*

Αποστολέας Θέμα: Πώς σας φάνηκαν τα θέματα του ΑΣΕΠ 2007;  (Αναγνώστηκε 3600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Πώς σας φάνηκαν τα θέματα του ΑΣΕΠ 2007;
« στις: Ιανουάριος 29, 2007, 07:35:37 πμ »
Παιδιά καλή επιτυχία σε όλους ... τελειώσαμε επιτέλους...... Προσωπικά το Σάββατο βγήκα σχετικά χαρούμενη από την αίθουσα.... καθώς περνούσε η ώρα όμως άρχισα να σκέφτομαι κάποια θέματα που μάλλον τα ρίσκαρα πολύ .... όσο για τα παιδαγωγικά την Κυριακή θεωρώ ότι ήταν εύκολα ακομά και ένας που δεν είχε διαβάσει καλά, θα απαντούσε στα 25 από τα 32 άνετα ... Τα ειδικής διδακτικής με παίδεψαν λιγάκι αλλά καλύτερα από το θέμα του 2005 των Οικονομικών. Αυτά... εν αναμονή των αποτελεσμάτων λοιπόν ...... στο μεταξύ θα βγουν τώρα όλα τα φροντιστήρια και θα δώσει το καθένα την δική του απάντηση... με αποτέλεσμα να μας μπερδέψουν εντελώς....

edit:: Μετατροπή του τίτλου σε πεζά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2007, 01:36:30 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 12:18:03 μμ »
Καλημέρα κι από μένα!

Εγώ πάντως στα παιδαγωγικά δεν έπιασα 25 αλλά 21 αδιάβαστη ούσα και είναι και 1-2 που μπορεί και να έχω πιάσει. Ειδική διδακτική έγραψα κυριολεκτικά ό,τι μου κατέβηκε στο κεφάλι, οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι έχω κάνει. Πάντως μου έκαναν εντύπωση κάτι κοπέλες που ήταν στην ίδια αίθουσα με μένα που γράφανε, γράφανε, γράφανε... Πρέπει να έγραψαν γύρω στις 10 σελίδες κι εγώ έμεινα με την απορία τι στο καλό γράφανε μια κι εμένα οι απαντήσεις μου δεν ξεπέρασαν τις 5 σελίδες!!

Εσείς τι γράψατε στην ειδική διδακτική ρε παιδιά;

Εγώ στο 1ο θέμα ανέλυσα (γκουχ γκουχ) τη στενότητα των αγαθών (οπότε κατ' επέκταση αυξάνονται σε μικρότερο βαθμό απ' ότι οι ανάγκες) και στο 2ο έδωσα 2 παραδείγματα, στο ένα τους λογαριασμούς αμοιβές προσωπικού - προσωπικο, λογαριασμός δανείων και ασφάλιστρα - ασφάλιστρα προπληρωθέντα. Για πείτε κι οι υπόλοιποι...

Στο γνωστικό θα ξέρω το βράδυ μάλλον... Πάντως η εντύπωσή μου είναι ότι τα θέματα ήταν σχετικά βατά αλλά για κάποιον καλά διαβασμένο. Φοβερή η ερώτηση με την ισοτιμία του ευρώ!  ;D

Καλά αποτελέσματα σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2007, 12:22:21 μμ από buruburu »

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 01:26:22 μμ »
Και εγω στο πρωτο θεμα ειδική κατευθύνθηκα στην στενότητα αγαθων λόγω στενότητας παραγωγικών συντελεστών... και επίλυση με νεες τεχνολογίες, καταμερισμό εργασίας, εξειδίκευση, νεεοι παραγωγικού συντελεστές, υποδομές της σώρας . πάνω κάτω αυτά..

Στο δεύτερο το πρώτο παράδειγμα ήταν  γαι αγορα Η/Υ απο μία επιχείρηση συν κόστος μεταφοράς και κόστος εγκατάστασης και πλήρωσε και ασφάλεια για την μεταφορά των Η/Υ το οποίο θεωρέιται έξοδο ενώ η μεταφορά και εγκατάσταση θεωρείται κόστος κτήσης και άρα λογαριασμός του ενεργητικού και 2ο παράδειγμα για τις αποσβέσεις που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό κόστος και αυτές που δεν έιναι οι οποίες θεωρούνται έξοδο.

