*

Αποστολέας Θέμα: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?  (Αναγνώστηκε 7852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά, καλησπέρα σε όλους!

Υπηρετώ εδώ και 16 χρόνια στην πρωτοβάθμια (ΠΕ 16 - Μουσικός) και αντιμετωπίζω θέμα με το διευθυντικό στέλεχος του σχολείου στο οποίο έχω  οργανική......εδώ και 2 χρόνια, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω, κάθε λίγο και λιγάκι ζητάει γιορτές το απόγευμα -  μια φορά μέχρι και Κυριακή ζήτησε....εγώ αρνούμαι έντονα, κι ενώ ξέρω πως δεν μπορεί να με υποχρεώσει, θέλω κάποια βάσιμη γνώμη και άποψη, θέλω κάπου να στηριχτώ....να συμπληρώσω πως δεν κάνω γιορτές μόνο στην οργανική μου, κάνω και στα σχολεία στα οποία συμπληρώνω ωράριο (κι αυτό γιατί έτσι μου υπαγορεύει η συνείδηση μου απέναντι στους  άλλους μαθητές και συναδέλφους μου.)  Όσον αφορά την οργανική μου, εντάξει, κατανοητό το να γίνει μια φορά το χρόνο γιορτή σε απογευματινές ώρες αλλά...να ζητείται κάτι τέτοιο συνέχεια...? Προς Θεού!!!

Δυστυχώς, είμαι η μόνη που αντιδρά....ο σύλλογος διδασκόντων - για τους δικούς του λόγους - τηρεί σιγήν ιχθύος (τουλάχιστον, μπροστά στο διευθυντικό στέλεχος γιατί , δυστυχώς  'πίσω από την πλάτη'....λέγονται πάρα πολλά και δεν θέλω ούτε καν να τα ακούω...)

Τι  άλλο μπορώ να κάνω βρε παιδιά...? Πως αλλιώς να το αντιμετωπίσω...?

