*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2010  (Αναγνώστηκε 340059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #840 στις: Μάρτιος 13, 2010, 07:32:44 μμ »
μηπως γινεστε λιγο υπερβολικοι σχετικα με τον αριθμο των φετινων μετατεθεντων?
αγαπητε  συναδελφε, προσωπικα  καταθετω  αυτο  που  ακουσα. Ειθε  να  μην  ειναι  αληθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #841 στις: Μάρτιος 13, 2010, 08:47:25 μμ »
μηπως γινεστε λιγο υπερβολικοι σχετικα με τον αριθμο των φετινων μετατεθεντων?
Μακάρι να βγει η αισιοδοξία σου, αλλά φέτος χλωμό.

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #842 στις: Μάρτιος 13, 2010, 09:39:43 μμ »
exω την εντυπωση οτι εμεις οι φιλολογοι δεν θα αντιμετωπισουμε προβλημα καθοτι καθε χρονο βγαινουν πολλοι συναδελφοι στην συνταξη οποτε δημιουργουνται κενα-εκτος αυτου πιστευω οτι συναδελφοι οπως εγω που εχουμε τουλαχιστο 2 χρονια σε παραμεθοριο περιοχη πιθανως θα μετατεθουμε,αν οχι διπλα στο σπιτι μας,τοτε σιγουρα καπου κοντα σε αυτο-ετσι θελω να ελπιζω..
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #843 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:37:43 πμ »
Tελικά, μήπως κανείς σας έχει ακούσει αν θα βγουν οι μεταθέσεις πριν το Πάσχα; ??? ???

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:30 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #844 στις: Μάρτιος 14, 2010, 10:04:48 πμ »
Kαι κάτι άλλο, μόνο τους πρωτοδιόριστους που πήραν φέτος αποσπάσεις από της περιφέρεια λόγω εκλογών, να φέρει πίσω στις θέσεις τους, να τις υπηρετήσουν, δε νομίζω ότι οι περιφέρειες θα έχουν πρόβλημα. Γιατί, όμως, είμαι καχύποπτη και πιστεύω ότι εγώ δε θα πάρω μετάθεση, ενώ οι εν λόγω συνάδελφοι θα παραμείνουν κοντά στο σπιτάκι τους;

Και μην προλάβει κανείς να κάνει λόγο για διάσπαση στον κλάδο κλπ., γιατί δεν αναγνωρίζω ως συναδέλφους κάποια λαμόγια που στις πλάτες των υπολοίπων παίρνουν μεταθέσεις ή αποσπάσεις. Να ρθουν και αυτοί να υπηρετήσουν τη θέση τους, όπως κάναμε όλοι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #845 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:23:14 μμ »
μηπως γινεστε λιγο υπερβολικοι σχετικα με τον αριθμο των φετινων μετατεθεντων?
αγαπητε  συναδελφε, προσωπικα  καταθετω  αυτο  που  ακουσα. Ειθε  να  μην  ειναι  αληθεια!

