*

Αποστολέας Θέμα: Ως πότε θα ανεχόμαστε την ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΟΡΟΪΔΙΑ; Κάτι πρέπει να γίνει…  (Αναγνώστηκε 15828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Ειλικρινά αυτό που συμβαίνει με τους ωρομίσθιους (μιλώ για τα ολοήμερα, δεν ξέρω τι γίνεται στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση αλλά φαντάζομαι πάνω κάτω τα ίδια χάλια θα επικρατούν) είναι φοβερό.  Για μένα συνυπεύθυνοι είναι ένα μεγάλο ποσοστό μονίμων, συνήθως μεγάλων σε ηλικία (που δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω συναδέλφους). Γιατί αυτοί έχουν τη δύναμη να αλλάξουν αυτή την κατάσταση. Αλλά αυτοί ενδιαφέρονται πως θα βγουν στη σύνταξη νωρίτερα, πως θα πάρουν περισσότερο εφάπαξ. Καμιά αυξησούλα. Και συμπεριφέρονται στους ωρομίσθιους με νοοτροπία νεοσύλλεκτου του στρατού (ειδικά οι διευθυντές – υποδιευθυντές γιατί δυστυχώς μόνο στους ωρομίσθιους τους παίρνει). Έλα τώρα νέος είσαι (άσχετα αν μερικοί είναι σχεδόν συνομήλικοι τους ηλικιακά). Προβλέπεται για τα 8 ευρώ την ώρα που παίρνεις μετά από 1 χρόνο, και να τρέχεις σε διαφορετικά σχολεία και να κάνεις εφημερίες, και να είσαι σε υπεράριθμα τμήματα, και να συνοδεύεις τα παιδιά στις παρελάσεις (τριήμερο και ο μόνιμος γυμναστής θα πάει στο χωριό του), και να οργανώνεις τις μουσικές εκδηλώσεις (έχει κάνει τόσες εκδηλώσεις ο μόνιμος μουσικός που κουράστηκε πια) και να φτιάχνεις υπολογιστές και να κάνεις εγκαταστάσεις  προγραμμάτων στο διάλειμμα σου ή μένοντας μετά το σχόλασμα. Και ούτε λόγος για διευκόλυνση στο ωράριο. Αυτό είναι το πρόγραμμα. Αν δεν σου αρέσει φύγε.
Και επειδή ξέρω ότι πολλοί θα λένε:
–Τι είναι αυτά που λες.. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι.
Ε και που είμαστε τόσο καιρό, άλλαξε κάτι; Α ναι άλλαξε η ωρομίσθια το 2005 αν θυμάμαι καλά. ΜΕΙΩΘΗΚΕ. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται ήταν η μεγάλη απεργία πριν τρία χρόνια. Το ότι δεν υπήρχε κουβέντα για τους ωρομίσθιους ήταν κάτι αναμενόμενο. Το να κάνεις την απεργία όμως αρχές της σχολικής χρονιάς μπλοκάροντας τις προσλήψεις ωρομισθίων. Είναι τόσο ΧΥΔΑΙΟ. Πόσοι ωρομίσθιοι περίμεναν εκείνο τον καιρό να τους καλέσουν; Να φτιάξουν το πρόγραμμα τους στο σχολείο και να το ρυθμίσουν με τη δεύτερη δουλεία τους; Πόσοι έχασαν το επίδομα ανεργίας επειδή τους κάλεσαν 2 μήνες αργότερα; Την ασφάλιση; Τα μόρια για διορισμό από 24μηνο και 30μηνο;
Και όσοι ωρομίσθιοι δέχονται να κάνουν έστω και ένα δευτερόλεπτο παραπάνω από την ώρα τους, ας σκεφτούν τι θα έκανε ο μόνιμος αν έπαιρνε και αυτός 8 ευρώ την ώρα μετά από 1 χρόνο. Και ας πληρωνόταν και τις αργίες και τον πολιούχο Άγιο. Αυτό με τον Άγιο δεν ξέρεις αν πρέπει να κλάψεις ή να γελάσεις τελικά! Αλλά εδώ μας πιάνουν στο φιλότιμο. Ποιοι, οι αφιλότιμοι. Και μην πει κανείς το εύκολο, εχθρός μας είναι η κυβέρνηση και με αυτή πρέπει να τα βάλουμε. Γιατί ή βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου, ή μάλλον τον βολεύει να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση με τους εκπαιδευτικούς 2-3 ταχυτήτων.
Όπως είχε πει ο Martin Luther King στο τέλος δεν θα θυμόμαστε το λόγια των εχθρών (όπου εχθρός η εκάστοτε κυβέρνηση / υπουργός) αλλά τη σιωπή των φίλων (όπου φίλος ο μόνιμος εκπαιδευτικός), που ναι μεν μας λυπάται και θέλει να λυθούν τα προβλήματα μας. Αλλά η σιωπή του είναι τόσο εκκωφαντική!

