*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 99219 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flowerdolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:25:46 μμ »
εχω καποια νεα ασχημα για την ειδικη αγωγη.θελουν να μας πεταξουν και  εξω και βαζουν τους αποσπασμενους της γενικης εκπαιδευσης με καποια επιμορφωση που θα τους κανουν το καλοκαιρι!1 φιλος μου εκανε αιτηση αποσπασης στην ειδικη αγωγη (το ξερω απο πρωτο χερι )πολλοι που ημασταν φετος ωρομισθιοι ουτε απο εξω θα κοιταμε τα σχολεια.επισης ο διευθυντης  1 φιλου μου ωρομισθιου στην αλεξ/πολη του ειπε οτι του χρονου δε θα χει δουλεια και πολλοι αναπληρωτες θα γινουν αναπλ. μειωμενου ωραριου.εμεις στην ειδικη αγωγη νομιζουμε οτι το νομοσχεδιο δε μας θιγει και οτι θα βγει νεο για την ειδικη αγωγη αλλα δεν καταλαβαινουμε οτι το σκεπτικο της υπουργου μας θα ειναι το ιδιο δε μπορει ολη η χωρα να βουλιαζει και στην ειδικη αγωγη ναναι τα πραγματα ροδινα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:48 »

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 19, 2010, 06:22:18 μμ »
εχω καποια νεα ασχημα για την ειδικη αγωγη.θελουν να μας πεταξουν και  εξω και βαζουν τους αποσπασμενους της γενικης εκπαιδευσης με καποια επιμορφωση που θα τους κανουν το καλοκαιρι!1 φιλος μου εκανε αιτηση αποσπασης στην ειδικη αγωγη (το ξερω απο πρωτο χερι )πολλοι που ημασταν φετος ωρομισθιοι ουτε απο εξω θα κοιταμε τα σχολεια.επισης ο διευθυντης  1 φιλου μου ωρομισθιου στην αλεξ/πολη του ειπε οτι του χρονου δε θα χει δουλεια και πολλοι αναπληρωτες θα γινουν αναπλ. μειωμενου ωραριου.εμεις στην ειδικη αγωγη νομιζουμε οτι το νομοσχεδιο δε μας θιγει και οτι θα βγει νεο για την ειδικη αγωγη αλλα δεν καταλαβαινουμε οτι το σκεπτικο της υπουργου μας θα ειναι το ιδιο δε μπορει ολη η χωρα να βουλιαζει και στην ειδικη αγωγη ναναι τα πραγματα ροδινα
Πραγματικά απογοητευτικά όλα αυτά...μήπως όμως φέρνουμε την καταστροφή από πολύ νωρίς? Εννοείται πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Δεν θα είναι όμως μεγάλο σκάνδαλο να μπουν στην ειδική αγωγή εκπαιδευτικοί χωρίς τα προσόντα που προβλέπονται από το νόμο της ειδικής αγωγής??

Αποσυνδεδεμένος giorgio7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 20, 2010, 02:52:39 μμ »
παιδιά να κάνω  μια ερώτηση;κάτι  ακούστηκε  για  48ωρη  απέργια  των  εκπαιδευτικών  ειδικής  αγωγής.γνωρίζετε  κάτι;

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 20, 2010, 06:41:43 μμ »
εχω καποια νεα ασχημα για την ειδικη αγωγη.θελουν να μας πεταξουν και  εξω και βαζουν τους αποσπασμενους της γενικης εκπαιδευσης με καποια επιμορφωση που θα τους κανουν το καλοκαιρι!1 φιλος μου εκανε αιτηση αποσπασης στην ειδικη αγωγη (το ξερω απο πρωτο χερι )πολλοι που ημασταν φετος ωρομισθιοι ουτε απο εξω θα κοιταμε τα σχολεια.επισης ο διευθυντης  1 φιλου μου ωρομισθιου στην αλεξ/πολη του ειπε οτι του χρονου δε θα χει δουλεια και πολλοι αναπληρωτες θα γινουν αναπλ. μειωμενου ωραριου.εμεις στην ειδικη αγωγη νομιζουμε οτι το νομοσχεδιο δε μας θιγει και οτι θα βγει νεο για την ειδικη αγωγη αλλα δεν καταλαβαινουμε οτι το σκεπτικο της υπουργου μας θα ειναι το ιδιο δε μπορει ολη η χωρα να βουλιαζει και στην ειδικη αγωγη ναναι τα πραγματα ροδινα

