*

Αποστολέας Θέμα: Ανάκληση μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 21835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΗΡΩ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:10:55 μμ »
έγινε ανάκληση μετάθεσης κάποιου συναδέλφου γιατί δεν είχε υπηρετήσει την οργανική του.
Είχε παρει μετάθεση το Μάιο. Τον Ιούλιο γίνεται η ανάκληση, μπαίνει ένας άλλος συνάδελφος στη θέση του, και εγώ στη δικιά του. Όλα καλά μέχρι εδώ. Πήγαμε να αναλάβουμε υπηρεσία την 1η Σεπτέμβρη και ο συνάδελφος που πήρε τη θέση του απορριφθέντα, δεν είχε ενημερωθεί ότι άλλαξε περιοχή και θεωρεί ότι αδικήθηκε με βάση τις προτιμήσεις του και έπρεπε να κρατήσει τη θέση του. Οπότε κάνει ένσταση και ενδέχεται να με πατάξουν έξω!!! Είναι δυνατόν να διορθώσουν ένα λάθος με άλλο λάθος;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:09 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:23:15 μμ »
φρόντισε να μάθεις πότε έκανε ένσταση ο τύπος. Όχι στο μιλητό ομως...πήγαινε αύριο κιόλας στη διεύθυνση και ζήτησε να σου δώσουν ατάκα κι επιτόπου τον αριθμό πρωτοκόλλου με τον οποίο κατετέθη η ένσταση. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις εφόσον έχεις έννομο συμφέρον (μη σου πουν διάφορα μπαρμπούτσαλα...). Εννοειται πως κι εσύ θα το κάνεις με αίτηση .... και αναλόγως την απάντηση βλέπεις και πράττεις.
Ωστοσο, μη μιλήσεις σε κανέναν για αυτές σου τις προθέσεις γιατί όλο και κάποιος θα το σφυρίξει και μπορεί να καλυφθούν αν πράγματι έχει γίνει κάτι "περίεργο"...Παίζει βέβαια και να έγιναν όλα κανονικά και νόμιμα. Ώσπου να το ανακαλύψεις πάντως, κράτα σιγήν ιχθύος.  ;) ;)

οι προθεσμίες έχουν ως εξής : (πδ50/96 - αρ. 15, περίπτωση 15 )
Τυχόν λάθη ή παραλείψεις στις αποφάσεις των συμβουλίων εξετάζονται ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων. Η αίτηση αυτή που αναφέρεται στη διόρθωση συγκεκριμένων λαθών ή παραλείψεων δεν αποτελεί ένσταση και υποβάλλεται μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωση της σχετικής απόφασης. Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια εξετάζουν τις αιτήσεις αυτές μέσα στις επόμενες πέντε (5)ημέρες και οριστικοποιούν τις αποφάσεις τους.

άρα, το πρώτο που κάνεις, πριν πας στη διεύθυνση είναι να δεις πότε ανακοινώθηκαν απο το πυσδε οι τοποθετήσεις. Μετά αν ο άλλος εκπ/κός υπέβαλε αίτηση επανατοποθέτησης ( ένσταση κατά το κοινως λεγόμενο ) εντός πέντε ημερών και τέλος αν έχουν περάσει πέντε μέρες απο την υποβολή αυτής της ένστασης, τότε δε γίνεται να αλλάξει η τοποθέτησή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2011, 08:16:28 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2012, 09:18:54 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης της μετάθεσης εκπαιδευτικού;
Στην εγκύκλιο των μεταθέσεων αναφέρεται ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
Από τη δνση προσωπικού του Υπουργείου Παιδείας μου απάντησαν ότι μπορεί να υποβληθεί σχετική αίτηση στο ΚΥΣΔΕ, το οποίο συνήθως απορρίπτει τις αιτήσεις αυτές. Μήπως όμως στο παρελθόν υπήρξαν ανακλήσεις μεταθέσεων για σοβαρούς λόγους;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2012, 09:35:01 μμ από ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2012, 09:30:46 μμ »
πράγματι ανάκληση μετάθεσης δε γίνεται. Μόνο ανάκληση της αίτησης για μετάθεση και αυτη ως ένα συγκεκριμένο χρονικό όριο.

