*

Αποστολέας Θέμα: ερωτηση sos  (Αναγνώστηκε 3713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eltha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 11, 2009, 12:53:10 μμ »
Και εγώ έχω ένα ανάλογο πρόβλημα. Στην αρχή της χρονιας με κάλεσαν ωρομίσθια. Εφυγα αμέσως όμως με άδεια λοχείας. Μολις τελείωσε η άδεια με έστειλαν σε άλλο σχολείο στο οποίο μια καθηγήτρια είχε σπάσει το πόδι της (σημ. με 33 χρόνια υπηρεσίας και με 33μήνες άδειας που ποτέ δεν είχε πάρει!!!). Τ'ωρα που διέκοψε την άδειά της με απειλεί συνεχώς ότι θα εισηγηθεί στον προϊστάμενο της Β-Βαθμιας να με απολύσει (΄καθώς ο διευθυντής του σχολείου θέλει να με κρατήσει και έχει την έχει "γραμμένη"). Σημείωση: Η σύμβαση που υπέγραψα γράφει ότι καλούμε να διδάσκω στο σχολείο για όσο διάστημα απαιτείται. ΕΡΩΤΗΣΗ: 1)Μπορεί ο προίστάμενος της Β-Βαθμιας να με απολύσει? 2) Οφείλει να απολύσει τον τελευταίο ωρομίσθιο που προσέλαβε για να πάρω τη θέση του? 3) Είναι παράνομη η παραπάνω διατύπωση της σύμβασής μου?
ΤΗΑΝΚS
ΦΥΣΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση sos
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:21 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 11, 2009, 03:07:45 μμ »
συνάδελφε απαντώ στα ερωτήματα σου χωρίς όμως απόλυτη σιγουριά. Ο διευθυντής μπορεί να σε απολύσει. Η σύμβαση των ωρομισθίων πάντα περιλαμβάνει αυτή τη λεπτομέρεια που αναφέρεις και σαφώς δεν μπορεί να διώξει αυτόν που προσέλαβε τελευταίο γιατί θα μπλέξει με ενστάσεις. τώρα αυτό που δεν καταλαβίνω : η καθηγήτρια που επέστρεψε τι ζόρι τραβάει. Δυο βδομάδες μάθημα έμειναν. της έχεις μιλήσει να της εξηγήσεις πως έχει η κατάσταση με την ωρομισθία γιατί μάλλον για δεινόσαυρος μου ακούγεται και θα νομίζει ακόμα ότι οι καθηγητές διορίζονται με την επετηρίδα.Πάντως θεωρώ πολύ ακραίο να σε απολύσει ο Διευθυντής, ιδιαίτερα αυτό το χρονικό διάστημα. Ξαναλέω ότι απαντώ με κάθε επιφύλαξη. σου εύχομαι το καλύτερο.

Συγγνώμη που δεν βάζω κεφαλαίο μετά από τελεία αλλά γράφω γρήγορα και το ξεχνάω.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος eltha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 12, 2009, 12:07:52 μμ »
Ελένη ευχαριστώ για την απάντηση. Μου κάνεις σε παρακαλώ και άλλη μια χάρη...Αν είσαι ωρομίσθια μπορείς να δεις τι ακριβώς αναφέρει η σύμβασή σου...Έχω ακούσει ότι υπάρχουν συμβάσεις σε άλλες περιφέρειες που αναφέρουν ότι απολύονται οι ωρομίσθιοι με το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αν η δική μου είναι διαφορετική...τότε είναι παρανομη σαφώς...

Ευχαριστώ πολύ!
ΦΥΣΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 12, 2009, 04:07:07 μμ »
φοβάμαι ότι δε θα σου δώσω πολύ αξιόπιστη απάντηση. Δεν είμαι ωρομίσθια. Είμαι μόνιμη. Πάντως σύμβαση που είχα υπογράψει το 2002 όπου δούλεψα ωρομίσθια για 6 ώρες την εβδομάδα έγραφε πως " η απόλυση του προσληφθέντος ωρομίσθιου εκπαιδευτικού θα γίνει με την πρόσληψη μονιμου ή αναπληρωτή στη θέση της ή μέχρι 30-6-2002". Φοβάμαι μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα.Υπάρχουν πολλοί ωρομίσθιοι στο forum. Μακάρι κάποιος να απαντήσει πιο αξιόπιστα για να μην σε αποποροσανατολίζω.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ερωτηση sos
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:42:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:04:46 μμ »
Και εγώ έχω ένα ανάλογο πρόβλημα. Στην αρχή της χρονιας με κάλεσαν ωρομίσθια. Εφυγα αμέσως όμως με άδεια λοχείας. Μολις τελείωσε η άδεια με έστειλαν σε άλλο σχολείο στο οποίο μια καθηγήτρια είχε σπάσει το πόδι της (σημ. με 33 χρόνια υπηρεσίας και με 33μήνες άδειας που ποτέ δεν είχε πάρει!!!). Τ'ωρα που διέκοψε την άδειά της με απειλεί συνεχώς ότι θα εισηγηθεί στον προϊστάμενο της Β-Βαθμιας να με απολύσει (΄καθώς ο διευθυντής του σχολείου θέλει να με κρατήσει και έχει την έχει "γραμμένη"). Σημείωση: Η σύμβαση που υπέγραψα γράφει ότι καλούμε να διδάσκω στο σχολείο για όσο διάστημα απαιτείται. ΕΡΩΤΗΣΗ: 1)Μπορεί ο προίστάμενος της Β-Βαθμιας να με απολύσει? 2) Οφείλει να απολύσει τον τελευταίο ωρομίσθιο που προσέλαβε για να πάρω τη θέση του? 3) Είναι παράνομη η παραπάνω διατύπωση της σύμβασής μου?
ΤΗΑΝΚS
Εμένα δε λέει τίποτα "για όσο διάστημα απαιτείται". Λέει: Η πρόσληψη γίνεται με την προυπόθεση ότι η σύμβαση εργασίας λύεται αυτοδίκαια στις παρακάτω περιπτώσεις: α) με τη λήξη του διδακτικού έτους, β) μετά την ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών μονίμων ή με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, γ) κατόπιν καταγγελίας για σπουδαίο λόγο.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση sos
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:45:27 μμ »
Εμένα πάντως η σύμβασή μου έλεγε πως θα απολυθώ με στο τέλος της σχολικής χρονιάς, ωσπου γύρισε η καθηγήτρια που αναπλήρωνα. Όταν πήρα στη δευτεροβάθμια και είπα αυτά που έμαθα από το forum μυ είπαν  πως είμαι τυχερή που βρέθηκε καινούριο κενό και με στείλαν εκεί. Για να πάει η καθηγήτρια που επιστρέφει στη δευτεροβάθμια θα πρέπει να το θέλι η ίδια  ή να συνεδριάσει η ΠΥΣΔΕ και να το αποφασίσει. Σιγά μη γινόταν κάτι απο τα 2. Τι να πω... Κάθε εμπόδιο σε καλό. Στο καινούριο σχολείο που με στείλαν το κλίμα ε΄ναι σαφώς καλύτερο και περνάω καλά παρόλο που αλαιπωρούμε αφού είαι πολύ πολύ μακριααπό το σπίτι μου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.