Παιδιά ας μην λέμε πράγματα που δεν έχουν δηλωθεί ποτέ επίσημα ουτε καν σε δελτία τύπου. Αν γινόταν αυτό δεν νομίζω ότι την πείραζε την Διαμαντοπουλου να το δηλώσει όταν δήλωνε και τα υπόλοιπα. Οι μόνιμοι έτσι και αλλιώς έχουν δικαίωμα με ένα σεμινάριο να κάνουν απόσπαση στην ειδική αγωγή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταργήσει τους πίνακες αναπληρωτών με ειδίκευση. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο τότε θα το είχε ήδη πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:48 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 20, 2010, 06:58:49 μμ »
εχω καποια νεα ασχημα για την ειδικη αγωγη.θελουν να μας πεταξουν και  εξω και βαζουν τους αποσπασμενους της γενικης εκπαιδευσης με καποια επιμορφωση που θα τους κανουν το καλοκαιρι!1 φιλος μου εκανε αιτηση αποσπασης στην ειδικη αγωγη (το ξερω απο πρωτο χερι )πολλοι που ημασταν φετος ωρομισθιοι ουτε απο εξω θα κοιταμε τα σχολεια.επισης ο διευθυντης  1 φιλου μου ωρομισθιου στην αλεξ/πολη του ειπε οτι του χρονου δε θα χει δουλεια και πολλοι αναπληρωτες θα γινουν αναπλ. μειωμενου ωραριου.εμεις στην ειδικη αγωγη νομιζουμε οτι το νομοσχεδιο δε μας θιγει και οτι θα βγει νεο για την ειδικη αγωγη αλλα δεν καταλαβαινουμε οτι το σκεπτικο της υπουργου μας θα ειναι το ιδιο δε μπορει ολη η χωρα να βουλιαζει και στην ειδικη αγωγη ναναι τα πραγματα ροδινα

Και ποιος σου είπε ότι τα πράγματα στην ειδική αγωγή είναι ρόδινα για να τα βλέπουμε κι έτσι. Ξέρεις πόσα κενά υπάρχουν σε υλικοτεχνικές υποδομές , εκπαιδευτικό προσωπικό και ειδικό πρωσοπικό. Ισως χειρότερα να μην γίνεται.....

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:50:01 μμ »
κανείς δεν ειπε ότι είναι ρόδινα αλλά μην λέμε και πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί ποτέ και από κανέναν επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:01:46 μμ »
Και ούτε πρόκειται να ειπωθούν An na γιατ'ι η πληροφόρηση είναι πλέον κατευθυνόμενη και απόλυτα ελεγχόμενη από την κάθε κυβέρνηση. Πολλές οι ελλείψεις στην ειδική αγωγή, σοβαρά κτιριακά προβλήματα, εκπαιδευτικοί-αλεξιπτωτιστές (όχι όλοι) που δουλεύουν μόνο για το επίδομα ή για να είναι πιο "χαλαρά" μέσα στην τάξη, υπεύθυνοι σε διάφορα πόστα που δεν ξέρουν τι πάει να πει ειδική αγωγή.Κατά τα άλλα πάνω απ' όλα ο μαθητής.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 21, 2010, 02:37:00 μμ »
tha mas diaxorisei telika apo th genikh agwgh h oxi?
problepetai kati tetoio sto neo nomosxedio?
h tha mas balei sto idio kazani me tous upoloipous k tha perimenoume gia monimpoihsh meta th metabatikh?
den blepw na ginetai pouthena logos.oute sta forum alla oute kai apo to upourgeio.
as anoixei epitelous organikes theseis!
panta tha uparxoun paidia me adunamies kai sta genika sxoleia!
na mas diorisei fetos olous!!!!!exallou oi perissoteroi eimaste 2+ xronia anaplirwtes!!

