*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου  (Αναγνώστηκε 7734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« στις: Μάρτιος 13, 2009, 10:35:44 πμ »
Καλημέρα σας, είμαι ωρομίσθια Ιταλικής σε σχολείο και την προηγούμενη Δευτέρα που ήμουν άρρωστη δεν μπόρεσα να πάω για μάθημα.
Πήρα αναρρωτική άδεια.
Ήθελα να σας ρωτήσω αν οι ώρες που έχασα λόγω αναρρωτικής άδειας, μετράνε για την προϋπηρεσία μου ή αν χάνονται.

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2009, 10:39:24 πμ »
Μετράνε. Θα πάρεις και τα λεφτά για 2 εβδομάδες.

Συνήθως όταν πρόκειται για 1 μέρα, επειδή η γραφειοκρατία της αναρρωτικής για τους ωρομίσθιους είναι τεράστια (χαρτί απο νοσοκομείο, επιτροπή ΙΚΑ, κ.α.), απλά περνάνε τις ώρες χωρίς να αναφέρουν ότι έλειψε ο ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2009, 11:59:07 πμ »
Ακούστε τη δική μου εμπειρία: πήρα 2 μέρες αναρρωτική άδεια στα μέσα Μαρτίου (Παρασκευή και Δευτέρα, άρα μετρήθηκε τετραήμερη, επειδή μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο). Πέρασα όλη τη γραφειοκρατική ταλαιπωρία (γιατρό ΙΚΑ για βεβαίωση, υγιειονομική επιτροπή) και χθες που υπέγραψα τις ώρες Μαρτίου, διαπίστωσα ότι για τις 2 ημέρες που έλειψα από το σχολείο μετρήθηκαν οι μισές ώρες! Δηλαδή τόση ταλαιπωρία για 4 ώρες! Αν το ήξερα, θα προτιμούσα να τις χάσω και αυτές παρά να περάσω όλο αυτό! Τότε τι μας λένε ότι δικαιούμαστε κανονικά αναρρωτική άδεια; Έτσι είναι η "κανονική" αναρρωτική; μισή; Άρα, αφού κόβονται οι μισές ώρες, κόβεται και το μισό της μοριοδότησης, εκτός από το μισό των χρημάτων. Διευθυντής και υποδιευθυντής με διαβεβαίωσαν ότι είχαν επικοινωνήσει με τη δευτεροβάθμια γιατί νωρίτερα και άλλη ωρομίσθια συνάδελφος είχε πάρει 3ήμερη αναρρωτική και έγινε το ίδιο. 
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2009, 01:59:53 μμ »
Άσε έχεις δίκιο και εγώ όταν το είδα, τσαντίστηκα!!
Όχι τόσο τα ψωρολεφτά όσο για τα μόρια και την ταλαιπωρία με την γραφειοκρατεία που έφαγα μία ολόκληρη μέρα!!
Δηλαδή για πάνω από 3μέρες κόβουν λιγότερο ή το ίδιο?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:36 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:07:12 μμ »
Και πάνω από 3 μέρες να είναι η αναρρωτική πάλι τις μισές ώρες "κόβουν", απλά σε εκείνη την περίπτωση παίρνεις ένα χρηματικό ποσό και από το ΙΚΑ.
