*

Αποστολέας Θέμα: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?  (Αναγνώστηκε 4156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« στις: Ιανουάριος 27, 2007, 07:07:08 μμ »
Πώς τα πήγατε όλοι οι υποψήφιοι? Ελπίζω για όλους καλή επιτυχία. Το θέμα (Wikipedia) ήταν τελικά μάλλον απρόβλεπτο αλλά πιο πολύ με ξάφνιασε το δεύτερο κείμενο. Ως γλωσσολόγοι έπρεπε να είμαστε ενημερωμένοι για τις γλωσσικές διαμάχες & από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.(?) Τέλος πάντων, το κείμενο διαβαζόταν. Δύο τρεις ερωτήσεις μου φάνηκαν παγίδα. Η γνώμη σας? :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 07:51:00 μμ »
Μμμμ... πραγματικά τα κείμενα ήταν σχετικά βατά αλλά υπήρχαν αρκετές ερωτήσεις-παγίδες νομίζω. Εσύ αναφέρεσαι μόνο για το δεύτερο; Ναι, όλοι περάσαμε από την επιστήμη της γλωσσολογίας αλλά δε θα έλεγα ότι είμαστε γλωσσολόγοι. Οπότε, θεωρώ ότι το δεύτερο κείμενο ήταν πολύ πιο ζόρικο από το πρώτο. Αυτό που δεν αντέχω τώρα είναι να μου έρχονται οι ερωτήσεις για τις οποίες αμφέβαλα και πιθανές απαντήσεις (που σαφώς δεν έδωσα) και τώρα ανακαλύπτω ότι είναι σωστές.  >:(

Η διάρκεια εξέτασης πώς σας φάνηκε; Εγώ αναρωτιέμαι αν θα προλάβω αύριο που θα έχουμε περισσότερα...

Αghathi, εσύ σε ποιο νομό δίνεις αν επιτρέπεται; Επίσης, ξέρω ότι είναι υπερβολικά νωρίς αλλά τα αποτελέσματα να τα περιμένουμε καλοκαίρι μεριά; Επόμενο ΑΣΕΠ να περιμένουμε;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2007, 09:40:07 πμ από aphrodite »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2007, 12:11:45 πμ »
Aprodite καλή επιτυχία & για αυριο. Ο Χρόνος μάλλον θα φαίνεται πιο περιορισμένος αύριο. Σήμερα από χρόνο ήμουν εντάξει. Στα κείμενα το δευτερο μου φάνηκε πιο περίεργο γιατί η Αμερικανικη πραγματικότητα μου φαίνεται λίγο μακρινή & άγνωστη για να απαντάω ερωτήσεις κρίσεις για το ποιος ειπε τι. Το όνομα του γερουσιαστή ήταν ιαπωνικό? Η κατανόηση της θέσης του εξαρτιώταν απο αυτο.
Είμαι από νομό Ηλείας & γράφουμε στην Πάτρα :)

Αποσυνδεδεμένος annaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ολα καλά..........???
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2007, 04:33:12 μμ »
Hi σε ολους!

Σημερα παει τελειωσε κι αυτο :)! Τωρα αναμενουμε τα αποτελεσματα. Ελπιζω να πηγαμε καλα ολοι
και να εχουμε την καλυτερη προσβαση.Εγω εδινα στην Θεσσαλονικη και μπορω να πω οτι τα θέματα του
γνωστικου μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο αυτα του προηγουμενου διαγωνισμου μας! Το κειμενο με
το Wiki concept ηταν πολυ καλο και πρωτοτυπο αλλα το άλλο με του Ισπανόφωνους ηταν λιγο δυσνοητο.
Επίσης παρατηρησα οτι η διατυπωση των ερωτησεων ηταν αρκετα παραπλανητικη!!Σημερα στο σχεδιο μαθηματος
απογοητευτηκα λιγο μιας και μας ζητησαν να κρίνουμε και οχι να φτιαξουμε Lesson Plan ??? Περιεργη εξελιξη
στα σημερινα θεματα.Πολυ πρωτοτυπο ηταν κατα την γνωμη μου το Plan για το Project και η εννοια
cross-curricular παιζει πολυ τωρα τελευταια...Τι να πω...Πιστευω οτι πήγα καλυτερα απο την πρωτη φορα
αλλα ποτε δεν ξερεις.Παλι στους πινακες των επιτυγχοντων αλλα οχι διοριστεων με βλεπω!!

Ερωτηση: Ξερετε ποτε βγαινουνε τα αποτελεσματα?