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2009, 07:17:58 μμ από Iliaki »
Ο καθένας μπορεί να θυμώσει - αυτό είναι εύκολο - αλλά το να θυμώνεις με το
σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό, τη σωστή στιγμή, για το σωστό λόγο και με τον
σωστό τρόπο - αυτό δεν είναι εύκολο.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kon31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:40:09 πμ »
Αγαπητή Iliaki,
Ο νόμος είναι τόσο σαφής που δεν επιδέχεται καμιάς αμφισβήτησης :
Για την ΔΕ: " Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία του Ν. 1566/1985 άρθρο 13 παρ. 8 που ισχύει και για το εκπαιδευτικό προσωπικό της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με το άρθρο 14 του παρ. 20 του ίδιου νόμου, κάθε εκπαιδευτικός οφείλει να παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, όχι πάνω από έξι ώρες την ημέρα και μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα..
Για την ΠΕ http://www.syllogosksotiriou.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=78&Itemid=1:
"# Το διδακτικό ωράριο των εκπαιδευτικών είναι απαραβίαστο και καθορίζεται από το Ν. 2470/97. (24 ώρες για όσους έχουν ως 10 χρόνια υπηρεσίας, 23 ώρες από 10 -Ι5 χρόνια, 22 ώρες από 15-20 χρόνια και 21 ώρες από 20 και πάνω)
# Το εργασιακό ωράριο των εκπαιδευτικών είναι κατ' ανώτατο 30 ώρες και ολοκληρώνεται σε δύο σταθερές ζώνες από 8:00-14:00 ή από 10:00-16:00
# Με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου ο εκπαιδευτικός μπορεί να αποχωρήσει, εκτός αν του έχει ανατεθεί από το σύλλογο διδασκόντων άλλο έργο, ή υπάρχει συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων.
# Κανείς δεν υποχρεούται στα κενά του να «απασχολεί» με οποιοδήποτε τρόπο τμήματα, πέραν του υποχρεωτικού του διδακτικού ωραρίου. Για τις περιπτώσεις ολιγοήμερης απουσίας εκπαιδευτικού αποφασίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων κατά πάγιο τρόπο για την αναπλήρωση. Κάθε απασχόληση σε τμήμα θεωρείται διδακτικό ωράριο. Οι συνάδελφοι να μην εφαρμόζουν καμιά προφορική εντολή για κάλυψη ωραρίου πέραν του διδακτικού τους, και αν συμβεί αυτό, να ζητούν γραπτή εντολή ώστε να μπορούν να διεκδικήσουν υπερωρία.
# Οι σύλλογοι διδασκόντων, διαμορφώνοντας τα προγράμματα στα σχολεία να υπολογίζουν τη σίτιση στο ολοήμερο ως διδακτικό ωράριο.
# Σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικού προσωπικού, ιδιαίτερα με την έναρξη της χρονιάς, οι σύλλογοι διδασκόντων οφείλουν να διαμορφώσουν μεταβατικά προγράμματα που θα εκτείνονται όσο επιτρέπει το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών που υπάρχει στο σχολείο, (π.χ. αν λείπει ειδικότητα θα σχολάνε στο 5ωρο κλπ)
# Τα διάφορα σεμινάρια, συνεδριάσεις συλλόγου διδασκόντων, ενημερώσεις-συναντήσεις με γονείς κλπ, δεν μπορεί να απαιτούν την παραμονή των συναδέλφων πέρα από το εργασιακό τους ωράριο.
Τώρα, εάν εσύ επιθυμείς να κάτσεις σε κάποια γιορτή, καλά κάνεις. Αλλά αν δεν επιθυμείς δεν έχεις καμία υποχρέωση. Και επίσης θα έπρεπε να το ζητάει προαιρετικά και όχι να σας υποχρεώνει. Επίσης, καμιά προφορική εντολή ή συμφωνία δε σε υποχρεώνει να κάνεις γιορτές ή άλλες δραστηριότητες εκτός του ωραρίου σου, πολύ δε περισσότερο Σάββατο και Κυριακή. Ο χρόνος πραγματοποίησης των γιορτών αποφασίζεται με πράξη (δηλ. Πρακτικό) του συλλόγου Διδασκόντων και είναι το μόνο έγγραφο που σε δεσμεύει. Σε καμιά περίπτωση ο προϊστάμενος ή ο Διευθυντής του σχολείου σου δεν μπορεί να σε «πείσει» να δουλέψεις εθελοντικά πέρα από το ωράριό σου, με το πρόσχημα ότι θα προσφέρεις «κοινωνικό έργο». Εάν επιμείνει ζήτα του να σου δείξει τον νόμο με τον οποίο υποχρεούσαι να παραμείνεις. Εάν συνεχίσει απευθύνσου στην ελμε της περιοχής σου. Εάν οι υπόλοιποι κάνουν τις κότες, μην πτοείσαι, μπροστά τους θα το βρούν και αυτοί, σε κάποια άλλη περίπτωση. Σε παρόμοια περίπτωση που μου συνέβη και έγινε χαμός με τον διευθυντή, πράγματι κανείς δεν του εναντιώθηκε, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ο διευθυντής μου να είναι πολύ πιο προσεκτικός τώρα απέναντί μου, και να μην ζητά επιπλέον πράγματα. Αν θες να το πιστεψεις, η σχέση μας [περισσότερο βελτιώθηκε παρά χειροτέρεψε όταν ξεκαθαρίστηκαν κάποια πράγματα.
Be cool 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Iliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2009, 07:33:28 πμ »
 Συνάδελφε/συναδέλφισσα, σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Μου έδωσες αυτοπεποίθηση και ενημέρωση σε κάποιες λεπτομέρειες που, παρ' όλο που τις γνωρίζω, δεν ήμουν σίγουρη για το κατά πόσο ισχύουν η όχι.......βλέπεις, 'κάποιοι' έχουν την τάση να ερμηνεύουν τους νόμους και τους κανονισμούς όπως τους συμφέρει ....δεν μπορείς να φανταστείς τι 'αρλούμπες' έχω ακούσει από το στόμα αυτού του ατόμου (του διευθυντικού μου στελέχους εννοώ)....τώρα όμως, χάρη σε σένα βεβαιώθηκα πως τα πράγματα είναι απόλυτα ξεκάθαρα και όχι όπως θα τα ήθελε να είναι....σε ευχαριστώ πολύ! Ξαναβρήκα το χαμόγελό μου!

