*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο  (Αναγνώστηκε 12803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« στις: Μάρτιος 08, 2009, 06:12:59 μμ »
καλησπερα σας. ξερει κανεις μηπως να μου πει αν μπορω να δουλεψω ως καθηγητρια σε ελληνικο σχολειο του εξωτερικου? συγκεκριμενα για τη νεα υορκη ενδιαφερομαι. δεν ειμαι διορισμενη κ θα ηθελα να μαθω αν μπορω να παω εφοσον βεβαια υπαρχουν κενες θεσεις. ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:07:20 μμ »
maryvas,γνωρίζω για Γερμανία κ φαντάζομαι ισχύει κ στις άλλες  χώρες.Για να διδάξεις στο εξωτερικό χρειάζεται είτε αποδεδειγμένα να έχεις ζήσει στο συγκεκριμένο μέρος 5 χρόνια κ άνω  (παίρνεις κάποιο χαρτί που το αποδεικνύει από τον αρμόδιο φορέα της περιοχής σου στο εξωτερικό),αυτές οι θέσεις  δεν προκηρύσσονται  από το ελληνικό κράτος αλλά από την Πρεσβεία νομίζω(δεν είμαι σίγουρη αλλά μπορώ να μάθω) κ η ανακοίνωση τους είναι κάτι σαν μυστικό ή αφού διοριστείς στην Ελλάδα με ΑΣΕΠ κ τους άλλους τρόπους,μετά από κάποια χρόνια ζητάς  απόσπαση.Κατά καιρούς το Υπουργείο βγάζει τις σχετικές εγκυκλίους,πρέπει να τα παρακολουθείς.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:08:26 μμ »
Μόνο οι μόνιμοι μπορούν να διδάξουν σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού (και παίρνουν και διπλό μισθό, της Ελλάδας και του σχολείου του εξωτερικού). Και για Γερμανία, Αγγλία, Ν.Υόρκη γίνεται πανικός. Το πιθανότερο είναι να πας στην Αφρική ή στην καλύτερη περίπτωση στην Αργεντινή.
Μια γνωστή μου που πήγε σε ελληνικό σχολείο στην Αργεντινή έδωσε πάντως και γραπτές εξετάσεις. Έχω την εντύπωση ότι όλοι εξετάζονται γραπτά στη γλώσσα. Και μάλιστα η συγκεκριμένη λόγω Αργεντινής εξετάστηξε και στα Αγγλικά και στα Ισπανικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2009, 07:10:59 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:14:16 μμ »
http://isocrates.gr/defaultISOKRATES.asp
http://isocrates.gr/content_by_cat.asp?contentid=209&catid=2&how=&keywords=
γενικά θέλει ψάξιμο. την παραπάνω διεύθυνση την βρήκα στο site του υπουργείου παιδείας.
απ᾿ ότι έχω καταλάβει τα σχολεία του εξωτερικού είναι κάτι ανάμεσα στα δικά μας δημόσια και ιδιωτικά. πέρα από τους μόνιμους, καλούν και ωρομίσθιους. ο φορέας στον οποίο ανήκει το κάθε σχολείο καλεί τους ωρομίσθιους. για θέση ωρομισθίου δεν χρειάζεται να είσαι διορισμένος εδώ. δυστυχώς δε γνωρίζω πως μπορούμε να μάθουμε για προκηρύξεις θέσεων.
όποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας μας βοηθήσει.

πραγματικά εδώ που φτάσαμε θα αρχίσουμε να μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας για το εξωτερικό...  

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2009, 07:18:16 μμ από fotini.1981 »
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:15 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:19:33 μμ »
http://isocrates.gr/defaultISOKRATES.asp
γενικά θέλει ψάξιμο. την παραπάνω διεύθυνση την βρήκα στο site του υπουργείου παιδείας.
απ᾿ ότι έχω καταλάβει τα σχολεία του εξωτερικού είναι κάτι ανάμεσα στα δικά μας δημόσια και ιδιωτικά. πέρα από τους μόνιμους, καλούν και ωρομίσθιους. ο φορέας στον οποίο ανήκει το κάθε σχολείο καλεί τους ωρομίσθιους. για θέση ωρομισθίου δεν χρειάζεται να είσαι διορισμένος εδώ. δυστυχώς δε γνωρίζω πως μπορούμε να μάθουμε για προκηρύξεις θέσεων.
όποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας μας βοηθήσει.

πραγματικά εδώ που φτάσαμε θα αρχίσουμε να μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας για το εξωτερικό... 