Υ.Γ. Το topic αυτό δεν έχει σκοπό να γίνει αντιπαράθεση μεταξύ ωρομισθίων και μονίμων. Έχει σκοπό να βρούμε μια λύση για να τελειώσει η κοροϊδία της ωρομισθίας. Και αν δεν μπορεί να τελειώσει, να αποκτήσουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα. Αν ο μόνιμος παίρνει x ποσό για 24 ώρες, εμείς για 12 να παίρνουμε x/2. Τα ίδια επιδόματα πάλι αναλογικά με τις ώρες. Και τις  ίδιες αργίες. Και για όσο διαρκεί η σχολική χρονιά. Έχω αρκετές ιδέες για το τι μπορούμε να κάνουμε, αλλά περιμένω να δω τι ανταπόκριση υπάρχει. Γιατί μπορεί τελικά να είναι όλα καλά. Και εγώ να κυνηγώ ανεμόμυλους.  :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Και εγώ μαζί σου!
Η γενικότερη αντιμετώπιση των ωρομίσθιων όσον αφορά τα δικαιώματα και τις αμοιβές τους δεν έχουν καμμία λογική.....Μία φορά μόνο ένιωσα αδικημένη από διευθυντή, αλλά καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς γιατί ακούω καθημερινά τι γίνεται σε συναδέρφους....θα ήθελα να ακούσω τις ιδέες σου.

batman

  • Επισκέπτης
Για μένα συνυπεύθυνοι είναι ένα μεγάλο ποσοστό μονίμων, συνήθως μεγάλων σε ηλικία (που δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω συναδέλφους). Γιατί αυτοί έχουν τη δύναμη να αλλάξουν αυτή την κατάσταση.
Να υποθέσω ότι εσύ που δέχεσαι αυτή τη σύμβαση δεν είσαι υπεύθυνος για τίποτα έτσι?

Παράθεση
Αλλά αυτοί ενδιαφέρονται πως θα βγουν στη σύνταξη νωρίτερα, πως θα πάρουν περισσότερο εφάπαξ. Καμιά αυξησούλα.
Και εσύ ενδιαφέρεσαι να πάρεις κάνα μοριάκι μπας και γίνεις και εσύ μόνιμος για να κάνεις και εσύ τα ίδια στους ωρομίσθιους που θα έρθουν. Είσαι το ίδιο ακριβώς με αυτούς που κατηγορείς.
Απλά σε τσαντίζει που κάποιοι είναι βολεμένοι και εσύ όχι. Εκεί είναι το πρόβλημα

Παράθεση
Και όσοι ωρομίσθιοι δέχονται να κάνουν έστω και ένα δευτερόλεπτο παραπάνω από την ώρα τους, ας σκεφτούν τι θα έκανε ο μόνιμος αν έπαιρνε και αυτός 8 ευρώ την ώρα μετά από 1 χρόνο.
Ο μόνιμος που κάνει υπερωρίες για να μην καλέσουν ωρομίσθιους παίρνει 5 ευρώ την ώρα οπότε καλύτερα μην μιλάς για αμοιβές.

