*

Αποστολέας Θέμα: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;  (Αναγνώστηκε 3848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Βρίσκομαι σε ένα Λύκειο της Ρόδου και κανονίζουν οι μαθητές για την 3-ημερη και 5-ημερη εκδρομή που γίνεται παραδοσιακά κάθε χρόνο... Από την δευτεροβάθμια της Ρόδου βγήκε ανακοίνωση ότι δεν θα καταβληθεί εξτρά επίδομα, όπως γινόταν κανονικά σε αυτές τις περιπτώσεις, για τους καθηγητές που θα συνοδέψουν τους μαθητές. Μας είπαν ότι πρέπει να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση και να δηλώνουμε ότι αποποιούμαστε αυτά τα χρήματα. Και ερωτώ:

α) Είναι νόμιμο αυτό;

β) Παλιά πληρώνονταν κανονικά οι συνοδοί;

γ) Και πόσο περίπου την ημέρα;

δ) Στην δική σας περιφέρεια υπάρχει ανάλογο καθεστώς;;


Έχω την αίσθηση ότι οι παλιοί θα βοηθήσουν περισσότερο σε αυτό το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2009, 11:06:04 μμ »
Είναι ένα θέμα τελικά αυτό με τις αποζημιώσεις των εκδρομών...

Εγώ στο Νομό Ηρακλείου για την εκδρομή που συνόδευσα πέρυσι (5-ήμερη Γ' Λυκείου) πληρώθηκα κανονικότατα την αποζημίωση, η οποία ανέρχεται σε 440 Ευρώ καθαρά (τα πήραμε τέλη Οκτώβρη βέβαια, αλλά τα πήραμε πάντως...). Ωστόσο, μου είχαν πει ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα στο Ηράκλειο ήταν πολιτική της Δευτεροβάθμιας να μην καταβάλλονται οι αποζημιώσεις εκδρομών. Μάλιστα παλιότεροι συνάδελφοι είχαν αναφέρει ότι αυτό είχε γίνει χωρίς καμία ειδοποίηση, σαν κι αυτή που αναφέρεις, ούτε πριν ούτε μετά την εκδρομή. Απλά δεν καταβλήθηκαν τα χρήματα!!!! Στις αντιδράσεις που υπήρξαν, η απάντηση ήταν ότι ο Προϊστάμενος έχει τη δυνατότητα να αναστείλει αυτές τις πληρωμές εάν το θεωρήσει σκόπιμο.

Ακούγεται - και είναι εξωφρενικό, αλλά επειδή στη δική μου "φουρνιά" δεν προέκυψε πρόβλημα και πληρωθήκαμε κανονικά, δεν το έψαξα περισσότερο. Νομίζω ότι πριν υπογράψετε, πρέπει να δείτε αν αυτό που σας ζητούν να κάνετε έχει νόμιμη βάση. Μου φαίνεται εντελώς απίθανο ένα τέτοιο θέμα να αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια και την καλή θέληση του κάθε προϊσταμένου! Γεγονός πάντως είναι ότι αυτά τα χρήματα πληρώνονται από ειδικό λογαριασμό και μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά το συνάδελφο απο το γραφείο, υπεύθυνο για τα οικονομικά, που μου είχε πει "φέτος έχει λεφτά ο κωδικός και θα πληρωθείτε κανονικά"....Δεν ξέρω τι παίζει φέτος που γενικά καταργούνται οι διάφοροι τέτοιου τύπου ειδικοί κωδικοί και λογαριασμοί και οι δαπάνες αυτές εγγράφονται στον τακτικό προϋπολογισμό του Υπουργείου...μήπως παίζει αυτό κάποιο ρόλο;