Αντε παιδια τερμα τα βασανα...Καλη ξεκουραση σε ολους!
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetime's argument
That nothing comes from violence
and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Lest we forget how fragile we are

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:07 »

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2007, 05:26:03 μμ »
Καλησπέρα!
Κι εγώ Θεσσαλονίκη έδωσα. Πάντως τολμώ να πω ότι τα θέματα δεν ήταν καθόλου αναμενόμενα. Είδα θέματα και άκουσα πολλά πιθανά θέματα αλλά τη δομή που είχαν ομολογώ πως δεν την περίμενα. Έδωσα πρώτη φορά και συγκρίνοντας Α΄- Β΄Θεμ. τώρα πια μπορώ να πω ότι προτιμώ την Α΄. :P Και ναι, πρώτο με δεύτερο κείμενο στο γνωστικό κερδίζει μακράν το Wiki, wiki!!!
Καλά αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος teliss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 07:11:58 μμ »
Σύμφωνα με τις απαντήσεις από το Έθνος έχω στο γνωστικό 23 λάθη, ενώ με Ελευθεροτυπία και Νέα 18 και 14 αντίστοιχα. Ωραία θέματα. Ουτε τα φροντιστήρια δεν συμφωνούν μεταξύ τους στις πιθανές  απαντήσεις που δίνουν. Πιστεύω όλα θα κριθούν από τον βαθμό που θα πάρουμε στο article. Παιδαγωγικά και διδακτική τα βρήκα βατά και αναμενόμενα.

Εσείς πόσα λάθοι έχετε κάνει σύμφωνα με τις απαντήσεις των εφημεριδων?

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 09:39:00 πμ »
Σύμφωνα με τις απαντήσεις από το Έθνος έχω στο γνωστικό 23 λάθη, ενώ με Ελευθεροτυπία και Νέα 18 και 14 αντίστοιχα. Ωραία θέματα. Ουτε τα φροντιστήρια δεν συμφωνούν μεταξύ τους στις πιθανές  απαντήσεις που δίνουν. Πιστεύω όλα θα κριθούν από τον βαθμό που θα πάρουμε στο article. Παιδαγωγικά και διδακτική τα βρήκα βατά και αναμενόμενα.

Εσείς πόσα λάθοι έχετε κάνει σύμφωνα με τις απαντήσεις των εφημεριδων?

Teliss, μη βασίζεσαι καθόλου στος απαντήσεις που δόθηκαν και θα δοθούν... Στον προηγούμενο διαγωνισμό, με βάση αυτά που έβλεπα, φαινόταν ότι γνωστικό έπιανα κάπου ανάμεσα σε 60-65 και είχα καταπογοητευτεί. Εν τέλει όταν βγήκαν τα αποτελέσματα είχα κάπου κοντά 80-82. Το ίδιο συνέβη και με τα παιδαγωγικά... Καλά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 09:59:29 πμ »
Πράγματι, το έχω ακούσει κι εγώ αυτό με τις απαντήσεις. Εξάλλου στα Νέα ανακοίνωσαν ότι ακύρωσαν ήδη κάποιες ερωτήσεις στους Φυσικούς και Γεωλόγους http://www.alfavita.gr/typos/typos20070130f.php. Θεωρώ ότι μέχρι να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα κανείς δεν ξέρει. Γιατί είναι σημαντικό και το πώς τα πήγαν οι υπόλοιποι. Για παράδειγμα, αν η lila λέει ότι είχε 80-82 στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και δεν ήταν στους διοριστέους, δεν θέλω να φανταστώ τη φετινή μάχη!

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 02:24:54 μμ »
Πράγματι, το έχω ακούσει κι εγώ αυτό με τις απαντήσεις. Εξάλλου στα Νέα ανακοίνωσαν ότι ακύρωσαν ήδη κάποιες ερωτήσεις στους Φυσικούς και Γεωλόγους http://www.alfavita.gr/typos/typos20070130f.php. Θεωρώ ότι μέχρι να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα κανείς δεν ξέρει. Γιατί είναι σημαντικό και το πώς τα πήγαν οι υπόλοιποι. Για παράδειγμα, αν η lila λέει ότι είχε 80-82 στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και δεν ήταν στους διοριστέους, δεν θέλω να φανταστώ τη φετινή μάχη!

Ήμουν στους διοριστέους. Απλά ήθελα να πω, πώς μπορεί να επηρεαστείς από τις απαντήσεις που δίνει κάθε φροντιστήριο... Θεωρούσα-πριν βγουν τα αποτελέσματα- ότι ήταν για μένα χαμένη υπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος teliss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 03:21:57 μμ »
Μακάρι να έχεις δίκιο lila και τα αποτελέσματα να μας εκπλήξουν ευχάριστα.