Παράθεση
Και ας πληρωνόταν και τις αργίες και τον πολιούχο Άγιο. Αυτό με τον Άγιο δεν ξέρεις αν πρέπει να κλάψεις ή να γελάσεις τελικά! Αλλά εδώ μας πιάνουν στο φιλότιμο. Ποιοι, οι αφιλότιμοι. Και μην πει κανείς το εύκολο, εχθρός μας είναι η κυβέρνηση και με αυτή πρέπει να τα βάλουμε. Γιατί ή βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου, ή μάλλον τον βολεύει να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση με τους εκπαιδευτικούς 2-3 ταχυτήτων.
αλήθεια αν γίνεις ποτέ μόνιμος θα ζητήσεις να καταργηθούν όλες αυτές οι "άδικες" διατάξεις?

Παράθεση
Υ.Γ. Το topic αυτό δεν έχει σκοπό να γίνει αντιπαράθεση μεταξύ ωρομισθίων και μονίμων.
κάνεις πλάκα έτσι? για διάβασε τι έγραψες παραπάνω


Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
batman τι μας λες τωρα;"και εσυ ενδιαφερεσαι να παρεις κανα μοριακι μπας και γινεις και εσυ μονιμος για να κανεις και εσυ τα ιδια στους ωρομισθιους που θα ερθουν..."δηλαδη παραδεχεσαι οτι υπαρχει αυτη η σταση ορισμενων μονιμων προς τους ωρομισθιους..ενας μονιμος που εχει υπαρξει ωρομισθιος φερεται διαφορετικα στους ωρομισθιους γιατι εχει περασει τα ιδια σκατα.αυτο το εχω εισπραξει εγω απο μονιμους που ηταν πριν ωρομισθιοι.καταλαβαινουν πολυ καλα την κατασταση.το προβλημα αγαπητε φυσικα και ειναι η ανεργια και φυσικα θα τσαντιζομαστε,δεν υπαρχει λογος να το κρυβουμε.οσο για τους βολεμενους,συ ειπας,δικη σου επιλογη λεξης..εγω απλα θα μιλησω για τυχερους,λογω επετηριδας και αλλων ευνοικων συγκυριων,ας μην κρυβομαστε για τους δασκαλους μιλαμε,να μιλαμε ΑΝΟΙΧΤΑ,και για τους ταλαιπωρους του ασεπ...λοιπον κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες.χαλια ειναι οι αμοιβες των εκπαιδευτικων και αισχος ,αλλα των ωρομισθιων ειναι η απολυτη ξεφτιλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
alceste συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Και δυστυχώς έχω υπάρξει θύμα άνισης συμπεριφοράς από διευθυντές αλλά και από μόνιμους συναδέλφους. Και δεν περίμενω να κάνουν κάτι για μένα αυτοί που είναι μόνιμοι. Αλλά τουλάχιστο να μήν πατούν επί πτωμάτων!. Έλεος δηλαδή. Και προς θεού, δεν είναι όλοι έτσι.Όπως πολύ σωστά είπες, όσοι έχουν περάσει από την ωρομισθία κατανοούν απόλυτα τι περνάμε και στα λόγια αλλά και στη πράξη.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο Δον. Όμως δεν πρόκειται να καταργηθεί η ωρομισθία μιας και βολεύει την κυβέρνηση αλλά και τους χιλιάδες που είναι χαμηλά στον πίνακα και μαζεύουν σιγά σιγά τα μόρια. Πες μας λύσεις μιας και για μένα μόνο αν είσαι αναπληρωτής είσαι σε καλή μοίρα. Δεν νομίζω να γίνει τίποτα μιας και όπως είπες και είδες δεν είμαστε ενωμένοι. Αλήθεια οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί πηγαίνουν ωρομίσθιοι; Τι προτείνεις θα ήθελα να σε ακούσω. Επίσης τι απαντάς στον batman;
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Συνάδερφοι είμαι και εγω ωρομίσθια και υφίσταμαι όλη αυτή την κατάσταση. Πέρα απο όλα αυτά που είναι γνωστά, το θεωρώ απαράδεκτο να έχουμε να πληρωθούμε τόσο καιρό. Έλεος πια τι πρέπει να κάνουμε;;;;Παίρνω τηλέφωνο  να ρωτήσω για την πληρωμή στην Πρωτοβάθμια και η απάντηση είναι οτι απλά.......εκκρεμεί!!!!