Να είσαι πάντα καλά! :-)
Ο καθένας μπορεί να θυμώσει - αυτό είναι εύκολο - αλλά το να θυμώνεις με το
σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό, τη σωστή στιγμή, για το σωστό λόγο και με τον
σωστό τρόπο - αυτό δεν είναι εύκολο.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:03:47 μμ »
Επιλέον για να λειτουργήσει το σχολείο εκτός του κανονικού τους ωραρίου πρέπει να υπάρχει γραπτή άδεια από τον Προϊστάμενο του Γραφείου. Δεν μπορούν να βρίσκονται οι μαθητές στο σχολείο σε μη "εργάσιμη" ώρα γιατί για ότιδήποτε συμβεί φέρετε εσείς την ευθύνη. Συναδέλφισσες νηπιαγωγοί που τους έτυχε ατύχημα σε απογευματινή γιορτή πέρασαν πειθαρχικό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:31:59 μμ »
Αξιοσημείωτο το πόσα μέτρα, αποφάσεις, γραφειοκρατία για να μην τυχόν και δουλέψει κανένας παραπάνω, πέραν του "ωραρίου" του (που έτσι το λέμε εμείς και οι άλλοι γελάνε). Μέχρι και πειθαρχικό αν τυχόν και κάνει γιορτή το απόγευμα... όχι γιατί έγινε κάτι, αλλά γιατί έγινε απόγευμα (και χαλάει την πιάτσα).

Αντίθετα, κανένα μέτρο για να υπάρχει έλεγχος ΑΝ και τι είδους "δουλειά" γίνεται εντός του περίφημου "ωραρίου"...

Μετά απορούμε ( ; )  για χαρακτηρισμούς όπως "χαραμοφάης", "άχρηστος", "τεμπέλης" και άλλα χειρότερα που δεν επιτρέπεται να γραφούν εδώ καθόσον συνιστούν υβριστικές εκφράσεις.


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:35:43 μμ »
Πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να δουλεύει ένας άνθρωπος κατά τη γνώμη σου 10- 15 είναι καλά;
Επίσης έχεις συναίσθηση της ευθύνης που αναλαμβάνεις όταν είσαι στην τάξη με τα παιδιά, όποια ηλικία κι αν έχουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 12:44:46 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:49:16 μμ »
Αξιοσημείωτο το πόσα μέτρα, αποφάσεις, γραφειοκρατία για να μην τυχόν και δουλέψει κανένας παραπάνω, πέραν του "ωραρίου" του (που έτσι το λέμε εμείς και οι άλλοι γελάνε). Μέχρι και πειθαρχικό αν τυχόν και κάνει γιορτή το απόγευμα... όχι γιατί έγινε κάτι, αλλά γιατί έγινε απόγευμα (και χαλάει την πιάτσα).

Αντίθετα, κανένα μέτρο για να υπάρχει έλεγχος ΑΝ και τι είδους "δουλειά" γίνεται εντός του περίφημου "ωραρίου"...

Μετά απορούμε ( ; )  για χαρακτηρισμούς όπως "χαραμοφάης", "άχρηστος", "τεμπέλης" και άλλα χειρότερα που δεν επιτρέπεται να γραφούν εδώ καθόσον συνιστούν υβριστικές εκφράσεις.



