*

Αποστολέας Θέμα: 1η φορά στην τάξη  (Αναγνώστηκε 15004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 03:56:20 μμ »
καλησπέρα. θα ήθελα να συνεχίσω το συγκεκριμένο θέμα από μια άλλη οπτική γωνία. το άγχος για την πρώτη φορά στην τάξη. είμαι φιλόλογος και του χρόνου διορίζομαι. ίσως φέτος με καλέσουν ωρομίσθια. όσο σκέφτομαι όμως αυτή τη στιγμή, νομίζω ότι με λούζει κρύος ιδρώτας και το στομάχι μου γίνεται κόμπος... μέχρι στιγμής είχα εμπειρία μόνο από ιδιαίτερα. δυστυχώς όσο και να έψαξα για φροντιστήριο, δεν κατάφερα κάτι, γιατί πάντα στεκόταν εμπόδιο η έλλειψη εμπειρίας. αυτό που συνέβαινε με τα ιδιαίτερα ήταν ότι θέλανε συγκεκριμένα μαθήματα (αρχαία και ιστορία τις περισσότερες φορές), με αποτέλεσμα να έχω ασχοληθεί κατά κανόνα μόνο με αυτά. μαθήματα πανελληνίων δεν έχω κάνει πέρα από άγνωστο β λυκείου. καλή η ειδίκευση σε κάποια μαθήματα, αλλά φιλολογικά μαθήματα υπάρχουν πολλά...αυτό λοιπόν είναι το άγχος μου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας.
ευχαριστώ

στην ιδια ακριβως κατασταση ειμαι κ εγω κ εχω τους ιδιους προβληματισμους. αλλα δεν αφηνω τον εαυτο μου να αγχωνεται. απλα ανυπομονω να με καλεσουν ωρομισθια...
πριν 2 χρονια ειχα 2 ωρες πδς. τα πρωτα λεπτα ηταν δυσκολα καθως δεν ηξερα τι να κανω, πού να παω κτλ. αλλα πανω στο 5λεπτο τα πραγματα ηταν τελεια! ημουν σε ενα χωριο κ η πρωτη ερωτηση μαθητριας: "κυρια μπορω να σας ρωτησω κατι?"
"βεβαιως" απαντω εγω. "ειστε παντρεμενη?"
ε μετα απο αυτην την ερωτηση δεν θελεις κ πολυ για να αισθανθεις ανετα  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 04:01:47 μμ »
Χαχα, τα άτιμα μπορούν να σε ρωτήσουν τα πάντα, μέχρι και από πού αγόρασες το ρολόι που φοράς ή τα σκουλαρίκια σου!

Πάντως, συνειδητοποίησα ότι τα μαθήματα που φοβόμουνα περισσότερο είναι τελικά πιο εύκολα από αυτά που προτιμούσα. Σε γενικές γραμμές, ήθελα τις ιστορίες, ιστορικός ούσα και τελικά είχα τόσες πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό μου που κατέληγα να διαβάζω περισσότερο. Ενώ με τα αρχαία, που είναι περισσότερο τυφλοσούρτης, τα πράγματα είναι πολύ πιο προγραμματισμένα. Επίσης, ακόμα δεν έχει έρθει, 3 χρόνια τώρα, η τρομακτική στιγμή της ερώτησης που δεν ξέρω να απαντήσω... Μεταξύ μας, ανυπομονω!  ;D

