*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19  (Αναγνώστηκε 1873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fysikospe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« στις: Μάρτιος 11, 2009, 06:56:18 μμ »


      Καλησπέρα, είμαι φυσικός με 7 χρόνια προυπηρεσία στην εκπαίδευση. Το καλοκαίρι παίρνω το πτυχίο μου από το τμήμα τηλεπληροφορικής των Ιωαννίνων και σκέφτομαι να κάνω μετάταξη στον κλάδο της πληροφορικής. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής αν ξέρει κανένας

 Αν μεταταγώ σαν καθηγητής πληροφορικής θα κρατήσω τα ίδια μόρια? Είμαι σίγουρος ότι θα κρατήσω το ίδιο ΜΚ αλλά με τα μόρια ξέρει κανείς τι γίνεται? Η προυπηρεσία μου μετράει κανονικά?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:52 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2009, 08:45:45 μμ »
Τα μόρια σου τα κρατάς σίγουρα. Αυτό που χάνεις είναι η οργανική σου και γενικότερα χάνεις την τοποθέτησή σου. Οπότε μετά τη μετάταξη πας σε νέα περιοχή. Πάντως θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς καλά μια και τα πράγματα στους πληροφορικούς είναι λίγο δύσκολα τόσο για μετάθεση όσο και για οργανική τοποθέτηση... Είναι κλάδος με υπεραριθμίες σε όλη σχεδόν την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2009, 10:19:14 πμ »
Επίσης, η πληροφορική είναι ένα μάθημα άρτζι μπούρτζι και λουλάς διότι αντιμετωπίζεται από το υπουργείο (και από τα παιδιά) ως "ελεύθερη ώρα". Καλό είναι να το σκεφτείς καλά εάν θέλεις να μπαίνεις σε μία τάξη στην οποία τα παιδιά δεν θεωρούν ότι θα μάθουν μία επιστήμη, αλλά "χρήση ΗΥ" (σα να λέμε να μπαίνεις τώρα στην τάξη και να περιμένουν ότι θα τους κάνεις "χρήση μικροσκόπιου") και εσύ δεν έχεις σαφές αναλυτικό πρόγραμμα να ακολουθήσεις.
Είναι απαραίτητο να μιλήσεις σε όσους περισσότερους πληροφορικούς γνωρίζεις για να πάρεις γνώμες για τον κλάδο και τα μαθήματά του. Και βέβαια, είναι και το θέμα της οργανικής που λέει η anna_r. Είναι σκούρα τα πράματα :\ (αλλά οκ, άμα δεν είσαι ακόμα στην διάθεση φαντάζομαι δεν χάνεις και πολλά)

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2009, 11:48:04 πμ »
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω,Για ποιούς λόγους θα ήθελες να κάνεις μετάταξη στον κλάδο της Πληροφορικής;  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:52 »

Αποσυνδεδεμένος fysikospe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2009, 01:52:25 μμ »
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι τα μόρια μετράνε 

  Οργανική δεν έχω, είμαι στη διάθεση και δε βλέπω φως, έχω 67 μόρια και οι πληροφορικοί έχουν πολύ λιγότερα. Τουλάχιστον όταν είμαι στη διάθεση θα μπορώ να επιλέγω όποιο σχολείο θέλω. Γι'αυτό με ενδιαφέρουν τα μόρια.
Τώρα γιατί θέλω πληροφορική? την φυσική την έχω αφήσει αρκετό καιρό και πλέον λόγω του πτυχίου ασχολούμαι αρκετά με τον προγραμματισμό. Επίσης τα τελευταία χρόνια εκτός από Φυσική κάνω και μάθηματα στην Ανάπτυξη Εφαρμογών και μου αρέσει το μάθημα. Έχω βαρεθεί τη Φυσική και θέλω να ασχοληθώ με κάτι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη σε κλάδο ΠΕ19
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2009, 06:39:25 μμ »
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι τα μόρια μετράνε 

  Οργανική δεν έχω, είμαι στη διάθεση και δε βλέπω φως, έχω 67 μόρια και οι πληροφορικοί έχουν πολύ λιγότερα. Τουλάχιστον όταν είμαι στη διάθεση θα μπορώ να επιλέγω όποιο σχολείο θέλω. Γι'αυτό με ενδιαφέρουν τα μόρια.
Τώρα γιατί θέλω πληροφορική? την φυσική την έχω αφήσει αρκετό καιρό και πλέον λόγω του πτυχίου ασχολούμαι αρκετά με τον προγραμματισμό. Επίσης τα τελευταία χρόνια εκτός από Φυσική κάνω και μάθηματα στην Ανάπτυξη Εφαρμογών και μου αρέσει το μάθημα. Έχω βαρεθεί τη Φυσική και θέλω να ασχοληθώ με κάτι καινούργιο.

Μ' αρέσει που σχεδόν "ομολογείς" ότι κάνεις ιδιαίτερα σε ΑΕΠΠ :-)
Γιατί εάν το κάνεις σε λύκειο, τότε το λύκειο αυτό σχεδόν παρανομεί...
Οι μετατάξεις ακολουθούν τις μεταθέσεις και έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μόνο τις περιοχές που θες, πχ θέλω να μεταταγώ μεν, αλλά μόνο στο ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων και εάν έχουν ακόμα οργανικά κενά θα μεταταγείς. Οργανικά κενά ΔΕΝ θα έχουν, βάζω ότι θες στοίχημα σχεδόν για το σύνολο της Ελληνικής επικράτειας, οπότε εάν έχεις μέσο διάβαινε...

Υ.Γ. Για τα ιδιαίτερα δε μου πέφτει λόγος, ότι θέλει ο καθένας κάνει. Οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν κατηγορώ. Όχι εγώ δεν κάνω ιδιαίτερα, όχι για κανέναν ιδιαίτερο λόγο, απλά δεν έχω ακόμα πολλές υποχρεώσεις....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.