Αυτά με τα παιδαγωγικά εκανα και εγω κάποια λαθάκια. Τώρα κατέβασα τις λύσεις στο γνωστικό από το alfavita.gr και από οτι θυμάμε από τις απαντήσεις μου καμια 7 μου διαφεύγουν αλλά μάλλον πέρασα το 55 % .  ίσως και με παραπάνω βαθμό....( ααααχχχχχ όνειρα)!!!  Το γνωστικό εμένα μου φάνηκε κάπως πιο δύσκολο από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ και την ίδια γνώμη έχουν και άλλοι γνωστοί μου....

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 02:58:44 μμ »
Α εσύ είσαι καλή!!!  ;D

Έκανες φροντιστήριο; Για την ειδική διδακτική από πού διάβασες;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 05:00:06 μμ »
όχι δεν έκανα φροντιστήριο

οταν ξεκίνησα  να γράφω το θέμα της λογιστικής δεν είχα σκεφτεί ότι ζητούσε αυτο άλλα ντι άλλων θα έγραφα αλλα καθώς εξηγουσα τί ειναι Ενεργητικο και τι έξοδο μου ηρθε η φωτηση και ελπίζω να είναι σωστά αυτά που έγραψα.. όσο για τα παιδαγωγικά με βοήθησε και το ότι πάω ΑΣΠΑΙΤΕ ... ελπίζω μόνο στο γνωστικό να πιάσω την βάση και να πάρω μόρια απο τον ασεπ για να μπω στον πίνακα των αναπληρωτων γιατι άλλες απαντήσεις βλέπω στα ΝΕΑ και άλλεσ στο ΕΘνος

Αποσυνδεδεμένος DNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 01:55:53 μμ »
Καλημέρα σας φίλες μου και καλά αποτελέσματα εύχομαι.  :D Τα θέματα στα οικονομικά μου φάνηκαν κάπως τσιμπημένα αλλά αναμενόμενο αν σκεφτούμε την αναλογία 1:67 .... ;) ... Στα παιδαγωγικά οι πολλαπλής επιλογής ήταν εύκολες θεωρώ αν είχε προηγηθεί προετοιμασία σχετική. Εγώ είχα πάρει τα 6 CD που έδινε ένα περιοδικό με 1200 ερωτήσεις πολλαπλής που έκανε πολύ καλή δουλειά. Στα 2 ανάπτυξης εκείνο που θέλουν να δουν οι εξεταστές δεν είναι οι γνώσεις του καθενός μας πάνω στα οικονομικά γιατί αυτό θα περάσει την εικόνα της άμεσης διδασκαλίας και της "αυθεντίας" του καθηγητή.... σε αντίθεση με το παιδοκεντρικό και ομαδοσυνεργατικό  πνεύμα που υπάρχει στην εποχή μας και είναι το πιο ενδεδειγμένο.... Οπότε μικρή αναφορά πρέπει να γίνεται στο τι θα διδάξω και περισσότερη στο πως θα το διδάξω... Ο καλύτερος τρόπος είναι ο εποικοδομητικός τρόπος διδασκαλίας (κονστρουκτιβισμός) όπου η διδασκαλία πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο και ρυθμό.... ( Διδακτικοί στόχοι, Brainstorming, αραχνοδιάγραμμα, γνωστική σύγκρουση, εποπτικά μέσα, projects, μεταγνωστική αξιολόγηση κ.α.) ....

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 03:24:19 μμ »
Δηλαδή DNA εσύ τι έγραψες;
Συμφωνώ ότι δεν είναι τόσο οι γνώσεις που μετράνε αλλά με την απάντηση που έδωσες σα να μπερδεύτηκα κομμάτι  ;).

Τυχερή saraxni!  :D

Εγώ δεν κατάφερα να περάσω στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Θα δοκιμάσω την τύχη μου και φέτος και βλέπουμε.

Πάντως σύμφωνα με τις χτεσινές εφημερίδες έχω κοπεί στο γνωστικό κι έχω περάσει στα παιδαγωγικά. Δεν παραπονιέμαι, και πολύ καλά πήγα αν σκεφτεί κανείς ότι άρχισα διάβασμα μία βδομάδα πριν...

