*

Αποστολέας Θέμα: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?  (Αναγνώστηκε 7853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:12:29 μμ »
Τα περιστατικά είναι σε γνώση του Διευθυντή και Υποδιευθυντή, μάλιστα δεν εξεπλάγησαν ιδιαίτερα γιατί ήξεραν ότι ο συγκεκριμένος είχε μια τάση για τέτοιες ενέργειες που είχαν παρατηρηθεί και παλαιότερα. (Ας μην κάνω σχόλιο πάνω σε αυτό...)

Όχι, δεν αναφέρομαι στο σύνολο των εκπαιδευτικών, αλλά μόνο σε αυτούς που το κάνουν. Ούτε αναφέρομαι σε γραφική ύλη, όχι ότι αλλάζει κάτι αν "ξεχαστούμε" και βάλουμε στην τσάντα μας ένα πακέτο Α4 έ; Γιατί είναι και μεγάλο και πρέπει να "θυμηθούμε" να φέρουμε μεγάλη τσάντα για να χωράει.

Επειδή εκεί μέσα υποτίθεται ότι διδάσκουμε (και) ήθος... πάντα εντός ωραρίου φυσικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:45:05 μμ »
Εγώ πάντως είμαι ένοχη. Χρησιμοποιώ κόλλες αναφοράς του σχολείου για πράγματα που αφορούν το σχολείο! Επίσης, πάω στην τουαλέττα και καταναλώνω χαρτί υγείας, πιάνεται; Α, τρώω και το μελάνι του εκτυπωτή και του φωτοτυπικού, γιατί μερικές φορές χρειάζομαι και καμιά φωτοτυπία για τα καμάρια μου.

Φυσικά και δεν συζητάμε για τέτοιες περιπτώσεις! Άσε που δεν νομίζω ότι είναι και τόσο συνήθης πρακτική να παίρνει κάποιος ένα ολόκληρο πακέτο Α4. Εκτός από το περιστατικό που αναφέρεις, έχεις δει κάτι τόσο χοντρό; Προσωπικά, τα 2 χρόνια που είμαι σε σχολείο και αυτά που ακούω ούσα παιδί συναδέλφου, έχω ακούσει για διάφορα λάθη από αμέλεια, αβλεψία, αφηρημάδα, ανθρώπινο λάθος. Αλλά κλοπή, ας πούμε, υπολογιστή ή φωτοτυπικού ή κάποιου τέτοιου αντικειμένου αξίας από συνάδελφο, ομολογώ μου φαίνεται τραβηγμένο. Εφόσον λες ότι συμβαίνει, πρέπει να ελεγχθεί. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις γενικεύσεις για όλους εμάς που πάμε στο σχολείο και φεύγουμε με λιγότερα πράγματα από αυτά με τα οποία ήρθαμε. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλους κλάδους, αλλά οι περισσότεροι φιλόλογοι -και φαντάζομαι ότι δεν είμαστε οι μόνοι- πληρώνουμε και από την τσέπη μας για να κάνουμε σωστά την δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:49:27 μμ »
@Elranna όλοι οι κλάδοι πληρώνουν από την τσέπη τους και ειδικά στα νηπιαγωγεία το ωράριο είναι άγνωστη λέξη. Από τις διπλοβάρδιες που έχω κάνει και τις (ενοοειται )απλήρωτες υπερωρίες η προϋπηρεσία μου θα έπρεπε να είναι διπλή. Και εννοείται ότι δεν είμαι η μόνη.

@elumΕπί του θέματος έχεις κάτι να πεις να βοηθήσεις τη συνάδελφο; Τα υπόλοιπα στο θέμα γκρίνια και κακοδαιμονία. Ρίξε λίγο και τους τόνους γιατί δεν ωφελεί να προκαλείς μόνο, καλό έιναι να δίνεις και καμιά λύση πού και πού. Να προτείνεις και τίποτα να ξεστραβωθούμε κι εμείς οι ανίδεοι/ τεμπέληδες/ κλέφτες/ φωνακλάδες/ χαραμοφάηδες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:53:10 μμ »
Δίκιο έχεις, και το ξαναλέω δεν αναφέρομαι σε γραφική ύλη. Ούτε κι εγώ δεν το πίστευα όταν το είδα, ούτε το θράσος ούτε τον τρόπο με τον οποίο το αιτιολόγησε μετά, όμως φαίνεται ότι η εγγυημένη ατιμωρησία για το οτιδήποτε έχει δημιουργήσει τόσο γόνιμο έδαφος για ανάπτυξη τέτοιων συμπεριφορών γιατί έχω δει άλλα πιο προχωρημένα περιστατικά σε υπηρεσίες εκτός εκπαιδευτικού χώρου, και πάλι στο (Ελληνικό) Δημόσιο, σε άλλο Υπουργείο. Είναι θέμα αφενός συνείδησης και προσωπικής ηθικής και τιμιότητας (σπάνια αυτά τελευταία...) αλλά και βεβαιότητας οτι έχεις ασυλία και κυρίως πεποίθησης ότι δεν θα ελεγχθεί ποτέ το θέμα, επίσης έχουμε και τη σχετική εκλογίκευση (έλα μωρέ, όλοι κλέβουν).

