*

Αποστολέας Θέμα: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???  (Αναγνώστηκε 2845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« στις: Φεβρουάριος 27, 2009, 07:06:19 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ12 με ΜΚ 15, παντρεμενη με 1 παιδί και δουλεύω με απόσπαση σε ειδικό σχολείο. Μπορεί κάποιος που ασχολείται με μισθοδοσία, να μου πει τί λεφτά ακριβώς (ή στο περίπου) πρέπει να παίρνω. Πώντως μέχρι στιγμής, πληρώνομαι 1225 τον μήνα (χωρίς επίδομα ειδικής αγωγής).   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2009, 08:57:19 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:08 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ???
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2009, 08:35:19 μμ »
Εξαρτάται σε ποιό μέρος δουλεύεις. Εγώ ας πούμε είμαι σε παραμεθόριο και παίρνω +120 ευρώ το μήνα επίδομα παραμεθορίου. Επίσης εξαρτάται από τις κρατήσεις που σας κάνει ο εκκαθαριστής, αν σας κάνει λίγες κρατήσεις, ο μισθός είναι μεγαλύτερος, αλλά μετά θα πληρώσεις εφορία, ενώ αν σας κάνει πολές κρατήσεις, θα έχεις επιστροφή από την εφορία. Πάντως για την ειδική αγωγή, να ξάρεις ότι είναι 190 ευρώ ακαθαριστα, δηλαδή γ'υρω στα 140-150 καθαρά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ???
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:27:25 μμ »
Δεν με νοιαζει το επίδομα, με νοιάζει τι μισθό παίρνουμε, για να δω πόσο λάθος έχουν κάνει. Το σχολείο΄είναι αθηνα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:08:08 πμ »
Δεν είναι σίγουρο ότι έχουν κάνει λάθος.
Μπορείς να ζητήσεις αναλυτική μισθοδοσία και να δεις τι κρατήσεις σου κάνουν και τι επιδόματα σου δίνουν. Αλλά και πάλι εξαρτάται από την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι καθώς κάθε περιοχή κάνει διαφορετικές κρατήσεις και "τα βρίσκεις΄" μετά με την εφορία, δηλαδή είτε πληρώνεις αν σου έκαναν λίγες κρατήσεις, είτε παίρνεις πίσω αν σου έκανα πολλές κρατήσεις.
Πάντως, ΜΚ15 ακαθάριστα έχεις 1007 ευρώ βασικό μισθό. Σε αυτόν προστείθενται τα επιδόματα που είναι 48 ευρώ για τον/την σύζυγο και 18 ευρώ για κάθε παιδί. Επίσης υπάρχουν και κάποια άλλα επιδόματα όπως το διδακτικής προετοιμασίας, το εξωδιδακτικής απασχόλησης που ςξαρτάται κάθε χ΄ρονο από τον πληθωρισμό, τα επιδόματα μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, το παραμεθορίων περιοχών (που δεν σε αφορά από ό,τι κατάλαβα), το δυσμεν.ων συνθηκών (ή ειδικής αγωγής που σε αφορά) και το επίδομα θέσης.
Αλλά πάλι σου λέω εξαρτάται από τις κρατήσεις που κάνουν στη διεύθυνση σου. Ζήτα το απόκομμα της μισθοδοσίας σου και από εκεί θα δεις και τι πάιρνεις και τι σου κρατάνε.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:08 »

Αποσυνδεδεμένος REX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2009, 11:31:59 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ12 με ΜΚ 15, παντρεμενη με 1 παιδί και δουλεύω με απόσπαση σε ειδικό σχολείο. Μπορεί κάποιος που ασχολείται με μισθοδοσία, να μου πει τί λεφτά ακριβώς (ή στο περίπου) πρέπει να παίρνω. Πώντως μέχρι στιγμής, πληρώνομαι 1225 τον μήνα (χωρίς επίδομα ειδικής αγωγής).   

ΜΚ 15 βασικος μισθος: 1104 + υπολοιπα επιδοματα
επιδομα ειδικης αγωγης: 195
τα ποσα ειναι ακαθαριστα
τωρα οσον αφορα το καθαρο ποσό εξαρτάται αν εισαι παλαιος ή νεος ασφαλισμένος, γιατι οι κρατησεις αλλάζουν καθως αν εισαι ασφαλισμενος σε καποιο αλλο ταμειο πχ τσμεδε.