Δεν πιστεύω ότι  όλοι όσοι αντιδρούν στην ιδέα εργασίας εκτός ωραρίου το κάνουν από τεμπελιά.
Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι που από τη στιγμή που πατάνε το πόδι τους στη δουλειά έχουν το μυαλό τους στο πότε θα φύγουν. Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι κανείς δεν είναι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο θα είναι έκτακτο και προσωρινό και δεν θα πάρει τη μορφή του μόνιμου. Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιοι βολεύονται έτσι και μετά σου λένε "αφού μέχρι τώρα δούλευες έτσι, γιατί δεν συνεχίζεις;" Δεν είναι τυχαία η ρήση "Στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού".
Επίσης, ένα άλλο ζήτημα που ισχύει ειδικά στα σχολεία απ' ό,τι ξέρω, είναι πως όταν δουλεύεις εκτός ωραρίου φέρεις εσύ την αποκλειστική ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:02:50 μμ »
οκ, εσύ προφανώς είσαι δουλευταράς και θα δουλεύες τρέλες ώρες και το απόγευμα. Αν είσαι μόνιμος και κάνεις κάτι τέτοιο τότε έχεις δικαίωμα
να αντιδράς έτσι.

Αν όμως δεν είσαι (που είναι και το πιθανότερο), απλά σου τη σπάει που κάποιοι μόνιμοι διεκδικούν τα δικαιώματά τους ενώ εσύ που είσαι έξω από το χορό τρέχεις από το ένα σχολείο στο άλλο για 5 ευρώ την ώρα και λίγα μόρια παραπάνω.
Δηλαδή ο αδιόριστος στον ύπνο του μονιμότητα ονειρεύεται. Και από ότι φαίνεται θα ονειρεύεσαι για πολύ καιρό. Απλά αναρωτιέμαι αν πότε γίνεις μόνιμος πόσες ώρες θα δουλεύεις πέρα του ωραρίου σου. Εγώ πάω στοίχημα ότι θα χωθείς σε κανένα γραφείο γιατί μάλλον η τάξη θα σου πεσει βαριά

Αξιοσημείωτο το πόσα μέτρα, αποφάσεις, γραφειοκρατία για να μην τυχόν και δουλέψει κανένας παραπάνω, πέραν του "ωραρίου" του (που έτσι το λέμε εμείς και οι άλλοι γελάνε). Μέχρι και πειθαρχικό αν τυχόν και κάνει γιορτή το απόγευμα... όχι γιατί έγινε κάτι, αλλά γιατί έγινε απόγευμα (και χαλάει την πιάτσα).

Αντίθετα, κανένα μέτρο για να υπάρχει έλεγχος ΑΝ και τι είδους "δουλειά" γίνεται εντός του περίφημου "ωραρίου"...

Μετά απορούμε ( ; )  για χαρακτηρισμούς όπως "χαραμοφάης", "άχρηστος", "τεμπέλης" και άλλα χειρότερα που δεν επιτρέπεται να γραφούν εδώ καθόσον συνιστούν υβριστικές εκφράσεις.



Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:17:10 μμ »
Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι δύσκολη, το έχω υποστηρίξει πολλές φορές. Κάποιοι -θέλω να πιστεύω οι περισσότεροι- την κάνουν με όλο το φιλότιμο που διαθέτουν και την κάνουν καλά. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να υποστηρίξω με 100% βεβαιότητα ότι όλοι ανεξαιρέτως είναι έτσι. Επίσης, δεν μπορώ να υποστηρίξω από την άλλη ότι ΟΛΟΙ οι ωρομίσθιοι είναι τεμπέληδες ή ότι αυτό που ονειρεύονται είναι να γίνουν μόνιμοι για να κάάάάάάθονται, γιατί στην τελική και αρκετοί μόνιμοι πριν γίνουν μόνιμοι ωρομίσθιοι ήταν και τώρα δεν κάθονται.