Δεν ξέρω αν κάνουμε καλά ή αν παίζουμε "χαλασμένο τηλέφωνο" , αλλά δεν γίνεται να μην παρατηρήσουμε οτι οι πληροφορίες όλων μας συγκλίνουν... Νομίζω πως πολλοί από εμάς έχουμε συναδέλφους που αυτή την χρονιά είναι αποσπασμένοι στο υπεπθ. Οι πληροφορίες, λοιπόν, που διαρρέουν από αυτούς για τα πρώτα αποτελέσματα των μεταθέσεων είναι τουλάχιστον αποκαρδιωτικές... Πιθανολογούνται ε-λά-χι-στες μεταθέσεις για κάποιες ειδικότητες, αν και φυσικά τις επόμενες μέρες θα γίνουν μαγειρέματα. Μην ξεχνάτε, συνάδελφοι με μέσο και λίγα μόρια παρασύρουν αυτούς που προηγούνται...
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #846 στις: Μάρτιος 14, 2010, 01:25:27 μμ »
δε σε ψεγω συναδελφε για τις πληροφοριες σου ομως μου φιανεται απιθανο συναδελφοι που εχουν τουλαχιστον 2 χρονια σε παραμεθοριο περιοχη,και ιδιαιτερα φιλολογοι,να παραμεινουμε μια ζωη καθηλωμενοι εκει-σαν κλαδος εχουμε το πλεονεκτημα του οτι παντουυπαρχουν αναγκες φιλολογων και μαλιστα πολλες-επιπλεον φαντασου και ποσοι φιλολογοι βγαινουν καθε χρονο στη συνταξη και ποσοι θα βγηκαν ιδιαιτερα φετος μετα την εξαγγελια των νεων μετρων-απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου πιστευω οτι η μειωση των μεταθεσεων αφορα ειδικοτητες με μικρη ζητηση,π.χ. οικονομολογους ή πληροφορικάριους(των οποίος ο κλάδος απαρτίζεται απο νέους,σε ηλικία,συναδέλφους,μιας που η ειδικότητα αυτή είναι σχετικά φρέσκια στα ελληνικά σχολεία)-εν τελει θεωρω πως εγω και οι συναδελφοι μου οπως και οι μαθηματικοι,που εχουμε υπηρετησει τουλαχιστον 2 χρονια σε παραμεθοριο,δε θα αντιμετωπισουμε προβλημα-αν δε παρουμε μεταθεση στο σπιτι μας,τοτε σιγουρα θα παρουμε κοντα σε αυτο-βεβαια,μηδενα προ του τελους αλλα....
οψομεθα,την αλλη βδομαδα θα ξερουμε!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #847 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:11:12 μμ »
Aν και εγώ θέλω να είμαι αισιόδοξη, εντούτοις βλέπω πως οι συνάδελφοι έχουν δίκιο. Οι μεταθέσεις, και ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα, δεν πηγαίνουν πάντοτε με βάση τα οργανικά κενά. Διαφορετικά, γιατί να μετατίθεται κάποιος και να είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ; Το ίδιο ισχύει και με τις τοποθετήσεις των πρωτοδιόριστων. Στο επαρχιακό σχολείο που υπηρετώ δεν υπάρχει, ας πούμε, οργανικό κενό για ΠΕ02. Παρόλα αυτά υπηρετούμε τρεις πρωτοδιόριστοι συνάδελφοι, οι οποίοι ακόμα δεν έχουμε οργανική θέση και ούτε μπορούμε να διεκδικήσουμε στο εν λόγω σχολείο. Επομένως, αν όντως θέλει να κάνει πράξη αυτό που έχει πει η Διαμαντοπούλου, αυτό σημαίνει ότι οι μεταθέσεις μειώνονται δραστικά. Από κει και πέρα τα λειτουργικά κενά (όσα θα υπάρχουν μείον τις αποσπάσεις) θα τα καλύψει με ωρομίσθιους και αναπληρωτές. Άρα, είναι λογικό αυτό που συζητιέται για μείωση μεταθέσεων, μείωση προσλήψεων κτλ.

Συμπέρασμα: Εγώ έχω ήδη αρχίσει να το παίρνω απόφαση, για να μη μου έρθει ο κεραυνός ξαφνικά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #848 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:16:16 μμ »
δε σε ψεγω συναδελφε για τις πληροφοριες σου ομως μου φιανεται απιθανο συναδελφοι που εχουν τουλαχιστον 2 χρονια σε παραμεθοριο περιοχη,και ιδιαιτερα φιλολογοι,να παραμεινουμε μια ζωη καθηλωμενοι εκει-σαν κλαδος εχουμε το πλεονεκτημα του οτι παντουυπαρχουν αναγκες φιλολογων και μαλιστα πολλες-επιπλεον φαντασου και ποσοι φιλολογοι βγαινουν καθε χρονο στη συνταξη και ποσοι θα βγηκαν ιδιαιτερα φετος μετα την εξαγγελια των νεων μετρων-απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου πιστευω οτι η μειωση των μεταθεσεων αφορα ειδικοτητες με μικρη ζητηση,π.χ. οικονομολογους ή πληροφορικάριους(των οποίος ο κλάδος απαρτίζεται απο νέους,σε ηλικία,συναδέλφους,μιας που η ειδικότητα αυτή είναι σχετικά φρέσκια στα ελληνικά σχολεία)-εν τελει θεωρω πως εγω και οι συναδελφοι μου οπως και οι μαθηματικοι,που εχουμε υπηρετησει τουλαχιστον 2 χρονια σε παραμεθοριο,δε θα αντιμετωπισουμε προβλημα-αν δε παρουμε μεταθεση στο σπιτι μας,τοτε σιγουρα θα παρουμε κοντα σε αυτο-βεβαια,μηδενα προ του τελους αλλα....
οψομεθα,την αλλη βδομαδα θα ξερουμε!

