*

Ψηφοφορία

ΠΕ Ο2 ποια νομιζετε οτι θα ειναι η θεση σας το 2009-2010 συμφωνα με τα μορια σας?

ωρομισθιος/α
27 (23.9%)
αναπληρωτης/τρια
47 (41.6%)
διοριστεος/α
12 (10.6%)
πδς (στην καλυτερη περιπτωση)
27 (23.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 111

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 02 ποια νομιζετε οτι θα ειναι η θεση σας το 2009-2010 συμφωνα με τα μορια σας  (Αναγνώστηκε 20074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συγγνωμη συναδελφε/ισσα. το κακο δεν ειναι μικρο οταν μιλαμε εστω και για 1,2 πανω απο μας. καταλαβαινω το πνευμα που το λες, εννοώντας οτι δεν ειναι και 2000 !!!
ομως, μη μας φανει παραξενο σε λιγο να ξεπεταχτουν και οι εχοντες πραγματικη υπηρεσια 5 χρονια σε φροντιστηρια.

επαναλαμβανω τη θεση μου και ας μη συμφωνουν πολλοι: να καταργηθει καθε κατηγορια (24μηνιτες,18μηνιτες,40μηνιτες, επετηριδας, οαεδιτες,ιεκιτες,πολυτεκνοι,3τεκνοι,2τεκνοι,μονογονεικες οικογενειες,κλπ κλπ) και να διοριζονται ολοι ΚΑΘΑΡΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα μορια επιτυχιας στον ΑΣΕΠ.και αυτο ας ισχυσει μετα απο 2 χρονια, αλλα να ισχυσει οριστικα και καθολικα.



Marko , είναι σα να ζητάς να υπάρχει ειρήνη και δικαιοσύνη στον κόσμο .  Στα λόγια εύκολο αλλά στην πράξη δύσκολο .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Το θέμα δεν είναι το πόσοι θα διοριστούν και από ποιόν πίνακα. Το θέμα ειναι να μάθουμε πόσοι έχουν κάνει αίτηση για συνταξιοδότηση και να υπολογίσουμε τα κενά. Από παντού ακούγεται ότι είναι πολλοί οι φιλόλογοι που συνταξιοδοτούνται. Αν έχει κάποιος καμιά πληροφορία από έγκυρη πηγή... Μπορεί οι οαεδίτες να είναι 74, αλλά αν τα κενα είναι πολλά, αυτό δεν μας επηρεάζει και τόσο. Επίσης, μήπως πρέπει να ζητήσουμε να γινει ολοήμερο το γυμνάσιο αντί να τρωγόμαστε για 74 θέσεις; ευκαιρία είναι...τώρα που γυρίζει... μη σας πω και για ολοήμερο λύκειο. υποχρεωτικό εννοείται, όχι οπως η πδσ. Λέω εγώ τώρα... Αφού έγινε η χάρη  στους οαεδίτες γιατί να μη ζητήσει κι η ΠΕΑ κάτι... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Το θέμα δεν είναι το πόσοι θα διοριστούν και από ποιόν πίνακα. Το θέμα ειναι να μάθουμε πόσοι έχουν κάνει αίτηση για συνταξιοδότηση και να υπολογίσουμε τα κενά. Από παντού ακούγεται ότι είναι πολλοί οι φιλόλογοι που συνταξιοδοτούνται. Αν έχει κάποιος καμιά πληροφορία από έγκυρη πηγή... Μπορεί οι οαεδίτες να είναι 74, αλλά αν τα κενα είναι πολλά, αυτό δεν μας επηρεάζει και τόσο. Επίσης, μήπως πρέπει να ζητήσουμε να γινει ολοήμερο το γυμνάσιο αντί να τρωγόμαστε για 74 θέσεις; ευκαιρία είναι...τώρα που γυρίζει... μη σας πω και για ολοήμερο λύκειο. υποχρεωτικό εννοείται, όχι οπως η πδσ. Λέω εγώ τώρα... Αφού έγινε η χάρη  στους οαεδίτες γιατί να μη ζητήσει κι η ΠΕΑ κάτι... ;D ;D ;D

σωστα τα λες, αλλα μονιζω οτι ακομα κι αν μαθουμε ποσοι θα συνταξιοδοτηθουν δεν θα βγαλουμε ακρη.
το υπουργειο εχει αλλη τακτικη, να καταργησει τη μονιμοτητα.
η ουσια ειναι οτι δεν ενδιαφερεται κανεις πραγματικα για την εκπ/ση.ο εκπ/κος δινει μονος του το δικο του αγωνα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ