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 21, 2010, 02:44:16 μμ »
mitsy θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.
Τα greeklish καθιστούν την ανάγνωση ιδιαίτερα δύσκολη.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 30, 2010, 09:22:18 μμ »
Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις


Προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί μετά την 1-9-2010 λαμβάνεται υπόψη
για τους τελικούς πίνακες του διαγωνισμού του άρθρου 3 μόνο εφόσον η
πρόσληψη έγινε από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών της παραγράφου 2 ή
από τους τελικούς πίνακες του άρθρου 3.
Από την προϋπόθεση του
προηγούμενου εδαφίου εξαιρείται η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών των
ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και της
περίπτωσης ιδ της υποπαραγράφου α της παραγράφου 34 του άρθρου 6 του ν.
3027/2002, όπως ισχύει.


Δηλαδη εξαιρει στη ουσια την προυπηρεσια που θα αποκτουσαμε φετος σαν αναπληρωτες ειδικης αγωης.

Μας τρελανε η δικια σου....
Τα εχει αλλαξει ολα την τελευταια στιγμη και δεν πηρε κανεις μυρωδια.

Εγω θα εχω τον Ιουνιο 27.677 μορια και μου στερει την επιπλεον προυπηρεσια.

Και οχι μονο εμενα!!!Ολους μας.

Δειτε το καινουργιο νομοσχεδιο στο site του υπουργειου...

Αισχος

 

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 30, 2010, 10:45:15 μμ »
Παρακάτω είναι ο Ν3027/2002 Άρθρο 6 παράγραφος 34
βλέπεται πουθενά αυτό ; περίπτωσης ιδ της υποπαραγράφου α της παραγράφου 34 του άρθρου 6 του ν.
3027/2002

μήπως υπάρχει σε άλλη αναθεώρηση ;

34. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού , νοείται αυτή που προσφέρθηκε ανεξάρτητα από το φορέα πρόσληψης: α) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά σχολεία, γ) Στα Τμήματα Αθλητικών διευ-κο-λύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρηση τους, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης και ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής βοήθειας.
 

Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις


Προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί μετά την 1-9-2010 λαμβάνεται υπόψη
για τους τελικούς πίνακες του διαγωνισμού του άρθρου 3 μόνο εφόσον η
πρόσληψη έγινε από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών της παραγράφου 2 ή
από τους τελικούς πίνακες του άρθρου 3.
Από την προϋπόθεση του
προηγούμενου εδαφίου εξαιρείται η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών των
ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και της
περίπτωσης ιδ της υποπαραγράφου α της παραγράφου 34 του άρθρου 6 του ν.
3027/2002, όπως ισχύει.


Δηλαδη εξαιρει στη ουσια την προυπηρεσια που θα αποκτουσαμε φετος σαν αναπληρωτες ειδικης αγωης.

Μας τρελανε η δικια σου....
Τα εχει αλλαξει ολα την τελευταια στιγμη και δεν πηρε κανεις μυρωδια.

Εγω θα εχω τον Ιουνιο 27.677 μορια και μου στερει την επιπλεον προυπηρεσια.

Και οχι μονο εμενα!!!Ολους μας.

Δειτε το καινουργιο νομοσχεδιο στο site του υπουργειου...

Αισχος

 

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 01, 2010, 10:05:06 πμ »
Μακαρι να κανω λαθος αλλα για ψαξτε το καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος nickolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • viva la vida
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 01, 2010, 05:24:01 μμ »
δε χάνεις προυπηρεσία.

παίρνεις μόρια τα οποία προσμετρώνται στον ΑΣΕΠ, άμα και όταν γίνει και αφού είσαι επιτυχών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2010, 05:35:17 μμ από ange.pe71 »

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 01, 2010, 05:38:06 μμ »
o ΑΣΕΠ  πάει για το 2012 οπότε μην αγχώνεστε...Επίκειται και η καταστροφή του κόσμου τότε..χε χε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.