Οι πληροφορίες μιλούν πράγματι για τις ειδικότητες που ανέφερες. Για να είμαστε σαφείς όμως, δε θεωρούνται και τόσο πολλά τα 2 χρόνια υπηρεσίας για καμία ειδικότητα κι ας είναι και από υπηρεσία στον Αη Στράτη (δηλ. 2 x 12 + 4 των 2 ετών = 28 μόρια).
Σίγουρα κάποιες ειδικότητες έχουν μεγαλύτερη κινητικότητα, αλλά:
1. Οι μεταθέσεις και οι διορισμοί  με τους γνωστούς μηχανισμούς σε κάποιες περιοχές ήταν δυστυχώς στα προηγούμενα χρόνια εξωπραγματικές και μάζεψαν υπέρογκο αριθμό στη διάθεση των πυσδε. Φυσικά κάποιοι από αυτούς μετά αποσπάστηκαν ως υπεράριθμοι, αλλά τώρα μας λένε ότι θα τους γυρίσουν πίσω. Οπότε ποια κενά θα μείνουν για μας;; Π.χ. μιας και είσαι φιλόλογος δες τι έγινε πέρυσι στη Δυτική Αττική και πες μου αν φιλόλογος ελπίζει φέτος να βρει κενό μετά από τέτοιο αριθμό μεταθέσεων που δόθηκαν την προηγούμενη χρονιά ΟΣΑ μόρια κι αν έχει. Εύχομαι -στο λέω - να κάνω λάθος!
2. Το λέμε και πάλι. Τα κενά των συνταξιοδοτήσεων δεν δίνονται ως οργανικές άμεσα. Έτσι όπως πάει το πράμα δε θα δίνονται σχεδόν καθόλου για να μη γίνουν προσλήψεις.
3. Το θέμα δεν είναι τι θα γίνει με μια ειδικότητα. Αν δηλαδή πάρουν μεταθέσεις οι φιλόλογοι ή οι μαθηματικοί και καθηλωθούν οι υπόλοιποι, όλα πηγαίνουν καλά; Προφανώς πρέπει να σκεφτόμαστε συλλογικότερα! Το μόνο σίγουρο είναι πως τα προβλήματα που αντιμετωπίζει μια ειδικότητα είναι μέρος ενός ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ σχεδίου που αφορά και πλήττει ΟΛΗ την εκπαιδευτική κοινότητα. Άλλωστε, ακόμα κι αν φέτος όπως λες πάρουν μετάθεση πολλοί φιλόλογοι, το πρόβλημα δε μετατίθεται για την επόμενη χρονιά φιλολόγων; Νομίζω πως πρέπει να έχουμε κι αυτούς στο μυαλό μας.
4. Το λέω γενικώς προς όλους. Με το "διαίρει και βασίλευε" μας εξουσιάζουν, παίρνουν πάντα τα χειρότερα μέτρα κι απ' την άλλη μας έχουν στο χέρι γιατί μας έχουν σπείρει τον ατομισμό και τον εγωισμό, οπότε θερίζουν εκ του ασφαλούς στις πλάτες μας. Πραγματικά υποφέρω στην ιδέα εβδομης χρονιάς υπηρέτησης στο ίδιο μέρος (και έχω μονιμε 26 ΠΟΛΛΑ μορια γιατί είμαι σε β προβληματική περιοχή), αλλά οργίζομαι πιο πολυ βλέποντας πως υπάρχει γενικότερο σχέδιο απαξίωσης της δημόσιας παιδείας και οι μεταθέσεις αποτελούν απλώς μια συνιστώσα του. Φυσικά αφού το ζήτημά τους καίει εμάς και τις οικογένειές μας άμεσα, λογικό κι ανθρώπινο είναι να το εξαντλούμε στην ανάλυση... Ας μην ξεχνάμε, όμως, ότι βλέπουμε ένα κομμάτι κι όχι όλη την εικόνα του παζλ...
Υ.Γ. Σου εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να μετατεθείς εκεί που επιθυμείς - όπως και στους υπόλοιπους- γιατί ξέρω πώς είναι να μην τα καταφέρνεις.  :'( :'( :'(
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #849 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:40:59 μμ »
Εγώ ξαναρωτώ: θα βγουν, τουλάχιστον, πριν το Πάσχα, να έχουμε την ευκαιρία να ηρεμήσουμε λίγο; Έχει κανείς καμιά πληροφορία;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #850 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:49:34 μμ »
Εγώ ξαναρωτώ: θα βγουν, τουλάχιστον, πριν το Πάσχα, να έχουμε την ευκαιρία να ηρεμήσουμε λίγο; Έχει κανείς καμιά πληροφορία;

