*

Αποστολέας Θέμα: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )  (Αναγνώστηκε 25475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος filosfilisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 04:38:17 μμ »
Με ενδιαφέρον διαβάζω τις απόψεις των συναδέλφων και ας μου επιτραπεί να προσθέσω ορισμένα σχόλια και να διατυπώσω κάποιες απορίες.
1. Όταν αποκαλούμε ένα ναό καθεδρικό, δε σημαίνει πως αναφερόμαστε αποκλειστικά σε χριστιανική καθολική εκκλησία. Ας μην ξεχνούμε, άλλωστε, πως τμήμα των ελληνορθόδοξων χριστιανικών ναών ονομάζεται "καθολικό".
2. Σε ποιον επίσημο κρατικό διαγωνισμό τα μέλη που απαρτίζουν την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων γνωστοποιούνται στο κοινό; Σε τι θα εξυπηρετούσε τις διαδικασίες του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών η δημοσιοποίηση των ονομάτων εκείνων που "βγάζουν τα θέματα";
3. Ενδεικτική βιβλιογραφία δίνεται στους υποψήφιους όλων, σχεδόν, των "επίσημων" κρατικών διαγωνισμών. Ενδεικτικά αναφέρω δύο από τους απαιτητικότερους διαγωνισμούς: της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και του Διπλωματικού Σώματος. Η τακτική του Α.Σ.Ε.Π. να μην προτείνει στους υποψήφιους εκπαιδευτικούς συγκεκριμένη βιβλιογραφία, γεννά ερωτηματικά.
4. Τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν με το (εκάστοτε) κείμενο. Τίποτα δεν υπάρχει εκτός αυτού. Με αυτό δεδομένο ποιο κείμενο παρέθεσε η Επιτροπή, όταν ζήτησε απάντηση στην ερώτηση 15 των Νέων Ελληνικών (στον  Κρητικό του Σολωμού ο αφηγητής είναι: α) παντογνώστης, β) πρωταγωνιστής, γ) αυτόπτης μάτρυρας, δ) παρατηρητής). Εδώ, εξετάζεται η απομνημονευτική ικανότητα του υποψηφίου ή η δυνατότητα να διακρίνει και να αξιοποιεί αφηγηματικές τεχνικές;
5. Κάθε σχολιασμός της ερώτησης 25 του ίδιου μαθήματος (τι έργο είναι ο Βασιλικός του Μάτεση) περιττεύει. Ο Α.Σ.Ε.Π. πρωτοτύπησε, θέτοντας στους υποψήφιους ερώτηση που δεν επιδέχεται καμία από τις 4 προτεινόμενες απαντήσεις. Μη μου πείτε πως πιστεύετε, στ' αλήθεια, πως ένα δράμα είναι ποτέ δυνατό να χαρακτηριστεί "θεατρικό". Νατουραλιστικό, υπερρεαλιστικό, ηθογραφικό, εξπρεσιονιστικό, ρεαλιστικό, ιστορικό...... ναι. Αλλά "θεατρικό";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 07:09:24 μμ »
"Ισχυρή τεκμηρίωση για το ότι ο Φίλλιπος είναι η απάντηση: Μετά τη μάχη της Χαιρώνειας στήθηκε στην περιοχή μνημείο προς τιμήν των πεσόντων από το Φίλιππο.
Εκτός κι αν εμένα τα Ελληνικά μου έχουν προβληματάκι....."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ερ 40. Μετά τη μάχη της Χαιρώνειας στήθηκε στην περιοχή μνημείο προς τιμήν των πεσόντων από:

1."Παρά την συνήθη τακτική του ο Φίλιππος δεν προέβη τότε σε καταδίωξη του εχθρού, αλλά περιορίστηκε μόνο στο να ανεγείρη τρόπαιο." (Wilcken, σελ. 291).

2."Μετά τη βαριά ήττα τους στη Χαιρώνεια, το 338 π.Χ. οι Θηβαίοι έθαψαν τους νεκρούς του "Ιερού Λόχου" σ΄ έναν κοινό τάφο κι έστησαν στο χώρο αυτό, πάνω σε ψηλό βάθρο, ένα μαρμάρινο λιοντάρι
. Το μνημείο αυτό έχει σήμερα αναστηλωθεί". (Σχολικό εγχειρίδιο ιστορίας Α΄ γυμνασίου).

