*

Αποστολέας Θέμα: Ώρες Καθαρής Δευτέρας  (Αναγνώστηκε 1066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Ώρες Καθαρής Δευτέρας
« στις: Μάρτιος 03, 2009, 02:20:05 μμ »
Καλημέρα, είμαι ωρομίσθια σε Γυμνάσιο και όπως όλοι ξέρετε τα σχολεία την Καθαρή Δευτέρα είναι κλειστά.
Εγώ κάθε Δευτέρα έχω μάθημα 3 ώρες. Ήθελα να ρωτήσω αν οι ώρες της Καθαρής Δευτέρας που έχασα θα περαστούν στην προϋπηρεσία μου ή θα χαθούν ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρες Καθαρής Δευτέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Καθαρής Δευτέρας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2009, 02:40:55 μμ »
Καλημέρα, είμαι ωρομίσθια σε Γυμνάσιο και όπως όλοι ξέρετε τα σχολεία την Καθαρή Δευτέρα είναι κλειστά.
Εγώ κάθε Δευτέρα έχω μάθημα 3 ώρες. Ήθελα να ρωτήσω αν οι ώρες της Καθαρής Δευτέρας που έχασα θα περαστούν στην προϋπηρεσία μου ή θα χαθούν ?


Δυστυχώς ακόμα και στις επίσημες αργίες δεν πληρωνόμαστε, ούτε οι ώρες καταγράφονται.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ώρες Καθαρής Δευτέρας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:50:44 πμ »
ΘΕΜΑ: Αποζημίωση ωρομισθίων καθηγητών κατά τις επίσημες αργίες.

ΣΧΕΤ.: α) ΄Εγγραφό σας αριθμ. ΙΒ/3936/97
β) ΄Εγγραφό μας αριθμ. 2048574/7693/0022/16-10-97

Σε απάντηση του ανωτέρω (α) σχετικού σας εγγράφου, αναφορικά με το αντικείμενο του θέματος και μετά το (β) δικό μας όμοιο, που σας κοινοποιήσαμε, σας διαβιβάζουμε συνημμένα σε φωτοτυπία τα πρακτικά της 40ης Γενικής Συνεδριάσεως της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου της 8ης Δεκεμβρίου 1997 για να λάβετε γνώση (Σ.ΔΕΚ. Τα πρακτικά στο αρχείο μας).
Με τα ανωτέρω πρακτικά γίνεται δεκτό ότι, οι ωρομίσθιοι καθηγητές, δεν δικαιούνται της οριζόμενης ωριαίας αποζημιώσεως για τις ημέρες των διακοπών, των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα και τις υπόλοιπες επίσημες αργίες, κατά τις οποίες οι εκπαιδευτικές μονάδες δεν λειτουργούν και δεν έχουν ορισθεί αντίστοιχες ώρες διδασκαλίας για αυτούς.
Συνεπώς, η παράγραφος 5 της αριθμ. 68669/12469/25-6-1994 εγκυκλίου μας δεν έχει ισχύ από της λήψεως της παρούσας.
Κατόπιν αυτών, σας παρακαλούμε να κοινοποιήσετε τα παραπάνω πρακτικά σε όλα τα σχολεία που εποπτεύετε, για ενημέρωση και εφαρμογή.
Τέλος, όσον αφορά το ερώτημά σας για το αν δικαιούνται οι ωρομίσθιοι καθηγητές αποζημίωση για τις ημέρες των Τριών Ιεραρχών και της 17ης Νοεμβρίου, που είναι σχολικές εορτές, σας πληροφορούμε ότι, σύμφωνα και με τις απόψεις που διατυπώθηκαν στα κοινοποιούμενα πρακτικά βάσει των οποίων, οι προσλαμβανόμενοι ωρομίσθιοι καθηγητές γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το εκπαιδευτικό πρόγραμμα δεν λειτουργεί κατά τις ημέρες αργίας και τις κατά το νόμο εξαιρέσιμες ημέρες, δεν δικαιούνται αποζημίωσης.
Δικαιούνται όμως αποζημίωσης όταν οι μαθητές κάνουν αποχή από τα μαθήματά τους ή δεν γίνονται μαθήματα λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών σε ορισμένες περιοχές της Ελληνικής Επικράτειας, ή κατά τις εργάσιμες ημέρες που το σχολείο είναι εκλογικό κέντρο στις βουλευτικές ή δημοτικές εκλογές, ή κατά τις ημέρες (εργάσιμες) των γενικών συνελεύσεων των καθηγητών, εφόσον βέβαια είναι παρόντες και διαθέτουν τους εαυτούς τους στην υπηρεσία των σχολείων, σύμφωνα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διδασκαλίας τους.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.