Αποσυνδεδεμένος Felix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι πανέμορφη! (με ή χωρίς ΑΣΕΠ...)
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 12:13:03 μμ »
Τα θέματα...μμμμμ... Να σκεφτώ.... Όσον αφορά στην 'Β θεματική, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ απαιτητικά σε σχέση με παλαιότερα θέματα, αν όμως κάποιος είχε κάνει πολύ καλή προετοιμασία πιστεύω ότι ήταν εφικτό να αντεπεξέλθει... Και στα θέματα πολλαπλής επιλογής, 2-3 ήταν οι ερωτήσεις που ίσως -κατά την ταπεινή μου άποψη- να επιδέχονταν 2 απαντήσεις Το ζήτημα για εμένα ήταν η ’ θεματική-το γνωστικό αντικείμενο. Η αλήθεια είναι ότι το θέμα του Wikιpedia ήταν πρωτότυπο και πολύ ενδιαφέρον, και, μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την πρώτη ανάγνωση. Το ίδιο και με το θέμα της έκθεσης, όπου, ευτυχώς, δεν περιοριζόμασταν από "εναλλακτικές" απαντήσεις. Τα ερωτήματα πολλαπλής επιλογής τα βρήκα προσωπικώς απαράδεκτα. Το δεύτερο κείμενο ήταν όντως πολύ πιο "ζόρικο" από το πρώτο, με βαθειές ανάσες όμως και 2-3 αναγνώσεις, είχα την ψευδαίσθηση ότι τελικά κατάφερα να βγάλω άκρη... Επλανώμην πλάνην οικτράν καθώς φαίνεται, αφού πολλές ερωτήσεις (και στα δύο κείμενα) μας ζητούσαν -ούτε λίγο ούτε πολύ- να μαντέψουμε τι ήθελε να πει ο ποιητής, ή τι είχε στο μυαλό του όταν έγραφε την τάδε πρόταση. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πολλές ερωτήσεις συνδέονταν μεταξύ τους, με την έννοια ότι, αν ο ποιητής είχε την ά στάση, οι σωστές απαντήσεις ήταν σύμφωνα με αυτήν την στάση, αν είχε την ΄β, σύμφωνα με αυτήν και πάει λέγοντας... Την στάση βέβαια αυτήν, ήταν από δύσκολο έως αδύνατον να την εντοπίσει κανείς μέσα στα συγκεκριμένα αποσπάσματα, ιδιαίτερα του δεύτερου κειμένου, όπου θα έπρεπε κανείς να έχει διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο του κυρίου -δεν θυμάμαι πώς τον έλεγαν- για να καταλάβει -ίσως- τι γινόταν τελικά... Και, κλείνοντας, θα σχολιάσω αυτό που ήδη έχει σχολιαστεί πολλάκις και από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων: Αν δεν μπορούν να καταλήξουν στο ποιες είναι οι σωστές απαντήσεις έμπειροι καθηγητές κολλεγίων, που εργάστηκαν για τις διάφορες εφημερίδες, πώς περιμένουν από νέους άπειρους και αγχωμένους υποψηφίους να βγάλουν άκρη; Μόνο στα 48 ερωτήματα πολλαπλής επιλογής οι εφημερίδες "Ελευθεροτυπία", "Τα Νέα" και "Έθνος" έδιναν 3 διαφορετικές απαντήσεις  για τα 8!!! Για τις υπόλοιπες 40, ευτυχώς οι διαφορές ήταν ανά 2... Τώρα, για το τι έκανε καθένας από εμάς...καλή μας τύχη...
Think pink...!

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 04:43:04 μμ »
εγώ πάντως πάτησα στο γνωστικό και ειδικά στα πολλαπλής. Αντίθετα αυτό που με ξελάσπωσε ήταν η εκθεση που χτυπησα ενα 80κατι!
Και εγώ στην αρχή με το που είδα wikipedia είπα πωωω τι τύχη χαλαρά το έχω το θέμα μια κ' ειμαι πολυ του ιντερνετ κ' ασχολούμαι γενικότερα...αμ δε...ξεκίνησα να διαβάζω και ξεφυσούσα. Οσο για το τελευταίο κείμενο κ' εγώ τα βρήκα ακόμα πιο μπαστούνια με την τρίτη αρχισα να το πιάνω το νόημα. Ήμουν στα περισσότερα ερωτήματα ανάμεσα σε 2 απαντήσεις. Οι αλλες 2 ήταν πολυ ακραίες επομένως ακόμα και αν καποιος δεν ειχε διαβάσει καθόλου θα μπορούσε να αποκλείσει τις 2 επιλογές...Απο κει κ' πέρα πιστεύω οτι ήταν περισσότερο θέμα τύχης να βρεις τη σωστή επιλογή αλλά και θέμα εμπειρίας με τετοια κείμενα που συναντιουνται πιο πολυ σε proficiency κ' παλι εκεί είναι πιο προφανή τα πράγματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.