*

Αποστολέας Θέμα: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;  (Αναγνώστηκε 11262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« στις: Μάρτιος 07, 2009, 09:37:45 πμ »
Κατά καιρούς φτάνουν στις Διευθύνσεις ή στα σχολεία έγγραφα από υπηρεσίες του ΥΠΕΠΘ με απαντήσεις σε ερωτήματα που έχουν τεθεί. Αυτά τα έγγραφα συνήθως ξεκινάνε έτσι: "Με αφορμή ερωτήματα προς την υπηρεσία μας σχετικά με..."
Πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να θέσει ερώτημα προς το ΥΠΕΠΘ και να λάβει επίσημη πρωτοκολλημένη απάντηση; Μπορεί μόνος του π.χ. με e-mail προς την υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ ή μήπως πρέπει να υποβάλλει το ερώτημα πρώτα στο σχολείο ή στο σχολικό του σύμβολο για να προωθηθεί κατάλληλα; Και αν γίνεται μέσω αυτής της ιεραρχίας, πρέπει να περάσει από όλους τους φορείς, π.χ. σχολείο, διεύθυνση, περιφέρεια κλπ ή δεν είναι απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:45 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2009, 05:41:17 μμ »
Εγω το κανα ως εκπαιδευτικός. [Τότε δεν δούλευα ακόμη] Προηγήθηκε τηλεφωνική επικοινωνία με υπάλληλο του υπουργείου. Κατόπιν εστειλα την ερώτησή μου γραπτώς  αναφέροντας το τμήμα π.χ. τμήμα προσωπικού Α, υπόψη κας... Εστειλα τον φάκελλο με κούριερ και ζήτησα πρωτοκόλληση.  Τον αριθμό πρωτοκόλλου τον πήρε ο κούριερ.
Μου απαντήσανε σχετικά σύντομα [λιγότερο από ενα μήνα] με επιστολή.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2009, 06:07:00 μμ »
Εστειλα τον φάκελλο με κούριερ και ζήτησα πρωτοκόλληση.  Τον αριθμό πρωτοκόλλου τον πήρε ο κούριερ.

Τι εννοείς; Ο υπάλληλος του κούριερ περίμενε να πρωτοκολληθεί από τον υπάλληλο του ΥΠΕΠΘ και σου επέστρεψε τον αριθμό;

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2009, 06:42:21 μμ »
Εγώ  πάντως  είχα  στείλει e-mail  στο ΥΠΕΠΘ  ( τότε  και  εγω  δεν  δούλευα)  και  δεν  μου απάντησε  κανείς  , απογοητεύτηκα  !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:03:45 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2009, 07:07:21 μμ »
Οι υπηρεσίες κουριερ παρέχουν και υπηρεσίες πρωτοκόλλησης [βεβαια πληρώνονται παραπάνω]. Πάνε δηλαδή τον φάκελλο και ζητουν αριθμό πρωτοκόλλου. Το έκανα στο υπουργείο αλλά και κάποια στιγμή στον ΔΟΑΤΑΠ

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2009, 07:09:56 μμ »
Εγώ  πάντως  είχα  στείλει e-mail  στο ΥΠΕΠΘ  ( τότε  και  εγω  δεν  δούλευα)  και  δεν  μου απάντησε  κανείς  , απογοητεύτηκα  !
Χαιρετώ την Δράμα

Επειδή φοβήθηκα ότι δεν θα μου απαντήσουν κι εμένα, εκανα πρώτα το τηλεφώνημα και σημείωσα πάνω στον φάκελλο το όνομα του ατόμου με το οποίο μίλησα.
Δύο φορές το έκανα, δυο φορές μου απάντησαν

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2009, 09:40:47 πμ »
Sofia _il

'Εχουμε  ξαναμιλήσει , πως  γνωρίζεις  οτι δουλεύω  στην Δράμα ; Μήπως  εισαι απο την Δράμα .Μαργαρίτα

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2009, 12:56:11 μμ »
Μήπως κανείς απο εσάς ρώτησε το ΥΠΕΠΘ το εξής:
"Για ποιό λόγο δεν μπορούμε να εργαζόμαστε σε φροντιστήρια παράλληλα με την ωρομισθία;"
Τι σας απάντησαν;


Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2009, 01:57:51 μμ »
Sofia _il

'Εχουμε  ξαναμιλήσει , πως  γνωρίζεις  οτι δουλεύω  στην Δράμα ; Μήπως  εισαι απο την Δράμα .Μαργαρίτα

Αναφερεις συχνα οτι δουλευεις Δραμα. Ειμαι απο Δραμα αλλα φετος διορίστηκα μακρυά. Δεν νομίζω να γνωρίζόμαστε, ίσως σε είδα σε συνελεύσεις ή σεμινάρια.

Αποσυνδεδεμένος kon31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2009, 05:35:29 μμ »
Καλησπέρα! Συνάδελφε, το mail δυστυχώς το γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους αρκετές υπηρεσίες, αν υπάρχει κάποιος να το ανοίξει, διότι δεν είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν. Αντιθέτως, επίσημη αίτηση μπορείς να κάνεις είτε ως πολίτης είτε ως υπάλληλος. Δες αυτό: http://www.disabled.gr/lib/?p=7577.