3. "Ο Φίλιππος, στη δεξιά πτέρυγα, προσποιήθηκε υποχώρηση και μετά έτρεψε σε φυγή τους Αθηναίους που ήταν αντιμέτωποί του. Ο Δημοσθένης και μερικοί άλλοι ξέφυγαν. Το μεγάλο λιοντάρι που σήμερα υψώνεται μέσα στη μοναχική έκταση της Βοιωτίας, κάνει κάτι περισσότερο από το να τιμά αυτούς που έπεσαν. Ουσιαστικά σημειώνει το τέλος της πόλης-κράτους[/b].  (Botsford-Robinson, σελ. 350).

4."Χαιρώνεια: Η Χαιρώνεια έμεινε γνωστή στην ιστορία από τη μάχη μεταξύ Μακεδόνων υπό τον Φίλιππο και των Ελλήνων, κατά το 338 π.Χ. Στη μάχη αυτή νίκησε ο Φίλιππος και έγινε κύριος της Ελλάδος. Στο μέρος που έπεσε μαχόμενος ο ιερός λόχος των Θηβαίων ανεγέρθη  ο "Λέων της Χαιρωνείας". (1ο Eγκυκλοπαιδικό λήμμα).

5. "Μάχη της Χ. : Η σημαντικότερη [μάχη] είναι αυτή που έγινε το 338 π.Χ. μεταξύ των Μακεδόνων με επικεφαλής το Φίλιππο, και των συνασπισμένων Αθηναίων, Θηβαίων, Βοιωτών, Κορινθίων, Μεγαρέων, Ευβοέων και μισθοφόρων, κατά την οποία οι εμπειροπόλεμοι Μακεδόνες...νίκησαν τις συνασπισμένες δυνάμεις των νοτίων Ελλήνων, ανοίγοντας έτσι το δρόμο προς τη νότια Ελλάδα. Στο χώρο του ομαδικού τάφου των νεκρών του "Ιερού Λόχου" οι Θηβαίοι έστησαν ένα μαρμάρινο λιοντάρι, τον αναστηλωμένο σήμερα και γνωστό ως "λέοντα της Χαιρώνειας".
(2ο Eγκυκλοπαιδικό  λήμμα [/b] με εικόνα ίδια με αυτή του σχολικού βιβλίου της Α΄ γυμνασίου).

- Ίσως αυτά να σου φανούν πολύ πιο ισχυρή τεκμηρίωση. Την επόμενη φορά να διαβάσεις από άλλα βιβλία...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2007, 01:51:51 πμ από vt70 »

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 08:40:40 μμ »
"Ισχυρή τεκμηρίωση για το ότι ο Φίλλιπος είναι η απάντηση: Μετά τη μάχη της Χαιρώνειας στήθηκε στην περιοχή μνημείο προς τιμήν των πεσόντων από το Φίλιππο.
Εκτός κι αν εμένα τα Ελληνικά μου έχουν προβληματάκι....."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρακάτω υπάρχει ιστοσελίδα με εικόνα και αναφορά στο συγκεκριμένο μνημείο. Κλείνω με αυτή γιατί κατήντησε κουραστικό. Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους/-ες.

2. http://www.sikyon.com/Thebes/chaeronia_gr.html

"Το μαρμάρινο "Λιοντάρι της Χαιρώνειας" φυλάσσει τον κοινό
τάφο, όπου οι άνδρες του Ιερού Λόχου ετάφησαν, μετά
την νίκη του Φίλιππου, το 338 π.Χ. Λέγεται ότι όταν ο Φίλιππος
τους είδε όλους πεσμένους στο χώμα, ανάμεσα σε δάκρυα είπε:
"Να χαθεί ο άνθρωπος ο οποίος έχει υποψίες ότι αυτοί οι άνδρες
 έκαναν ή δέχθηκαν οτιδήποτε ευτελές".
Χτίστηκε, σύμφωνα με τον Παυσανία, από τους Θηβαίους στην
μνήμη των πεσόντων.
Ανασκαφές στον τάφο, έφεραν στο φως
254 σκελετούς, τοποθετημένους σε επτά στρώματα".


Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 08:41:45 μμ »
"Ισχυρή τεκμηρίωση για το ότι ο Φίλλιπος είναι η απάντηση: Μετά τη μάχη της Χαιρώνειας στήθηκε στην περιοχή μνημείο προς τιμήν των πεσόντων από το Φίλιππο.
Εκτός κι αν εμένα τα Ελληνικά μου έχουν προβληματάκι....."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρακάτω υπάρχει ιστοσελίδα με εικόνα και αναφορά στο συγκεκριμένο μνημείο. Κλείνω με αυτή γιατί κατήντησε κουραστικό. Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους/-ες.

6.  http://www.sikyon.com/Thebes/chaeronia_gr.html
 
"Το μαρμάρινο "Λιοντάρι της Χαιρώνειας" φυλάσσει τον κοινό
τάφο, όπου οι άνδρες του Ιερού Λόχου ετάφησαν, μετά
την νίκη του Φίλιππου, το 338 π.Χ. Λέγεται ότι όταν ο Φίλιππος
τους είδε όλους πεσμένους στο χώμα, ανάμεσα σε δάκρυα είπε:
"Να χαθεί ο άνθρωπος ο οποίος έχει υποψίες ότι αυτοί οι άνδρες
 έκαναν ή δέχθηκαν οτιδήποτε ευτελές".
Χτίστηκε, σύμφωνα με τον Παυσανία, από τους Θηβαίους στην
μνήμη
των πεσόντων[/b][/u]. Ανασκαφές στον τάφο, έφεραν στο φως
254 σκελετούς, τοποθετημένους σε επτά στρώματα".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2007, 01:50:00 πμ από vt70 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 11:04:02 πμ »
Ο διαγωνισμός του 2007 πέρασε πια στην ιστορία και πάμε για άλλα!!!
Εγώ, για να μη χάσω τη λίγη ψυχική ισορροπία που μου είχε απομείνει μετά από ένα χρόνο μελέτης, αγώνα και άγχους άργησα πολύ να μπω στο συγκεκριμένο φόρουμ. Ήθελα, όταν θα έμπαινα, να έχω καθαρό μυαλό και να έχω πλέον αποφορτιστεί/αποστασιοποιηθεί από την όλη ΑΣΕΠοδιαδικασία.
Κάτι που μου έκανε άσχημη εντύπωση ήταν ο απαξιωτικός τρόπος που μιλούσε ο/η vt70 για τα "παιδάκια"/"μικρά" του φόρουμ.
Ξεχνά ο εν λόγω κύριος/η εν λόγω κυρία ότι υπάρχουν "ώριμοι" οι οποίοι συμπεριφέρονται εντελώς ανώριμα και αντίθετα υπάρχουν "παιδάκια" που μας καταπλήσσουν με την ωριμότητά τους.
Να θυμηθούμε κι αυτά που είπε ο Αίμονας στον πατέρα του (βλ. Αντιγόνη του Σοφοκλή): Να μην κοιτάς την ηλικία μου, αλλά τη σωστή συμπεριφορά και τα έργα μου.
Κάθε γενιά αφήνει το δικό της σημάδι στον κόσμο που ζούμε...και επίσης κάθε γενιά διδάσκει την άλλη.
Εγώ προσωπικά είμαι 37 ετών κι έχω πολλούς φίλους και φίλες των οποίων η ηλικία κυμαίνεται γύρω στα 22-25. Και σε πληροφορώ αγαπητή/αγαπητέ vt70 ότι δεν είναι καθόλου "παιδάκια"/"μικρά", τουλάχιστον με τον απαξιωτικό τρόπο που εσύ τους χαρακτηρίζεις. Το αντίθετο, έχουν πολύ περισσότερη ωριμότητα από αρκετούς "ώριμους" που βρίσκονται στο τιμόνι της παιδείας και τα έχουν κάνει μαντάρα (τρομάρα τους!)
Αυτά τα ολίγα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 573

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.