Αποσυνδεδεμένος jones

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2009, 05:31:21 μμ »
Κοίταξε στην ιστοσελίδα του Χουλιάρα και υπάρχει αρχείο υπολογισμού του μισθού. Αν δεν κάνω λάθος είναι στο didefth.gr ή στο alfavita.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2009, 05:50:38 μμ »
To αρχείο του Χουλιάρα για τη μισθοδοσία είναι στον Αlfavita, (http://www.alfavita.gr/apodoxes/misthodosia010109.xls). Σύμφωνα με αυτούς τους υπολογισμούς θα έπρεπε να παίρνεις 1266 περίπου καθαρά χωρίς το επίδομα ειδικής αγωγής. Πριν όμως κάνεις όποια κίνηση ζήτα να δεις τη μισθοδοτική κατάσταση που έρχεται στο σχολείο σου (αν υπηρετείς στο ίδιο σχολείο από το οποίο και μισθοδοτήστε, αλλιώς ζήτα να σου στείλουν αντίγραφο από το Μητρώο Μισθοδοσίας). Α και κάτι ακόμη πιθανόν να μην παίρνεις ακόμη το επίδομα ειδικής αγωγής αν η μισθοδοσία σου γίνεται ακόμη από το παλιό σου σχολείο, μιας και τώρα διάβασα ότι είσαι αποσπασμένη στο σχολείο που εργάζεσαι....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 02:58:02 μμ »
Θα ηθελα και εγω να ρωτησω ποσο θα πρεπει να παιρνω συμφωνα με τον πινακα γιατι τα μπερδεψα!
Ειμαι πρωτη χρονια αναπληρωτρια σε τμημα ενταξης (μ.κ.18) και παντρεμενη χωρις παιδια.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:02:13 μμ »
Θα ηθελα και εγω να ρωτησω ποσο θα πρεπει να παιρνω συμφωνα με τον πινακα γιατι τα μπερδεψα!
Ειμαι πρωτη χρονια αναπληρωτρια σε τμημα ενταξης (μ.κ.18) και παντρεμενη χωρις παιδια.

Σε λάθος θέμα κάνεις την ερώτησή σου...Για το μισθό των αναπληρωτών υπάρχει αυτό το θέμα:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3539.120#bot

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 03:06:57 μμ »
να ρωτησω κι εγω;; ,
  αν ξερει καποιος να μου ποσα χρηματα θα παιρνω , ειμαι ωρομισθια σε ειδικο σχολειο , ειδικο .εκπαιδευτικο .προσωπικο  ( λογοθεραπειας )  ,σε παραμεθωριο , με 10 ωρες !

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Επείγον!!!!Τι λεφτά παίρνουμε ακριβώς???
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 07:05:23 μμ »
την αναλυτική μισθοδοσία από που τη ζητάμε από το σχολείο ή από το γραφείο? είμαι αποσπασμένη και δε ξέρω από που να τη ζητήσω!



Δεν είναι σίγουρο ότι έχουν κάνει λάθος.
Μπορείς να ζητήσεις αναλυτική μισθοδοσία και να δεις τι κρατήσεις σου κάνουν και τι επιδόματα σου δίνουν. Αλλά και πάλι εξαρτάται από την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι καθώς κάθε περιοχή κάνει διαφορετικές κρατήσεις και "τα βρίσκεις΄" μετά με την εφορία, δηλαδή είτε πληρώνεις αν σου έκαναν λίγες κρατήσεις, είτε παίρνεις πίσω αν σου έκανα πολλές κρατήσεις.
Πάντως, ΜΚ15 ακαθάριστα έχεις 1007 ευρώ βασικό μισθό. Σε αυτόν προστείθενται τα επιδόματα που είναι 48 ευρώ για τον/την σύζυγο και 18 ευρώ για κάθε παιδί. Επίσης υπάρχουν και κάποια άλλα επιδόματα όπως το διδακτικής προετοιμασίας, το εξωδιδακτικής απασχόλησης που ςξαρτάται κάθε χ΄ρονο από τον πληθωρισμό, τα επιδόματα μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, το παραμεθορίων περιοχών (που δεν σε αφορά από ό,τι κατάλαβα), το δυσμεν.ων συνθηκών (ή ειδικής αγωγής που σε αφορά) και το επίδομα θέσης.
Αλλά πάλι σου λέω εξαρτάται από τις κρατήσεις που κάνουν στη διεύθυνση σου. Ζήτα το απόκομμα της μισθοδοσίας σου και από εκεί θα δεις και τι πάιρνεις και τι σου κρατάνε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.