Σας είπα ο άλλος τρόπος είναι 5 χρόνια έξω κ γνωριμίες καλές ,γιατί πολύ λίγοι μαθαίνουν για τις θέσεις που βγαίνουν...Ο αδερφός μου θέλει άλλα δύο χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:22:47 μμ »
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. απλα επειδη το εψαξα λιγο βρηκα αυτο:
"Τυπολογία εκπαιδευτικών

Το διδακτικό προσωπικό των εκπαιδευτικών μονάδων της Ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης στο εξωτερικό αποτελούν:

α) Έλληνες δημόσιοι εκπαιδευτικοί, που έχουν τις απαιτούμενες κατά κλάδο ειδικότητες, με απόσπαση.

β) Έλληνες εκπαιδευτικοί, που έχουν τις απαιτούμενες κατά κλάδο ειδικότητες, με σύμβαση εργασίας, σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία.

γ) Ομογενείς εκπαιδευτικοί, πτυχιούχοι ελληνικών ή ξένων τριτοβάθμιων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, που έχουν τις απαιτούμενες κατά κλάδο ειδικότητες. Με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία με την οποία οι εκπαιδευτικοί της κατηγορίας αυτής προσλαμβάνονται σε εκπαιδευτικές μονάδες του εξωτερικού.

δ) Αλλοδαποί εκπαιδευτικοί, κάτοχοι τίτλου ανώτατων σχολών, στις περιπτώσεις που αυτό είναι απολύτως αναγκαίο. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομικών καθορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία πρόσληψης των εκπαιδευτικών της κατηγορίας αυτής και το ύψος των αποδοχών τους.

Όσον αφορά την πρώτη από τις παραπάνω κατηγορίες εκπαιδευτικών, σημειώνεται ότι με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων επιτρέπεται να αποσπώνται στο εξωτερικό, ύστερα από αίτησή τους, δημόσιοι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής, οι οποίοι:

α) έχουν επαρκή γνώση της γλώσσας της χώρας στην οποία αποσπώνται ή μιας από τις γλώσσες αγγλική, γαλλική, γερμανική,

β) έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς ειδικό πρόγραμμα επιμόρφωσης."

κ αναρωτιομουν μηπως θα μπορουσα να παω ως εκπαιδευτικος της κατηγοριας β. εκει δε λεει για δημοσιους εκπαιδευτικους.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:26:39 μμ »
Μόνο οι μόνιμοι μπορούν να διδάξουν σε ελληνικό σχολείο του εξωτερικού (και παίρνουν και διπλό μισθό, της Ελλάδας και του σχολείου του εξωτερικού). Και για Γερμανία, Αγγλία, Ν.Υόρκη γίνεται πανικός. Το πιθανότερο είναι να πας στην Αφρική ή στην καλύτερη περίπτωση στην Αργεντινή.
Μια γνωστή μου που πήγε σε ελληνικό σχολείο στην Αργεντινή έδωσε πάντως και γραπτές εξετάσεις. Έχω την εντύπωση ότι όλοι εξετάζονται γραπτά στη γλώσσα. Και μάλιστα η συγκεκριμένη λόγω Αργεντινής εξετάστηξε και στα Αγγλικά και στα Ισπανικά.


Πάντως ,τα παιδιά στο εξωτερικό έχουν  πολλές φορές τραγική άποψη για τους καθηγητές της Ελλάδας.Συνήθως πηγαίνουν σαυτούς  άνθρωποι που απλά θέλουν τα χρήματα κ το βλέπουν σαν αρπαχτή ,κάνουν μάθημα με λυσάρια κ αφήνουν δυστυχώς άσκημη εντύπωση.Το πρόσκαιρο καμιά φορά  κ το προσωρινό έχει άσκημα αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:39:21 μμ »
Α, αυτό δεν το ξέρω. Απ' ό,τι μου έλεγε η γνωστή μου, πάντως, κατάλαβα ότι οι περισσότεροι που πάνε είναι ή φύσεις τυχοδιωκτικές ή πυροβολημένοι/βαρεμένοι. Η συγκεκριμένη ανήκε στη 2η κατηγορία. Μόλις είχε χωρίσει και πήρε αντί για τα βουνά τους ωκεανούς ;)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:40:28 μμ »
maryvas μπορείς να παραθέσεις από που το βρήκες αυτό?
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:41:51 μμ »
Α, αυτό δεν το ξέρω. Απ' ό,τι μου έλεγε η γνωστή μου, πάντως, κατάλαβα ότι οι περισσότεροι που πάνε είναι ή φύσεις τυχοδιωκτικές ή πυροβολημένοι/βαρεμένοι. Η συγκεκριμένη ανήκε στη 2η κατηγορία. Μόλις είχε χωρίσει και πήρε αντί για τα βουνά τους ωκεανούς ;)

Καλό! :)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολεια ομογενειας στο εξωτερικο
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2009, 07:46:34 μμ »
http://www.ipode.gr/default.asp?V_ITEM_ID=835&V_LANG_ID=6

σε αυτο το σαιτ το βρηκα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.