Γιατι δεν σταματάμε όλοι να πηγαινουμε στο ολοήμερο να δούμε αν θα μας πληρώσουν!!! Και για να σας προλάβω θα μου πειτε οτι είναι ανέφικτο...γιατι πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν συμμετέχουν σε τέτοιες ποσπάθειες.

batman

  • Επισκέπτης

   Ρε παιδιά ποιος είναι ο σκοπός του thread ? Να κλαίγεστε όλοι μαζί για να νιώσετε καλύτερα?
Και επίσης δεν έχω καταλάβει κάτι άλλο.Μιλάτε λες και σας κάνουν κάποια βασανιστήρια στο σχολείο.

Μήπως σας δέρνουν? σας προπηλακίζουν ή σας βρίζουν? σας προσβάλλουν την προσωπικότητα μήπως? Τι από όλα αυτά?
Το κάνετε να φαίνεται λες και σας έχουν ρίξει σε καταναγκαστικά έργα.

Να σας κάνω μια ερώτηση σε όλους/ες εσάς που κλαίγεστε? Έχετε δουλέψει καθόλου σε ιδιωτικό τομέα που τυχαίνει κάποιες μέρες να γυρνάς σπίτι στις 12 το βράδυ ή είχατε συνηθίσει στο χαρτζιλίκι του μπαμπά?
Έχετε βγει στην πραγματική αγορά εργασίας να δείτε τι γίνεται? Επειδή σας έβαλαν να εγκαταστήσετε ένα πρόγραμμα ή να κατεβάσετε κανένα update που είναι υπόθεση 5 λεπτών το κάνατε θέμα?

Να σας πω τι πιστεύω για όλους εσάς που τα λέτε αυτά?
Είστε κακομαθημένοι, δεν έχετε ποτέ δουλέψει πραγματικά στη ζωη σας και νομίζετε ότι στο σχολείο θα πρέπει να σας στρωσουν χαλί που πάτε και τους κάνετε μάθημα αντί να στρωθείτε και να δουλέψετε.

Αφού από ότι φαίνεται απεχθάνεστε τη δουλειά του ωρομισθίου γιατί δεν ψαχνετε να βρείτε κάποια άλλη δουλειά? Μήπως και έχετε βολευτεί με το σκεπτικό ότι κάποτε θα διοριστείτε?

ή μηπως φοβάστε ότι αν βρείτε μια πραγματική δουλειά σε μια ιδωτική εταιρία θα φύγετε κλαίγοντας από την πρώτη μέρα?

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
batman εγω προσωπικά έχω δουλέψει σε ιδιωτικό και ξέρω πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει. Τα προβλήματα σου και τον κομπλεξισμό σου βγάλτα αλλού καθώς και τις εύκολες κρίσεις σου για το αν έχουν δουλέψει οι άλλοι οι όχι. Καθώς και την ειρωνία σου για τις απλές δουλειές μου μας βάζουν να κάνουμε στο ολοήμερο και κλαιγόμαστε. Εμείς συμμετέχουμε στην ωρομισθία μην έχοντας άλλη επιλογή. Έδωσα ΑΣΕΠ για να βελτιώσω την θέση μου. Αλλά δεν μπορώ να μην βλέπω την ελεεινή κατάσταση που επικρατεί. Και φυσικά δεν με αναγκασε κανείς. Επιλογή μου είναι που κάνω κάθε χρόνο την αίτηση. Σκοπός του topic αυτου ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ είναι να βρούμε οι ωρομίσθιοι κάποιους τρόπους να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας. Αν λοιπον δεν σε αφορά ασχολήσου με κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αφού από ότι φαίνεται απεχθάνεστε τη δουλειά του ωρομισθίου γιατί δεν ψαχνετε να βρείτε κάποια άλλη δουλειά? Μήπως και έχετε βολευτεί με το σκεπτικό ότι κάποτε θα διοριστείτε?