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 04:23:05 μμ »
Fotini.1981 καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος για το οποίο μιλάς αφού το αισθάνθηκα και γω πριν από 2 χρόνια που ήταν η 1η μου φορά σε τάξη, αφού στην ουσία είναι διπλό άγχος τόσο για την αποδοχή που θα έχεις από τα παιδιά, την επικοινωνία μαζί τους, αν θα μπορέσεις να επιβληθείς, όσο και για τη γνωστική σου επάρκεια. Προκειμένου λοιπόν να αντιμετωπιστεί όλο αυτό το συσσωρευμένο άγχος το πρώτο κλειδί είναι όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία από εμάς στο σπίτι. Σίγουρα βέβαια η πληθώρα των αντικείμενων στους φιλολόγους δεν επιτρέπει πάντοτε την καλύτερη προετοιμασία σε όλα ιδίως όταν είναι κανείς στην αρχή της σταδιοδρομίας του (τι να προλάβει να πρωτοδιαβάσει κανείς). Ωστόσο η προσπάθεια μετράει και η υπόσχεση στον εαυτό μας ότι τον επόμενο χρόνο θα ανταπεξέλθουμε καλύτερα αξιοποιώντας την εμπειρία του προηγούμενου χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 02:50:31 μμ »
χαίρομαι που μοιράστηκα μαζί σας αυτό το θέμα!!!!! ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:22 »

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 08:11:11 μμ »
το θεμα ειναι πως πρεπει ενας εκπαιδευτικος να ειναι την πρωτη μερα στη ταξη για να μην του παρουν τον αερα τα παιδια για να ακολουθησει μια ηρεμη σχολικη χρονια χωρις προλβηματα πειθαρχιας εχετε καμια ιδεα γιαυτο το προλβημα?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 09:44:45 μμ »
Βασικά δεν υπάρχει κάποια συνταγή για αυτό. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε εκπαιδευτικού. Υπάρχουν καθηγητές που μπαίνουν στην τάξη και εκπέμπουν απίστευτη αγριάδα και αυστηρότητα και τον τρέμουν τα παιδιά και η χρονιά κυλάει ήσυχα για αυτόν και στην ώρα του η τάξη είναι εκκλησία. Φαντάζομαι όλοι είχαμε τέτοιους καθηγητές.

Άλλοι πάλι, είναι πολύ χαμογελαστοί και φιλικοί, συζητάνε με τα παιδιά για θέματα και εκτός μαθήματος, αλλά κρατάνε την ισορροπία ξεκαθαρίζοντας ότι η πλάκα πλάκα και το μάθημα μάθημα.

Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν σου παίρνουν τον αέρα. Το θέμα είναι εσύ ποιόν ρόλο μπορείς να παίξεις, γιατί αν πας να παίξεις έναν ρόλο που δεν σου ταιριάζει αυτό θα είναι καταστροφικό.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:00:05 μμ »
αχ μπηκα για πρωτη φορα στην ταξη την προηγουμενη βδομαδα. κανω α, β κ γ γυμνασιου. με την α κ β ολα καλα. αλλα στη γ υπαρχουν 3 παιδια που κανουν την απιστευτη φασαρια, δε μπορειτε να φανταστειτε. μεσα σε 8 ωρες μαθηματος τα εχω δοκιμασει ολα. ο,τι παιδαγωγικη θεωρια ξερω κ δεν ξερω. ως κ ωριαια αποβολη εδωσα κατι που δεν ηθελα να κανω σε καμια περιπτωση.  :(
ειναι απιστευτο πως ενω μπορει καποιος να εχει πολλη ορεξη για τη δουλεια του, να εχει τη θεληση να βοηθησει τα παιδια να τον ακυρωνουν μεσα σε ενα λεπτο. σημερα ημουν ετοιμη να βαλω τα κλαματα. δεν ηξερε πλεον τι να κανω για να τα κανω καλα. τα αλλα παιδια θελουν να παρακολουθησουν αλλα κανουν τοσο πολλη φασαρια τα συγκεκριμενα ατομα που ειναι σχεδον αδυνατον. σημερα λοιπον ειναι αυτη η κακια μερα που νιωθω πως ο,τι κ αν κανω δεν εχει αντικτυπο. υπαρχουν ομως κ αλλες πολυ καλες μερες....