Απλά όταν το βλέπεις σε εκπαιδευτικό, είναι (λίγο) πιο άσχημο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2009, 09:55:45 μμ »
Μην συγχίζεστε κορίτσια, άντρας ήταν και δεν έκλεβε από Νηπιαγωγείο...


Και οι κυρίες που έχω δει, επίσης δεν έκλεβαν από Νηπιαγωγείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 09:57:46 μμ από elum »

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 05, 2009, 10:04:02 μμ »
Μάλιστα η πιο γελοία περίπτωση που θυμάμαι ήταν γυναίκα εκπαιδευτικός που προσπάθησε να πάρει κάτι δικό μου νομίζοντας ότι δεν το παίρνει από εμένα, αλλά από το σχολείο, άρα όλα καλά, και τι έγινε...

Φυσικά δεν την άφησα, της το πήρα πίσω και έμεινε με την όρεξη... και μετά μου λέτε για το ωράριο! Μήπως, λέω μήπως να γίνουμε λίγο πιο σοβαροί πρώτα και μετά να συζητάμε για το ωράριο; Ή μήπως καλύτερα να κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε αυτά, ή οτι δεν συμβαίνουν, ή αν συμβαίνουν κυρίως να μην το λέμε οτι συμβαίνουν;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 05, 2009, 11:00:20 μμ »
Επιστρέψτε στο θέμα της συζήτησης

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2009, 12:26:29 πμ »
Επιλέον για να λειτουργήσει το σχολείο εκτός του κανονικού τους ωραρίου πρέπει να υπάρχει γραπτή άδεια από τον Προϊστάμενο του Γραφείου. Δεν μπορούν να βρίσκονται οι μαθητές στο σχολείο σε μη "εργάσιμη" ώρα γιατί για ότιδήποτε συμβεί φέρετε εσείς την ευθύνη. Συναδέλφισσες νηπιαγωγοί που τους έτυχε ατύχημα σε απογευματινή γιορτή πέρασαν πειθαρχικό.

Τα περισσότερα νηπιαγωγεία όμως, από όσο γνωρίζω...αλλά και πολλές φορές και τα δημοτικά, κάνουν τις γιορτές (χριστουγέννων αλλά και λήξης της σχολικής χρονιάς) εκτός εργασιακού ωραρίου....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2009, 09:42:17 πμ »
Τα περισσότερα νηπιαγωγεία, όντως, κάνουν τις γιορτές των Χριστουγέννων και της λΉξης της χρονιάς απογευματινές ώρες, γιατί οι νηπιαγωγοί γνωρίζουν πόσο οι γονείς θέλουν να δουν τα παιδάκια τους στη γιορτή και αντιλαμβάνονται ότι οι περισσότεροι γονείς εργάζονται το πρωί. Δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Το κάνουν ΜΟΝΟ για διευκόλυνση των γονιών, και παρεπιμπτόντως πολλές φορές τα ακούνε και από πάνω, γιατί δεν προέβλεψαν ότι μπορεί κάποιος γονιός να έχει μαγαζί και η γιορτή να γίενται ώρα που δεν μπορεί να αφήσει το μαγαζί, ή να μην  μπορεί να αφήσει κάπου το μωρό κλπ κλπ κλπ!!!!
Φυσικά, ο/η νηπιαγωγός την ώρα της γιορτής, αλλά και πολλές από τις ώρες της προτοιμασίας της γιορτής (πολλές φορές γίνονται νωρίς το πρωί ή το μεσιμέρι στα ολοήμερα οπ΄΄οτε πρέπει να είναι και οι 2 νηπιαγωγοί, ή τις απογευματινές ώρες οι νηπιαγωγοί κάνουν την προετοιμασία της γιορτής) αφιερώνει τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του πολύτιμο ελέυθερο χρόνο και δεν τον πληρώνεται από πουθενά!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2009, 09:54:38 πμ »
Τα περισσότερα νηπιαγωγεία, όντως, κάνουν τις γιορτές των Χριστουγέννων και της λΉξης της χρονιάς απογευματινές ώρες, γιατί οι νηπιαγωγοί γνωρίζουν πόσο οι γονείς θέλουν να δουν τα παιδάκια τους στη γιορτή και αντιλαμβάνονται ότι οι περισσότεροι γονείς εργάζονται το πρωί. Δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Παρόλα αυτά, καλό θα ήταν να ζητείται άδεια από το Γραφείο έστω και τυπικά.Προσωπικά κάθε χρόνο ενημέρωνα τον Προϊστάμενο για απογευματινές γιορτές, για συλλόγους γονέων στο σχολείο το απόγευμα κτλ. Και φέτος από το γραφείο έχω ενημερώσει τις συναδέλφους να το κάνουν, αν και τελικά δεν το έκανε καμία φέτος, παρά μόνο μία φορά. Το τυπικό θα ήταν καλό να τηρείται σε κάθες περίπτωση. Και όχι μόνο στα νηπιαγωγεία, ώστε να μην υπάρχουν από καιρό σε καιρό θέματα όπως αυτό του/της συναδέλφου της Β'βάθμιας, που βασίζουνται σε συνήθειες, παρεξηγημένες ερμηνείες και όχι στο κανονισμό.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.