η ουσια ειναι οτι δεν ενδιαφερεται κανεις πραγματικα για την εκπ/ση.ο εκπ/κος δινει μονος του το δικο του αγωνα.
[/quote]

Και κάτω από αντίξοες συνθήκες.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
σωστα marion.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συγγνωμη συναδελφε/ισσα. το κακο δεν ειναι μικρο οταν μιλαμε εστω και για 1,2 πανω απο μας. καταλαβαινω το πνευμα που το λες, εννοώντας οτι δεν ειναι και 2000 !!!
ομως, μη μας φανει παραξενο σε λιγο να ξεπεταχτουν και οι εχοντες πραγματικη υπηρεσια 5 χρονια σε φροντιστηρια.

επαναλαμβανω τη θεση μου και ας μη συμφωνουν πολλοι: να καταργηθει καθε κατηγορια (24μηνιτες,18μηνιτες,40μηνιτες, επετηριδας, οαεδιτες,ιεκιτες,πολυτεκνοι,3τεκνοι,2τεκνοι,μονογονεικες οικογενειες,κλπ κλπ) και να διοριζονται ολοι ΚΑΘΑΡΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα μορια επιτυχιας στον ΑΣΕΠ.και αυτο ας ισχυσει μετα απο 2 χρονια, αλλα να ισχυσει οριστικα και καθολικα.



Επειδη δεν το βλεπω να γινεται αυτο που λες κι η ταση ειναι να υποβαθμιζεται  η αξια του ασεπ και να υπαρχουν 1000 τροποι αποκτησης προυπηρεσιας, μηπως πρεπει να διεκδικησουμε να ισχυσει και η προυπηρεσια απο τα φροντιστηρια? Σε τελικη αναλυση ετσι θα υπαρξει  μια στοιχειωδης δικαιοσυνη,  αφου απ'οτι φαινεται... κουτσος στραβος στον αγιο παντελεημονα...
ΟΧΙ!ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ!Τι σχέση έχει ο ιδιωτικός τομέας με το δημόσιο;Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα εξέλειπε η όποια "αξιοκρατία" έχει απομείνει.Το πιο απαράδεκτο είναι ότι για να πάρεις ώρες π.δ.σ χρειάζεται μέσον!Πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να ανοίξει κι άλλο ..."παραθυράκι";Θα είναι άδικο για όσους δεν έχουν γνωστό.Φαντάζομαι ότι εργάζεσαι πολλά χρόνια σε φροντιστήρια και το λες!Με την ίδια λογική όμως θα έλεγα κι εγώ:"Μήπως πρέπει να διεκδικήσουμε να μοριοδοτούνται και τα παιδιά πολυτέκνων;Και ο καθένας με τη σειρά του να έχει ανάλογες παράλογες απαιτήσεις!Σκέψου να ήσουν από την άλλη πλευρά!Και δεν κατάλαβα:Ποιος διασφαλίζει ότι οι έχοντες προϋπηρεσία σε φροντιστήρια,είναι σωστοί καθηγητές;;;;

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να προσθέσω ότι τις πρώτες χρονιές δεν έπαιρνα π.δ.σ γιατί δεν ήθελα να πάρω τη θέση κάποιου άλλου που δεν θα είχε μέσον.Μετά συνειδητοποίησα δεν τίθεται θέμα π.δ.σ για όποιον δεν έχει γνωστό και οι ώρες δίνονται μόνο σε συγκεκριμένους .Γι'αυτό και χρησιμοποίησα τη γνωριμία μου με ένα διευθυντή και κατάφερα να πάρω δύο ώρες μια χρονιά!Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πολλές φορές ευχήθηκα:"Μακάρι να μη γινόταν τίποτα από αυτά να μην έπαιζε μέσον πουθενά, μακάρι να  ήταν αξιοκρατικά τα πράγματα και στην π.δ.σ και ας μην είχα πάρει τότε εκείνες τις δύο ώρες!"Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο το συμφέρον μας μία δεδομένη στιγμή αλλά το τι είναι δίκαιο!Η άποψή σου zizoulis μου θυμίζει τις περιπτώσεις που ένας κλάδος εργαζομένων απεργεί και όλοι οι άλλοι βρίζουν τους συμμετέχοντες με το σκεπτικό ότι τους χαλάει η ηρεμία και όταν έρθει η σειρά του δικού τους κλάδου για απεργία , συμμετέχουν με απίστευτο σθένος! :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 03:25:18 μμ από habanero »

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συγγνωμη συναδελφε/ισσα. το κακο δεν ειναι μικρο οταν μιλαμε εστω και για 1,2 πανω απο μας. καταλαβαινω το πνευμα που το λες, εννοώντας οτι δεν ειναι και 2000 !!!
ομως, μη μας φανει παραξενο σε λιγο να ξεπεταχτουν και οι εχοντες πραγματικη υπηρεσια 5 χρονια σε φροντιστηρια.