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ (Ν. 2690/99)
Άρθρο 4: Διεκπεραίωση υποθέσεων από τη Διοίκηση
1. Οι διοικητικές αρχές, όταν υποβάλλονται αιτήσεις, οφείλουν να διεκπεραιώνουν τις υποθέσεις των ενδιαφερομένων και να αποφαίνονται για
τα αιτήματά τους μέσα στην προθεσμία που τυχόν καθορίζεται από τις σχετικές ειδικές διατάξεις, αλλιώς μέσα σε προθεσμία εξήντα (60)
ημερών. Η προθεσμία αρχίζει από την υποβολή της αίτησης στην αρμόδια υπηρεσία. Αν η αίτηση υποβληθεί σε αναρμόδια υπηρεσία, η υπηρεσία αυτή οφείλει, μέσα σε πέντε ( 5) ημέρες, να τη διαβιβάσει στην αρμόδια υπηρεσία και να γνωστοποιήσει τούτο στον ενδιαφερόμενο. Στην περίπτωση αυτή η προθεσμία αρχίζει από τότε που περιήλθε η αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία.
2. Αν κάποια υπόθεση δεν μπορεί να διεκπεραιωθεί μέσα στην προθεσμία της προηγούμενης παραγράφου, η αρμόδια υπηρεσία οφείλει να
γνωστοποιήσει εγγράφως στον ενδιαφερόμενο: α) τους λόγους της καθυστέρησης, β) τον υπάλληλο που έχει αναλάβει την υπόθεση και τον
αριθμό τηλεφώνου του, για την παροχή πληροφοριών, γ) τα δικαιολογητικά που τυχόν λείπουν, καθώς και δ) κάθε άλλη χρήσιμη πληροφορία.
3. Οι υπηρεσίες απαλλάσσονται από τις κατά την παρ. 1 υποχρεώσεις αν το αίτημα είναι προδήλως παράνομο ή επαναλαμβάνεται κατά τρόπο καταχρηστικό.
4. Οι διοικητικές αρχές οφείλουν, ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου, να χορηγούν αμέσως πιστοποιητικά και βεβαιώσεις. Αν η άμεση χορήγηση τούτων δεν είναι δυνατή, αυτά αποστέλλονται ταχυδρομικώς, μέσα σε προθεσμία δέκα (10) ημερών, στη διεύθυνση που έχει δηλωθεί. Η υποχρέωση αυτή δεν υφίσταται αν ο ενδιαφερόμενος, με την αίτησή του, δηλώσει ότι δεν επιθυμεί την ταχυδρομική αποστολή και ότι θα παραλάβει τα έγγραφο αυτά αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένον εκπρόσωπό του.

Κάνεις λοιπόν μια απλή αίτηση, σύμφωνα με την γνωστή φόρμα αίτησης (π.χ. αυτή που κάνουμε όταν παίρνουμε αναρρωτική) εκτός και αν υπάρχει ειδική φόρμα. Μπορείς να τηλεφωνήσεις και στην υπηρεσία που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις λεπτομέρειες. Αρκεί πάντοτε να παίρνεις τον αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να μπορείς να αποδείξεις ότι το έλαβαν. Ακόμη και με τηλεφώνημα στην υπηρεσία που το έστειλες μπορείς να ζητήσεις αρ. πρωτ.

Καλή εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2009, 12:11:48 πμ »
το "με αφορμή ερωτήματα" σημαίνει ότι λογικά έχουν γίνει τηλέφωνα σε υπηρεσίες αρκετά από διαφορετικά άτομα για το ίδιο ζήτημα  (όχι προφανώς από έναν για να σταλεί εγκύκλιος ή διευκρίνηση). Επίσης ορισμένες φορές ζητούν διευκρινίσεις υπάλληλοι των διευθύνσεων από το υπουργείο

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:40:14 μμ »
Ξεθάβω το θέμα που είχα ανοίξει, με αφορμή τη νέα Υπηρεσία Ηλεκτρονικής Πρωτοκόλλησης του υπουργείου, και ερωτώ: μπορούμε να υποβάλλουμε ερωτήματα με το νέο αυτό τρόπο για διευκρινίσεις για εγκύκλιο κάποιου τμήματος του υπουργείου, χωρίς να θεωρείται ότι "παραβιάζουμε" την ιεραρχία, δηλαδή χωρίς να περάσει από διεύθυνση ή περιφέρεια;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς υποβάλλουμε ερωτήματα στο ΥΠΕΠΘ;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2014, 04:31:43 μμ »
Όχι. Για να υποβάλεις ερώτημα στο ΥΠΑΙΘ το διαβιβάζεις μέσω της διεύθυνσης του σχολείου στη ΔΙΔΕ σου και από εκεί το στέλνουν στο Υπουργείο. Είναι υποχρεωμένοι να το στείλουν στην σωστή υπηρεσία και η απάντηση θα σου έρθει γραπτή το αργότερο μέσα σε ένα μήνα. Οποιαδήποτε άλλη διαδικασία θεωρείται παραβίαση ιεραρχίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.