ή μηπως φοβάστε ότι αν βρείτε μια πραγματική δουλειά σε μια ιδωτική εταιρία θα φύγετε κλαίγοντας από την πρώτη μέρα?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++ Συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Μα ποιος σας είπε ρε παιδιά οτι δεν έχουμε δουλέψει στο ιδιωτικό;;;;;; Τι αυθαίρετα συμπεράσματα είναι αυτά;;;;;; Δηλαδή θα φτάσουμε στο σημείο να βγάζουμε βιογραφικά στην φορά να δούμε ποιος είναι πιο "επιστήμονας" και ποιος έχει δουλέψει πιο πολλές ώρες την μέρα. Οκ ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του. Εγώ δεν έχω τίποτα εναντίον των μόνιμων / αναπληρωτών. Αλλά όλοι οι ωρομίσθιοι για σας είναι τεμπέληδες που κλάιγονται χωρίς λόγο. Έτσι συνάδερφοι μια ζωή γι αυτό δεν πάμε ποτέ μπροστά.

Συγνώμη απο όλους τους αναπληρωτές/ μόνιμους που δεν σκέφτονται έτσι. Εγώ δεν σας τσουβαλιάζω όλους. Κανένα άλλο σχόλιο απο εμένα

Ευχαριστώ.-

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κάποιος λέει την άποψη του πρέπει να χαρακτηρίζεται κομπλεξικός ή ότι έχει κάποιο πρόβλημα.
Πραγματικά λυπάμαι

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Και ποιος σας είπε ότι δεν κάνουμε κι άλλη δουλειά? Ότι δεν δουλεύουμε και τα καλοκαίρια και σας σερβίρουμε το ωραίο σας καφεδάκι μπροστά στην ωραία παραλία όπου ξεροψήνεστε στον ήλιο ενώ κάποιοι από μας ξεροψήνονται στη δουλειά? Όλοι εμείς που παλεύουμε με την ωρομισθία το κάνουμε για να έχουμε μια καλυτερη ζωή είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Και αν προκύψει κάτι άλλο πιστεύω οι περισσότεροι από μας θα πάνε. Επειδή όμως ξέρουμε τι γίνεται στην αγορά εργασίας, προσπαθούμε να μην κλείνουμε πόρτες. Δεν θέλω να πω κάτι άλλο. Κουβέντα κάνουμε κι ο καθένας έχει την κρίση του.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
οι συναδελφικές σχέσεις μεταξύ μονίμων και ωρομισθίων δεν πηγάζουν τόσο από το καθεστώς πρόσληψης των τελευταίων όσο από την προσωπικότητα και την κουλτούρα του κάθε εκπαιδευτικού.
το θέμα του topic, όμως, είναι ότι κάτι πρέπει να κάνουμε και μάλιστα τώρα που η ωρομισθία φαίνεται να παίρνει μεγαλύτερη έκταση τόσο στην πρωτοβάθμια όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
δεν διαφωνεί κανείς ότι οι ωρομίσθιοι κακοπληρώνονται ή ότι μετά βίας αρκετοί συμπληρώνουν ένσημα για ασφάλιση ή ότι ζουν μέσα στην ανασφάλεια του αν και του χρόνου θα τους καλέσουν.
επιπλέον, μια άλλη παράμετρος, προϊόν της ωρομισθίας, είναι ότι, θέλοντας και μη, όλη τη δυσαρέσκεια που μας προκαλούν τα παραπάνω, την εκδηλώνουμε-εκφράζουμε και στον εργασιακό μας χώρο. αυτό σύντομα θα αποτυπωθεί και ως περαιτέρω εκφυλισμός της εκπαίδευσης.
δεν είναι, όμως, η οικονομική κρίση που υπαγορεύει την πρόσληψη κατά συρροή ωρομισθίων αλλά η απάντηση (ή η μη απάντηση) στο ερώτημα τι πολίτες θέλουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.