Οι φήμες λένε πως θα βγουν γυρω στις 25. Πάντως - μιας και δεν έχω σίγουρη πληροφορία για απάντηση - το μόνο που ξέρω από άλλες χρονιές είναι ότι έχουν ανακοινωθεί και Μεγάλη Εβδομάδα στο παρελθόν.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #851 στις: Μάρτιος 14, 2010, 02:59:09 μμ »
Δε νομίζω ότι τίθεται διαφοροποίησης λόγω κλάδου. ΟΚ για τους φιλολόγους είναι καλύτερα τα πράγματα τα τελευταία 3 χρόνια, αλλά παλαιότερα δεν ήταν καθόλου καλά. Πολλοί ήταν απαραίτητο να παραμείνουν πολλά χρόνια στην παραμεθόριο προκειμένου να μετατεθούν πιο κοντά.

Από την άλλη, δεν έχουμε ιδέα για το ποιοι και με πόσα μόρια έκαναν αίτηση φέτος. Ενόψει των αλλαγών μπορεί να ζήτησαν μετάθεση συνάδελφοι που βρίσκονταν στην περιφέρεια αρκετά χρόνια και, μολονότι έπιαναν τη βάση μετάθεσης, παρέμεναν μακριά μαζεύοντας μόρια για να χτυπήσουν καλύτερη θέση στην περιοχή που τους ενδιαφέρει. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι βάσεις των μεταθέσεων είναι απρόβλεπτες γενικά, πόσο μάλλον σε μια ταραγμένη από κάθε άποψη περίοδο όπως η φετινή.

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #852 στις: Μάρτιος 14, 2010, 03:28:13 μμ »
και γω αυτο θελω!!!!!!!!!!!!!!τη ψυχικη ηρεμια μου!δε κοιμαμαι καλα,εχω αρχισει ν α τρωω τα νυχια μου,!ελεος!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #853 στις: Μάρτιος 14, 2010, 03:45:53 μμ »
Εγώ ξαναρωτώ: θα βγουν, τουλάχιστον, πριν το Πάσχα, να έχουμε την ευκαιρία να ηρεμήσουμε λίγο; Έχει κανείς καμιά πληροφορία;

Οι φήμες λένε πως θα βγουν γυρω στις 25. Πάντως - μιας και δεν έχω σίγουρη πληροφορία για απάντηση - το μόνο που ξέρω από άλλες χρονιές είναι ότι έχουν ανακοινωθεί και Μεγάλη Εβδομάδα στο παρελθόν.
Ευχαριστώ!!!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.