Όσο για το ποσό, προκύπτει από ημερήσια αποζημίωση διαν/σης + αξία εισιτηρίου (βάσει των αποδείξεων του τουριστικού γραφείου) + αποζημίωση για προσωπικά έξοδα κλπ. Για όλους τους συναδέλφους με τους οποίους μίλησα ήταν περίπου ίδιο το ποσό, γύρω στα 440 Ευρώ καθαρά.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 10:24:42 πμ »
Η αποζημίωση για "εκτός έδρας μετακίνηση" είναι δικαίωμά σας, και κάθε δημοσίου υπαλλήλου. Στην αναζήτηση που έκανα βρήκα ότι ο νόμος λέει ότι ο διευθυντής του σχολείου είναι υπεύθυνος να συννενοηθεί με τις αρμόδιες οικονομικές υπηρεσίες ΠΡΙΝ την τέλεση της εκδρομής για να εξασφαλίσει τα χρήματα για τους συνοδούς καθηγητές. Φαντάζομαι ότι όπως όλα τα νόμιμα δικαιώματά σας , θα υπάρχει νόμιμος τρόπος να τα αποποιηθείτε , αλλά προφανώς δεν είστε υποχρεωμένοι να το κάνετε. Επίσης δεν είστε υποχρεωμένοι να γίνετε συνοδοί καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 05:22:14 μμ »
Όλοι συμφωνούμε ότι είναι δικαιούμαστε την αποζημίωση για "εκτός έδρας μετακίνηση" και η συνεννόηση έγινε με τον διευθυντή με τις οικονομικές υπηρεσίες και προέκυψαν αυτά που σας έγραψα... σήμερα ήρθε και ο προϊστάμενος της δευτεροβάθμιας και μας είπε αυτά που σας είπα και ότι και αυτοί που πήγαν εκδρομή πέρυσι δεν θα πάρουν τελικά τα λεφτά, αν δεν τα έχουν πάρει ήδη.

Εγώ αυτό που θα κάνω είναι να μην υπογράψω για τη "μη αποδοχή της αποζημίωσης", αλλά θα συνοδέψω τα παιδιά...  είναι άδικο να παίζουμε με την αγωνία τους και με τα κόλπα της δευτεροβάθμιας, δεν πρέπει να είναι τα παιδιά το θύμα αυτής της κατάστασης, ούτε εμείς οι καθηγητές να τα χρησιμοποιήσουμε ως υπομόχλια για να κερδίσουμε αυτά που μας ανήκουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος yellowsubmarina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Μαζέψτε το στοκ
    • Προφίλ
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:51:24 μμ »
Δουλεύω στη Λέρο και είχαμε το ίδιο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια. Δηλαδή η Β/βάθμια δε μας έδινε εντολή μετακίνησης ώστε να μην μπορούμε να διεκδικήσουμε μετά την αποζημίωση. Η εξήγηση που μας έδωσε μόλις φέτος το οικονομικό τμήμα της Ρόδου είναι ότι επειδή τα Δωδεκάνησα έχουν αυξημένα έξοδα (εισιτήρια για μετακινήσεις προϊσταμένων στην Αθήνα και τέτοια) αποφάσισαν να κόψουν τα λεφτά για τις αποζημιώσεις γιατί το κονδύλιο που τους εγκρίνει το Υπουργείο δεν αρκεί για να καλυφτούν και αυτά τα έξοδα. Ναι, είναι άδικο τα παιδιά να χάσουν την εκδρομή αλλά φοβάμαι ότι στηρίζονται ακριβώς στο φιλότιμό μας για να μην πληρώνουν αυτά που δικαιούμαστε. Ενώ αν κινδύνευαν να χάσουν την εκδρομή θα έβλεπες πως θα πίεζαν οι Σύλλογοι Γονέων προϊσταμένους, διευθυντές και Υπουργούς...
Εντελώς χυδαία η τακτική για υπογραφή δήλωσης αποκήρυξης της αποζημίωσης... Τι να πω; Εμείς προς το παρόν απευθυνθήκαμε στους συνδικαλιστές... Οι δικοί σας στη Ρόδο τι λένε;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2009, 06:52:58 μμ από yellowsubmarina »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 10:33:51 μμ »
yellowsubmarina συμφωνώ και επαυξάνω. Φιλότιμο ο ένας, φιλότιμο ο άλλος, σε 3-4 χρόνια δεν θα πληρώνει καμία Βθμια και όσοι αρνούνται να πάνε θα βγαίνουν και "κακοί". mac190604 εγώ λέω να αρνηθείτε όλοι και να εξηγήσετε σε παιδιά και σύλλογο γονέων πως έχουν τα πράματα, έτσι ώστε να πιέσετε όλοι μαζί συντονισμένα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
yellowsubmarina συμφωνώ και επαυξάνω. Φιλότιμο ο ένας, φιλότιμο ο άλλος, σε 3-4 χρόνια δεν θα πληρώνει καμία Βθμια και όσοι αρνούνται να πάνε θα βγαίνουν και "κακοί". mac190604 εγώ λέω να αρνηθείτε όλοι και να εξηγήσετε σε παιδιά και σύλλογο γονέων πως έχουν τα πράματα, έτσι ώστε να πιέσετε όλοι μαζί συντονισμένα.