Και κάτι άλλο που πρέπει να προσέχει κανείς: εγώ ζήτησα 2 μέρες άδεια (Παρασκευή και Δευτέρα) αλλά χρεώθηκα 4 μέρες από τις 15 που δικαιούμαι ως ωρομίσθια, επειδή μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο! Οι μέρες άδειας είναι δηλαδή συνεχόμενες. Άρα μου μένουν άλλες 11 μέρες άδειας (και όχι 13, όπως νόμιζα), αχρείαστες να είναι!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2009, 12:32:53 μμ »
Επανέρχομαι στο θέμα της αναρρωτικής άδειας, για να ενημερωθούν οι συνάδελφοι, επειδή διαπιστώνω ότι και στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας μπορεί να υπάρξει παραπληροφόρηση! Πριν από μερικές μέρες δέχτηκα τηλεφώνημα από τη δευτεροβάθμιά μου σχετικά με την περιβόητη αναρρωτική άδεια που είχα ζητήσει το Μάρτιο. Η συγκεκριμένη υπάλληλος -προς τιμήν της- ήταν σωστά κατατοπισμένη και με διάθεση να με ενημερώσει! Έμαθα τα εξής:
1) Κακώς πέρασα από υγιειονομική επιτροπή (!), οφείλεται σε λάθος άλλης υπαλλήλου που με είχε παραπέμψει στην επιτροπή θεωρώντας ίσως πως είμαι μόνιμη (ασφαλισμένη του δημοσίου). Οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ προσκομίζουν μόνο χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ, εφόσον πρόκειται για τη 15θήμερη αναρρωτική που δικαιούμαστε.
2) Όταν παίρνουμε αναρρωτική άδεια ως ωρομίσθιοι (πάντα μιλάμε για τη 15θήμερη) οι ώρες των ημερών της άδειας υποδιπλασιάζονται ως προς τη μισθοδοσία (άρα πληρωνόμαστε τα μισά χρήματα από τη δευτεροβάθμια), !προσμετρούνται όμως κανονικά στην προϋπηρεσία Πρέπει λοιπόν στο τέλος της χρονιάς να ελέγχουμε τη βεβαίωση προϋπηρεσίας που παίρνουμε από τη δευτεροβάθμια, αν έχουν μπει σωστά όλες οι ώρες σε περίπτωση αναρρωτικής άδειας, γιατί, όπως μου είπε η υπάλληλος, πράγματι μπορεί να γίνουν λάθη! Συμπληρωματικά αναφέρω ότι στο σχολείο μου δεν το ήξεραν αυτό και αρχικά είχαν "κόψει" τις μισές ώρες και ως προς την πληρωμή και ως προς τα μόρια!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2009, 07:30:14 μμ »
παιδια θελω τα φωτα σας διοτι βλεπω ότι γινονται πολλες στραβες με τις αδειες. Επαθα παρεσις προσωπικου μυ, που με απλα λογια σημαινει εχει στραβωσει το προσωπο μου λογω (ψηξης)  :'(θα μπορουσα καλλιστα να παιξω σε θριλερ ετσι οπως ειμαι... :'(
anyway, δουλευω σε 2 ολοημερα και σε ΣΔΕ . Ενημερωσα τον διευθυντη του ΣΔΕ και των 2 ολοημερων ότι θα ζητησω 'αδεια ολη την επομενη εβδομαδα. Δευτερα με Παρασκευη. Με συμφερει βεβαια να ζητησω ξεχωριστα 3 μερες που δουλεω σε ΣΔΕ και ολη την εβδομαδα για τα ολοημερα.
1.Αλλα γινετε να παρω ξεχωριστη αδεια ή ο γιατρος θα γράψει άδεια 1 εβδομάδας για ολα τα σχολεια?
2. Τι διαδικασία χρειάζεται για την  άδεια? ΙΚΑ και χαρτι απο γιατρο?
3. Πώς θα ειμαι βέβαιη ότι θα μου δοθεί το ποσο που προαναφέρατε δλδ θα το παρω απο το ΙΚΑ για πρωτοβάθμια και απο ΙΔΕΚΕ απο δευτεροβάθμια?
4. Τελος οι ώρες (οι μισες) ειναι ευθυνη των διευθυντων να μπουν?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2009, 07:32:28 μμ »
παιδια θελω τα φωτα σας διοτι βλεπω ότι γινονται πολλες στραβες με τις αδειες. Επαθα παρεσις προσωπικου μυ, που με απλα λογια σημαινει εχει στραβωσει το προσωπο μου λογω (ψηξης)  :'(θα μπορουσα καλλιστα να παιξω σε θριλερ ετσι οπως ειμαι... :'(
anyway, δουλευω σε 2 ολοημερα και σε ΣΔΕ . Ενημερωσα τον διευθυντη του ΣΔΕ και των 2 ολοημερων ότι θα ζητησω 'αδεια ολη την επομενη εβδομαδα. Δευτερα με Παρασκευη. Με συμφερει βεβαια να ζητησω ξεχωριστα 3 μερες που δουλεω σε ΣΔΕ και ολη την εβδομαδα για τα ολοημερα.