Σας εύχομαι να έχετε καλύτερη τύχη από εμένα  ;D

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 04:54:46 μμ »
Εμένα τα θέματα μου φάνηκαν δυσκολότερα από το 2005. Πιστεύω ότι έχω γράψει γύρω στο 75 γνωστικό, ενώ παιδαγωγικά έχω 30 σωστές και 2 λάθος.
Μου χρειάζεται όμως ένα 55 γιατί έχω ΑΣΠΑΙΤΕ.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Amelie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 07:15:05 μμ »
Τα θέματα ήταν κάπως..Ουτε δύσκολα ούτε και ευκολα..αλλά σε καμμια περίπτωση δεν ήταν καθαρά θέματα...Και δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν διαφορές στις απαντήσεις από τα φροντηστήρια....Στο θέμα της λογιστικής με τους υπολογιστές εμείς στην εταιρεία που δουλευω τα κόστη μεταβίβασης και εγκατάστασης τα περνάμε ως έξοδα..Πόσο μάλλον όταν η εγκατάσταση αφορά υπηρεσίες και κοβεται ξεχωριστό δελτίο παροχής..Επίσης μπορει αυτά να αγοράστηκαν στις 25/5 αλλά δεν λέει πότε πηγαν στην εταιρεία και πότε έγινε η εγκατάσταση..Μπάχαλο δηλαδη...
Επίσης θα ηθελα πολύ να μάθω πως βγηκαν τα 19000 κέρδος στην ερώτηση 48....
Εγώ γνωστικό είμαι περίπου στην βάση..δεν μπορώ να θυμηθώ και όλες μου τις απαντήσεις μου οπότε μπορεί και να έχω κοπεί....
Γεν. παιδαγωγικα εχω 28 ή 29 σωστά και ειδ. διδακτική δεν ξέρω..Εκανα σχεδιο μαθηματος στο πρώτο θέμα εξηγώντας με ποιές μεθόδους θα διδασκα το συγκεκριμένο θέμα..
Γενικά δεν περιμένω πολλά...Αλλωστε ο χρόνος μου ηταν πολυ περιορισμένος και δεν μου επέτρεψε να προετοιμαστώ σωστα..

Αποσυνδεδεμένος savasvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΣΕΠ 2007????
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 01:27:15 μμ »
Γεια χαρά σε όλους και όλες , ρε παιδιά ήταν μια ερώτηση που έλεγε :"αν σε οποιαδήποτε τιμή ζητείται η ιδια ποσότητα τότε η καμπύλη ζήτησης θα είναι...."
Το ερώτημα είναι το εξής , η καμπύλη ζήτησης θα είναι ή η κλίση της ;
Τελος πάντων ρε παιδια , ποιοι βάζουν τα θέματα;
Μια άλλη ερώτηση μιλαγε για ευθεία ΚΠΔ(αν θυμάμαι καλα) και έλεγε ότι το κόστος παραγωγής μένει σταθερό , αυξάνεται ή μειώνεται , δηλαδή καλεισαι να επιλέξεις μια εκ των πραγμάτων λανθασμένη απάντηση
Παντως , εγώ στην ερώτηση της καμπύλης ζήτηςης , έβαλα ότι η καμπύλη ζήτησης θα είναι μηδέν , όσο για την ευθεία ΚΠΔ , έβαλα ότι το κόστος παραγωγης θα ειναι σταθερό.
Κατι άλλο ρε παιδια που βρίσκω αντικρουόμενες απαντήσεις , έχει να κάνει με την σταυροειδή ελαστικότητα ζήτησης .
Όταν δυο αγαθά αυξάνονται η μειώνονται ταυτόχρονα ,αυτό σημαίνει ότι ειναι συμπληρωματικά , όταν δηλαδή αυξάνεται η τιμή του καφέ θα μειώνεται η ζητούμενη ποσότητα της ζαχαρης , έπεται δηλαδή ότι η σταυροειδή ελαστικότητα τους θα ειναι αρνητική, όταν πήρα τα "νέα" τη Δευτέρα , μιλαγε για θετική σταυροειδή ελαστικότητα . Ποιος κανει λαθος εγώ ή τα "νεα";

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.