔΣ 20 σύνολο 47.......

λέτε να μου τις περάσουν όλες γιατί δεν φαίνεται ότι είναι όλες ενιαίες; δηλαδή δεν τις έχουν και τις 47 στο πρωινό πρόγραμμα,,,,αλλά 27 στο πρωινό και 20 στην ΠΔΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέγιστο ωρών ωρομισθίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:19:56 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστο ωρών ωρομισθίου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:29:33 πμ »
Πρέπει να έχεις την εβδομάδα 11 ώρες. Δε σημαίνει αυτο 44 το μήνα, γιατί δεν έχουν όλοι οι μήνες 28 μέρες. Αν ξεπερνάς με τα 2 πράγματα που κάνεις τις 11 ώρες τη βδομάδα δε σου μετράν τις υπόλοιπες

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστο ωρών ωρομισθίου
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 09:17:54 πμ »
Πέρσι αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα με πρωινή ωρομισθία και 11 ώρες. Καθώς και εγώ δεν το γνώριζα, στο τέλος της χρονιάς διαπίστωσα ότι δεν είχαν μετρηθεί όλες οι ώρες μου στην προϋπηρεσία. Ρωτώντας στη δευτεροβάθμια το έμαθα! Πράγματι, χωρίς να ξεπερνώ το όριο των 11 ωρών εβδομαδιαίως, σε κάποιους μήνες ξεπερνούσα τις 44 ώρες, ακριβώς γιατί κάποιοι μήνες έχουν 4,5 εβδομάδες! Ε, αυτές οι παραπάνω ώρες πληρώνονται μεν, δε μετράνε στην προϋπηρεσία δε! Είναι ένα ακόμα από τα τραγελαφικά που συμβαίνουν στο καθεστώς της ωρομισθίας! Διαμαρτυρήθηκα στη δευτεροβάθμια, έστειλα και επιστολή επώνυμα στην αλφαβήτα (που δημοσιεύτηκε τον περσινό Ιούλιο) με θέμα "Η εκμετάλλευση των ωρομισθίων", όπως έκανε και άλλος ένας συνάδελφος, αλλά τίποτα δε βγήκε! Είχα αντιπροτείνει μάλιστα να μη μας πληρώνουν τις παραπάνω ώρες αλλά να μετράνε στην προϋπηρεσία, αφού αυτό είναι που μας ενδιαφέρει κυρίως! Ποιος μπορεί εξάλλου να ζήσει από την ωρομισθία; Οι ώρες αυτές χάθηκαν και τα μόριά μου ήταν λιγότερα από όσα έπρεπε...

Arist2, έτσι όπως τα λες, μήπως ξεπερνάς τις 11 ώρες την εβδομάδα; Αν έχεις 7 ώρες σε πρωινό και 5 ώρες σε ΠΔΣ, δηλαδή 12 την εβδομάδα, παρανομείς και θα έχεις πρόβλημα. Εξάλλου υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση κατά την πρόσληψή σου ως ωρομίσθιος ότι δεν έχεις πάνω από 11 ώρες την εβδομάδα είτε σε πρωινό είτε σε ΠΔΣ.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστο ωρών ωρομισθίου
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 10:34:06 πμ »
Πλέον παιδιά δεν μπορείς να παρανομείς...κατευθείαν σου κόβουν ώρες ...Πέρσυ είχα 2 ΠΔΣ και μου έδωσαν 10 ώρες πρωινή ωρομισθία....κατευθείαν πήραν τηλέφωνο απο τη διεύθυνση για να μου κόψουν 2 ώρες......γιατί ξεπερνούσα τις 11....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.