1.Αλλα γινετε να παρω ξεχωριστη αδεια ή ο γιατρος θα γράψει άδεια 1 εβδομάδας για ολα τα σχολεια?
2. Τι διαδικασία χρειάζεται για την  άδεια? ΙΚΑ και χαρτι απο γιατρο?
3. Πώς θα ειμαι βέβαιη ότι θα μου δοθεί το ποσο που προαναφέρατε δλδ θα το παρω απο το ΙΚΑ για πρωτοβάθμια και απο ΙΔΕΚΕ απο δευτεροβάθμια?
4. Τελος οι ώρες (οι μισες) ειναι ευθυνη των διευθυντων να μπουν?


Αν σε καλύψει ο διευθυντής του ΣΔΕ και αποφύγεις να δηλώσεις ασθενής εκεί προτίμησε το, γιατί εεπειδή είναι σύμβαση έργου χάνεις και την προύπηρεσία και τα λεφτά για τις μέρες που δε δούλεψες. Το αναφέρει και στη σύμβαση που έχεις υπογράψει. Ακόμα και σε περίπτωση κύησης τα ΣΔΕ δεν μπορούν να σε απολύσουν όσο έχεις άδεια, αλλά δε σου δίνουν ούτε μόρια ούτε λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2009, 07:42:54 μμ »
αμαν δεν το ηξερα αυτο...αλλα αυτος ειναι πολυ τυπικος δεν νομιζω να θελει να με καλυψει...
θα δω...
τις διαδικασιες παιδια κανεις τις ξερει για αδεια απο το ΙΚΑ?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2009, 08:41:05 μμ »
τελικα την πήρα την αδεια απο 4-10 Μαη. Πληρωσαν απο το ΙΚα 34 ευρω και ειπε και η Πρωτοβαθμια θα πληρωσει και κεινη καποιες ωρες Ειδωμεν....α τα μορια θα μπουν κανονικα!
το ΙΔΕΚΕ βεβαια δεν δινει τιποτα....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2009, 08:55:46 μμ »
Catwoman τι διαδικασίες έκανες για να πάρεις την άδεια? Έκλεισες ραντεβού στο ΙΚΑ σε είδε ο γιατρός και αυτός έκρινε ότι πρέπει να πάρεις 6 μέρες ή του το ζήτησες εσύ?

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2009, 08:59:27 μμ »
πήγα στον γιατρο που με παρακολουθει στο ΙΚα και του εξηγησα την κατασταση και του ζητησα 4-5 μερες. εκεινος μου εγραψε 7 διοτι ειπε ότι μπορει ο ελεγκτης να μου κοψει 2-3 .τελικα δεν μου εκοψε καθολου μερες ο ελεγκτης.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος stellinio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2009, 09:12:33 μμ »
Τι καλός!! Υπάρχουν και τέτοιοι στις μέρες μας. Εγώ κάποτε είχα πάει να ΄ζητήσω 2 μέρες από το γιατρό και μόνο που δε με έβρισε! Τελικά απλά έλειψα από το σχολείο κι ούτε με ένοιαζε που θα έχανα τις ώρες. Όλα ξεκίνησαν από το διευθυντή που του ήταν τόοοοσο δύσκολο να με καλύψει για μια φορά από την αρχή της χρονιάς! Ευχαριστώ για την απάντηση!! :)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια Ωρομισθίου
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2009, 09:22:23 μμ »
δεν ξερω την περιπτωση αλλα 2 μερες αν ειναι δυνατον πια...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.