Εγώ τα αντιμετωπίζω για πρώτη φορά, και χωρίς να γνωρίζω, από μόνος μου θεώρησα ότι πρέπει να πράξουμε έτσι όπως προτείνεις hapiness... ΑΛΛΑ η απειρία-βλακεία του νεοδιοριζούμενου, η διάθεση να ικανοποιήσω τις επιθυμίες των παιδιών, η όρεξη για εμπειρίες πάλι του νεοδιοριζόμενου, τέλος είναι και η οικονομική κρίση που τους δίνω και ένα άλλοθι, δεν μου επιτρέπουν να αρνηθώ... όσο για να ενημερώσουμε γονείς και μαθητές δεν θα καταλάβουν όπως δεν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να μας πληρώνουν τα εισητήρια για το ταξίδι και την διαμονή!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ αυτό που θα κάνω είναι να μην υπογράψω για τη "μη αποδοχή της αποζημίωσης", αλλά θα συνοδέψω τα παιδιά...  είναι άδικο να παίζουμε με την αγωνία τους και με τα κόλπα της δευτεροβάθμιας, δεν πρέπει να είναι τα παιδιά το θύμα αυτής της κατάστασης, ούτε εμείς οι καθηγητές να τα χρησιμοποιήσουμε ως υπομόχλια για να κερδίσουμε αυτά που μας ανήκουν!
mac190604, αντιλαμβάνομαι το δίλλημα σου αλλά, να σε ρωτήσω κάτι εσένα σου περισσεύουν να τα βάλεις εσύ από τη δική σου τσέπη?.  ::) ???
Η οικονομική κρίση δηλαδή αγγίζει μόνο τη Δ/βθμια και το Υπουργείο?
Για το αν τα παιδιά είναι "θύμα" μήπως θα έπρεπε να το σκεφτούν οι γονείς τους και επιτέλους ας αναλάβουν και αυτοί οι περιβόητοι σύλλογοι γονέων τις ευθύνες τους....(αν και μέχρι στιγμής πουθενά δεν τους έχω αντιληφθεί να υπάρχουν). Αλήθεια γιατί δεν συνοδεύουν και κάποιοι από τους συλλόγους των γονέων τα παιδιά σε αυτές τις πολυήμερες εκδρομές να δουν τη γλύκα της υπόθεσης.....
Προσωπικά πάντως σε καμιά περίπτωση δεν θα συνόδευα σε εκδρομή για την οποία θα έπρεπε να βάλω κι από τη τσέπη μου, πολύ περισσότερο δεν θα υπέγραφα καμία δήλωση αποκύρηξης της αποζημίωσης και φυσικά δεν θα περίμενα κανέναν συνδικαλιστή να μου υποδείξει τι θα κάνω.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Εγώ αυτό που θα κάνω είναι να μην υπογράψω για τη "μη αποδοχή της αποζημίωσης", αλλά θα συνοδέψω τα παιδιά...  είναι άδικο να παίζουμε με την αγωνία τους και με τα κόλπα της δευτεροβάθμιας, δεν πρέπει να είναι τα παιδιά το θύμα αυτής της κατάστασης, ούτε εμείς οι καθηγητές να τα χρησιμοποιήσουμε ως υπομόχλια για να κερδίσουμε αυτά που μας ανήκουν!
mac190604, αντιλαμβάνομαι το δίλλημα σου αλλά, να σε ρωτήσω κάτι εσένα σου περισσεύουν να τα βάλεις εσύ από τη δική σου τσέπη?.  ::) ???
Η οικονομική κρίση δηλαδή αγγίζει μόνο τη Δ/βθμια και το Υπουργείο?