Οι διευθύνσεις βέβαια είναι υποχρεωμένες απο υπηρεσιακό καθήκον να διαβιβάζουν τις αιτήσεις αυτές στο τμήμα Γ του υπουργείου και απο κει στο ΚΥΣΔΕ αλλά το πιο πιθανό είναι η αίτησή σου να απορριφθεί.

Το ΚΥΣΔΕ συνηθως έχει το εξής σκεπτικό (όχι για αυτή την περίπτωση αλλά γενικότερα για ανακοινοποιήσεις παρόμοιου ειδους ) : αν εκεί που πήρες μετάθεση ζήτησε κάποιος άλλος να πάει, αλλά στην περιοχή που ανήκει αυτος ο κάποιος άλλος δεν ζήτησε κανένας ή όσοι ζήτησαν πήγαν τελικά, οπότε δεν προκύπτει μεγάλη ανακατωσούρα, τότε μπορεί να κάνει το αίτημα δεκτό. Πάντως συνήθως τέτοια αιτήματα δεν γινονται δεκτά πρώτον γιατί δεν προβλέπεται απο τις κείμενες διατάξεις και δεύτερον γιατί δημιουργεί κακό προηγούμενο.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να στείλεις την αιτησή σου μαζί με τους λόγους που πλέον δεν επιβάλουν την μετάθεσή σου και περιμένεις.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:09 »

Αποσυνδεδεμένος olg@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2012, 05:23:20 μμ »
Πάντως bitch, με εχεις "στειλει"....ολα τα ξερεις ρε παιδακι μου?
χαχαχαχαχα......αστειεύομαι....μπραβο σου....μας εχεις ανοιξει τα ματια σε πολλα θεματα...thanks... :)

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 12, 2012, 08:03:12 μμ »
Ανάκληση μετάθεσης δεν προβλέπεται νομοθετικά.

Ωστόσο σε αρκετές περιπτώσεις το ΚΥΣΔΕ έχει ικανοποιήσει το παραπάνω αίτημα.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 13, 2012, 09:01:06 μμ »
Η δική μου μετάθεση είχε ανακληθεί αλλά όχι γιατί το ζήτησα εγώ.

Ήμουν διορισμένη σε δυσπρόσιτο (άρα διετία), αλλά επειδή ήθελα να πάρω μετάθεση σε ΚΕΔΔΥ, ο προϊστάμενος επέμενε ότι μπορούσα και δεν ίσχυε η διετία (μιλάμε για το 2006).

Έκανα αίτηση και πήρα τη μετάθεση. Τη μέρα των αποτελεσμάτων με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής εκπάιδευσης (ο προϊστάμενος του γραφείου επέμενε για να κάνω αίτηση) και μου έλεγε ότι αυτό που έκανα είναι απαράδεκτο, ότι ξεγέλασα ολόκληρη υπηρεσία, ρεζίλεψα το υπουργείο, θα έχω κυρώσεις, είμαι δόκιμη υπάλληλος και άλλα ωραία λογάκια!

Το αποτέλεσμα; Αρχές Ιουνίου ήρθε χαρτί ανάκλησης από το ΚΥΣΠΕ λόγω μη παρέλευσης διετίας και ο προϊστάμενος πέρασε ΕΔΕ (δεν έγινε τίποτα, αλλά πέρασε) και εγώ πήρα μετάθεση την επόμενη χρονιά...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος olg@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 14, 2012, 06:30:31 μμ »
πλακα κανεις ετσι?.....tragic....καλα πραγματικα δεν εχω λογια.........αυτοι οι ανθρωποι την παλευουν?(σορρυ για την εκφραση αλλα μιλαμε για απαραδεκτη κατασταση)
Η δική μου μετάθεση είχε ανακληθεί αλλά όχι γιατί το ζήτησα εγώ.

Ήμουν διορισμένη σε δυσπρόσιτο (άρα διετία), αλλά επειδή ήθελα να πάρω μετάθεση σε ΚΕΔΔΥ, ο προϊστάμενος επέμενε ότι μπορούσα και δεν ίσχυε η διετία (μιλάμε για το 2006).