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:06:59 μμ »
δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση της φωνής σου, αλλά όχι και τον τόνο της

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:16:35 μμ »
αχ μπηκα για πρωτη φορα στην ταξη την προηγουμενη βδομαδα. κανω α, β κ γ γυμνασιου. με την α κ β ολα καλα. αλλα στη γ υπαρχουν 3 παιδια που κανουν την απιστευτη φασαρια, δε μπορειτε να φανταστειτε. μεσα σε 8 ωρες μαθηματος τα εχω δοκιμασει ολα. ο,τι παιδαγωγικη θεωρια ξερω κ δεν ξερω. ως κ ωριαια αποβολη εδωσα κατι που δεν ηθελα να κανω σε καμια περιπτωση.  :(
ειναι απιστευτο πως ενω μπορει καποιος να εχει πολλη ορεξη για τη δουλεια του, να εχει τη θεληση να βοηθησει τα παιδια να τον ακυρωνουν μεσα σε ενα λεπτο. σημερα ημουν ετοιμη να βαλω τα κλαματα. δεν ηξερε πλεον τι να κανω για να τα κανω καλα. τα αλλα παιδια θελουν να παρακολουθησουν αλλα κανουν τοσο πολλη φασαρια τα συγκεκριμενα ατομα που ειναι σχεδον αδυνατον. σημερα λοιπον ειναι αυτη η κακια μερα που νιωθω πως ο,τι κ αν κανω δεν εχει αντικτυπο. υπαρχουν ομως κ αλλες πολυ καλες μερες....

maryvas, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... με τη θεατρολογία α λυκείου, που είναι μη εξεταζόμενο μάθημα και τα όρια μεταξύ χαλαρότητας - ασυδοσίας είναι πολύ ρευστά...
έχω αύριο μάθημα με 3 τμήματα, και ενώ με τα 2 τα πηγαίνω όπως κι εσύ θαυμάσια, σκέφτομαι τι θα κάνω αύριο με το τρίτο και με έχει πιάσει τρελή απογοήτευση..
εγώ ανέβασα και την ένταση της φωνής, δυστυχώς όμως αναγκάστηκα να ανεβάσω και τον τόνο.. ωριαίες αποβολές.. ένας με μονοήμερη, με πρωτοβουλία του διευθυντή και εγώ σε μαύρο χάλι ψυχολογικά...
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:25:47 μμ »
Εγώ σήμερα μπήκα πρώτη φορά σε β , γ  γυμνασίου
α, β  Λυκείου!

Όλα πήγαν πολύ καλά!

φτου φτου μη με ματιάσω  :)

(Για το πως μας συμπεριφέρονται οι μαθητες είναι και θεμα διευθυντή πάντως! Αν τον τρέμουν κάθονται σούζα)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:37:54 μμ »
o διευθυντης ειναι αυστηρος κ μου εχει πει με το που μιλανε να τους βαζω ωριαια για να μη μου παρουν τον αερα κ να με φοβουνται. εγω ομως δε θελω κατι τετοιο.δε θελω να με φοβουνται, θελω να με σεβονται. τι στο διαλειμμα επιασα τον ταραξια κ του μιλησα με πολυ γλυκα λογια (μου λεει "ναι κυρια εχετε δικιο. ειδικα σε σας δεν θα επρεπε να κανω φασαρια." την επομενη ωρα ηταν ακομη χειροτερος) τι τους κανω ερωτησεις για το μαθημα ωστε να μη νοιωθουν αποκομμενοι, τι τους φωναζω, τι τους το παιζω μαρθα βουρτση....τιποτα...κ θεσεις τους αλλαξα κ στην εδρα βαζω καποιο παιδι να καθεται, τα βγαζω στον πινακα για να γραφουν καποια πραγματα που θελω. κανω ο,τι μπορω για να τα κραταω απασχολημενα κ ολα αυτα εις βαρος των παιδιων που θελουν να παρακολουθησουν. οι ιδιοι οι συμμαθητες τους τους λενε να σταματησουν.σημερα με εφτασαν στα ακρα. τους αγνοουσα. σε καποια φαση ειχα δακρυσει κ εκανα οτι κοιτουσα τον φελλοπινακα για να μη με δουν. στο τελος αφου τους εκανα κηρυγμα κ τους ειπα οτι προσπαθησα με ολους τους τροπους που υπαρχουν, τους ειπα οτι απο το επομενο μαθημα οποιος μιλαει θα παιρνει ωριαια