Γενίκευσις αρχή φασισμού, λέει ένα τσιτάτο. Συμφωνώ. Και μην αρχίσετε πάλι, σας θερμοπαρακαλώ, τα "δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, εγώ πάντως δουλεύω" και "όχι, εγώ δουλεύω περισσότερο από σενα". Ήδη σε 2-3 θέματα στο forum υπάρχει αυτό το κλίμα και είναι πραγματικά κουραστικό και πάνω απ'όλα ΑΝΤΙΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟ και ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:26:05 μμ »
Ακριβώς. όσο αντισυναδελφικό είναι να καταλογίζει κανείς σε άγνωστους συναδέλφους χαραμοφαϊσμό (ε, ρε λογοπλάστης έγινα εδώ πέρα), τεμπελιά και ότιδήποτε άλλο λες και είναι επαναστάτης έφηβος ετών 16 που επιτίθεται στους καθηγητές του (εκτός κι αν είναι). Μ' άρεσε αυτό για τη γενίκευση.
ΠΕ60

batman

  • Επισκέπτης
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:44:10 μμ »

  Για να μην υπάρχει παρεξήγηση από τη δική μου πλευρά, δεν αναφερόμουν γενικά σε όλους τους ωρομίσθιους αλλά
στο συγκεκριμένο άτομο ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2009, 04:04:55 μμ »
Το να μην θέλει κάποιος να δουλέψει παραπάνω ώρες από το ωράριο του, ώρες δηλαδή που δεν θα τις πληρωθεί αλλά για τις οποίες θα πρέεπι να αφερώσει τον πολύτιμο ελεύθερο του χρόνο, είναι δικαίωμα του και κανένας δεν μπορεί να τον υποχρεώσει να το κάνει. Αν μάλιστα μιλάμε για τους εκπαιδευτικούς, αν ήταν υποχρεωμένοι, τότε σίγουρα κάποιος νόμος σε κάποια διάταξη θα ανέφερε την υποχρεωτική απογευματινή/έξτρα εργασία για χ ώρες την εβδομάδα/μήνα/χρόνο.
Όσον αφορά όλους τους υπόλοιπυς εργαζόμενους, για κοιτάξτε ποιοί είναι αυτοί που κάθονται "εθελοντικά" πέρα από το ωράριο τους! Τουλάχιστον αυτοί που ξέρω εγώ είναι οι εργαζόμενοι σε τράπεζες, που αν δεν κάτσουν θα χάσουν τη δουλειά τους.
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να προσφέρει δωρεάν εργασία, εκτός αν για δικούς του λόγους το θέλει. Βέβαια, όλοι, και εγώ φυσικά, κάποια στιγμή έχουμε καθίσει πιο πολύ στο σχολέιο, έχουμε κάνει μια απογευματινή γιορτή, έχουμε πάει λίγο πιο νωρίς... ¨Αλλο να γίνει κάποιες φορές και άλλο να γίνεται συνέχεια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:18:37 μμ »
Και δεν ανέφερα καν να ελέγξει κάποιος το ΑΝ και τι κλέβουν ορισμένοι από τα σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έλεος! Πόσες άλλες πια γιορτές εκτός εργασιακού ωραρίου...?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:26:07 μμ »
Elum, εάν έχει υποπέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη σου, είναι πολύ σοβαρό θέμα και οφείλεις να κάνεις καταγγελία. Ελπίζω βέβαια να μη μιλάμε για μια γομολάστιχα, ένα στυλό ή για 10 κόλλες αναφοράς, που καλώς ή κακώς νομίζω πως οι περισσότεροι έχουμε πάρει από το σχολείο, τις περισσότερες φορές κατά λάθος.

Ειλικρινά πάντως, εάν έχει υποπέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη σου και αφορά πράγματα μεγάλης αξίας (όπως υπολογιστές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο), να κάνεις καταγγελία για να γίνει ΕΔΕ. Από εκεί και πέρα, αρνούμαι κατηγορηματικά να δεχτώ τέτοια σπίλωση της υπόληψης όλων των συναδέλφων με διάφορες σπόντες τέτοιου τύπου. Έχεις στοιχεία ότι σε ένα ή περισσότερα σχολεία γίνονται τέτοια πράγματα; Κατάθεσε τα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 256
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.