Έκανα αίτηση και πήρα τη μετάθεση. Τη μέρα των αποτελεσμάτων με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής εκπάιδευσης (ο προϊστάμενος του γραφείου επέμενε για να κάνω αίτηση) και μου έλεγε ότι αυτό που έκανα είναι απαράδεκτο, ότι ξεγέλασα ολόκληρη υπηρεσία, ρεζίλεψα το υπουργείο, θα έχω κυρώσεις, είμαι δόκιμη υπάλληλος και άλλα ωραία λογάκια!

Το αποτέλεσμα; Αρχές Ιουνίου ήρθε χαρτί ανάκλησης από το ΚΥΣΠΕ λόγω μη παρέλευσης διετίας και ο προϊστάμενος πέρασε ΕΔΕ (δεν έγινε τίποτα, αλλά πέρασε) και εγώ πήρα μετάθεση την επόμενη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 14, 2012, 06:41:41 μμ »
πλακα κανεις ετσι?.....tragic....καλα πραγματικα δεν εχω λογια.........αυτοι οι ανθρωποι την παλευουν?(σορρυ για την εκφραση αλλα μιλαμε για απαραδεκτη κατασταση)


Ειλικρινά εμένα δεν με χάλασε καθόλου που έμεινα άλλη μια χρονιά στον τόπο διορισμού μου. Περνούσα υπέροχα και δεν ήμουν σίγουρα αν ήθελα να φύγω. Ήθελα να φύγω μόνο να λόγους δουλειά (δεν υπήρχε ΚΕΔΔΥ και αυτό ήθελα να κάνω πάντα).
Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι ενήργησε η υπηρεσία σωστά! Αλλά η συγκεκριμένη διαύθυνση πρωτοβάθμιας είχε κάνει πολλά μα πάρα πολλά "κουλά". Ίσως επειδή ήταν πολύ μακριά και άρα (νόμιζαν) ότι δεν υπάρχει έλεγχος, ίσως επειδή είχε σχεδόν αποκλειστικά νεοδιόριστουε και άρα (νόμιζαν) "ψάρια" που δεν θα αντιδρούν....Δεν ξέρω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 20, 2012, 09:16:51 μμ »
Στη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ της 7ης Ιουνίου 2012 συζητήθηκε μεταξύ άλλων και το ζήτημα των αιτήσεων που υποβλήθηκαν για ανακλήσεις μεταθέσεων. Κατά πληροφορίες εκδηλώθηκε πρόθεση ικανοποίησης των αιτήσεων αυτών, χωρίς όμως να ληφθεί οριστική απόφαση. Έκτοτε το θέμα παραμένει σε εκκρεμότητα. Η πληροφόρηση που παρέχεται από τη Δ/νση Προσωπικού του ΥΠΔΒΜΘ καθώς και από τους αιρετούς του ΚΥΣΔΕ είναι ελάχιστη. Μήπως κάποιος διαθέτει περισσότερες πληροφορίες για το εν λόγω ζήτημα;

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:26:40 πμ »
Μπα, τί μας λες συνάδελφε...
Βγήκε καπνός από το "ιερατείο";

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 21, 2012, 10:04:23 πμ »
Μπα, τί μας λες συνάδελφε...
Βγήκε καπνός από το "ιερατείο";

 ;D ;D καλό..

Αποσυνδεδεμένος benteta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Χημεία-Φυσική και όχι μόνο!!!
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2012, 03:30:47 μμ »
πάντως πρέπει να έχεις κάτι μεγαλύτερο από ένα απλό βύσμα για να μάθεις τα αποτελέσματα της συνεδρίασης του ΚΥΣΔΕ.

εγώ ακόμα περιμενω.....

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάθεσης
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2012, 04:19:43 μμ »
Αν μπηκε ο Ιωαννιδης υφυπουργος παιδειας το βισμα θα πεσει συννεφο στις μεταθεσεις για Θεσσαλονικη. Εγγυηση 100% αυτο που σας γραφω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.