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:51:03 μμ »
Κλαψ κλαψ κλαψ :( :( :( :(
Διδάσκω για τρίτη χρονια σε δημόσιο σχολείο ως ωρομίσθιος. Μέχρι τωρα ήμουν σε Γυμνάσια αλλά φέτος έπεσα σε Λύκειο....Όλα καλά εκτός από τη Β Λυκείου....Σχεδόν όλα κορίτσια με ελάχιστο ενδιαφέρον για Αντιγόνη....Σήμερα μια κοιμόταν και τσατίστηκε όταν την ξύπνησα!!!! ??? ??? ??? ???Η άλλη έστελνε μήνυμα και η τρίτη χωρίς να ζητήσει άδεια βγήκε για τουαλέτα...έγινε χαμός αλλά όπως και να'χει νιώθω χάλια....με έχουν γραμμένο κανονικότατα....με τι όρεξη να μπω αύριο ξανά στην τάξη τους.....οποιαδήποτε συμβουλή συνάδελφοι καλοδεχουμενη

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 11:02:24 μμ »
α υπαρχουν κ χειροτερα απο τα δικα μου...καλα κ εσυ τι την ξυπνησες την κοπελα? δε ντρεπεσαι καθολου? εγω εχω ξανα την επομενη τεταρτη μαζι τους κ αγχωνομαι απο τωρα. ειμαι κ εγω πολυ χαλια.
δεν ειμαι η καταλληλη για συμβουλες αφου κ εγω δε μπορω να τα κανω καλα. το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι γενικα η αντιγονη ειναι ενα μαθημα που ενδεικνυται για συζητηση. αφου δεν ειναι κατευθυνσης το σιγουρο ειναι οτι θα το εχουν γραμμενο. προσπαθησε να το κανεις πιο βιωματικο. μη σε ενδιαφερει δλδ τοσο αν ξερουν τη μεταφραση. κανε τους ερωτησεις του στυλ" εσει τι θα κανατε σε αυτην την περιπτωση ή τι πιστευετε οτι θα γινει τωρα" κτλ.
κανω κ κοινωνικη κ πολιτικη αγωγη. ε λοιπον σε αυτο το μαθημα ολα ειναι καλα αφου δεν ειναι τοσο οτι παραδιδω μαθημα οσο το οτι τα παιδια κατευθυνομενα απο μενα συζητουν μεταξυ τους (για αυτα που λεει το μαθημα φυσικα αλλα μεσα απο τη ζωη) ακομη κ οι ταραξιες συμμετεχουν. επικρατει βεβαια ενας χαμος στην ταξη αλλα τουλαχιστον γινεται μαθημα
κουραγιο!!! κοιτα τη θετικη πλευρα. υπαρχουν μαθητες που χαιρονται το μαθημα σου. ας μενουμε στα θετικα κ οχι στα αρνητικα γιατι στο τελος θα τρελαθουμε.
τελικα ειναι μια δουλεια για γερο στομαχι...

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά στην τάξη
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 11:06:22 μμ »
Πράγματι....για πολύ γέρα στομάχια.....Σε ευχαριστώ θερμα για την απάντησή σου και το κουράγιο σου.....Αύριο ξημερώνει μια καινούργια μέρα!Θα τις βάζω να παίζουν θέατρο μέσα στην τάξη μπας και ξεξυπνήσουν....Θέε μου δώσε μας δύναμη!!!! ΑΣΕΠ, η αδιοριστία, οι λίγες θέσεις, τα δύσκολα παιδιά.....Άραγε τι προσδόκιμο ζωής έχουν οι καθηγητής;;;;;; ??? :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.