Φυσικά δεν μου περισσεύουν χρήματα, αφού πρέπει να κάνω ανακαίνιση στην βίλλα μου στην Εκάλη και συντήρηση στο κότερό μου (αυτό είναι συνέχεια από ένα άλλο post ) αλλά δεν νομίζω ότι θα βάλω περισσότερο το χέρι μου στην τσέπη αυτές τις 3 ημέρες που θα πάω εκδρομή από να ήμουν σπίτι μου (ίδια έξοδα θα έχω). Όσο για τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων είναι ανύπαρκτος, στην δική μας περίπτωση... άρα;; Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος αλλά δέχομαι την λογική σου...

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Τουλάχιστον άμα έμενα σπίτι μου δεν θα ήμουν και υπεύθυνος για τις πράξεις των μαθητών και την υγεία τους. Αυτή η ευθύνη δεν κοστολογείται...

Αποσυνδεδεμένος yellowsubmarina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Μαζέψτε το στοκ
    • Προφίλ
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2009, 07:04:54 μμ »
mac190604, καλά κάνεις και θέλεις να συνοδεύσεις είναι ωραία εμπειρία, ιδίως αν είναι μόνο για τρεις μέρες. Νομίζω, όμως ότι επιστρέφοντας θα καταλάβεις οτι η αποζημίωση δεν πληρώνει ούτε στο ελάχιστο την κούραση, το άγχος και το ξενύχτι. Κι αυτό καλό θα ήταν να το συνειδητοποιήσουν όλοι γιατί φοβάμαι ότι καμια φορά νομίζουν ότι μας κάνουν και χάρη που συνοδεύουμε... Το λέω αυτό γιατί κάποιοι εκ των προϊσταμένων μας όταν πέρσι ρωτούσαμε για την αποζημίωση μας απαντούσαν σε στιλ "δε φτάνει που πάτε εκδρομή, θέλετε και επιπλέον λεφτά;"

Α, επίσης η Διεύθυνση μας είπε φέτος ότι έχουν γραμμή να μην πληρώνουν χρωστούμενα άλλων ετών, οπότε αν κάποιος περιμένει προπέρσινη αποζημίωση, ή ελπίζει ότι θα πληρωθεί για τη φετινή εκδρομή έστω καθυστερημένα...άκυρο.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πολυήμερη σχολική εκδρομή ΧΩΡΙΣ καταβολή επιδόματος, σωστό;;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2009, 11:29:01 μμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ, η ευθύνη που αναλαμβάνουμε δεν έχει τιμή, είναι ανυπολόγιστης αξίας όπως έλεγε και μια διαφήμηση. Άρα τα χρήματα που θα δίνοταν δεν μου λένε κάτι... δεν είναι το κίνητρο για να πας εκδρομή. Φαντάζομαι ότι αν έχεις ένα καλό σχολείο, μπορεί τελικά να απολαύσεις την εκδρομή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.