επαναλαμβανω τη θεση μου και ας μη συμφωνουν πολλοι: να καταργηθει καθε κατηγορια (24μηνιτες,18μηνιτες,40μηνιτες, επετηριδας, οαεδιτες,ιεκιτες,πολυτεκνοι,3τεκνοι,2τεκνοι,μονογονεικες οικογενειες,κλπ κλπ) και να διοριζονται ολοι ΚΑΘΑΡΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα μορια επιτυχιας στον ΑΣΕΠ.και αυτο ας ισχυσει μετα απο 2 χρονια, αλλα να ισχυσει οριστικα και καθολικα.



Marko , είναι σα να ζητάς να υπάρχει ειρήνη και δικαιοσύνη στον κόσμο .  Στα λόγια εύκολο αλλά στην πράξη δύσκολο .

Ε, τότε να θεωρήσουμε δεδομένη την αδικία και σύμφωνα με αυτή να πορευόμαστε!Αν σκεφτόμαστε με τέτοιου είδους λογική, θα αλλοτριωθούμε μία ώρα αρχίτερα!Γιατί να μη ζητήσω ειρήνη και δικαιοσύνη;Επειδή δεν μου τη δίνουν θα το θεωρήσω κατεστημένο;Τέτοια λένε μερικοί και αδρανοποιούμαστε ακόμα πιο πολύ...Κι εσείς...κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος μελιτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
εδωσα 1η φορα τον τελευταιο ασεπ.μορια παιρνεις αν γραψεις πανω απο 55 ???συγνωμη ειμαι ασχετη και πελαγωμενη :(

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εδωσα 1η φορα τον τελευταιο ασεπ.μορια παιρνεις αν γραψεις πανω απο 55 ???συγνωμη ειμαι ασχετη και πελαγωμενη :(
Ναι.
Όσοι δεν έχετε ασχοληθεί ξανά με τη διαδικασία των αιτήσεων  διαβάστε το παρακάτω. Περιέχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την αίτηση και τις τις προσλήψεις των αναπληρωτών.
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8_6_9_0636.php

Αποσυνδεδεμένος μελιτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
εδωσα 1η φορα τον τελευταιο ασεπ.μορια παιρνεις αν γραψεις πανω απο 55 ???συγνωμη ειμαι ασχετη και πελαγωμενη :(
Ναι.
Όσοι δεν έχετε ασχοληθεί ξανά με τη διαδικασία των αιτήσεων  διαβάστε το παρακάτω. Περιέχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την αίτηση και τις τις προσλήψεις των αναπληρωτών.
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8_6_9_0636.php

eyxaristw para poly

Αποσυνδεδεμένος alexandraxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος να μας πει πότε θα βγούνε οι πίνακες ωρομισθίων ανά περιφέρεια? Για ΠΕ02 λέω.. Βγήκε απ ότι είδα ο πίνακας αναπληρωτών μόνο.. Σωστά???

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
αντε να δουμε και τον πινακα ωρομισθιων ανα περιφερεια γιατι στον πινακα αναπληρωτων απογοητευτηκα λιγουλακι :'( :-\
κατεβηκα  2000 θεσεις πιο κατω απο την θεση που ειχα στον ασεπ κι εγραψα και καλα....αχ αυτη η ανυπαρκτη προυπηρεσια μου...με εκαψε... :'( :'(Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ... :-\

Αποσυνδεδεμένος vici

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση και απορώ τι ρόλο -τέλος πάντων- παίζει αυτός ο ΑΣΕΠ...

Τελικά, μήπως ξέρει κάποιος να μας πει σε ποιο νούμερο φτάνουν οι ελπίδες στον πίνακα αναπληρωτών???

Θα δουλέψουν 1000-1500??? Πόσοι?? Και ωρομίσθιοι??? Το χάος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.